Msza za miasto Arras

Recenzja książki

„Msza za miasto Arras” to powieść historyczna napisana w 1971 roku przez Andrzeja Szczypiorskiego. Urodził się 3 lutego 1928 roku w Warszawie, a zmarł 16 maja 2000 również w Warszawie. Był polskim pisarzem, politykiem i scenarzystą. Był również żołnierzem Armii Ludowej podczas II wojny światowej. Ma bardzo rozbudowaną twórczość. Opisuje on głównie w swoich dziełach problemy trudności i rzeczywistości oraz dokonywanie wyborów moralnych zwłaszcza wtedy, kiedy zagraża nam utrata zdrowia lub życia. Napisał między innymi „Początek” (jako ciekawostkę warto dodać, że w Niemczech została ona wydana pod tytułem „Piękna pani Seidenman”). Jego ostatnią powieścią była „Gra z ogniem” wydana w roku 1999. Andrzej Szczypiorski ma wiele godnych uznania osiągnięć między innymi Pour le Merite czy też Medal 10- lecia Polski Ludowej). Przejdę teraz do samej treści „Mszy za miasto Arras”.
Narratorem całej treści jest uczestnik wydarzeń Jan. Początek książki rozpoczyna pewnego rodzaju zaraza, która rozpoczęła się wiosną około roku 1458. Zaraza bardzo szybko się rozprzestrzenia, gdyż w niecały miesiąc zmarło około jednej piątej mieszkańców. Jan opowiada nam- uczestnikom historię z 1461 roku, kiedy to było największe prześladowanie Żydów i czarownic, zmyślone herezje i zbrodnie. Po trzech miesiącach zaraza ustaje i nastaje wśród mieszkańców spokój. Narrator dodaje bardzo ważne słowa, które dają dużo do myślenia:”W jakiś czas potem Dawid, biskup Utrechtu, bastard księcia burgundzkiego Filipa Dobrego – unieważnił wszystkie procesy o czary i pobłogosławił Arras. Te właśnie wydarzenia stanowią kanwę niniejszej opowieści”. Warto wspomnieć o tym, co w każdej czyli główni bohaterowie. W tej książce występuje ich tylko dwóch. Jednym z nich jest biskup tego miasteczka o imieniu Albert, a drugim biskup Dawid- urzędujący w holenderskim mieście- Utrecht. Nasz narrator czyli Jan bardzo często rozmawia z Albertem. Można powiedzieć, że jest jego pomocnikiem. Uważa go nawet za autorytet życiowy. Jako ciekawostkę Jan dodaje, że kiedyś mieszkał w Gandawie i prowadził tam hulaszczy tryb życia. Pobyt i jego zachowanie sprawiło, że w końcu uświadomił sobie, że nie jest panem swojego losu, ale musi walczyć aby nim być. Postanowił zmienić całe swoje życie, zacząć wszystko od nowa. Przeprowadził się do Arras, tam poznał biskupa Alberta i tam się z nim zaprzyjaźnił i zaczął go poznawać bardziej od strony duchowej. Później Jan mówi nam wszystkim o swoich przemyśleniach jakich doznał po rozmowie z Albertem. Jako przeciwieństwo stawia biskupa Dawida. Przeciwieństwo widać zarówno w wyglądzie fizycznym (Dawid był bardzo wysoki, był młody i miał czarne włosy

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Czas i miejsce akcji

,,Msza za miasto Arras” jest powieścią historyczną. Akcja jest osadzona w 1458 r., kiedy to miasto Arras nawiedziła zaraza.
Pandemia zdziesiątkowała ośrodek miejski.
W trzy lata później nastąpiło prześladowanie Żydów, mniejszości zamieszkujących ten ośrodek oraz czarownic.
Choć powieść została osadzona w konkretnym mieście, a także zostały tutaj podane daty, jednak postaci w lwiej części są fikcyjne.
Narratorem jest Jan, zaufany hierarchy kościelnego miasta Utrechtu.
Jan opowiada, jak to doszedł w Arras do znacznej pozycji.
Jan zdaje tę relację obywatelom Brugii, zarówno to miasto jak też Utrecht, leżą w dzisiejszym Beneluksie.
Andrzej Szczypiorski napisał powieść ponadczasową, której akcja może tak naprawdę dziać się wszędzie. Pisarz pokazuje jak dobre intencje służą złym sprawom.
Również możemy zastanowić się, czy nie znamy takich miejsc, państw, gdzie początkowo wielkie, wzniosłe plany w końcu obróciły się wniwecz.
Takim miastem może być Paryż po objęciu władzy przez jakobinów po Wielkiej Rewolucji Francuskiej, Moskwa po Wielkiej Rewolucji Październikowej.
Pisarz wychodzi z ponadczasową, uniwersalną refleksją, że czasami piękne

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Geneza utworu i gatunek

„Msza za miasto Arras” to powieść historyczna pióra Andrzeja Szczypiorskiego. Dokładniej rzecz ujmując, jest to fikcja historyczna. Z jednej strony Szczypiorski pisze, że tworząc swe dzieło, posłużył się prawdziwą historią, jednak sposób, w który ją przedstawił, nieco się różni od zapisów historycznych dotyczących minionych zdarzeń.Szczypiorski, podejmując historię rodem ze średniowiecza, odwołuje się do bliższych sobie wydarzeń, a konkretnie do tego, że Władysław Gomułka (towarzysz „Wiesław”) pod pretekstem wybuchu wojny sześciodniowej w Izraelu postanowił uporać się z opozycją w ramach Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.Andrzej Szczypiorski wspominał w jednej z rozmów, że chodziło mu o opisanie roli jednostki funkcjonującej w danej społeczności, chciał przedstawić wady oraz zalety społeczeństwa, podjął też próbę refleksji nad grzechem, wiarą oraz zaufa

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.