Niewiarygodne przygody Marka Piegusa

Recenzja książki

Dziś opowiem o książce Edmunda Niziurskiego ” Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”, w której zakochałem się od pierwszej przygody. Bardzo polecam tą książkę. Pozdrawiam i zapraszam do czytania:)

Wszystko zaczęło się na ulicy Lipowej dwanaście. Przechodząc ulicą
spotkałem pewnego chłopca, powiedziano mi że ten chłopiec zwie się Marek Piegus.
Miał on bardzo strutą minę,narrator spytał go o przyczynę, a on odpowiedział – to moja normalna mina, więc Marka czemu nie jest uśmiechnięty tak jak jego koledzy?
On odpowiedział: Jak miałbym się cieszyć, kiedy ciągle przytrafiają mi się straszne przygody.
To dziwne? Wiele chłopców chciało by mieć przygody. On odpowiedział, że wcale nie. I dodał a nie wygada się pan, i nie będzie pan prawił mi morałów? Dobrze Marku i wtedy Marek powiedział, uciekłem z domu. Muszę lecieć bo spóźnię się do szkoły.
Tydzień po tej rozmowie znowu spotkałem Marka i zapytałem: Marku czy mógłbyś
mi opowiedzieć swoją historię? Marek się zgodził. Wszystko zaczęło się tak: Tata powiedział: Masz odrobić lekcje. Daję Ci czas do ósmej. I wyszedł zamykając drzwi. Ledwo zapisałem datę, a już za oknem usłyszałem znajome kwakanie i pomyślałem, że to Czesiek i Grzesiek. Udawałem że nie słyszę ale oni wpadli przez okno i zapytali: Marek co z Tobą jest? Odparłem, że odrabiam matmę, a oni odpowiedzieli żebym dał se spokój i lepiej zobaczył co mają. Pokazali mi probówkę zatkaną korkiem z setką i jedną pchłom. Powiedziałem, że nic nie wiem o żadnych pchłach, a tak naprawdę wiedziałem. Grzesiek powiedział mi, że te
pchły które mają być dla siódmaków jako zemsta. Wtedy Czesiek zapytał się Grześka, czy te pchły wytrzymają do jutra, a Grzesiek odparł, że może by zatkać je watą? Czesiek odpowiedział: Dobry pomysł, Marek daj watę! Posłusznie dałem im watę,Czesiek mocował się z korkiem,wtedy zapytał mnie czy mam korkociąg?
Odpowiedziałem że mam i podałem Cześkowi korkociąg. Ledwo wbił korkociąg,
probówka z pchłami pękła i sto jeden pcheł uciekło na wszystkie strony pokoju. Zaraz zaczęliśmy się drapać, wnet jednak w drzwiach rozległ się dzwonek. Zaraz wiedziałem że to ciocia Dora. Chłopaki szybko uciekli przez okno. Ciocia otworzyła drzwi i z niepokojem spojrzała na mnie i zapytała: Czego się tak drapiesz? Odpowiedziałem, że to nic takiego,wtedy ciocia powiedziała, lepiej zażyj tabletkę. Wyjęła ją z torebki, podała mi, powiedziała zdejmij koszulkę i dała mi termometr pod pachę. Po pięciu minutach wyjęła go, schowała do torebki, po czym wyjęła łyżkę i włożyła mi ją do buzi. Powiedziała tak: O, znowu migdałki powiększone,po czym zaczęła się drapać i dodała: Chyba się zaraziłam od ciebie kochanie. Ja jej odpowiedziałem: Ciociu nie zaraziłaś się, to tylko pchły. Ciocia krzyknęła: Jestem zapchlona! A następnie uciekła z pokoju. Zaraz zabrałem się do pisania. Kiedy zastanawia

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Plan wydarzeń

WSTĘP: Marek Piegus, czyli wieczny pechowiec z zawsze strutą miną. Opowieść narratora.
1. Przygoda pierwsza o nieodrobieniu lekcji i nieoczekiwanych konsekwencjach niechcianych wizyt:
– spotkanie narratora z Markiem Piegusem,
– ucieczka bohatera z domu,
– pchły, bokserzy i inni przeszkadzający Markowi wizytatorzy,
— bomba z mlekiem i jej nieoczekiwany efekt,
– ucieczka przez okno i noc w Lasku Bielańskim.

2. Przygoda druga, czyli siwe włosy Marka Piegusa i nerwy ciała pedagogicznego:
– wprowadzenie narratora do przygody,
– imieniny nauczycielki Okulusowej i brak prezentu,
-mały buldog za pazuchą,
– męki dyżurnego z ,,przerośniętymi”, kod fizjologiczny i przymus nauki kodu,
– przeciwności losu na lekcji matematyki, małpie wygłupy Marka i kolegów,
– rozbit

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Bohaterowie

,,Niewiarygodne przygody Marka Piegusa” – bohaterowie

MAREK PIEGUS – bohater główny , trzynastoletni chłopak , prześladował go straszny pech, czego by nie zrobił , zawsze coś się wydarzyło. Ma przejmującego się jego pechem przyjaciela i wspierających rodziców.

CZESIO I GRZESIO – dobrzy koledzy Marka

ZUZA I LULA – koleżanki z klasy

PANI OKULUSOWA- wychowawczyni w klasie Marka

PITAGORAS , GĄSKA , KOLORADO – nauczyciele uczący głównego bohatera i jego klasę.

PRZEROŚNIĘCI – byli to Zdeb , Buba i Pumeks Drugi po raz kolejny powtarzali klasę wykorzystywali innych uczniów , aby im na przykład podpowiadali na lekcjach lub robili różne upokarzające rzeczy.

CEZARY CEDUR- był muzykiem oraz kolegą pana Surmy, lubił robić innym żarty.

ANATOL SURMA – bardzo lubił Marka, był współlokatorem mieszkającym w jego domu. Kabareciarz grał na instrumentach :wiolonczeli ( nazywała się jego żoną) oraz saksofonie.

HIPPOLLIT KWASS – mężczyzna , najlepszy detektyw w mieście , pomagał w poszukiwaniach Marka , gdy ten został porwany przez największą w Warszawie szajkę złodziei.

ALEK- kuzyn Marka , w wieku osiemnastu lat został sam , op

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie

„Niewiarygodne przygody Marka Piegusa” to wydana w 1959 roku książka autorstwa Edmunda Niziurskiego. Napisana w sposób humorystyczno-przygodowy.

Głównym, a zarazem tytułowym bohaterem książki jest trzynastoletni chłopiec, który mieszka w dwupokojowym mieszkaniu w Warszawie. Wraz z nim mieszkają rodzice oraz dwie siostry. Niedawno dokwaterowano również Pana Surmę. Sublokator, nie mieszka jednak sam. Swój pokój dzieli z kuzynem, który nazywa się Alek. Jak widać dom jest pełen ludzi, dzięki czemu jest bardzo ciekawie i wesoło. Dodatkowo Marek Piegus, chłopiec bardzo wesoły, o rudych włosach i twarzy całej w piegach, ma bardzo ciekawą cechę. Działa trochę jak magnes i z tą siłą przyciąga do siebie najróżniejsze problemy i nieszczęścia. Pewnego dnia chłopiec postanawia, że ucieknie z domu. Tak też robi. Powodem są nieszczęścia, które nie pozwalają mu odrobić zadania. Kolejnym nieszczęściem, które mu się przytrafia jest niewypełnienie obowiązków dyżurnego. Miarka dla niego się przebrała i dyrektor wzywa ojca Marka do szkoły. Niedługo po tych wydarzeniach Piegus idzie na wagary, na których nie celowo zabiera plecak jakiemuś, tajemniczemu chłopcu. Okazuje się, że plecak należał do niejakiego Wicia, którego ojciec ściga teraz Marka. Chłopiec żartuje, że twarz tego mężczyzny przypomina końską. Trzynastolatek nie wraca do domu na noc, rodzice są przerażeni tą sytuacją i obdzwaniają wszystkie pobliskie szpitale. Rano dostają informację, że został znaleziony rower chłopca. W tym czasie Pan Surma przyprowadza do domu dwie osoby. Jedną z nich jest jego kolega Cedur, a drugą detektyw Hippolit Kwass. Detektyw stwierdza, że porywaczem Piegusa może być Wieńczysław Nieszczególny. Panowie, razem z kuzynem Alkiem chcą znaleźć podejrzanego. Udają się do kabaretu „Arizona”. W tym miejscy Surma gra czasami na puzonie. Pan Wieńczysław znajduje się dosyć szybko, jednak w tym samym tempie ucieka z kabaretu. Swą pogoń prowadzi do zoo, a dokładnie do klatki, w której przebywają lwy. Alka i Cedura przed agresywnymi drapieżn

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Charakterystyka bohaterów

Edmund Niziurski ,, Niewiarygodne przygody Marka Piegusa” – charakterystyka bohaterów.

Marek Piegus – główny, a zarazem tytułowy bohater powieści, ma trzynaście lat, chodzi do szóstej klasy. Ma bardzo piegowatą twarz i jasne włosy. Lubi jeździć na rowerze. Ciągle przytrafiają mu się nieprzyjemne i niesamowite rzeczy. Mówi, że ma niesamowitego pecha. Jest odważnym, inteligentnym, rezolutnym chłopcem.

Hippolit Kwass – dawniej sławny detektyw, obecnie w stanie spoczynku, zajmuje się ,,sztuką chorrreograficzną ”, prowadzi szkołę tańca. Zna wszystkich warszawskich złodziei i opryszków. Sprytny, przebiegły inteligentny mężczyzna niewielkiego wzrostu. Pomaga w poszukiwaniach Marka i zostaje porwany i uwięziony przez szajkę Alberta Flasza.

Teodor – piętnastoletni chłopiec, sierota wychowywany przez stryjenkę. Dowodzi grupie, która zajmuje się ewidencją dzikich zwierząt w Warszawie. Tajny współpracownik milicji. Odnajduje i uwalnia Marka Piegusa i detektywa Hippolita.

Wieńczysław Nieszczególny – warszawski przestępca, jego znakiem rozpoznawczym jest zapach waleriany. Jest bardzo niebezpieczny, przebiegły, sprytny. Główny przeciwnik Alberta Flasza.

Albert Flasz – przywódca szajki warszawskiej, nałogowy alkoholik, jest brutalny i nieprzyjemny, porywa Marka Piegusa.

Anatol Surma – muzyk (gra na saksofonie i wiolonczeli) i kabareciarz (gra w kabarecie Arizona), sublokator rodziny Piegusów. Bardzo lubi Marka i pomaga w jego poszukiwaniach.

Kuzyn Alek – kuzyn Marka, ośmioletni sierota wychowywany przez rodzinę Piegusów, którzy traktują go jak syna. Chce zostać zn

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Geneza utworu i gatunek

Książka, którą obecnie opisuję nosi tytuł: „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa” autorstwa Edmunda Niziurskiego. Utwór jest bardzo fascynujący. Na jego podstawie powstało wiele adaptacji filmowych oraz seriali. Głównym gatunkiem jest fikcja toteż bardzo interesuje czytelników. Książka powstała z myślą o najmłodszych, jak i młodzieży. Geneza natomiast jest prostsza niż się wydaje, ponieważ Edmund Niziurski pisze ją

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie krótkie

Głównym bohaterem powieści jest trzynastoletni Marek Piegus. Chłopca prześladuje straszny pech: ciągle wpada w kłopoty. Markowi przydarzają się również nieprawdopodobne przygody, a trzy z nich opowiada narratorowi książki.
Pierwsza historia, która przytrafiła się bohaterowi, dotyczy odrabiania zadań domowych ze szkoły. Chłopak nie jest w stanie odrobić lekcji, ponieważ ciągle ktoś mu przeszkadza. Najpierw do Marka przychodzą koledzy, którzy rozbijają w jego pokoju probówkę z pchłami. Później u Marka gości grupa szkolnych bokserów, a jeden z nich przez przypadek niszczy saksofon, który należy do pana Surmy. Kolejnymi gośćmi jest dwójka chłopców, którzy chcą przetestować w domu Marka bombę, którą sami stworzyli. Na koniec do domu chłopaka przychodzi kolega jego taty, który niszczy wędką całe wyposażenie pokoju, a gdy chce wymienić stłuczoną żarówkę, żyrandol spada mu na głowę. Mężczyznę zabiera pogotowie, które zostało wezwane wcześniej (dla żartu) przez przyjaciela pana Surmy. Kiedy w domu rozlega się dźwięk kolejnego dzwonka do drzwi, Marek ucieka przez okno i spędza noc w Lasku Bielańskim. Gdy tata chłopca zauważa, że zniknął, ogłasza, że jeśli ktoś wskaże mu miejsce, gdzie przebywa jego syn, dostanie sto złotych nagrody. Marek dowiadując się o informacji ojca, umawia się z przyjacielem, że ten weźmie nagrodę. Chłopcy chcą kupić za pieniądze obiady dla dziewczynek w szkole. Jest to sposób, aby dokuczyć koleżankom, ponieważ obiady są ohydne.
Kolejna przygoda Marka przydarzyła mu się w szkole. Chłopak, jako dyżurny, ma za zadanie udekorować salę z okazji imienin nauczycielki – pani Okulus

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.