O psie, który dał słowo

Recenzja książki

Ostatnio miałam okazję zapoznać się ze wspaniałą, interesującą książką, której autorem jest William Bruce Cameron. Nosi ona niebanalny, wzruszający (po przeczytaniu całej, obszernej pozycji) tytuł ,,O psie, który dał słowo’’ i jest jedną z bardzo wielu publikacji w języku angielskim, (ale nielicznych w języku polskim) tego wybitnego twórcy niespotykanych bestsellerów, które niezwykle szybko nabywają zainteresowanie niezliczonej liczby osób. Utwór został wydany stosunkowo niedawno, bo trochę ponad miesiąc temu (10.03.2021 roku), a już zdobył olbrzymią popularność wśród miłośników tego świetnego pisarza. Dzieło zostało przetłumaczone na wiele różnych języków, gdyż wytwory tego mężczyzny są znane i lubiane na całym świecie. Jego powieści nie są wpisane na listę lektur szkolnych, mimo ich ponadczasowości i przekazom, które dają dużo do myślenia i potrafią wywołać łzy u ludzi o najtwardszych sercach.
Książka jest wspaniałą powieścią o bardzo rozbudowanej, ciekawej i zawiłej fabule. Występuje również niezliczona ilość wątków głównych i pobocznych. Utwór jest dosyć obszerny (łącznie z kilkustronowym prologiem, który również warto przeczytać, zajmuje aż czterysta pięćdziesiąt pięć stron), dzięki czemu akcja jest rozbudowana, dobrze opisana i wywołująca napięcie. Ten autor nie stosuje żadnych obrazków, więc jest znacznie więcej treści niż myślimy. Można nabyć także e-booki i mp3 w wielu sklepach z różnymi produktami oraz na stronach internetowych. Audiobook trwa około dziesięciu godzin, więc nie jest najkrótszy, ale na pewno jest wart wysłuchania. Wydarzenia są przedstawione z punktu widzenia inteligentnego (chociaż czasami nie potrafi pojąć niektórych zachowań ludzkich) psa z wprowadzonymi dialogami. Narratorem nie jest standardowy wszechwiedzący obserwator, który nie uczestniczy w wydarzeniach tylko zwierzak obserwujący działania innych i dołączający do nich, a także czasami narrator spoza przedstawionego świata. Warto też wspomnieć, iż należałoby przeczytać najpierw serię był sobie pies, aby zrozumieć treść tego dzieła literackiego.
Utwór rozpoczyna się prologiem, który przedstawia pozaziemską rozmowę Ethana i Clarity June (ukochanej wnuczki mężczyzny) z Baileym (psem, który towarzyszył im przez większość życia pod różnymi postaciami. Dostał on pewną (nieujawnioną tutaj) misję do wykonania, dlatego musiał wrócić pod inną postacią. Podczas rozgrywających się wydarzeń, akcja często zmienia swój kierunek i następuje niesamowity, a także niespodziewany zwrot. Fabuła nie jest oczywista i porusz wiele różnych, odbiegających od siebie problemów. W czasie swoich żyć Bailey odkrywa prawdziwy, realny sens życia i pomaga wielu zagubionym, smutnym ludziom. Przeżywa bardzo wiele żyć za każdym razem jest dużo mądrzejszy oraz zapamiętuje wszystko z poprzedniego wcielenia. Czasami wydaje się nam, iż stanie się coś zupełnie innego, a William Bruce Cameron zaskakuje nas czymś całkowicie innym, niezwykle ciekawszym. Cała akcja dzieje się dosyć dynamicznie i często zmieniają się wątki, co powoduje urozmaicenie wydarzeń. Autor raczej nie skupia się na poetycznym opisie obrazu. Często przedstawia krajobraz kilkoma trafnymi słowami, więc ciągle coś się dzieje. Jako jeden z nielicznych wprowadził do dzieł, które są przeznaczone głównie młodzieży, wątek śmierci. Inni rzadziej podejmują się takich kroków, a Cameron robi to w prawie każdej książce. Również utwór oparty jest raczej o prawdziwy świat, to jednak nie przeszkadza, aby wprowadzić także zdarzenia, których nie możemy do końca nazwać realistycznymi

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: