Opowieści z Narnii – Lew, czarownica i stara szafa

Opowieści z Narnii – Lew, czarownica i stara szafa – C.S. Lewis – Plan wydarzeń

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Opowieści z Narnii – Lew, czarownica i stara szafa – C.S. Lewis – Bohaterowie

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Opowieści z Narnii – Lew, czarownica i stara szafa – C.S. Lewis – Streszczenie krótkie

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Opowieści z Narnii – Lew, czarownica i stara szafa – C.S. Lewis – Streszczenie szczegółowe

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Opowieści z Narnii – Lew, czarownica i stara szafa – C.S. Lewis – Czas i miejsce akcji

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Opowieści z Narnii – Lew, czarownica i stara szafa – C.S. Lewis – Geneza utworu i gatunek

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Opowieści z Narnii – Lew, czarownica i stara szafa – C.S. Lewis – Recenzja książki

„Opowieści z Narnii” to jedna z ciekawszych propozycji dla dzieci.
Akcja powieści toczy się w czasie II wojny światowej. Dzieci zostają wysłane na wieś z powodu częstych nalotów bombowych na Londyn. Już drugiego dnia po przyjeździe zaczynają zwiedzać dziwny, ogromny, tajemniczy dom, którego dokładnie nie zna nawet jego właściciel. W jednym z pokojów znajduje się tajemnicze przejście do krainy zwanej Narnią. Gdy najmłodsza z rodzeństwa – Łucja – jako pierwsza poznaje tajemnicze przejście – rozpoczyna się wielka przygoda czworga bohaterów.
Pierwsza przechodzi do tajemniczego świata najmłodsza – Łucja. W Narnii spotyka Fauna – pana Tumnusa, który zaprasza ją na wyśmienity podwieczorek. W pewnej chwili, w trakcie uczty pan Turnus zaczyna płakać. Gdy zaskoczona Łucja pyta, co się stało, Faun wyjawia jej straszną prawdę – jest sługą Białej Czarownicy i wykonuje dla niej specjalne zadanie: „-To właśnie jest najgorsze – odpowiedział pan Turnus i jęknął głucho. – Porywam dla niej dzieci, oto cała prawda. Popatrz na mnie, Córko Ewy. Czy mogłabyś uwierzyć, że jestem takim Faunem, co spotyka w lesie biedne niewinne dziecko, które nie robiło mu nic złego, udaje, że się z nim zaprzyjaźnia, zaprasza je do swojego domu – a wszystko po to, aby je uśpić, a potem oddać w ręce Białej Czarownicy?”
Łucja przyznaje, iż nie jest to najgodniejszy czyn, ale jednocześnie wierzy w dobre serce Fauna, który ostatecznie okazuje się być uczciwym i pozwala Łucji wrócić do domu.
Wkrótce dzieci wspólnie wybierają się na poszukiwanie przygód. W czasie wędrówki na spotkanie z Aslanem, spotykają świętego Mikołaja, który obdarowuje je niezwykłymi prezentami. Piotr otrzymuje miecz i tarczę, które są atrybutami odwagi i męstwa i które zapewnią Piotrowi możliwość sprawiedliwego i uczciwego zarządzania krajem. Zuzanna dostała w darze łuk z kołczanem pełnym strzał, które nigdy nie chybiają. Dostaje również róg, który ma moc przywołania pomocy w niebezpieczeństwie. Najmłodsza z rodzeństwa otrzymuje lek zrobiony z Ognistych Kwiatów rosnących w Górach Słońca. Gdy ktokolwiek jest ranny, wystarczy kilka kropel z butelki,

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Opowieści z Narnii – Lew, czarownica i stara szafa – C.S. Lewis – Charakterystyka

Piotr Pevensie – najstarszy z czwórki rodzeństwa. Chłopak był bardzo mądry, odważny, mężny, a także troskliwy. W powieści Clive’a Staplesa Lewisa Piotr wyrósł na wysokiego i przystojnego mężczyznę oraz sławnego rycerza. Chłopak został królem tej niezwykłej krainy, był tam nazywany Piotrem Wspaniałym.
Zuzanna Pevensie – odpowiedzialna, inteligentna, wrażliwa, odważna. Według „Opowieści z Narnii” Zuzanna stała się szczupłą kobietą, jej czarne włosy sięgały, prawie że stóp, a sama dziewczyna miała w sobie mnóstwo wdzięku. Zuzanna została królową Narnii i nazywano ją królową Zuzanną Łagodną.
Edmund Pevensie – na początku książki był bardzo niemiły dla swojej młodszej siostry, Łucji. Chłopak przed przybyciem do Narnii nie wierzył w jej istnienie, a gdy już tam trafił zdradził swoje rodzeństwo i Aslana stając po stronie Białej Czarownicy. Edmund był nielojalny, naiwny, złośliwy, nieprawdomówny, chciwy. Jednak podczas przebywania u Czarownicy zrozumiał, że popełnił ogromny błąd. Po uwolnieniu przez Aslana stanął na polu bitwy wraz ze swoim rodzeństwem i całą armią Aslana. Edmund w okresie, który spędził w Narnii całkowicie się przemienił. Po wygranej bitwie, w której mężnie walczył został mianowany królem Narnii. Nazwano go Edmundem Sprawiedliwym.
Łucja Pevensie – najmłodsza z rodzeństwa. Dziewczynka była życzliwa, wrażliwa, przyjacielska, miała ogromną odwagę, bardzo kochała swoje rodzeństwo – nawet Edmunda, który cały czas jej dokuczał. W Narnii Łucja w ogóle się nie zmieniła. Wszyscy książęta chcieli, aby została ich żoną. Była nazywana królową Łucją Mężną.
Profesor – starszy mężczyzna, który przyjął do siebie czwórkę rodzeństwa Pevensie, podczas trwania drugiej wojny światowej. Profesor miał białą brodę i siwe włosy. Dzieci podczas pierwszego spotkania bardzo polubiły starszego pana. Profesor pomógł Zuzannie i Piotrowi uwierzyć ich małej siostrze w istnienie Narnii.
Pani Macready – gospodyni Profesora. Od samego początku nie lubiła za bardzo rodzeństwa. Kobieta nie pozwalała dzieciom niczego dotykać w domu Profesora. Gospodyni nie pozwoliła dzieciom także wchodzić do gabinetu starszego pana, uzasadniając, że jest on bardzo zajętym człowiekiem.
Ivy, Margaret, Betty – były pomocnicami gospodyni w domu Profesora.
Świat Fantastyczny:Aslan – był dzikim lwem, synem Władcy-Zza-Morza. Aslan był bardzo dobry, odważny, pokorny, z chęcią służył pomocą. Lew był całkowitym przeciwieństwem Białej Czarownicy. Aslan miał wielkie łapy i złotą grzywę. Jego oczy były

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.