Opowieści z Narnii – Lew, czarownica i stara szafa - Opowieści z Narnii – Lew, czarownica i stara szafa – C.S. Lewis – Charakterystyka

Piotr Pevensie – najstarszy z czwórki rodzeństwa. Chłopak był bardzo mądry, odważny, mężny, a także troskliwy. W powieści Clive’a Staplesa Lewisa Piotr wyrósł na wysokiego i przystojnego mężczyznę oraz sławnego rycerza. Chłopak został królem tej niezwykłej krainy, był tam nazywany Piotrem Wspaniałym.
Zuzanna Pevensie – odpowiedzialna, inteligentna, wrażliwa, odważna. Według „Opowieści z Narnii” Zuzanna stała się szczupłą kobietą, jej czarne włosy sięgały, prawie że stóp, a sama dziewczyna miała w sobie mnóstwo wdzięku. Zuzanna została królową Narnii i nazywano ją królową Zuzanną Łagodną.
Edmund Pevensie – na początku książki był bardzo niemiły dla swojej młodszej siostry, Łucji. Chłopak przed przybyciem do Narnii nie wierzył w jej istnienie, a gdy już tam trafił zdradził swoje rodzeństwo i Aslana stając po stronie Białej Czarownicy. Edmund był nielojalny, naiwny, złośliwy, nieprawdomówny, chciwy. Jednak podczas przebywania u Czarownicy zrozumiał, że popełnił ogromny błąd. Po uwolnieniu przez Aslana stanął na polu bitwy wraz ze swoim rodzeństwem i całą armią Aslana. Edmund w okresie, który spędził w Narnii całkowicie się przemienił. Po wygranej bitwie, w której mężnie walczył został mianowany królem Narnii. Nazwano go Edmundem Sprawiedliwym.
Łucja Pevensie – najmłodsza z rodzeństwa. Dziewczynka była życzliwa, wrażliwa, przyjacielska, miała ogromną odwagę, bardzo kochała swoje rodzeństwo – nawet Edmunda, który cały czas jej dokuczał. W Narnii Łucja w ogóle się nie zmieniła. Wszyscy książęta chcieli, aby została ich żoną. Była nazywana królową Łucją Mężną.
Profesor – starszy mężczyzna, który przyjął do siebie czwórkę rodzeństwa Pevensie, podczas trwania drugiej wojny światowej. Profesor miał białą brodę i siwe włosy. Dzieci podczas pierwszego spotkania bardzo polubiły starszego pana. Profesor pomógł Zuzannie i Piotrowi uwierzyć ich małej siostrze w istnienie Narnii.
Pani Macready – gospodyni Profesora. Od samego początku nie lubiła za bardzo rodzeństwa. Kobieta nie pozwalała dzieciom niczego dotykać w domu Profesora. Gospodyni nie pozwoliła dzieciom także wchodzić do gabinetu starszego pana, uzasadniając, że jest on bardzo zajętym człowiekiem.
Ivy, Margaret, Betty – były pomocnicami gospodyni w domu Profesora.
Świat Fantastyczny:Aslan – był dzikim lwem, synem Władcy-Zza-Morza. Aslan był bardzo dobry, odważny, pokorny, z chęcią służył pomocą. Lew był całkowitym przeciwieństwem Białej Czarownicy. Aslan miał wielkie łapy i złotą grzywę. Jego oczy były poważne oraz przenikliwe. Głos Lwa był niski i napełniał słuchających Go spokojem. Rzadko bywał w Narnii, ale przybył do niej, aby wyzwolić mieszkańców tej wspaniałej krainy od rządów Czarownicy. Mimo że Edmund Go zdradził, to Aslan oddał za niego życie. Podczas śmierci bardzo cierpiał, jednak wiedział, że zmartwychwstanie i udowodni, iż istnieją jeszcze silniejsze czary. Dzięki Wielkiemu Lwu w Narnii zapanowała sprawiedliwość i szczęście. Aslan tak jak niespodziewanie pojawił się w krainie, tak samo niespodziewanie zniknął.
Biała Czarownica, Królowa Narnii – wysoka kobieta, o białej twarzy i bardzo czerwonych ustach. Na głowie nosi koronę, a w ręce trzyma zaczarowaną różdżkę. Po krainie porusza się w olbrzymich saniach zaprzężonych w renifery. Czarownica jest zła, bezwzględna, fałszywa, podstępna, zależy jej tylko na władzy. Na początku, kiedy spotyka Edmunda, jest bardzo miła i opiekuńcza. Daje chłopakowi picie i mnóstwo łakoci, które tak naprawdę są zaczarowane. Obiecuje także Edmundowi, że zostanie królem Narnii, jednak jej zamiary są kompletnie inne. Królowa posługuje się czarami i zamienia swoich przeciwników w posągi. Biała Czarownica wie, że obecność Aslana zagraża jej władzy.
Faun Tumnus – jego wygląd był bardzo nietypowy: od psa w górę przypominał człowieka, natomiast od pasa w dół wyglądał jak zwierzę. Faun, ponieważ miał nogi kozła z kopytkami oraz ogonem. Na jego przemiłej twarzy znajdowała się bródka z ostrym zakończeniem, a na głowie pomiędzy kręconymi włosami były dwa małe różki. Gdy Tumnus zauważył Łucję najpierw się wystraszył, lecz później zaprosił dziewczynkę do swojego domu. Faun mieszkał w przytulnej pieczarze. Faun Tumnus zaprzyjaźnił się z Łucją, ponieważ był sługą Białej Czarownicy. Musiał on porywać dla niej dzieci, lecz pomógł wrócić Łucji do domu, za co został uwięziony przez Czarownicę.
Państwo Bobrowie – byli kochającym się małżeństwem, a także przeciwnikami panującej wówczas królowej. Zarówno pan Bób, jak i pani Bóbr byli bardzo mądrzy, zapobiegliwi, a także troskliwi, Pomogli oni dzieciom dotrzeć na spotkanie z Aslanem. Rodzeństwo czuło się z nimi bezpiecznie i szybko się z nimi zaprzyjaźnili.
Maugrim – wilk, który był Kapitanem Tajnej Policji Białej Czarownicy.
Olbrzym Grzmotołup – w przeciwieństwie do innych olbrzymów był niezwykle towarzyski, pomocny, miły, przyjacielski, a także uczciwy. Olbrzym pomógł rodzeństwu w walce z Białą Czarownicą. Grzmotołup urodził się w rodzinie, która jest jedną z najbardziej szanowanych rodzin olbrzymów w magicznej krainie.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.