Opowieści z Narnii – Podróż „Wędrowca do Świtu” - Bohaterowie

W „Podróży Wędrowca do Świtu” czytelnik spotyka się z bohaterami, których poznał w poprzednich częściach.
Łucja Pevensie to dziewczynka niezwykle wrażliwa, skromna, delikatna. Razem z bratem, Edmundem, trafia na statek i przeżywa niezwykłe przygody. Jest lubiana przez wszystkich i można powiedzieć, że dla całej załogi stanowi autorytet. Wyróżnia się odwagą, nie waha się udać na spotkanie z czarodziejem, aby pomóc niewidzialnym istotom. Cieszy się szczególną sympatią Aslana, który pomaga jej w trudnych chwilach.
Edmund Pevensie, to brat Łucji, który po wielu perypetiach w pierwszej części cyklu, staje się mądrym, rozsądnym i odważnym chłopcem. Wspólnie z innymi członkami załogi podejmuje ważne decyzje. Bierze udział we wszystkich istotnych zadaniach i podobnie jak Łucja, może być wzorem do naśladowania.
Niejednoznacznym, ale ciekawym bohaterem jest Eustachy Scrubba, kuzyn Łucji i Edmunda. W jego domu panowały nowoczesne zwyczaje, a stosunki miedzy synem a rodzicami pozbawione były znamion szacunku: „Kiedy zwracał się do matki lub ojca, nie mówił <> lub <>, ale <> i <>. Byli to ludzie bardzo nowocześni i postępowi. Nie jadali mięsa, nie palili tytoni i nie pili alkoholu, nosili też specjalną, higieniczną bieliznę. W ich domu było bardzo mało mebli, na łóżkach niewiele pościeli, a okna zawsze otwarte”. Eustachy był chłopcem złośliwym, marudnym, lubiącym dręczyć zwierzęta: „Eustachy Klarencjusz lubił zwierzęta, zwłaszcza żuki, jeśli były martwe i przybite szpilkami do kartonu. Lubił książki, jeśli tylko były pełne tak zwanych informacji oraz zdjęć nowoczesnych zbiorników na zboże albo tłustych, zagranicznych dzieci uczących się we wzorcowych szkołach. Eustachy Klarencjusz nie lubił swoich kuzynów: Piotra, Zuzanny, Edmunda i Lucji Pevensie, ucieszył się jednak na wieść o przyjeździe Edmunda i Łucji. W głębi serca lubił bowiem przewodzić i pastwić się nad innymi, a chociaż był tylko małym, słabowitym chłopcem, który nie dałby rady nawet Łucji – nie mówiąc już o Edmundzie – wiedział, że jest wiele sposobów dokuczenia ludziom, jeśli się jest w swoim własnym domu, a oni są tylko gośćmi”.
Gdy znalazł się z kuzynami na statku, mimo iż ofiarowano mu najlepszą kajutę i starano zapewnić jak najlepsze warunki, nieustannie marudził i wszystkich krytykował. Szczególną niechęcią obdarzył Ryczypiska, choć ten nie zrobił mu niczego złego. Uważał także, że wszystko mu się należy i nie obowiązują go żadne zasady. Kiedy na pokładzie brakowało wody, on wymknął się chyłkiem i próbował uszczuplić zapasy. Przyłapany przez Ryczypiska był w większym stopniu oburzony niż zawstydzony. Na szczęście w czasie wyprawy zmienia się na lepsze i staje dobrze wychowanym, miłym chłopcem. Ma na to wpływ przemiana w smoka. Eustachy cierpiał, ponieważ nie mógł się z nikim porozumieć. Obawiał się także, że będzie musiał już na zawsze zostać na wyspie Na szczęście dzięki Aslanowi odzyskał dawną postać. Od tego czasu można było dostrzec pozytywne zmiany w jego zachowaniu. „Wkrótce wszyscy zaczęli podziwiać, jak bardzo zmienił się na lepsze, jak <>. Wszyscy – prócz ciotki Alberty, która stwierdziła, że zrobił się okropnie pospolity i nudny i że to na pewno skutek przebywania z rodzeństwem Pevensie”.
Ważnym bohaterem jest książę Kaspian, znany z wcześniejszych części. Tym razem wyrusza na morze, aby odnaleźć siedmiu baronów, których wypędził jego stryj. W czasie podróży wyróżnia się odwagą. Decyduje o ważnych sprawach. Już w czasie pobytu na pierwszej wyspie wykazuje się odwagą i rozprawia ze zwolennikami handlu ludźmi. Podczas morskiej podróży przejawia zdolności przywódcze. Jest sprawiedliwy i dba o wszystkich członków wyprawy. Pod koniec wyprawy poznaje piękną dziewczynę i zakochuje się w niej.
Lord Drinian to kapitan statku. Jest oddanym i wiernym rycerzem. Potrafi zadbać o dyscyplinę na statku, jego załoga jest my posłuszna. Przyczynił się do uratowania załogi z rąk hanlarzy żywym towarem. Dzielnie walczył z wężem morskim, który próbował zniszczyć statek.
Na uwagę zasługuje także Ryczypisk. Jest to mysz, o małych rozmiarach, ale wielkim sercu. Ryczypisk jest odważny, nieco porywczy, skłonny do działania. Nie lubi, kiedy zwraca się uwagę na to, że jest tylko niewielką myszą. Początkowo trudno mu zaleźć wspólny język z Eustachym, jednak z czasem zaprzyjaźniają się. Ryczypisk jest skłonny do poświęceń. Decyduje się pozostać w Krainie Aslana, aby zdjąć klątwę ze śpiących baronów. Ryczypisk jest postacią pozytywną, godną naśladowania.

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: