Opowieści z Narnii – Podróż „Wędrowca do Świtu” - Charakterystyka

Opowieści z Narnii – Podróż „Wędrowca do Świtu” – C.S. Lewis – Charakterystyka
Informacje o książce
Książka pt. „Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu” (oryginalny tytuł po angielsku to: „The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader”) została napisana przez brytyjskiego pisarza C.S. Lewisa (Clive Staplesa Lewisa 1898 – 1963 r.). Pierwsze wydanie tego utworu ukazało się w 1952 roku w Wielkiej Brytanii, w oryginalnym języku angielskim. W Polsce natomiast książka ta pojawiła się aż 33 lata później – w 1985 roku. Wydana została przez Instytut Wydawniczy „Pax”, a przełożona przez doświadczonego tłumacza – Andrzeja Polkowskiego. Jest to trzecia z kolei część powieści fantastycznej „Opowieści z Narnii”. Składa się ona z 16 rozdziałów (o jeden więcej od poprzedniego tomu) podobnej długości. Tym razem w przygodzie nie uczestniczą Piotr i Zuzanna. Łucja i Edmund, wraz ze swoim kuzynem Eustachym, przenoszą się ponownie do Narnii, tym razem za pomocą obrazu i znajdują się na pokładzie króla Kaspiana. Mają za zadanie pomóc królowi odnaleźć dawnych przyjaciół ojca, których zły wuj Kaspiana wysłał na środek morza bez żadnej pomocy.
Ekranizacja tej książki powstała w 2010 roku jako 115-minutowy amerykańsko-brytyjski film. Swoją premierę natomiast miała w Londynie, 30 listopada 2010 r., a w Polsce ukazała się 25 grudnia tego samego roku.
Krótkie streszczenie
Akcja utworu rozpoczyna się w 1943 roku, podczas II wojny światowej. Młodsze rodzeństwo, tj. Łucja i Edmund Pevensie zostają przewiezieni na wieś, gdzie panuje dość spokojna atmosfera. Jak się okazuje, mieszka tam też ich kuzyn – Eustachy Klarencjusz Scrubb. Jest on nieznośnym i wywyższającym się chłopakiem, którego praktycznie nikt nie lubi.
Pewnego dnia, podczas nudnych przechadzek po domu, trójka dzieci znajduje obraz ze statkiem płynącym po morzu. Gdy zaczynają się w niego wpatrywać, rysunek nagle ożywa. Wtedy nieoczekiwanie dzieci zostają wciągnięte w niewytłumaczony sposób do wnętrza obrazu. Otwierają oczy, gdy unoszą ich morskie fale. Chwilę później zostają wyłowieni przez ludzi płynących na statku. Gdy stoją na pokładzie, od razu Łucja i Edmund rozpoznają księcia Kaspiana, jednak Eustachy zaczyna panikować, ponieważ myśli, że został porwany.
Jak się potem okazuje, Kaspian podróżuje swoim statkiem o nazwie „Wędrowiec do Świtu”, by odnaleźć siedmiu lordów, którzy niegdyś niesłusznie zostali wygnaniu z królestwa i wypuszczeni na środek morza bez niczyjej pomocy. Kolejną ważną informacją jest to, że tylko dzięki nim można doprowadzić do ładu i spokoju w całej Narnii. Z powodu zbliżającej się zielonej mgły do magicznego królestwa, podróżnicy muszą odnaleźć siedem mieczy, które mają niezwykłą moc i niegdyś należały do baronów, a następnie przekazać je Aslanowi w ofierze. Dzięki tej wyprawie, Eustachy zmienia całkowicie swój charakter i swoje podejście do życia.
Charakterystyka bohaterów
Łucja Pevensie – najmłodsza z czwórki rodzeństwa, jest królową Narnii. Ma ładny wygląd i długie brązowe włosy. Charakteryzuje ją troskliwość, spokój i odwaga, a także łagodność i ufność. Cały czas troszczy się o rodzinę i zawsze stara się podejmować jak najmądrzejsze decyzje. Bardzo lubi Aslana, a zwłaszcza lubi go głaskać.

Edmund Pevensie – drugi, po Łucji, najmłodszy z czwórki rodzeństwa. Często podejmuje pochopne decyzje, które potem mają swoje konsekwencje. Młodzieniec ma gęste brązowe włosy i czarne błyszczące oczy. Wykazuje się bohaterstwem i dobrocią, lecz także chciwością i samolubstwem, co zmienia się z czasem, podczas pobytu w Narnii.

Eustachy Klarencjusz Scrubb – kuzyn rodzeństwa Pevensie. Zawsze wygląda schludnie i uważa się za najlepszego. Jest dopieszczany i rozpuszczony. Cechuje się samolubstwem i egoizmem. Wszystkie te złe cechy znikają, gdy pod wpływem chciwości zebrania skarbów, zamienia się w smoka i nie może normalnie rozmawiać z przyjaciółmi. Także późniejsze spotkanie z Aslanem go przemienia. Chłopak staje się pogodny, pełen poczucia humoru, optymistyczny i odważny.

Kaspian – jest dziesiątym z rzędu królem Narnii. Przejął tron po swoim wuju, który bezprawnie przywłaszczył sobie władzę. Kaspian jest honorowym i bohaterskim rycerzem. Dba o swój lud i królestwo. Charakteryzuje się także nieustępliwością, odwagą i ambicją. Ma dość długie jak na mężczyznę włosy czarnego koloru.

Aslan – niesamowity Lew, który ma niezwykłe moce. Ma umiejętność mówienia i naprawdę dobrze walczy. Oprócz tego ma sierść, która wygląda jak złoto (dlatego też czasami jest nazywany „złotym Lwem”). Zawsze pomaga rodzeństwu Pevensie w tarapatach. Zawsze można na niego liczyć. Cechuje go odwaga, przyjacielskość i poświęcenie.

Ryczypisk – mierząca pięćdziesiąt centymetrów mysz. Ma władzę nad wszystkimi myszami w Narnii, które mają umiejętność mowy. Zawsze próbuje zachować się elegancko, jednak nie wobec Eustachego, z którego nieustannie się śmieje, gdy coś mu nie wychodzi. Mysz ta ma ciemnoszare futro i chodzi na dwóch łapkach. Na jednej z nich ma złotą obrączkę. Ryczypisk charakteryzuje się gadatliwością, odwagą i poczuciem humoru.

Ekranizacja
Adaptacja filmowa książki pt. „Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu”, której autorem jest C.S. Lewis, powstała w 2010 roku pod takim samym tytułem. Swoją premierę na ekranach kinowych miała 30 listopada 2010 roku w Wielkiej Brytanii, a dokładniej w jej stolicy – Londynie, w oryginalnym języku angielskim. W Polsce natomiast po raz pierwszy zawitała niecały miesiąc później – 25 grudnia 2010 roku. Film powstał dzięki współpracy amerykańsko-brytyjskiej (Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii). Jego czas trwania wynosi 115 minut (1 godzina i 55 minut). Reżyserem ekranizacji został Michael Apted, a scenarzystami byli: Christopher Markus, Stephen McFeely i Michael Petroni. Dystrybutorem był 20th Century Fox. Główne role obsadzili: Georgie Henley (w roli Łucji Pevensie), Skandar Keynes (w roli Edmunda Pevensie’a), Anna Popplewell (w roli Zuzanny Pevensie), William Moseley (w roli Piotra Pevensie’a), Will Poulter (w roli Eustachego Klarencjusza Scrubba), Ben Barnes (w roli Króla Kaspiana X), Liam Neeson (w roli Aslana, podkład głosowy), Simon Pegg (w roli Ryczypiska, podkład głosowy), Gary Sweet (w roli Driniana), Bruce Spence (w roli Lorda Rhoopa) i Bille Brown (w roli Koriakina). Za dobrą ekranizację, film otrzymał 6 nominacji. Mimo upływu 10 lat, film ten nadal jest chętnie oglądany, nie tylko przez fanów serii powieści, lecz także przez osoby, które mniej interesują się tą serią filmów. Jak ocenia portal Filmweb, według głosów oglądających, film ten zasługuje na 6,8 gwiazdek z 10, co jest dość satysfakcjonującym wynikiem.
Boxoffice
Budżet: 155 000 000$ (dolarów; czyli 620 000 000 zł).

Zarobki (ogólne, na całym świecie): 415 686 217$ (dolarów; czyli 1 662 744 868 zł).

Zarobki (wyłącznie z USA): 104 386 950$ (dolarów; czyli 417 547 800 zł).

Zarobki (poza USA): 311 299 267$ (dolarów; czyli 1 245 197 068 zł).

Zarobki na produkcji: 260 686 217$ (dolarów; czyli 1 042 744 868 zł).

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: