Przedwiośnie - Przedwiośnie – Stefan Żeromski – Bohaterowie

„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego – bohaterowie1) Cezary Baryka – jest to główny bohater książki. Jest Polakiem, który urodził się w Baku. Jego rodzicami są Seweryn oraz Jadwiga. Uczestniczy w rewolucji w Baku, w wyniku której traci matkę. Gdy po wielu nieprzyjemnych sytuacjach wraca do Warszawy, żyje w nędzy. Szuka własnej ideologii, manifestuje z robotnikami.
2) Jadwiga Barykowa z Dąbrowskich – jest ona matką Cezarego i żoną Seweryna. To kobieta zawsze wierna mężowi oraz w pełni oddana rodzinie. Większość swojego życia poświęca synowi, czego ten niestety nie dostrzega. Ma wyrzuty sumienia, że zraniła Gajowca, którego kochała, zanim wyszła za mąż za Seweryna. Pomagała emigrantkom, przez co została skazana na pracę, w wyniku której zmarła.
3) Seweryn Baryka – jest on ojcem Cezarego. Urodził się w Polsce, w rodzinie szlacheckiej. Do Rosji wyjechał w poszukiwaniu pracy. Znalazł tam stabilizację. Podczas miesięcznego urlopu wraca do ojczyzny, by znaleźć kandydatkę na żonę. Z żoną Jadwigą zamieszkał w Baku. Tam na świat przyszedł jego syn. Cieszył się dostatkiem, ale wszystko to skończyło się, gdy został powołany do wojska i wysłany na front. Wojna bardzo zmieniła bohatera. Zmarł w pociągu, wracając z synem do ojczyzny.
4) Kalikst Grzegorz Baryka – jest pradziadkiem Cezarego. Poznajemy go dzięki retrospekcjom. Brał on udział w powstaniu, przez co został pozbawiony majątku przez władze rosyjskie.
5) księżna i księżniczki Szczerbatow-Mamajew – emigrantki poznane zupełnie przypadkowo przez Jadwigę. Matka Cezarego zaproponował im nocleg. W domu okazało się, że kobiety mają ukrytą cenną biżuterię. Podczas nocy była rewizja, a matka Cezarego za pomoc kobietom została skazana na prace publiczne w porcie.
6) Czarny – jest on księdzem. Pomógł Cezaremu i jego ojcu dostać się do pociągu jadącego do Charkowa. Opiekował się mężczyznami przez całą podróż. Po śmierci Seweryna zorganizował mu pogrzeb.
7) Hipolit Wielosławski – towarzyszył Cezaremu podczas wojny. Po tym, jak Baryka uratował mu życie, mężczyźni zostali przyjaciółmi. Hipolit był członkiem rodziny szlacheckiej. Jego pasją były konie; powoził bryczką. Marzył, by jego kuzynka Karolina i Cezary się pobrali.
8) Karolina Szarłatowiczówna – była bliską krewną Wielosławskich. Jest młodą, piękną i niezwykle delikatną dziewczyną. Straciła oboje rodziców podczas rewolucji. Teraz wychowują ją jej krewni, Wielosławscy. Jest bardzo kochana przez całą rodzinę. Na początku obojętnie traktuje Cezarego, jednak później szalenie się w nim zakochuje. Gdy młodzi całowali się, zauważyła to Wanda, która również była zakochana w Cezarym. Z zazdrości otruła rywalkę strychniną. Gdy dziewczyna umierała, wołała Barykę, dla którego była obojętna.
9) Wanda Okszyńska – szesnastoletnia dziewczyna, którą chciano usunąć z życia ojca, ponieważ ten się na nią gniewał. Została wysłana na wieś. Jest zbyt głupia, by się uczyć. Potrafiła grać na fortepianie. Gdy grała, poznała Cezarego, w którym potajemnie się podkochiwała. Zabiła Karolinę, jednak wyparła się tego czynu i wszystko uszło jej płazem.
10) Laura Kościeniecka – jest wdową; to pani na Leńcu, posiadłości położonej niedaleko Nawłoci. Romansowała z Cezarym.11) Anastazy – to młody ksiądz i przyrodni brat Hipolita.
12) Szymon Gajowiec – pierwsza miłość pani Barykowej.
13) Antoni Lulek – jest studentem prawa i kolegą Cezarego.
14) Maciejunio – jest starym sługą Wielosławskich. Rodzina darzy go wyjątkową serdecznością i zaufaniem.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.