Przedwiośnie - Przedwiośnie – Stefan Żeromski – Charakterystyka bohaterów

„Przedwiośnie” to powieść polityczna autorstwa Stefana Żeromskiego.

Charakterystyka bohaterów.

Cezary Baryka- jest głównym bohaterem Przedwiośnia. Urodził się w Baku, jednak jego rodzice, Seweryn i Jadwiga są Polakami. Baryka jest bohaterem odpowiedzialnym i niezwykle samodzielnym. Na kartkach powieści obserwujemy okres jego dorastania. Jako dziecko jest otaczany szczerą miłością. Rodzice bardzo go rozpieszczają. Wychowują chłopca w świadomości, polskiego pochodzenia. Mężczyzna uczestniczy w rewolucji w Baku, gdzie traci matkę. Po namowach ojca wraca do rodzinnej ojczyzny. Podczas podróży traci również ojca, więc do kraju dociera jako sierota. Dzięki pomocy Szymona Gajowca, bohater ma możliwość rozpoczęcia studiów medycznych. Podczas wojny polsko-bolszewickiej Cezary walczy po stronie Polaków. Poznaje Hipolita, a po zakończeniu wojny obaj udaję się do jego domu w Nawłoci. Młody Baryka ma duże powodzenie wśród kobiet. Wdaje się w romans z Laurą. Wanda i Karolina, która również darzą go uczucie zostają niezauważone. Gdy jedna z dziewcząt tragicznie ginie, bohater postanawia wrócić do stolicy.

Jadwiga Dąbrowska Baryka- jest matką Cezarego. Kobieta o gołębim sercu. Niezwykle kocha swoją rodzinę. Rozpieszcza syna. Przez całe życie pozostaje wierna swemu mężowi, Sewerynowi. Kiedyś kochała Szymona Gajowca, było to zanim wyszła za Seweryna. Do końca życia ma wyrzuty sumienia, że złamała mężczyźnie serce. Świadczy to o empatii kobiety. Jej marzeniem był powrót do Siedlec, miasta z którego pochodziła. Bardzo poświęcała się dla syna, dbała, by miał wszystko, czego potrzebował. Cezary jednak długo nie dostrzegał starań matki. Z dobrego serca chciała pomóc emigrantom, za co została skazana na roboty publiczne w porcie. Ciężka praca sprawiła, że kobieta zmarła.

Seweryn Baryka- jest ojcem Cezarego. Urodził się w polskiej rodzinie szlacheckiej. Do Rosji wyjechał w poszukiwaniu pracy. Gdy znalazł zajęcie dające mu poczucie stabilizacji, wziął miesiąc urlopu. Wrócił do Polski, by znaleźć odpowiednią kandydatkę na żonę. Tak poznał Jadwigę. Z żoną zamieszkał w Baku, a tam na świat przyszedł ich syn. Rodzina cieszyła się dobrymi warunkami życiowymi. Został powołany do wojska i wysłany na front, co całkowicie zmieniło jego życie. Wojna pobudziła w bohaterze patriotyzm. Mężczyzna zaczął marzyć, by wrócić do ojczyzny. Gdy wrócił z wojny dowiedział się, że jego żona umarła. Gdy odnalazł syna, namówił go by razem wrócili do Polski. Podczas długiej i wyczerpującej podróży zmarł.

Kalikst Grzegorz Baryka- jest pradziadkiem Cezarego. Brał on udział w powstaniu, a władze rosyjskie pozbawiły go majątku. Dowiadujemy się o nim dzięki retrospekcjom.

Księżna i księżniczki Szczerbatow-Mamajew- emigrantki, które matka Cezarego spotkała zupełnym przypadkiem i zaproponowała bezpieczny nocleg. Gdy kobiety przybyły do domu, okazało się, że na nogach mają ukrytą cenną biżuterię. W nocy niestety w domu Jadwigi była rewizja i skarby zostały znalezione. Za pomoc księżnej Baryka została skazana na pracę w porcie, co było powodem jej śmierci.

Czarny- był księdzem. Pomógł on Sewerynowi oraz jego synowi Cezaremu dostać się do pociągu w Charkowie. Duchowny ukrył mężczyzn w pociągu i całą podróż się nimi opiekował. Cezary dowiedział się, że Czarny jest księdzem, dopiero gdy podczas podróży zmarł jego ojciec. Był bardzo dobry. Zorganizował pogrzeb Sewerynowi.

Hipolit Wielosławski- Cezary poznał go podczas wojny. Baryka uratował mu życie i od tego czasu stali się dla siebie bardzo ważni, niemal jak bracia. Pochodził z rodziny szlacheckiej. Był studentem. Po służbie zaprosił przyjaciela do swojego domu w Nawłoci. Był gościnny, ale nie potrafił zrozumieć rewolucyjnych zapędów kolegi. Jego pasją były konie, świetnie prowadził bryczki. Był bardzo wierny swemu przyjacielowi, zawsze stał za nim murem.

Karolina Szarłatowiczówna- śliczna, inteligentna oraz wrażliwa krewna Wielosławskich. Krewni wychowywali ją, ponieważ jej rodzice zginęli. Była otoczona szczerą miłością. Na początku obojętnie traktowała Cezarego, jednak potem szalenie go pokochała. Ukrywała swoje emocje, cierpiała skrycie. Została otruta przez zazdrosną Wandę, po czym zmarła.

Wanda Okszyńska- po sprzeczce z ojcem została wysłana na wieś. Bardzo mało bystra szesnastolatka, która jest za głupia by się uczyć. Jedyne co potrafi, jest gra na pianinie. Podczas gry poznaje młodego Barykę. Tajemnie podkochuje się w nim, a gdy jej uczucia zostają odrzucone nie potrafi zapanować nad emocjami. Postanawia otruć Karolinę, co uchodzi jej płazem, ponieważ nie ma dowodów by ją oskarżyć.

Laura Kościeniecka- jest wdową. Z powodów finansowych zaręczyła się z Panem Barwickim. Z Cezarym spotyka się potajemnie, pod pretekstem organizowania balu. Jest piękna, ale nieuczciwa. Romans z Baryką kończy się po tym, jak Cezary uderza ją.

Anastazy- domownik dworu w Nawłoci. Ksiądz z dużym poczuciem humoru. Oskarża Barykę o śmierć Karoliny, z którą był bardzo związany.

Władysław Barwicki- nieprzyjemny, sprytny, bogaty mężczyzna. Narzeczony Kościeleckiej.

Maciejuniu – był starym sługą Wielosławskich.

Turzyccy- rodzina Wandy.

Gruboszewski- był ekonomem, przez pewien czas mieszkał u niego Cezary.

Buławnik- śmierdzący pieniędzmi spryciarz, z którym mieszkał Cezary.

Antoni Lulek- kolega młodego Baryki, student prawa. Chciał zrobić z Cezarego zapalonego komunistę.

Szymon Gajowiec- pierwsza miłość Jadwigi, matki Cezarego. Pochodził z rodziny chłopskiej i nie miał odwagi by poprosić o rękę ukochaną. Gdy dowiedział się o zaręczynach kobiety, napisał do niej list, jednak było już za późno.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.