Przedwiośnie - Przedwiośnie – Stefan Żeromski – Czas i miejsce akcji

Stefan Żeromski „Przedwiośnie”- Czas i miejsce akcji
Czas trwania akcji „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego nie sprawi nam większych problemów w rozszyfrowaniu, gdyż jest to powieść obyczajowa i realistyczna, więc trzyma się ram czasowych oraz rzeczywistych miejsc akcji. Przeważnie czas jest jasno określony w poszczególnych częściach poprzez poszczególne wydarzenia historyczne. Z wyjątkiem trzeciej części utworu, miejsca akcji są dokładnie opisane wraz z nazwami.
Szklane domy:
Czas akcji: od 1914 (wybuch pierwszej wojny światowej), poprzez wybuch rewolucji w Rosji – 1917 r., odzyskanie przez Polskę niepodległości – 1918 r., do powrotu Cezarego Baryki do Polski – 1919 r.
Miejsca akcji: Miasto Baku, Charków, Moskwa. Cezary (do pewnego momentu wraz z ojcem) pokonuje trasę pociągiem, lecz nie zatrzymuje się na dłużej w miejscach ważnych dla akcji utworu.
Nawłoć:
Czas akcji: brak jasnego porządkowania akcji przez czas, część ta skupia się bardziej na emocjach i przeżyciach wewnętrznych bohatera, niż na sztywnym trzymaniu się ram czasowych. Jest to relacja tylko kilku miesięcy z życia Cezarego Baryki. Wyodrębnić można jednak dwa wydarzenia tworzące ramy czasowe: wojna polsko-bolszewicka 1920 r., następnie bezpośredni przyjazd do Nawłoci jesienią 1920 roku, gdzie Cezary spędza czas aż do Bożego Narodzenia. Święta natomiast spędza w Chłodku, skąd wyjeżdża w 1921 roku.
Miejsca akcji: Nawłoć, Chłodek, Odolany, Leniec, Warszawa.
Wiatr od wschodu:
Czas akcji: Od powrotu Cezarego do Warszawy w 1921 roku do 1924 roku. Końcową datę trwania akcji utworu ciężko określić, gdyż najpóźniejszym wydarzeniem historycznym wspomnianym w książce jest wysadzenie prochowni w warszawskiej Cytadeli w październiku 1923 roku, lecz akcja trwa jeszcze kilka miesięcy, stąd wniosek, że kończy się w 1924 roku.
Miejsca akcji: Warszawa, lecz praktycznie w ogóle nieopisywana. Jedyne miejsca, które zostały opisane z nazwami to Ogród Saski, oraz dzielnica żydowska. Nie poznajemy żadnych innych nazw ulic, lokali, pałaców, które odwiedza Cezary Baryka.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.