Sto lat samotności

Sto lat samotności – Gabriel García Márquez – Czas i miejsce akcji

„100 lat samotności” Gabriela Garcii Marqueza podyktowana jest prawdziwymi zdarzeniami, które miały miejsce w 1952 roku w Aracataca. Jest to miasto na obszarze Kolumbii, w departamencie Magdalena. Akcja powieści rozgrywa się w Macondo, niewielkim miasteczku które przeżywa okres rozkwitu, następnie zaś popada w ruinę i doznaje upadku. Czas akcji nie został w żadnym miejscu dookreślony, natomiast możemy się domyślać, iż czas to sto lat pomiędzy II poł. XIX w. a II poł. XX w. Możemy w ten sposób wnioskować, gdyż pojawia się gramofon, kina oraz samoloty. Kunszt Marqueza polega na tym, że potrafił ująć historię Kolumbii, którą przed Nim tak naprawdę mało kto się interesował. Państwo to pozostawało w cieniu Argentyny oraz Brazylii, znajdowało się na uboczu. Pisarz wybiega ponad przedstawienie historii Kolumbii, On kreśli losy bitew jakie musieli stoczyć Latynosi, ażeby wyzwolić się spod dominacji kolonialistów. Pisarz wskazuje w jaki sposób w Ameryce Południowej rodziła się nowoczesność. Okres który opisuje Marquez jest niezwykle istotny w dziejach Ameryki Południ

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Sto lat samotności – Gabriel García Márquez – Plan wydarzeń

Przedstawiam plan wydarzeń książki Gabriela Marqueza pod tytułem „Sto lat samotności”:

1.) Aureliano Buendia stoi przed plutonem egzekucyjnym.
2.) Wspomnienie historii małżeństwa Urszuli i José.
3.) Romans Pilar Ternery z Josem Arcadiem Juniorem
4.) Ucieczka Josa z Cyganami.
5.) Niezwykłe odkrycie Urszuli.
6.) Narodziny Arcadia.
7.) Produkowanie zwierzątek z karmelu.
8.) Do akcji dołącza Rebeka.
9.) Bezsenność.
10.) Melquiades przybywa do domu.
11.) Nowe zarządzenie corregidora.
12.) Miłość Rebeki i nieodwzajemnione miłości innych.
13.) Umiera Melquiades.
14.) Rebeka zaręcza się z Piotrem.
15.) Ślub Aureliana.
16.) Opis działalności ojca Nikanora.
17.) Świątynia i jej budowa.
18.) Remedios umiera.
19.) Jose Arcadia Junior wraca.
20.) Ślub Josa.
21.) Pietr oświadcza się.
22.) Wybory.
23.) Aureliano staje się liberałem.
24.) Wojna.
25.) Spisek.
26.) Opis rządów Arcadia.
27.) Urszula przejmuje władzę.
28.) Pietr popełnia samobójstwo.
29.) Romans Arcadia z Sofią.
30.) Klęska liberałów.
31.) Wykonanie wyroku na Arcadim.
32.) Wyrok na Aureliana.
33.) Uratow

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Sto lat samotności – Gabriel García Márquez – Charakterystyka bohaterów

Sto lat samotności to powieść kolumbijskiego pisarza Gabriela Garcii Márqueza.

Bohaterowie.

José Arcadio Buendia – jest on jednym z założycieli Macondo. Gdy był młody szkolił koguty do walk. Podczas przegranej zabił rywala włócznią. Duch nieboszczyka nawiedza go i zmusza do opuszczenia rodzinnej wioski. Przenosi się bardzo daleko, wraz z innymi zakłada miejscowość Macondo. Nazwa ta śni mu się w nocy. To bardzo przedsiębiorczy człowiek. Uczył ludzi gospodarować, a sam rozplanował rozłożenie budynków w osadzie.
Bardzo fascynowały go wynalazki, które prezentowali wędrowni cyganie. Synami zaczął interesować się dopiero po licznych uwagach żony. Aureliano przepowiada jego śmierć. Bohater umiera w domu, wcześniej widząc różnorodne duchy ze swojej przeszłości.

Aureliano Buendia – jest to pierwszy człowiek urodzony w Macondo. Jest bardzo cichy i zamknięty w sobie. Gdy go poznajemy jest dzieckiem. Zdobywa wprawę w sztuce złocenia. Kocha to, jest bardzo pracowity. Często zamyka się w swojej pracowni. Nie potrafi się zakochać. Dopiero Remedios, młoda i delikatna dziewczyna oczarowuje młodzieńca. Był bardzo sentymentalny i wrażliwy. Podczas wojny kazał nazywać się pułkownikiem. Miał siedemnastu synów, każdego z inną kobietą. Zmarł ze starości w mieście, w którym przyszedł na świat.

José Arcadio Buendia junior – przyszedł na świat, gdy przyszli założyciele Macondo przeprawiali się przez góry. Jego charakterystycznymi cechami jest kwadratowa głowa oraz kędzierzawe włosy. Opuszcza rodzinę na kilka lat, a gdy udaje się go odnaleźć, jest dużym mężczyzną. Trudno było go rozpoznać, ramiona i klatkę piersiową pokrytą miał licznymi tatuażami. Włosy krótkie, a oczy smutne, a skórę spaloną od zbyt długiego przebywania na słońcu. Zajmował się głównie polowaniem. Zmarł w swojej sypialni, nikt nie wie z jakiej przyczyny. Na ciele nie znaleziono rany, a w okolicy nie było broni, jednak z ciała wydobywał się zapach prochu.

Arcadio junior – jest synem Jose Arcadia Buendii i Pilar Ternery. Przez większość swojego młodzieńczego życia czuł się wyjątkowo samotny. Świetnie dogadywał się z Indianami. Podczas wojny był dowódcą. Całe życie dręczył go strach, który zniknął tuż przed śmiercią. Wtedy mężczyzna uświadomił sobie, jak bardzo kocha swoją rodzinę.

Urszula Iguáran- jest żoną Joségo. Jest bardzo pracowita i odpowiedzialna. Twardo stąpa po ziemi. Akceptuje eksperymenty swojego męża. Postanawia oddać swoje rodowe złoto. Dopiero pomysł o przeniesieniu Macondo sprawił, że kobieta zbuntowała się. Była kobietą długowieczną, mimo prawie stu lat, myślała logicznie. Traciła wzr

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.