Szatan z siódmej klasy - Najważniejsze informacje

„Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego został wydany w 1937 roku.

Akcja książki toczy się w 1937 roku w Warszawie, gdzie mieszka główny bohater Adaś oraz w miejscowości Biejgoła na Wileńszczyźnie, tam Adaś spędza wakacje. Jest on uczniem VII klasy. Jego ojciec jest lekarzem. Ma pięcioro rodzeństwa, jest najstarszy z nich.

Głównym tematem jest zagadka kradzieży drzwi, którą bohater chce rozwiązać. Podobno w dworku ukryty jest skarb. Adaś zamienia się w detektywa, szuka śladów i informacji. Jest wytrwały w dążeniu do celu. Wyróżnia się spostrzegawczością, sprytem oraz inteligencją.

Chłopiec został określony „szatanem”, ponieważ potrafił rozwiązać trudne zagadki, które wydawały się być niemożliwe do rozwiązania. Odkrył jak profesor Gąsowski przepytuje na lekcjach, rozwiązał sprawę dotyczącą skradzionego pióra, a także błąd w księgach rachunkowych.

Bohater podkochuje się w pięknej Wandzie. Jest szczery, otwarty, potrafi okazywać swoje uczucia.

W lekturze występuje narracja trzecioosobowa, a także w pierwszej osobie – w pamiętniku księdza Koszyczka oraz w listach. Narrator jest poza światem przedstawionym. W powieści pojawiają się elementy detektywistyczne, kryminalne, co sprawia, że utwór jest rozrywkowy. Autor wprowadza czytelnika w zaciekawienie, sprawia, że z napięciem śledzi on wydarzenia. W powieści występują trzy rodzaje komizmu – sytuacji, postaci i słowa. Objawia się on przejaskrawieniem pewnych zdarzeń, zjawisk. Przed odpowiedni dobór słów uzyskuje się sprzeczność między pozorami, a prawdą.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: