Szewcy - Szewcy – Stanisław Ignacy Witkiewicz – Geneza utworu i gatunek

Utwór „Szewcy” Stanisława Ignacego Witkacego należy do rodzaju dramatu (Wskazują na to między innymi didaskalia na początku utworu, sugerujące umiejscowienie i wygląd zakładu szewskiego), a sam utwór kwalifikujemy do gatunku dramatu awangardowego z kilku powodów:
– Po pierwsze, Witkacy w „Szewcach” użył niecodziennego języka oraz posłużył się niecodziennym stylem.
– Po drugie, w dramacie użył wielu rodzajów dramatów: w „Szewcach” uwzględnił aspekty komediowe (na co wskazują dowcipy) oraz elementy tragedii, przedstawiając upadek kultury i społeczeństwa.
– Po trzecie, Witkacy użył dużą ilość absurdu i sytuacji groteskowych.
„Szewcy” zostali stworzeni już pod koniec życia Stanisława Witkacego, niedługo po tym, jak przyznał się, iż dawno nie napisał nic, co w pełni by go zadowoliło. W tym samym roku, w którym to powiedział (tysiąc dziewięćset dwudziestym siódmym), obstawia się rozpoczęcie pracy Witkacego nad „Szewcami”, a oficjalny okres samego powstania trwał cztery lata (od roku tysiąc dziewięćset trzydziestego pierwszego do tysiąc dziewięćset trzydziestego czwartego), zarazem będącym najdłuższym okresem pisania jakiegokolwiek utworu przez tego autora. Sam dramat jest przewrotem dużej części zasad stosowanych w tym rodzaju: wplata znanych już z jego wcześniejszych dzieł bohaterów oraz podejmuje tematy o wiele częściej używane w powieści, niż w dramacie. Ciekawym aspektem „Szewców” jest ich pod tytuł. Brzmi on następująco: „Naukowa sztuka ze „śpiewakami” w trzech aktach.”. Używając słowa „naukowa” autor stawia siebie w roli badacza, który przetrząsa i bada społeczeństwo, analizując jego poczynania. Odróżnia to jego dramat od reszty utworów, gdyż reszta z nich kładzie raczej nacisk na walory estetyczne.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.