Tomek w krainie kangurów - Problematyka

Tomek w Krainie Kangurów to pierwsza część całego cyklu o przygodach Tomka Wilmowskiego, chłopca wykreowanego przez autora cyklu – Alfreda Szklarskiego.
Cały cykl opiera się na przeżyciach chłopca na różnych kontynentach, jednak ta pierwsza część dzieje się w głównej mierze w Australii, gdzie chłopiec razem z ojcem i przyjaciółmi zostają łowcami dzikich zwierząt, aby dostarczyć je do ogrodu zoologicznego.
W książce głównym bohaterem jest młody chłopak, Polak, którego ojciec musiał uciekać z kraju, a matka umarła, dlatego chłopiec mieszka ze swoim kuzynostwem, a wujostwo zastępuje mu rodziców. Jest odpowiedzialnym, honorowym młodzieńcem, troszczy się o innych, wie co to przyjaźń i zawsze ma głowę na karku. Chętnie pomaga i dba o polskie tradycje.
Tak jak zostało wspomniane, ojciec Tomka – Andrzej Wilmowski – ze względu na swoją postawę patriotyczną, będący przeciw carowi Rosji, w każdym momencie może być aresztowany, więc razem z rodziną uzgadniają, że musi opuścić ojczyznę.
Jak można się już domyślać, akcja książki dzieje się na początku dwudziestego wieku, kiedy Polska jest pod zaborem rosyjskim. W książce wyraźnie pokazane są stosunki między uczniami jednej klasy, niechęć nauczycieli do polskości, represje, ale również walka uczniów o niezapomnienie o swoich korzeniach. Tomek doskonale zna prawdziwą historię Polski, a, jako że jest dobrym i solidnym uczniem to równie dobrze zna także historię Rosji, jednak sam przyznaje, że woli dostawać dwóje (czyli najniższą ocenę) niż recytować po kolei carów Rosji. Jest mowa także o tym, że uczniowie nie mogą rozmawiać po polsku, a jedynie w języku rosyjskim, tak więc mamy do czynienia także z motywem rusyfikacji.
W lekturze mamy również motyw troski, pamięci i miłości ojca do syna. Ojciec Tomka zapewnia mu lekcje języka angielskiego i kiedy tylko może, wysyła do ojczyzny swojego przyjaciela, aby spytał Tomka, czy chciałby dołączyć do ojca i w czasie wakacji zostać łowcą dzikich zwierząt. Oboje bardzo słabo się znają, ale już pierwszego dnia można odczuć ojcowską dumę i miłość do syna, a i syn nie pozostaje dłużny.
Dzięki dokładnym i barwnym opisom przyrody i otaczających Tomka warunków bardzo łatwo jest sobie wyobrazić co przeżywa bohater. Książka w ten sposób pełni także funkcje edukacyjne, wspominając między innymi o wybitnych Polakach takich jak Strzelecki. W książce doskonale ukazana jest również przyjaźń łącząca towarzyszy Tomka, z którymi i on bardzo szybko się zaprzyjaźnia. Mają do siebie pełne zaufanie i nie boją się ryzykować życia, aby pomóc przyjacielowi. Są bardzo życzliwi, cierpliwie tłumaczą Tomkowi wszystko, czego jeszcze nie wie, uczą m.in. posługiwania się bronią czy sztuki tropienia. Każdy z przyjaciół jest w czymś dobry i te wszystkie umiejętności oraz ich sztuka współpracowania nieraz ratuje ich z tarapatów.
Książka jest bardzo wartościowa i godna polecenia. Historia jest wciągająca zarówno dla starszych, jak i dla młodszych, a Tomek jest bohaterem godnym naśladowania.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: