U króla Olch

Streszczenie szczegółowe

U KRÓLA OLCH

Przez kilka ostatnich dni ogromne jaszczurki biegały po pewnym drzewie i gawędziły.
Pierwsza powiedziała, że coś się dzieje tam, gdzie rosną olszyny na wzgórzu. Słyszała stamtąd jakieś dziwne odgłosy i dlatego nie mogła spać. Było to dla niej bardzo męczące. Wszystkie te hałasy powodowały, że nie mogła spać.
Druga jaszczurka opowiedziała im, że rzeczywiście to, co widziała na pagórku jest wyjątkowe. Dom postawili na dużych drewnianych belkach, wszystko odnawiają, również często wietrzą. A dziewczyny uczą się jakiegoś ciekawego, nowego tańca. Te zdarzenia są na pewno zaskakujące. Tak inne od tego, co działo się wcześniej, że sugerują, że na pewno coś się tam będzie działo.
Trzecia dodała, że faktycznie podobno na wzgórzu ma się wydarzyć coś niesamowitego. Powiedział jej o tym jej stary kumpel – robak. Fakt, że nie ma on oczu, więc tego nie widział, ale za to bardzo dużo słyszał. Mówił jej, że ponoć ma się tam odbyć jakaś uroczystość. Dowiedział się, że wszystkie drogocenne rzeczy, które kryje ten pagórek są teraz czyszczone. Mają tam zaprosić jakichś specjalnych gości z całego świata. Tylko, że nie wiadomo kiedy wszyscy mają się tu spotkać.
Jaszczurki zastanawiały co tam takiego ma się wydarzyć i kto ma tam przyjechać. Trudno było im się domyśleć. Ciągle nie wiedziały o co chodzi.

W którymś momencie wybiegła z olchowego pagórka – Olszanka. Biegła bardzo szybko brzegiem morza. Tak dotarła do Kruka-Ducha, który miał przestrzelone skrzydło. Zaprosiła go do króla Olch na noc, żeby się z nim spotkał. Poprosiła też, żeby pomógł im w organizacji przyjęcia i poroznosił zaproszenia. W tej chwili wszyscy są bardzo zajęci przygotowywaniem wspaniałego przyjęcia i zupełnie nie mogą się tym zająć.
Zwykle na wielki bal są zapraszani wszyscy, którzy mają jakieś ciekawe zdolności. Jednak tym razem przyjęcie jest wyjątkowe i tylko wybrani mogą się na nim pojawić. W związku z tym król chce zaprosić na przykład Wodnika z córką, wszelkiego rodzaju koboldy i chochliki oraz upiory (upiór-konia i upiór-świni).
Kiedy tylko usłyszał to Kruk-Duch zerwał się i poleciał, żeby wszystkich wymienionych zaprosić na bal.

U króla Olch wciąż trwały przygotowania. Olszanki były pięknie ubrane i ćwiczyły taniec we wspaniale przystrojonej sali.
W kuchni przygotowywano specjalne potrawy. Jednocześnie pozostali pracownicy zadbali o dekoracje stołu na ucztę.
We wszystkich pomieszczeniach wrzała praca. Każda sala była na nowo czyszczona i przystrajana. Wszystko musiało wyglądać pięknie i elegancko.

W pewnym momencie, córki króla Olch zaczęły dopytywać się ojca kto będzie gośćmi podczas przyjęcia. Ciągle nie było to dla nich jasne. Wciąż nie wiedziały dlaczego przyjęcie ma być takie wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Król powiedział im, że głównym gościem będzie jego kolega – kobold z Norwegii. Jest to jego stary przyjaciel, który dawno temu znalazł tutaj swoją żonę. Niestety już umarła. Król Olch bardzo się za nim, stęsknił i bardzo się cieszy na to spotkanie. Tym razem zaprasza go ze swoimi dwoma synami, bo chce wydać za mąż swoje córki. Synowie kobolda może nie są tak samo mądrzy i dobrze wychowani jak ów kobold, ale może z czasem się to zmieni. Taką nadzieję ma król Olch i bardzo mocno w to wierzy.

Córki dopytywały się kiedy przyjadą goście. Nie mogły się już doczekać tego spotkania. Okazało się, że nie muszą długo czekać. Po chwili nadszedł właśnie moment przyjazdu gości.

Córki witały wszystkich pięknym tańcem. Bardzo cieszyły się na spotkanie z gośćmi.
Kobold z Norwegii był pięknie ubrany w bardzo elegancki strój. Jego synowie wyglądali na zdrowych i mężnych.

Niestety synowie kobolda nie zachowywali się najlepiej. Byli bardzo przemądrzali i to nie podobało się ich ojcu. Zwrócił im na to uwagę z nadzieją, że wreszcie się opanują i będą zachowywać się przyzwoicie. Takie upominanie niestety nie pomagało.

Kiedy goście weszli do groty królewskiej wszyscy już na nich czekali w przygotowanej i pięknie przystrojonej sali.
Przyjęcie było zorganizowane z wielką klasą. Dla wszystkich gości ustawiono specjalne miejsca. Na przykład dla Wodnika z córką przygotowano kubły pełne wody. Dzięki temu mogli się tutaj poczuć naprawdę bardzo dobrze.

Gościom bardzo się podobała taka organizacja. Byli zachwyceni wyśmienitymi potrawami. Niestety synowie kobolda z Dorve wciąż nie zachowywali się dobrze. Nie można było powiedzieć, że są dobrze wychowani.
Kładli nogi na stół i denerwowali pozostałych biesiadników. Dziewczęta kłuli ostrymi szyszkami. Wciąż się śmiali i zachowywali karygodnie. Dla pozostałych gości to było nieprzyzwoite i bardzo im się to nie podobało.

Stary kobold zachowywał się zupełnie inaczej, tak, że wszyscy byli nim zachwyceni. Podobały im się jego opowieści o Norwegii. Słychać było, że b

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie

U KRÓLA OLCH

Jaszczurki obserwowały pewne wzgórze, gdzie rosną olszyny. Widziały, że będzie tam jakaś wyjątkowa uroczystość.
Pewien robak powiedział im, że mają tam zaprosić jakichś specjalnych gości z całego świata. Tylko, że nie wiadomo kiedy wszyscy mają się tu spotkać.
Jaszczurki zastanawiały co tam takiego ma się wydarzyć i kto ma tam przyjechać. Trudno było im się domyśleć. Ciągle nie wiedziały o co chodzi.
Ponieważ wszyscy na wzgórzu byli bardzo zajęci poproszono nawet Kruka-Ducha, żeby pomógł zaprosić gości na bal. Ma na nim być np. Wodnik z córką, wszelkiego rodzaju koboldy i chochliki oraz upiory (upiór-konia i upiór-świni).
U króla Olch wciąż trwały przygotowania. Robiono specjalne potrawy i przystrajano sale. Wszystko musiało wyglądać pięknie i elegancko.
Córki króla Olch pytały ojca, kto ma do nich przyjechać. Okazało się, że będzie to miły kolega taty z Norwegii – stary kobold z synami, ponieważ król chce wydać córki za mąż.
Kiedy goście dotarli, Olszanki witały wszystkich pięknym tańcem. Kobold był wspaniały, niestety jego synowie nie zachowywali się najlepiej. Byli bardzo przemądrzali. Denerwowali innych, kładli nogi na stół, kłuli dziewczęta szyszkami.
Oprócz złego zachowania synów wszystko wyglądało idealnie. Było wspaniale zorganizowane i goście czuli się doskonale.
Okazało się, że stary kobold potrafi pięknie opowiadać. Wszystkich zachwycił historiami o jego kraju. W trakcie tych opowieści goście poczuli się jakby byli we wspaniałej Norwegii.
Później kobold zaprosił wszystkich do tańca. Najpiękniej, z gracją tańczyły Olszanki. Ich ruch był delikatny.
Córki króla Olch zaprezentowały swoje różne zdolności. Jedne były zwiewne, inne znowu potrafiły przygotowywać pyszne potrawy. Jed

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Recenzja książki

Właściwie nigdy wcześniej nie czytałem bajek Andersena. Dopiero teraz, w trzeciej klasie, kiedy są one naszymi lekturami. W domu mam dwie książki z pięknymi ilustracjami Jana Marcina Szancera. Jeśli ktoś lubi rysunki, to koniecznie musi je zobaczyć.

Polecam te książki również osobom, które lubią opowieści fantastyczne. Moje ulubione to seria „Magiczne drzewo” pana Andrzeja Maleszki czy „Harry Potter” autorstwa J.K. Rowling.
A bajki różnego rodzaju, to są takie opowieści nieprawdziwe. I w dodatku mają morał. Można się z nich wiele nauczyć. Dlatego też Wam polecam „Króla Olch” Andersena.

Niestety w mojej książce, która jest zbiorem bajek tego autora, akurat tej nie było. Uwielbiam czytać i biorę udział w konkursie „Mistrz wypracowań”, więc postanowiłem, że poszukam jej w internecie. I tak się stało.

“Król Olch” opowiada historię, w której głównymi postaciami są wszelkiego rodzaju koboldy i chochliki oraz upiory (upiór-konia i upiór-świni). Uwielbiam takie postacie. Wierzcie mi, są naprawdę bardzo ciekawe i przede wszystkim bardzo nieprzewidywalne.

Oczywiście jest tu również król Olch i jego córki Olszanki. I właśnie do nich przyjeżdża kobold ze swoimi synami. Szuka dla siebie i swoich synów żon, ale znajduje tylko dla siebie.

Mam dopiero 9 lat, ale myślę, że w życiu dla różnych osób mogą być ważne róż

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Plan wydarzeń

1. Rozmowy jaszczurek z wielkiego drzewa na temat dziwnej sytuacji na pagórku olszowym.
2. Przygotowania do balu u króla Olch: czyszczenie wszystkich sprzętów i nauka tańca przez Olszanki.
3. Pomoc Kruka-Ducha w zaproszeniu na bal specjalnych gości, między innymi starego kobolda z synami.
4. Rozmowa króla Olch z córkami na temat chęci wydania ich za mąż.
5. Przyjazd kobolda w lodowej koronie oraz jego synów.
6. Piękny powitalny taniec Olszanek.
7. Doskonała organizacja przyjęcia i świetne samopoczucie gości, którzy czują się na nim jak w domu.
8. Wspaniałe postępowanie kobolda podczas spotkania.
9. Złe sprawowanie synów kobolda, którzy denerwują innych swoim zachowaniem, kładąc nogi na stole i zaczepiając dziewczęta.
10. Cudowne opowieści stwora, które przenoszą wszystkich do pięknej Norwegii.
11. Zaprosz

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Problematyka

W krótkiej baśni „U króla Olch” Hans Christian Andersen porusza kilka jakże ważnych kwestii/ problemów. Zostały one ukazane i wymienione poniżej.
Pierwszą kwestią poruszana w baśni przez narratora jest ciekawość. Jaszczurki, bo o nich mowa, zastanawiają się co się dzieje w olszowym pagórku, gdyż od kilku nocy nie mogą spać i słyszą dochodzące stamtąd hałasy. Próbują coś wywnioskować z tego, co widziały oraz z tego, co usłyszał robak, ale jest tego niewiele.
Zdecydowanie ważnym problemem poruszonym w tej baśni jest złe zachowanie dwóch synów kobolda. Już od momentu przyjazdu zaczynają krytykować wielkość wzgórza olchowego. Mówią, że to nie jest wyżyna tylko dołek w porównaniu do wzgórz Norwegii. Mimo strofowania przez ojca nie widzieli swojego błędu i nadal byli nieuprzejmi i bezczelni. Kładli nogi na stole, czy śmiali się głośno. Myśleli, że jako zaproszeni goście mogą robić wszystko. Uważali się za lepszych od pozostałych. Do tego stopnia, że swoje sąsiadki zza stołu kłuli szyszkami, a nawet zdjęli buty i kazali dziewczętom się zajmować swoimi stopami (pielęgnować je). Na koniec zaś stwierdzając, iż wolą się kł�

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Bohaterowie

Krótka baśń „U króla Olch” została napisana przez Hansa Christiana Andersena i po raz pierwszy wydana w roku 1845.Kto występuje w tej baśni.

Przede wszystkim na początku trzy jaszczurki, które zastanawiają się, co też się dzieje w olszowym pagórku wieczorami, co jest przygotowywane, że hałasują i nie dają im spać.
Kolejną postacią jest Kruk-Duch z postrzelonym skrzydłem, do którego przychodzi Olszanka z prośbą o poroznoszenie zaproszeń na przyjęcie u króla Olch.
Ważną postacią jest sam Król Olch, który wyprawia wielkie przyjęcie i zaprasza wszystkich, którzy są inni (nie są ludźmi), a nawet ludzi, którzy mają jakieś dary, czy talenty. Okazuje się, iż będzie to przyjęcie zaręczynowe dla dwóch córek króla Olch, które chce wydać za mąż. Jeszcze sam nie wie, które to będą, gdyż mają zostać wybrane przez dwóch synów kobolda- przyjaciela króla z lat młodzieńczych.
Bohaterami są, jakżeby inaczej, dwaj synowie kobolda. Byli ubrani w same koszule, bez kaftanów oraz szelek. Byli oni bardzo niemili, bezczelni i krytykujący wszystko. Uważają, iż jako gościom wszystko im się należy i mogą robić wszystko, ponieważ przyje

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Czas I miejsce akcji

Baśń „U króla Olch” została napisana w 1845 roku przez Hansa Christiana Andersena i opowiada historię wielkiego wystawnego przyjęcia przygotowanego przez króla Olch, które miało być przyjęciem zaręczynowym dwóch jego córek z dwoma starszymi synami kobolda z Dovre- jego dobrego przyjaciela.
Jak to w baśniach Hansa Christiana Andersena bywa, nie jest wprost napisane, kiedy odbywa się owo wspaniałe przyjęcie, kiedy rozgrywa się akcja baśni. Możemy się tylko tego domyślać i wnioskować to z opisów w baśni. Na pewno wiemy, iż przyjęcie odbywa się jednego wieczora i kończy skoro świt. Zakończyło się pianiem koguta i zamknięciem okiennic, aby słońce nie spaliło mieszkańców pagórka olszowego. Skoro słońce pali – znaczy, iż prawdopodobnie było ciepło. Oznaczałoby to, i

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Charakterystyka bohaterów

W 1845 roku Hans Christian Andersen napisał krótką baśń zatytułowaną „U króla Olch”. Opowiada ona historię przyjęcia na olszowym pagórku. Bohaterowie tam występujący mają najróżniejsze charaktery.
Przede wszystkim dobry król Olch, który wyprawia przyjęcie. Jest on bardzo dobrym gospodarzem, na przyjęcie zaprasza wielu gości. Dba on o córki- chce wydać je dobrze za mąż. Jednak on, jak i kobold traktują je przedmiotowo (może ze względu na to, że były to takie czasy). Przyszłe wybranki muszą się zaprezentować przed nimi niczym towar na targu, aby mężczyźni mogli wybrać t najlepsze. Jest w tym przypadku ukazane pełne uprzedmiotowienie kobiet. Ale w XIX wielu najczęściej małżeństwa były aranżowane bez uwzględniania woli kobiet, więc w tym przypadku też.
Następnie córki króla Olch. Są one mu bezwzględnie posłuszne. Chce je wydać za mąż to się ulegle zgadzają, nie chcąc sprawiać mu zawodu i przykrości. Wiedzą, że ojciec chce ich dobra.
Kobold z Dovre – przyjaciel króla Olch z młodzieńczych lat. Jest on bardzo bogaty (posiada wspaniałe zamki i kopalnie złota w Norwegii), ale przy tym jest dobry. Król Olch mówi, iż jest on rozumny, zacny i wesoły, do tego stopnia, iż chciałoby się z nim spędzać każdą chwilę. Jest on niezmiernie dowcipny, co ukazuje zabawiają gości przy stole podczas przyjęcia. Był też wspaniałym bajarzem, co udowodnił opowiadając opowieści o Norwegii i opisując jej barwne krajobrazy. Jest on też oszczędny i roztropny podróżujący tatkami, gdy nadarz

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Geneza utworu i gatunek

Książka, którą opisuję nosi tytuł: „U króla Olch” bardzo znanego i wybitnego pisarza utworów dla dzieci i młodzieży Hansa Christiana Andersena. Wymienione wyżej dzieło jest bardzo popularne wśród czytających. Gatunkiem: „U króla Olch” jest baśń, co cechuje większość utworów Andersena.

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Najważniejsze informacje

Autorem baśni pt. „U króla Olch” jest Hans Christian Andersen. Urodził się 2 kwietnia 1805 roku w Odense w Danii. Zmarł 4 sierpnia 1875 w Rolighed w Danii. Książka została napisana w języku duńskim. Pierwsze jej wydanie miało miejsce 7 kwietnia 1845 roku. Na język polski przetłumaczyła Cecylia Niewiadomska.
Gatunek: baśń, literatura dziecięca, fikcja, książka obrazkowa.
Typ utworu: baśń.
Głównym bohaterem książki „U króla Olch” jest król Olch. Jest ojcem siedmiu dziewczynek.
Bohaterzy drugoplanowi:
Kobold, Synowie Kobolda, Córka króla Olcha (1), Córka króla Olcha (2), Córka króla Olcha (3), Córka króla Olcha (4), Córka króla Olcha (5), Córka króla Olcha (6), Córka króla Olcha (7), trzy jaszczurki, robak ziemny (glizda), błędne ogniki, Kruk-Duch, Wodnika, córka wodnika, karzeł kościelny, upiór-koń, upiór-świnia, pozostali goście.
Pewnego dnia król Olch postanowił wydać swoje córki za mąż. Do swojego pałacu zaprasza dawnego przyjaciela Kobolda wraz z jego dwoma synami. Po uczcie król zaprezentował gościom talenty swoich siedmiu córek. – Córka króla Olch (1) – był

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie krótkie

Jaszczurki biegały po korze starego drzewa. Gdy w końcu się spotkały, zaczęły ze sobą rozmawiać. Ciekawiło ich, że na pagórku olszowym dało się słyszeć stuk i hałas. Podobno codziennie rano odbywało się tam wielkie wietrzenie, a dziewczęta uczyły się nowego tańca. Jedna z jaszczurek powiedziała, że ostatnio spotkała swojego znajomego robaka ziemnego – dżdżownicę, który kiedyś pracował on na pagórku olszowym wzruszając ziemię i słyszał, że mają przyjechać do króla olch znakomici goście, dlatego wszystkie złoto i srebro zostało wystawiono do światła księżyca.
Kiedy tak rozmawiały, nagle ze środka pagórka wybiegła Olszanka. Miała znak serca na czole, co oznaczało, że była spokrewniona z królem. Biegła do Kruka-Ducha, ale niespodziewanie on sam zjawił się natychmiast przed nią. Wieczorem zaprosiła go do króla olch i poprosiła o poroznoszenie zaproszeń, ponieważ do monarchy wkrótce mieli przyjechać jego dawni przyjaciele – czarodzieje.
Zaproszenia dostali: upiór-świni, upiór-konia, kościelny karzeł, wodnik z córką oraz wszystkie poważniejsze licha z ogonem, takie jak chochliki i koboldy. Wszystkie przygotowania szły dobrze, królewskie córki tańczyły na wspaniałej podłodze usianej księżycowym blaskiem, wspanial

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.