Winnetou - Opracowanie

Winnetou to powieść przygodowa napisana przez Karola Maya – niemieckiego pisarza. Całość zawiera się w trzech tomach. Po raz pierwszy została opublikowana w roku tysiąc osiemset dziewięćdziesiątym trzecim.

Powieść opowiada przygody młodego wodza Apaczów Indianina Winnetou i jego białego brata – Old Shatterhanda.

Czas akcji: druga połowa dziewiętnastego wieku

Miejsce akcji: Dziki Zachód

Główni bohaterowi:
1.) Winnetou – młody wódz Apaczów, którym został po śmierci jego ojca Inczu-czuny. Zaprzyjaźnia się z Old Shatterhandem i uczy go sztuki tropienia i walki. Jest bardzo honorowy i szlachetny. Jego bronią jest dwururka, którą odziedziczył po ojcu. Potrafi rozmawiać w języku angielskim dzięki innemu białemu, który jest w ich plemieniu. Bardzo kocha swoją siostrę Nszo-Czi. Umiera z rąk Siuksów ratując białych ludzi, a tuż przy śmierci wyznaje, że uważa się za chrześcijanina.

2.) Old Shatterhand – biały, ”greenhorn”, przybył na Nowy Kontynent w poszukiwaniu pracy i początkowo pracuję między innymi jako nauczyciel w St. Louis. W końcu trafia na budowę kolei. Tam poznaje Winnetou i dalszym biegiem wypadków trafia do nich do niewoli jednak ratując życie Winnetou i darując życie jego ojcu Inczu-czunie zostaje przyjęty do plemienia i staje się ich bratem. Bardzo szanuje swojego indiańskiego przyjaciela i jest gotów skoczyć za nim w ogień. Dodatkowo kocha również siostrę tytułowego bohatera – Nszo-Czi. Po śmierci przyjaciela nie może wypełnić jego woli, ponieważ jeden z ich wrogów niszczy dokument testamentu próbując dobrać się do złota Indian.

W powieści występują także postacie bardziej poboczne, w tym np. wodza Inczu-Czune, Kleki-Petre, Nszo-Czi czy inne plemiona indiańskie.

W powieści spotkamy takie motywy jak:
1.) zdobycie Nowego Kontynentu i konsekwencje z tym związane
2.) Przyjaźń
3.) Żądza władzy i gorączka złota
4.) Podział na dobro i zło
5.) Walki między plemionami i walki o teren
6.) Chrześcijaństwo

Na podstawie powieści Maya zostało wyprodukowanych ok. siedemnastu westernów.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: