Menu książki:

Władca Pierścieni – J.R.R. Tolkien

Władca Pierścieni – J.R.R. Tolkien – Recenzja książki

Trylogia „Władcy Pierścieni” jedna z pierwszych które przeczytałem. Chociaż określenie przeczytałem jest zdecydowanie na wyrost w przypadku wersji papierowej adekwatnym określeniem będzie „wymęczyłem”. Dużo bardziej byłem usatysfakcjonowany ekranizacją, która pozwoliła mi bardziej poczuć więź z Bagginsem i innymi.

Książka opowiada o Bilbo Bagginsie, młodym chłopaku, który wpada w posiadanie pierścienia, który nosi ze sobą moc niemal grożącą zagładą. Wiedzą o tym osobnicy, którzy są w stanie zrobić wszystko aby tylko owy pierścień trafił w ich posiadanie.

Z inicjatywy Gandalfa, jednej z najbardziej charakterystycznych postaci, chyba w ogóle w historii fantastyki literackiej, wyruszają w podróż której finałem ma być zniszczenie klejnotu. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z planem, oprócz sojuszników, Baggins spotyka także nieprzyjaciół, wszystkie te sploty wydarzeń sprawiają, że w pewnym momencie każdy zaczął grać na swoje konto. A podróż tak naprawdę zamienia się w jedną wielką bitwę.

Wiele aspektów w tej trylogii stoi na absolutnie światowym poziomie, ogrom bohaterów, ich historie, opisane bardzo barwnie, tak, że każdy może znaleźć bohatera z którym można się zżyć, nabrać do niego szacunku, uczucia. Osobiście mam jednak duży absmak jeżeli chodzi o sam język powieści. Czasem jak już wspomniałem na wstępie mocno się męczyłem, język w pewnych momentach był potwornie ciężki do czytania, sprawiający wrażenie, że nie zostaliśmy zaproszeni do mitycznej krainy a jakiegoś krwawego rzeźnika który rzuca słowami które budzą społeczne poczucie zażenowania. Kolejny problem to czcionka. Kiedy kończyłem trylogię miałem około 19-20 lat, przyznaje, że minimum 3 krotnie odkładałem czytanie tej powieści na minimum tydzień, bo oczy odmawiały mi totalnie posłuszenia. Czcionka zmuszała do wysiłku porównywalnego z wnoszeniem worka ziemniaków na 22 piętro. Osobiście nie jestem też fanem powieści, które rozkładają się na wiele wieczorów, oczywiście mogą być też fani którzy wręcz celowo rozkładają sobie czytanie na 20-30 stron dziennie. Ja niestety nie jestem fanem takiego czytelnictwa i potwornie męczyłem się kiedy książka swoim stylem zmuszała do nadmiernego wysiłku.

Bardzo duży plus za to, że mimo ogromu bohaterów dało się z większości wykrzesać jakieś pokłady indywidualizmu, czuć było, że to nie jest tylko książka pod tytułem „Frodo Baggins chcący rozwalić pierścień bo go denerwuje”, wiele historii jest wbijających cię w fotel. Frodo ze Samem który samotnie eksplorują Emyn Miul, narracja która trzyma czytelnika w nieustającym

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Władca Pierścieni – J.R.R. Tolkien – Streszczenie

Najpierw zagłębmy się w historię Pierścienia. W Śródziemiu wykuto 19 pierścieni mocy, z których dziewięć podarowano ludziom, siedem krasnoludom, a trzy elfom. W tajemnicy Sauron wykuł jeszcze jeden pierścień, który pozwoliłby mu zapanować nad wszystkimi rasami. Przeciwnicy Saurona zaatakowali go pod Górą Przeznaczenia, gdzie królewski syn Isildur odebrał mu magiczny pierścień. Wojownik zostawił go jednak dla siebie, niedługo później popadł w obłęd. Pewno dnia Hobbit odnalazł pierścień, który zawładnął nad jego umysłem. Hobbit, jako Golum uciekł w Góry Mgliste, gdzie pierścień został przejęty przez Bilbo Bagginsa. Niedługo później pierścień znalazł się w Shire.
Sześćdziesiąt lat później Bilbo obchodzi sto jedenaste urodziny, podczas których ucieka z przyjęcia. W chatce pakuje się, zostawia pierścień dla krewnego Frodo, a następnie opuszcza Shire. Gandalf tłumaczy młodemu Bagginsowi, co stało się z jego wujem oraz prosi go o zachowanie istnienia pierścienia w tajemnicy. Kilka lat później czarodziej ponownie przybywa do Shire. Powiadamia Frodo, że Władca Ciemności dowiedział się od Golluma, iż pierścień został skradziony przez Bilbo Bagginsa. Frodo nie jest już bezpieczny w Shire. Gandalf prosi młodzieńca, aby jak najszybciej wyruszył w podróż do Rivendell. Obiecuje, że dołączy do niego jak będzie to tylko możliwe. Nadchodzi dzień wyprawy, lecz o Gandalfie nikt nie słyszał. Frodo postanowił wyruszyć do siedziby elfów w towarzystwie Pippina, Merry’ego, Grubasa oraz Samwise Gamgee, który podsłuchał konwersację czarodzieja z Bagginsem. Już na samy początku przygody przyjaciół zaatakował czarny jeździec. Cudem udało się im uciec. Wędrując przez Stary Las i Wzgórza Kurhanów śmiałkowie zostają dwu krotnie ratowani z tarapatów przez pana lasu – Toma Bombadila. W towarzystwie nowo poznanego mężczyzny hobbici docierają do gospody w Bree, gdzie spotykają wysłannika Gandalfa – Strażnika Aragorna. W drodze do Rivendell grupa zostaje napadnięta przez Nazgule, sługusów Saurona, którzy przeklętym ostrzem ranią Frodo. W dalszej części wędrówki ranny Baggins na koniu, pożyczonym mu przez elfa Glorfindela ucieka przed pościgiem czarny jeźdźców, aż dociera do twierdzy elfów. Na miejscu zostaje wyleczony przez króla Elronda. Co więcej, spotyka Gandalfa oraz Bilbo. Władca Rivendell zwołuje naradę, na której zgromadzeni przegłosowują zniszczenie pierścienia w Mordorze. Frodo zgłasza się na ochotnika i zostaje mianowany Powiernikiem Pierścienia. Baggins, Gimli, Legolas, Gandalf, Aragorn, Boromir, Sam, Merry i Pippin tworzą Drużynę Pierścienia, której zadaniem jest zniszczenie pierścienia i pokonanie Saurona.
Śmiałkowie opuszczają Rivendell i kierują się w stronę Góry Karadras. Pokonują ją kopalniami starego krasnoludzkiego królestwa Morii, wewnątrz której budzą pradawnego potwora Balroga. Gandalf atakuje bestię, lecz razem z nią spada w przepaść. Drużyna opuszcza kopalnie i dociera do Lothlorien, gdzie spotyka elfich władców Galadrielę oraz Celeborna. Po kilku dniach odpoczynku elfka przedstawia hobbitom zwierciadło, które pokazuje, co się chce zobaczyć. Frodo widzi mężczyznę podobnego do Gandalfa, lecz w białym odzieniu, następnie dostrzega statek z białą chorągwią oraz przerażające oko, które przeszywa go wzrokiem. Celeborn proponuje, aby Drużyna resztę drogi przemierzyła łodziami. Galadriela podarowuje Samowi skrzynkę ziemi z jej sadu, Gimliemu pukiel swych włosów, Aragornowi broszkę Arweny (jego ukochanej, córki Elronda) oraz pochwę na miecz, Frodo zaś otrzymuje flakonik ze światłem. Podróżnicy dostają jeszcze ubrania, prowiant oraz ekwipunek.
Po wielu dniach podróży łodziami śmiałkowie docierają do Wodogrzmotów Rauros, gdzie dochodzi do sprzeczki pomiędzy Frodo, a Boromirem. Baggins wsuwa na palec pierścień i ucieka. W łodzi odnajduje go Sam, który będzie towarzyszyć

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Władca Pierścieni – J.R.R. Tolkien – Streszczenie szczegółowe

Historia Władcy Pierścieni została przedstawiona przez J.R.R. Tolkiena w trzech książkach zatytułowanych kolejno: Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia, Władca Pierścieni: Dwie Wieże, Władca Pierścieni: Powrót Króla.
W krainie zwanej Śródziemiem wykuto 19 pierścieni mocy, dających właścicielowi moc kontrolowania konkretnej rasy. Trzy pierścienie otrzymały elfy, dziewięć ludzie, zaś siedem krasnoludy. Rasy te zostały jednak oszukane, gdyż wykuto jeszcze jeden, dwudziesty pierścień, który był najsilniejszy ze wszystkich i umożliwiał przejęcie władzy nad wszystkimi rasami Śródziemia. Jego właścicielem był Sauron, Władca Ciemności, który z jego pomocą chciał zawładnąć nad całą krainą. Przeciwnicy Saurona stoczyli z nim bitwę pod Górą Przeznaczenia, gdzie królewski syn Isildur pozbawił go pierścienia. Wojownik postanowił jednak zachować przedmiot dla siebie. Pierścień doprowadził go do jego zguby. Przez lata pierścień zmieniał właściciela. Pewnego dnia odnalazł go Hobbit, który niedługo później zostaje zamordowany przez swojego przyjaciela Smeagola, opętanego mocą pierścienia. Chłopak zabiera skarb dla siebie, zmienia imię na Gollum oraz ucieka z magicznym przedmiotem w Góry Mgliste. Pierścień zapewnia mu długowieczność. W końcu przybywa do niego inny Hobbit – Bilbo Baggins, który natrafia na skarb Golluma i zabiera go ze sobą w dalszą podróż. Okazuje się, że pierścień poza daniem mu długowieczności, umożliwia stawanie się niewidzialnym. W końcu Baggins wraca do swojej rodzimej miejscowości Shire.
W Shire sześćdziesiąt lat po odnalezieniu pierścienia Bilbo świętuje swoje sto jedenaste urodziny. W tym dniu urodziny obchodni również jego krewny Frodo Baggins. Na przyjęcie zostają zaproszeni wszyscy mieszkańcy Shire, przybywa nawet czarodziej Gandalf, z którym niegdyś Bilbo podróżował. Czarodziej przywozi ze sobą wóz pełen fajerwerek. Po pożegnaniu się z przyjaciółmi i zdmuchnięciu świeczek Bilbo wsuwa na palec pierścień i znika. Będąc niewidzialny udaje się do swojego domu, gdzie pakuje najpotrzebniejsze rzeczy i pozostawia pierścień dla Frodo, a następnie opuszcza Shire. Gandalf opowiada młodemu hobbitowi, co stało się z jego krewnym. Czarodziej prosi młodzieńca, aby zachował istnienie pierścienia w tajemnicy.
Pewnego dnia Gandalf ponownie odwiedza Frodo. Tłumaczy chłopakowi, iż Sauron powstał i będzie chciał odzyskać pierścień. Zapoznaje Bagginsa z historią pierścienia. Informuje Frodo, że Gollum – dawny właściciel pierścienia, został porwany przez Saurona. Władca Ciemności torturował stwora, aż ten wyjawił, iż pierścień został mu odebrany przez hobbita Bilbo Bagginsa. Gandalf mówi młodzieńcowi, że nie jest już bezpieczny w Shire. Prosi go, aby niedługo wyruszył do Rivendell. Obiecuje dołączyć do jego wyprawy. Rozmowę podsłuchuje ogrodnik Samwise Gamgee, który ostatecznie zostaje wtajemniczony w całą sytuację. Nadchodzi dzień wyruszenia w podróż, lecz Gandalf nie zjawia się. Frodo postanawia z przyjaciółmi Merry, Pippine, Samem i Grubasem ruszyć w stronę Bucklandu. W drodze zostają ścigani przez czarnych jeźdźców, od których cudem udaje się im uciec. Wreszcie w Bucklandzie Grubas postanawia nie kontynuować wędrówki z Bagginsem. Merry, Pippin i Sam postanawiają zostać z Frodo. Śmiałkowie wędrują przez Stary Las, w którym zostają zaatakowani przezdrzewo. Z opresji ratuje ich Tom Bombadil, który z pomocą przybywa podróżnikom również na Wzgórzu Kurhanów, na którym grupa hobbitów zostaje napadnięta przez upiory kurhanów. Wszyscy wraz z Tomem docierają do gospody w Bree, gdzie dołącza do nich Strażnik Aragorn. Okazuje się, że mężczyzna został wysłany przez Gandalfa, by jako przewodnik pomógł Frodo dotrzeć do twierdzy elfów. W drodze do Rivendell podróżnicy zostają napadnięci przez grupę Nazguli – sługusów Saurona, którzy ranią Frodo. Bez niezbędnej pomocy Hobbit zamieni się w upiora. Śmiałkowie poznali również elfa Glorfindela, który pożycza Frodo swojego konia, na którym ranny Hobbit ucieka przed pościgiem Nazguli i dociera do Rivendell. Na miejscu Baggins zostaje uleczony przez króla Elronda. Spotyka się również z Gandalfem i Bilbem. Hobbit poznaje wielu dawnych przyjaciół Bilba, którzy kiedyś towarzyszyli mu w jego podróży, w trakcie której Baggins odnalazł pierścień. Zostaje zwołana narada, na której czarodziej Gandalf opowiada o tym, że wyruszył w poszukiwaniu pomocy u innego czarodzieja Sarumana, lecz ten, co prawda nie pomaga Sauronowi, ale sam zbiera armię, żeby zdobyć pierścień mocy. Następnie krasnolud Gloin powiadamia obecnych, że pod Samotna Górą oraz w Dale pojawiły się sługusy Władcy Ciemności. Boromir, który wiele lat temu podróżował z Bilbo, obwieścił, że wraz z bratem Faramirem, miał osobliwy sen, w którym słyszał jak ktoś mówi do niego, aby znalazł Miecz Który Został Złamany oraz Zgubę Isildura. Legola informuje zebranych, że leśne elfy porwały Golluma, lecz ten uciekł. Ostrzega, że Baggins musi zachować ostrożność, gdyż stwór może poszukiwać swojego skarbu. Rada zaczyna debatować nad dalszym losem pierścienia. Elrond pragnie zniszczyć pierścień w ogniu, w którym został wykuty w Mordorze, aby tym samym ostatecznie pokonać Saurona. Nie zgadza się z nim Boromir, który chce z mocą pierścienia pokonać Władcę Ciemności. Król elfów informuje krasnoluda, że pierścień jest zbyt silny i może zapanować nad umysłem właściciela, co tylko zagrozi ich ważnej misji. Rada ostatecznie podjęła decyzję, aby pierścień zniszczyć. Frodo zgłosił swoją chęć uczestnictwa w misji. Został mianowany Powiernikiem Pierścienia. Towarzyszyć mu będą: Legolas, Boromir, Gandalf, Aragorn, Sam, Merry, Pippin, Gimli. Wszyscy utworzą Drużynę Pierścienia, na którą składać się będą przedstawiciele wszystkich wolnych ras Śródziemia. Przyjaciele wyruszają w podróż, opuszczają Rivendell.
Śmiałkowie docierają do Góry Karadras, którą chcieli pokonać, obchodząc ją dookoła. Niestety plany pokrzyżowali im słudzy Sarumana. Drużyna została zmuszona do przemierzania kopalni starego krasnoludzkiego królestwa Morii, znajdującej się wewnątrz Góry Karadras. W środku przyjaciele uciekając przed orkami oraz trollem natrafiają na pradawną bestię – Balroga. Walki z nim podejmuje się Gandalf, który niestety razem z potworem spada w przepaść. Zrozpaczeni towarzysze Froda wydostają się z kopalni, a następnie docierają so Lothlorien, gdzie spotykają władców elfów – Galadrielę i Celeborna. Elka przedstawia hobbitom zwierciadło, które pokazuje to, co chce się zobaczyć. Sam, pragnąc wrócić do domu, ujrzał Shire, w którym dzieją się złe rzeczy, Frodo widzi mężczyznę podobnego do Gandalfa, lecz w białym odzieniu, statek z białą chorągiewką i przerażające oko, które na niego spogląda. Celeborn proponuje Drużynie Pierścienia przemierzenie dalszej drogi łodziami. Śmiałkowie przystają na propozycję. Przed opuszczeniem Lothlorien otrzymują prowiant, ekwipunek oraz odzienie. Galadriela podarowuje pukiel swych włosów Gimliemu, Samowi skrzynkę z ziemią ze swojego ogrodu, Aragornowi pochwę na miecz oraz broszkę, zaś Frodo flakonik ze światłem w środku. Po wielu dniach Drużyna Pierścienia lodźmy dociera do Wodogrzmotów Rautos. Na jednym z brzegów dostrzegają grupę orków. Śmiałkowie postanawiają odpocząć na lądzie. Sam powiadamia Frodo, że myśli, iż ktoś ich śledzi. Frodo zastanawia się, czy może być to Gollum, na co Aragorn potwierdza jego przypuszczenia, mówiąc, że widział go już w kopalni w Morii. Podróżnicy postanawiają przyśpieszyć, aby zgubić szpiega. Boromir ogłasza, że chce wrócić do Gondoru, aby bronić swojej ojc

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Władca Pierścieni – J.R.R. Tolkien – Streszczenie krótkie

W Shire odbywało się przyjęcie urodzinowe Bilbo Bagginsa. W jego trakcie Hobbit wsunął na palec magiczny pierścień i stał się niewidzialny, dzięki czemu wymknął się z uroczystości. W domu spakował swoje rzeczy, zostawił pierścień dla krewnego Froda i opuścił Shire. Kilka lat później czarodziej Gandalf przybył do hobbita, aby wytłumaczyć mu wszystkie sprawy dotyczące pierścienia oraz w celu ostrzeżenia go przed niebezpieczeństwem. Prosi Frodo, aby ten wyruszył do Rivendell, gdzie będzie bezpieczny. W dniu rozpoczęcia wędrówki nie pojawia się Gandalf. Baggins wyrusza w podróż z przyjaciółmi: Pippinem, Merrym, Samem oraz Grubasem. Ostatni z nich rozdziela się od grupy po ucieknięciu przed pościgiem czarnego jeźdźca i dotarciu do Bucklandu. Przemierzając Stary Las i Wzgórza Kurhanów hobbici zostają uratowani przez Toma Bombadila, który dołącza do ich grupy. W gospodzie w Bree spotykają wysłannika Gandalfa – Strażnika Aragorna, który postanawia, jako przewodnik doprowadzić śmiałków do Rivendell. Poruszając się wzgórzami i moczarami, z daleka od głównych tras przyjaciele pod osłoną nocy zostają zaatakowani przez Nazgule, które poważnie ranią Frodo. Hobbit dzięki pomocy elfa Glorfindela na grzbiecie konia ucieka przed pościgiem czarnych jeźdźców i dociera do Rivendell. W twierdzy zostaje wyleczony przez króla Elronda. Spotka również Gandalfa oraz Bila. Król zwołuje radę, na której większością głosów podjęta zostaje decyzja zmieszczenia pierścienia w ogniu w Mordorze, aby w ten sposób ostatecznie pokonać Saurona. Frodo zostaje mianowany na Powiernika Pierścienia. W podróży towarzyszyć mu będą: Gandalf, Legolas, Gimli, Aragorn, Sam, Merry, Pippin i Boromir. Zostaje utworzona dziewięcioosobowa grupa pn. Drużyna Pierścienia. Przyjaciele wyruszają w dalszą drogę. Pokonują kopalnię Morii, gdzie walcząc z pradawnym potworem Gandalf spada w przepaść. Drużyna dociera do Lothlorien, gdzie elfy Celeborn i Galadriela podarowują śmiałkom ekwipunek, odzienie oraz prowiant. Następnie przyjaciele podróżują łodziami, aż postanawiają odpocząć. Dochodzi do

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Władca Pierścieni – J.R.R. Tolkien – Plan wydarzeń

1. Sto jedenaste urodziny Bilbo Bagginsa.
2. Zorganizowanie uroczystego przyjęcia.
3. Opuszczenie przez hobbita rodzimego Shire.
4. Przybycie do krewnego Bilba – Froda czarodzieja Gandalfa.
5. Historia Pierścienia.
6. Podsłuchanie rozmowy hobbita z czarodziejem przez Sama.
7. Wyruszenie Froda z przyjaciółmi do siedziby elfów.
8. Atak czarnego jeźdźca.
9. Opuszczenie grupy przez Fredegara Bolgera.
10. Przemierzanie Starego Lasu i Wzgórza Kurhanów.
11. Dwukrotne uratowanie hobbitów z opałów przez Toma Bombadila.
12. Dotarcie do gospody w Bree.
13. Poznanie Strażnika Aragorna.
14. Nocny atak Nazguli.
15. Zranienie Bagginsa przeklętym ostrzem.
16. Pogarszanie się stanu zdrowia hobbita.
17. Natrafienie na elfa Glorfindela.
18. Pożyczenie Frodowi konia przez elfa.
19. Kolejny atak sługusów Saurona.
20. Pościg za galopującym na koniu Frodo.
21. Dotarcie do Rivendell i stracenie przytomności przez rannego hobbita.
22. Uzdrowienie Bagginsa.
23. Spotkanie z Gandalfem i Bilbo.
24. Zwołanie rady, w celu podjęcia decyzji w sprawie dalszych losów pierścienia.
25. Postanowienie zniszczenia pierścienia.
26. Mianowanie Froda Powiernikiem Pierścienia.
27. Stworzenie Drużyny Pierścienia, składającej się z: Froda, Gandalfa, Aragorna, Boromira, Legolasa, Gimliego, Sama, Merry’ego i Pippina.
28. Wyruszenie Drużyny do Karadras.
29. Pokonanie góry kopalnią starego krasnoludzkiego królestwa Morii.
30. Potyczka między Gandalfem a starożytnym potworem Balrogiem.
31. Spadnięcie czarodzieja w przepaść.
32. Dotarcie Drużyny do Wodogrzmotów Rauros.
33. Nieporozumienie między Boromirem a Frodo.
34. Ucieczka Bagginsa z pierścieniem.
35. Odnalezienie go przez Sama.
36. Atak orków, w którym zostaje zabity Boromir.
37. Porwanie Merry’ego i Pi

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Władca Pierścieni – J.R.R. Tolkien – Najważniejsze informacje

Trylogia „Władca Pierścieni” składa się z trzech książek: „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”, „Władca Pierścieni: Dwie Wieże” oraz „Władca Pierścieni: Powrót Króla”. Ponadto składa się na nie w sumie 6 ksiąg:
Tom I – Drużyna Pierścienia
1. Powrót Cienia
2. Drużyna Pierścienia
Tom II –Dwie wieże
1. Zdrada Isengardu
2. Podróż do Mordoru
Tom III –Powrót króla
1. Wojna o Pierścień
2. Powrót króla

„Władca Pierścieni” jest powieścią fantasy, autorstwa J. R. R. Tolkiena. Fabuła rozgrywa się w wymyślonej krainy, zwanej Śródziemiem. Stanowi kontynuację historii poznanej w książce „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Wydanie powieści, podzielonej na trzy tomy, nie było zamierzeniem Tolkiena, chciał wydać ją jako jedną wielką książkę. Ugiął się jednak pod naciskiem wydawcy.
Poprzednia powieść Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem” była bardzo popularna wśród czytelników, dlatego też wydawca poprosił pisarza o napisanie kolejnego utworu. Tolkien wysłał kilka propozycji. Przyjęto m.in. „Rudego Dżila i jego psa”, zaś znany dzisiaj „Silmarillion” nie otrzymał akceptacji wyd

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Władca Pierścieni – J.R.R. Tolkien – Opracowanie

„Władca Pierścieni” jest powieścią fantasy autorstwa J. R. R. Tolkiena. Składają się na niego trzy tomy: „Drużyna Pierścienia”, „Dwie Wieże” i „” Powrót Króla”. Te z kolei podzielone zostały na łącznie sześć ksiąg. „Władca Pierścieni” powstał głównie z inicjatywy wydawcy Tolkiena. Poprosił on pisarza, aby napisał kolejną książkę, ponieważ jego poprzednie dzieło „Hobbit, czyli tam i z powrotem” stało się bardzo popularne i przyniosło duże zyski. Pierwotnie Tolkien zamierzał opublikować trzy tomy jako całość, niestety na tonie zgodził się wydawca. Tolkien musiał ustąpić i podzielić historię Froda na trzy części. Napisanie całej trylogii zajęło autorowi około 12 lat. „Władca Pierścieni” był wydawany w Wielkiej Brytanii w latach 1954-1955.
Fabuła rozgrywa się w wymyślonym świecie fantasy wymyślonym przez Tolkiena – Śródziemiu, gdzie mieszkają przeróżne rasy: elfy, orki, hobbici, enty, ludzie itp. Konkretne lokacje to m.in.: Hobbiton, Helmowy Jar, Stary Las, Las Fangorn, Wzgórza Kurhanu, Rivendell, Szara Przystać, Góry Mgliste, Góra Przeznaczenia, kopalnia Morii. Jeśli chodzi o czas, to nie został dokładnie określony. Możemy nazwać go czasem magicznym, gdyż dzieje się poza nasza rzeczywistością. Jedyne co wiemy to fakt, że historii Froda zaczyna się około 60 lat po wydarzeniach z „Hobbit, czyli tam i z powrotem”.
„Władca Pierścieni” opowiada historię 34-letniego hobbita Froda, który otrzymuje po krewnym Bilbo Bagginsie niezwykły magiczny pierścień. Ma on moc panowania nad rasami Śródziemia. Ponadto dzięki niemu może stawać się niewidzialny. Jednak, pierścień poszukiwany jest przez jego pierwotnego właściciela Saurona. Do Froda przybywa Gandalf, który wyjaśnia wszystko hobbitowi i prosi go o wyruszenie do twierdzy elfów Rivendell. W przygodzie towarzyszą mu inni hobbici: Sam, Merry i Pippin. W trakcie wędrówki dołączają do niego: Aragorn z gospody w Bree, Tom Bombadil, który pomógł hobbistom w Starym Lesie i na Wzgórzach Kurhanu. W Rivendell po naradzie Frodo mianowany jest na Powiernika Pierścienia. Zostaje również utworzona Drużyna pierścienia w składzie: Legolas, Frodo, Gandalf, Aragorn, Boromir, Gimli, Sam, Merry i Pippin. Mają oni reprezentować wszystkie wolne rasy Śródziemia. W dalszej wędrówce Gandalf umiera w kopalni Morii, kiedy atakuje pradawnego potwora Balroga. Czarodziej spada w przepaść. Reszta grupy po kilku przygodach trafia do Wodogrzmotów Rautos, gdzie rozdzielają się. Boromir chciał odebrać Frodo pierścień, wiec hobbit uciekł. Odnalazł go Sam, z którym kontynuował wędrówkę. Boromir umiera z rąk orków, chcąc ratować Merry’ego i Pippina. Obaj hobbici uciekają sługom Sarumana i docierają do Lasu Fangorn, gdzie namawiają enty do zemsty na zdradzieckim czarodzieju. Legolas z Gimlim i Aragornem spotykają

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Władca Pierścieni – J.R.R. Tolkien – Geneza utworu i gatunek

Aktualnie „Władca Pierścieni” wydawany jest jako trylogia, która jak nazwa wskazuje składa się z trzech tomów: „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” , „Władca Pierścieni: Dwie Wieże” i „Władca Pierścieni: Powrót Króla”. Została napisana przez J. R. R. Tolkiena. Sam pisarz przyznaje, że na samym początku miał inne zamiary co do książki i wszystko nabrało takiego a nie innego kształtu przez wpływ wydawcy pisarza. Tolkien prędzej napisał swojego Hobbita, który podbił serca tysięcy osób, nie tylko fanów fantastyki. Tolkien zaczął znajdować się w czołówkach najchętniej czytanych pisarzy, a Hobbit we wszystkich top listach księgarń. Wydawca chciał to wykorzystać, iż Tolkien znalazł się na fali popularności. Zapewne chodziło o zwiększenie zysku, w chwili gdy jest to najbardziej opłacalne. Nic w tym dziwnego, rynek wydawniczy rządzi się zasadami biznesu jak każdy inny rynek

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Władca Pierścieni – J.R.R. Tolkien – Problematyka

Trylogia „Władca Pierścieni” została napisana przez J. R. R. Tolkiena. Powstawała w latach 1937–1949. Początkowo miała stanowić jedną książkę, a przynajmniej tak zakładał pisarz. Wydawca się na to nie zgodził i nakazał podzielić utwór na części. W ten sposób dzisiaj zaczytujemy się we „Władcy Pierścienia” podzielonym na trzy tomy: „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”, „Władca Pierścieni: Dwie Wieże” oraz „Władca Pierścieni: Powrót Króla”.
We „Władcy Pierścieni” można odnaleźć wiele nawiązań do okresu II Wojny Światowej i modeli rządów totalitarnych. Warto wspomnieć, że w II Wojnie Światowej uczestniczył syn Tolkiena – Christopher, dlatego też mogły pojawić się tutaj takie a nie inne nawiązania. Jedna kraina – Mordor pragnie podporządkować sobie inne królestwa Śródziemia. Gromadzi sojuszników uważających, że Sauron zatriumfuje i wolących stanąć ostatecznie po wygranej stronie. Mamy tutaj również Jedyny Pierścień, który jest niszczycielskim narzędziem, mogącym zniszczyć każdy kraj jak i całą krainę. Ma moc manipulowania nad ludźmi. Może być on odczytywany jako alegoria bomby atomowej o niezwykłej sile i potędze, budzącej postrach wśród ludzi. Wcześniej poruszyłam również fakt, iż we „Władcy Pierścieni” dostrzec można nawiązania do totalitarnych systemów władzy (m.in. faszyzm czy komunizm), obecnych również za czasów II Wojny Światowej. Za przykład możemy posłużyć się złym duchem Morgothem, którego jednym z najwierniejszych sług był Sauron. Chodzi tutaj o samą zależność mi

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Władca Pierścieni – J.R.R. Tolkien – Bohaterowie

Frodo Baggins – główny bohater, hobbit, mieszkający w Shire. Od swojego krewnego Bilba Bagginsa otrzymał Jedyny Pierścień. Wyruszył do Mordoru, aby zniszczyć pierścień i pokonać Saurona. Z pomocą Sama dotarł do Przepaści Zagłady, do której wraz z pierścieniem wpadł Gollum. Młody Baggins po powrocie do Shire zorganizował bunt mieszkańców przeciwko terrorowi Sharkey’a. Ostatecznie razem z Gandalfem, Bilbo i wieloma elfami udał się na zawsze na Najdalszy Zachód. Jest członkiem Drużyny Pierścienia, dołączył do niej jako Powiernik Pierścienia.
Bilbo Baggins – hobbit, który w dniu swoich 111. urodzin uciekł z domu, pozostawiając pierścień, mogący zniszczyć Saurona. Odszedł do Rivendell, gdzie później spotkał młodego Bagginsa. Ostatecznie w towarzystwie Frodo i Gandalfa odszedł na zawsze na Najdalszy Zachód.
Gandalf Szary – czarodziej, który opowiedział Frodo o pierścieniu i nakazał mu udać się do Rivendell. Został członkiem Drużyny Pierścienia. Oddał życie za przyjaciół, podczas walki z potworem Balrogiem.
Gandalf Biały – powstał po śmierci Gandalfa Szarego. Jest silniejszy, bardziej zdeterminowany i zdolniejszy. Bierze udział w walce o Minas Tirith i w potyczce pod Czarną Bramą. Ostatecznie po wielu latach po pokonaniu Saurona odchodzi na Najdalszy Zachód. Jest członkiem Drużyny Pierścienia.
Aragorn – potomek Isildura, nazywany również Obieżyświatem. Brał udział w walce o Helmowy Jar, o Minas Tirith i w walce pod Czarną Bramą. Po upadku Saurona został koronowany na króla Gondoru. Poślubił ukochaną Arwenę. Jest członkiem Drużyny Pierścienia.
Boromir – starszy brat Faramira, syn namiestnika Gondoru – Denethora. Jest członkiem Drużyny Pierścienia. Mimo swojej chwili słabości, gdy próbuje zabrać pierścień dla siebie, umiera jako bohater, w starciu z orkami, które chciały porwać Merry’ego i Pippina. Jego ciało ułożono na łodzi i puszczono w dół Wielkiej Rzeki Anduiny.
Gimli – małomówny krasnolud, posługujący się toporem. Odważny i pełen butnej chęci do walki. Był najlepszym przyjacielem Legolasa, z którym często się przekomarzał. Jest członkiem Drużyny Pierścienia.
Legolas – elf, posługujący się łukiem. Najlepszy przyjaciel krasnoluda Gimliego. Jest członkiem Drużyny Pierścienia.
Sam Gamgee – ogrodnik z Shire. Hobbit podsłuchał rozmowę Frodo i Gandalfa. Razem z młodym Bagginsem udał się do Mordoru. Na własnych plecach zaniósł go na Górę Przeznaczenia. Niejednokrotnie udowadniał, że jest niezwykle lojalny i mężny. Odprowadził przyjaciela do Szarej Przystani, gdzie się z nim rozstał. Poślubił Ró

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Władca Pierścieni – J.R.R. Tolkien – Czas i miejsce akcji

Czas akcji
Akcja trylogii „Władcy Pierścieni” rozpoczyna się sześćdziesiąt lat po wydarzeniach z powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. W swoim pierwszym utworze Tolkien opisał podróż hobbita Bilbo Bagginsa, który w Górach Mglistych znalazł pierścień, niegdyś należący do Sauron. Pierwszy tom trylogii rozpoczyna się 111 urodzinami Bilba i 34 urodzinami Frodo, czyli dokładnie 60 lat po wędrówce Bagginsa z „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. W trakcie trzech tomów trylogii dochodzi do wielu bitew: m.in. bitwy w dolinie Helmowego Jaru, bitwy pod Czarną Bramą, bitwy o Minas Tirith. Oczywiście zostaje również pokonany Sauron. Ostatni tom kończy się odejściem Bilba, Froda, Gandalfa i wielu elfów na zawsze na Najdalszy Zachód do Amanu, aby tam na zaznać spokoju. Wydarzenie to w uniwersum Tolkiena zostało uznane za koniec Trzeciej Ery. Czas akcji we „Władcy Pierścieni” można nazwać czasem magicznym, ponieważ nie dotyczy czasu rzeczywistego, związany jest z nieistniejącą, wymyśloną krainą.
Zagłębiając się dokładnie w daty, możemy powiedzieć, iż fabuła rozpoczęła się w dniu 111 urodzin Bilba, czyli w 3001 TE (Trzeciej Ery). Frodo rozpoczął wędrówkę 17 lat później, czyli w 3018 TE. Frodo, Bilbo i Gand

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Władca Pierścieni – J.R.R. Tolkien – Charakterystyka bohaterów

Frodo Baggins
Frodo był niskim hobbitem o brązowym włosach i niebieskich oczach. Co ciekawe młody Baggins miał nieco jaśniejsze włosy niż inni hobbici. Urodził się 2968 TE (trzeciej Ery). Odszedł z Gandalfem i Bilbo do Amanu w 3021 TE. Frodo mieszkał w Shire, gdzie przebywał również jego wuj Bilbo Baggins. Młodzieniec miał z nim bardzo dobry kontakt. W dniu jego 34 urodzin Frodo otrzymał od Bilbo pierścień, który może zniszczyć Saurona. Wyruszył więc w swoją największa przygodę. Dołączył do Drużyny Pierścienia i został mianowany Powiernikiem Pierścienia. Był odważny, ufny i naiwny, uwierzył w zmianę Golluma. Od momentu posiadania pierścienia popadał w obłęd, w wyniku, którego nie potrafił ostatecznie pozbyć się pierścienia i wrzucić go do Szczeliny Zagłady. Był bardzo sympatyczny, miał wielu przyjaciół.

Gandalf
Gandalf był bardzo mądrym, rozsądnym i uzdolnionym czarodziejem. Miał długą brodę sięgającą poniżej pasa i gęste, krzaczaste brwi. Był niskim staruszkiem, ubranym w wielkie buty, niebieski kapelusz i siwą odzież. Był bardzo wrażliwy i miłosierny. Jako Gandalf Sazry umarł w kopalni Morii i zamienił się w o wiele silniejszego Gandalfa Białego. Ostatecznie odszedł w 3021 TE do Amanu. Był bardzo przyjacielski i sympatyczny, czym zaskarbił sobie wielu oddanych towarzyszy. Był członkiem Drużyny Pierścienia.

Aragorn
Aragorn znany był pod pseudonimem Obieżyświat, ponieważ wędrował przez świat samotnie. Był potomkiem Isildura. Miał czarne włosy i szare oczy. W żyłach Aragorna płynęła krew Majarów, elfów i ludzi. Był silnym, wytrwałym o odważnym wojownikiem o szlachetnym i dobrym sercu. Ostatecznie został mianowany nowym króle Gondoru i poślubił ukochaną Arwenę. Był członkiem Drużyny Pierścienia.

Legolas
Legolas był elfem o szczupłej budowie ciała, długich jasnych włosach i ostro zakończonych uszach. Potrafił doskonal

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Władca Pierścieni – J.R.R. Tolkien – Rozprawka

Rozprawka na temat: wartość przyjaźni w trylogii „Władca Pierścieni” Tolkiena

Przyjaźń jest jedną z najważniejszych relacji w życiu każdego człowieka. To przyjaciele wspierają nas w trudnych momentach i pomagają nam poradzić sobie z każdą sytuacją. Nigdy nas nie zostawiają, zawsze są przy nas, kiedy ich potrzebujemy. Moją tezą uczynię sformułowanie, iż przyjaźń jest relacją, która pojawia się w najtrudniejszych momentach życia i wychodzi z nich zawsze silniejsza i mocniejsza. Moją opinię poprę następującymi argumentami.
Za pierwszy przykład możemy wziąć relację pomiędzy Frodo i Samem. Obaj hobbici mieszkają w Shire, lecz dzieli ich pewna przepaść ekonomiczna. Frodo jest pracodawcą Sama, który pracuje u Bagginsa jako ogrodnik. Mimo takiej różnicy obaj młodzi mężczyźni budują silną więź, która zostaje tylko wzmocniona i pogłębiona w trakcie podróży Frodo z Pierścieniem. Od samego początku ich znajomość nie dotyczyła tylko relacji pracodawca–pracownik. Sam podziwiał Froda, był mu oddany. Jest on bardzo szczęśliwy, kiedy dowiaduje się, że będzie mógł towarzyszyć Frodo w jego misji. Baggins niekoniecznie był do tego pomysłu przekonany, ponieważ obawiał się, że w trakcie wędrówki ciężar, który niesie na barkach, może spowodować krzywdę Sama. Podróż i niebezpieczeństwo, które czyhało na dwójkę hobbitów, zbliżyło ich do siebie i umocniło ich relację. Coraz bardziej przestawali być tylko chlebodawcą i pracownikiem, chociaż Sam nigdy do końca nie przestał uważać się za „sługę” Bagginsa. Zawsze nazywał go „Panem Frodo”. Sam był tak oddany swojemu przyjacielowi, że sam na plecach zaniósł Frodo nieopodal Szczeliny Zagłady, aby tam Baggins mógł dopełnić swojego obowiązku. Frodo odwdzięczył się Samowi za poświęcenie, nieograniczone zaufanie i pomoc, uznając go dziedzicem swojego majątku i przekazując mu oraz jego rodzinie cały dorobek życia.
Legolas i Gimli, elf i krasnolud, to przykład przyjaźni silniejszej niż jakiekolwiek podziały czy różnice kulturowe. Krasnoludy i elfy z natury nie przepadały za sobą. Obie rasy różniły aspekty kulturowe oraz pożądane wartości. Elfy kochały spokój, naturę, harmonię, zaś krasnoludy były chytre i przebiegłe, uwielbiały bogactwo i bijatyki. Były to powody do pierwszych stereotypowych uprzedzeń. Legolas i Gimli spotkali się po raz pierwszy w trakcie narady u Elronda w Rivendell

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Władca Pierścieni – J.R.R. Tolkien – Charakterystyka

Władca Pierścieni – J.R.R. Tolkien – Charakterystyka

Informacje o książce
Władca Pierścieni (oryginalny angielski tytuł to: „The Lord of the Rings”) – powieść high fantasy (inaczej też epic fantasy) napisana przez J.R.R. Tolkiena (Johna Ronalda Reuela Tolkiena). Książka została wydana pomiędzy 1954 a 1955 rokiem w języku angielskim w Wielkiej Brytanii przez wydawcę Allen & Unwin. Akcja utworu toczy się w mitologicznym świecie Śródziemia, natomiast jej czas jest nieokreślony. Książka ta jest kontynuacją świetnej powieści tego autora pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, która zarazem rozpoczęła sagę związaną z przygodami hobbitów.

Ogólne streszczenie książki (krótkie)
Stary i zmęczony Bilbo Baggins planuje swoje kolejne urodziny. Wtedy z niezapowiedzianą wizytą zjawia się Gandalf, a razem z nim pojawiają się złe wieści. Jak się okazuje Pierścień, który posiada Bilbo, jest tak zwanym Pierścieniem Jedynym, czyli najważniejszym ze wszystkich, a zarazem ma największą moc. Hobbit dowiaduje się także, że w Mordorze odrodziły się siły zła i Sauron chce odzyskać swój Pierścień, by królować nad całym światem. Gandalf nie może do tego dopuścić, więc postanawia zniszczyć złotą obrączkę. Jakby tego było mało, Sauron wysłał Upiory Pierścienia, inaczej Nazgule, które z oddali wyczuwają moc Pierścienia i są bezuczuciowymi stworami mającymi jedno zadanie: znaleźć Pierścień. Bilbo ze względu na swój wiek powierza Pierścień swojemu krewnemu – Frodowi. Ten wraz z Gandalfem i swoim przyjacielem Samem wyrusza w niebezpieczną podróż i niszczy Pierścień. Do ich wyprawy dołączają także inni przyjaciele Froda – dwaj bracia, Merry i Pippin. Cała czwórka udaje się do oberży w Bree, gdzie mają spotkać się z Gandalfem. Wcześniej jednak napotykają tam Obieżyświata, który ma za zadanie ich chronić. W nocy Nazgule atakują gospodę, jednak sprytniejsi podróżnicy uciekają, zanim stwory docierają do zajazdu. Po drodze mroczne istoty ponownie atakują hobbitów, jednak tym razem Frodo zostaje poważnie ranny. Docierają więc do Riwendell – krainy elfów, gdzie czeka już na nich Gandalf. Tam po długich rozmowach powstaje Drużyna Pierścienia, która ma za zadanie dopilnować, by obrączka została zniszczona w Szczelinie Zagłady w Mordorze (tylko tam można było to zrobić, ponieważ powstała z lawy, która stamtąd wypływała). Niedługo później udają się w podróż, podczas której przemierzają m.in. Góry Mgliste i kopalnie Morii, po czym docierają do królestwa Garadieli. Tam, przy wodospadach Rauros, towarzysze postanawiają się rozdzielić. Sam i Frodo wyruszają bez niczyjej pomocy, a po drodze napotykają Golluma, który postanawia im pomóc w dojściu do Mordoru, jednak nie dlatego, że jest pomocny, a dlatego, że jest chciwy i za wszelką cenę chce odebrać swój skarb – Pierścień. W tym samym czasie dwaj pozostali przyjaciele Froda zostają porwani przez Orków, więc reszta Drużyny postanawia im pomóc i rusza na ratunek. Podczas drogi napotykają na Gandalfa, który przemienił się w Gandalfa Białego, o wiele potężniejszego niż wcześniej. Po uwolnieniu przyjaciół ekipa rusza w dalszą drogę. Ich następnym celem jest Gondor, w którym zbierają wszystkie siły przed ostateczną walką ze złem. Niedługo później u bram Mordoru rozgrywa się ostateczna bitwa, od której zależą losy całego świata. Jednocześnie w Mordorze Sam niesie na plecach Froda, który nie ma siły iść dalej, a obok niego podąża Gollum, który cały czas wyczekuje odpowiedniego momentu, by zabrać hobbitom Pierścień. Po długim wysiłku udaje im się dotrzeć do Szczeliny Przeznaczenia. Wtedy niespodziewanie Gollum atakuje Froda, który chce wrzucić Pier�

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.