Władca Pierścieni – Powrót Króla - Władca Pierścieni – Powrót Króla – J.R.R. Tolkien – Charakterystyka

Władca Pierścieni – Powrót Króla – J.R.R. Tolkien – Charakterystyka
Informacje o książce
Książka pt. „Władca Pierścieni: Powrót Króla” (oryginalny tytuł po angielsku to: „The Lord of the Rings: The Return of the King”) została napisana przez J.R.R. Tolkiena (Johna Ronalda Reuela Tolkiena). Jest to powieść fantastyczna należąca do tomu „Władca Pierścieni” napisanego przez tego samego autora. Jest to jednocześnie trzecia część, a zarazem ostatnia, kończąca sagę dotyczącą przygód hobbitów i walki ze złem. Książka składa się z dwóch mniejszych ksiąg: „Księga V: Wojna o Pierścień” i „Księga VI: Powrót króla”.
Pierwsze wydanie książki na świecie miało miejsce 20 października 1955 roku w Wielkiej Brytanii, w oryginalnym języku angielskim, przez wydawnictwo, które wydało wszystkie tomy Władcy Pierścieni – Allen & Unwin. W Polsce natomiast powieść ta ukazała się osiem lat później – w 1963 roku, w przełożeniu Marii Skibniewskiej.
Poprzednie części to: „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” (29 lipca 1954 r., w Polsce 1961 r.) i „Władca Pierścieni: Dwie wieże” (11 listopada 1954 r., w Polsce 1962 r.). Każda z nich składa się z dwóch ksiąg.
Krótkie streszczenie
Księga V: Wojna o Pierścień
Gandalf wraz z małym hobbitem Peregrinem Tukiem wyruszają do Minas Tirith. Jest to stolica Gondoru, gdy do niej docierają, oznajmiają tamtejszemu namiestnikowi – Denethorowi, że Sauron planuje atak na jego miasto. Tam Gandalf zostawia Pippina, by służył Denethorowi w zamian za poświęcenie Boromira. Gdy siły Mordoru docierają do miasta, Denethor popada w obłęd. Wtedy do miasta z trudnej misji wraca Faramir – dzielny wojownik, który był młodszym bratem Boromira. Niedługo później orkowie atakują ruiny Osgiliath, co skutkuje śmiertelnymi obrażeniami Faramira. Widząc, co się dzieje w mieście, Denethor postanawia spalić siebie i syna na stosie, nim orkowie przybędą po nich. Cały czas trwa oblężenie, które prowadzą blisko dwustutysięczni orkowie.
W tym samym czasie dwaj przywódcy Rohanu zbierają wojska po Bitwie o Rogaty Gród, która skończyła się dla nich zwycięstwem. Także Aragorn nie próżnuje. Po tym, jak dowiedział się o zaginionej armii Umarłych z Dunharrow, wraz z kompanią Strażników z Arnoru oraz swoimi przyjaciółmi, a zarazem wspaniałymi kompanami: Legolasem i Gimlim rozpoczynają jej poszukiwania. Po ich odnalezieniu udaje im się przekonać Armię Umarłych, by wraz z nimi stanęli do walki przeciwko najeźdźcom z Gondoru. W tym czasie zwołani zostają jeźdźcy króla Théodena z Rohanu, by pomóc Gondorowi.
Po długim oblężeniu, siłom wroga udaje się przełamać opór Minas Tirith, jednak w ostatniej chwili nadjeżdża uzbrojona kawaleria Rohanu. Kolejną siłą wspomagającą jest Czarna Flota z Umbaru oraz Gondorczycy, którzy byli więzieni na statkach. Denethor szykuje się do spalenia na stosie, jednak w ostatniej chwili przybywają na miejsce Gandalf i Pippin, którzy zapobiegają głupiemu pomysłowi króla. Udaje im się uratować młodego Faramira, natomiast Denethor wyjawia, że użył palantíru. Patrząc na króla, Gandalf dostrzega, że mężczyzna wielokrotnie spoglądał na krzyształ, przez co został całkowicie zmanipulowany przez Saurona i jest pod jego wpływem. Wtedy wykrzykuje, że nie będzie niewolnikiem i nie pozwoli, by Aragorn objął władzę, po czym spala się na stosie. Widząc ciężki stan Faramira, Gandalf przenosi go do Domu Uzdrowicieli. Tam zostaje uleczony przez Aragorna, który oprócz niego leczy także małego Merry’ego i Éowin, którzy odnieśli obrażenia podczas walki z czarnoksiężnikiem. Gandalf wie, że nie mają zbyt dużo czasu, zanim Sauron ponownie zbierze swoje siły, więc nie czekając na to, postanawia jako pierwszy zaatakować i zmierza ku Czarnej Bramie, by jednocześnie odwrócić uwagę przeciwnika od Froda, który jest coraz bliżej Góry Przeznaczenia.
Gdy wojska docierają pod Czarną Bramę, rozpoczynają oblężenie. Wcześniej jednak przychodzi jeden z posłańców, który oznajmia, że mają Froda, i jeżeli się poddadzą, to im go oddadzą. Mądry czarodziej jednak wyczuwa kłamstwo i odrzuca jego propozycję. Wtedy ostatecznie rozpoczyna się bitwa, w której Pippin traci przytomność, a niedługo później nadlatują wielkie orły – sprzymierzeńcy Gandalfa.
Księga VI: Powrót króla
Sam, który jak zawsze troszczy się o Froda, ratuje go przed śmiercią, przybywając w ostatniej chwili do Wieży Cirith Ungol. Tam przebierają się za orków, po czym podążają do Mordoru. Tam znowu zostają złapani przez sługi Saurona, jednak ponownie udaje im się uciec. Jak się niedługo później okazuje, plan Gandalfa działa doskonale. Wszystkie wojska zostały skierowane na centrum walki, natomiast reszta Mordoru pozostaje pusta, co umożliwia Frodowi i Samowi spokojne przejście do Góry Przeznaczenia. Gdy wreszcie strudzeni docierają do upragnionego celu, którym jest Szczelina Zagłady, w ostatniej chwili, przed wrzuceniem do ognia Pierścienia, Frodo pod wpływem chciwości zatrzymuje złotą obrączkę. Wtedy Gollum, który przez cały czas ich śledził, wykorzystuje okazje i rzuca się na Froda, jednocześnie odgryzając mu palec z Pierścieniem. Stwór ciesząc się z odebrania swojego skarbu, tak jest nim zachwycony, że nie zauważa Froda, który spycha go w przepaść razem z Pierścieniem. Wtedy wszystko, co zbudował Sauron, się kończy. Całe Śródziemie zostaje wyzwolone spod jego władzy. Po wrzuceniu złotego Pierścienia do lawy, Góra Przeznaczenia wybucha ogniem. Frodo i Sam nie mając siły uciekać, stoją w miejscu wśród wypływającej z wulkanu lawy. Wtedy zjawiają się orły, które ich ratują.
W tym samym czasie orkowie się poddają i uciekają wszędzie, gdzie tylko się da. Natomiast wygrani zaczynają świętować zwycięstwo, oprócz Gandalfa, który martwi się o małych hobbitów. Sauron zmienia się w demona i próbuje jeszcze coś wskórać, jednak rozpływa się w powietrzu przez podmuch wiatru. Niedługo później wszyscy się spotykają i Drużyna Pierścienia, choć nie w całości, to znowu jest razem. Na Polach Cromallen w Ithilien Frodo i Sam, a także pozostali uczestnicy wyprawy zostają nagrodzeni za swoją wytrwałość i bohaterską postawę. W tym czasie rozpoczyna się świętowanie i wiele ślubów, a także tworzą się nowe władze w królestwach.
Po wszystkich uroczystościach, hobbici żegnają się ze wszystkimi i powracają do swojej wioski w Shire. Tam zastają ją całą zdemolowaną przez Lotha, który jest pośrednikiem Sharkey. Jak się okazuje, to właśnie on opanował Shire. Rozpoczął karczowanie (wycinanie) drzew, tłumacząc się, że chce ulepszać krainę. Czwórka hobbitów postanawia coś z tym zrobić i doprowadzają do powstania, które doprowadza do Bitwy nad Wodą i kończy się zwycięstwem. Przy Bag Endzie napotykają się na Sharkeya, który tak naprawdę jest Sarumanem i przybył tu wraz z Grímą – swoim sługą, który chwilę później zabija go i przy próbie ucieczki zostaje zabity przez łuczników.
Niedługo później Shire wraca do swoich dawnych korzeni, a Sam postanawia zasadzić ziarna w miejscu wyciętych drzew. Dzięki Frodowi, Samowi, Pippinowi i Merry’emu udaje się odbudować ich wioskę i ponownie przywrócić jej spokój. Sam bierze ślub z Różą Cotton, natomiast Frodo nadal odczuwa ból po ranie zadanej przez Czarnoksiężnika z Angmaru. Postanawia wyruszyć na Zachód wraz z przyjacielem Gandalfem i swoim krewnym Bilbem oraz wieloma elfami odpływając statkiem. To wydarzenie jest uznane za zakończenie Trzeciej Ery. Pozostali hobbici: Sam, Merry i Pippin przyglądają się odpływającym towarzyszom. Niedługo później wracają do Shire’u, gdzie Sam zostaje prawowitym właścicielem wszystkich dóbr materialnych Froda. Wita się ze swoją niedawno urodzoną córką o imieniu Elanor.
I tu kończy się cała historia związana z Władcą Pierścieni i światem pełnym niebezpiecznych przygód hobbickich.
Charakterystyka bohaterów
Bilbo Baggins – stary i schorowany hobbit, przyjaciel Gandalfa, opiekuje się podopiecznym – Frodo Bagginsem, który wyrusza na wyprawę z Gandalfem, jest ostrożny, odważny i ufny, strzeże Pierścienia za wszelką cenę, dopóki nie musi oddać go czarodziejowi, wraz z krewnym Frodem i przyjacielem Gandalfem odpływa na Zachód.

Frodo Baggins – mały i młody hobbit, krewny Bilba, jest pod jego opieką, wyrusza w podróż wraz ze swoimi przyjaciółmi: Samem, Pippinem i Merry’m, jest odważny, mimo wielu przeciwności nie poddaje się i idzie dalej, cechuje go lekka naiwność i wytrwałość, wraz z Gandalfem i Bilbem odpływa na Zachód.

Samwise „Sam” Gamgee – jeden z hobbickich przyjaciół Froda, wyrusza wraz z nim w podróż, by zniszczyć Pierścień, od którego wszystko zależy, zawsze pomaga i wspiera swojego przyjaciela, jest troskliwy i odważny, razem z Frodem dociera do Mordoru i niszczy Pierścień, w przeciwieństwie do Froda, wraca do Shire’u – hobbickiej wioski, z której wyruszył.

Meriadok „Merry” Brandybuck – jeden z małych hobbitów, który wyrusza na wyprawę i dołącza do Drużyny Pierścienia, po ostatniej wojnie odziedzicza cały Buckland, jest odważny, waleczny i sprytny, wrócił do Shire’u, a stamtąd wyrusza do Endoras wraz z Pippinem, gdzie przebywają kilka lat, po czym przenoszą się do Gondoru, gdzie obaj umierają i zostają pochowani.

Peregrin „Pippin” Took – tak jak jego przyjaciele, jest hobbitem, należy do Drużyny Pierścienia, jest kuzynem Meriadoka Brandybucka, jest odważnym i bohaterskim hobbitem, po wojnie wrócił do Shire’u, a kilka lat później wraz z Merry’m do Edoras, skąd niedługo później wyruszył do Gondoru, gdzie zmarł i został pochowany.

Aragorn (Obieżyświat) – jeden z niewielu ludzi, którzy odważyli się wyruszyć na wyprawę, by zniszczyć Pierścień, jest szesnastym wodzem Dúnedainów, a zarazem królem Zjednoczonego Królestwa Arnoru i Gondoru, syn Arathorna II, a zarazem potomek Elendila, Isildura (który pokonał niegdyś Saurona) i Anáriona, zwany też Obieżyświatem, jest odważny, bohaterski i nieustępliwy, dąży do celu mimo wielu trudów.

Gandalf Biały – jeden z niewielu czarodziejów, którzy zostali na świecie, przeciwstawia się Sarumanowi, który go zdradził, przeprowadza całą wyprawę ku Mordorowi, która ma na celu zniszczyć Pierścień, niegdyś Gandalf Szary, zginął w walce z demonem, odrodził się o wiele mocniejszy, o większej sile, jako Gandalf Biały, jest odważny, inteligentny i sprytny.

Arwena – jest kobietą, półelfem, a także córką i najmłodszym dzieckiem Elronda i Celebríany, zostaje żoną Aragorna II (Obieżyświata), a tym samym zostaje mianowana królową Zjednoczonego Królestwa Arnoru i Gondoru, inaczej nazywana Undómiel – Gwiazdą Wieczorną, jest szlachetna, powszechnie szanowana i kochająca, przed ślubem mieszka w Riwendell.

Legolas – jeden z najlepszych i najlepiej wyszkolonych elfów mieszkających w Riwendell, jako jedyny elf wyrusza na wyprawę, dołączając do Drużyny Pierścienia, za wszelką cenę chroni Froda, świetnie posługuje się łukiem, a zarazem bardzo dobrze włada mieczem, jest zwinny, sprytny i jak to elf, ma dobry słuch.

Ekranizacja
Książka J.R.R. Tolkiena została zekranizowana w formie filmu, na podstawie książki „Władca Pierścieni: Powrót Króla”, pod tym samym tytułem. Światowa premiera ekranizacji miała miejsce 17 grudnia 2003 roku w Wielkiej Brytanii, w oryginalnym języku angielskim. W Polsce natomiast niecały miesiąc później – 1 stycznia 2004 roku. Czas trwania ekranizacji wynosi 201 minut (3 godziny i 21 minut) w wersji kinowej i 251 minut (4 godziny i 11 minut) w wersji rozszerzonej. Reżyserem filmu został ten sam człowiek, który nakręcił pozostałe dwa filmy odnoszące się do dwóch wcześniejszych tomów – Peter Jackson. Za scenariusz natomiast odpowiedzialni byli: Frances Walsh i Philippa Boyens. Główne role obsadzili: Ian Holm (jako Biblo Baggins), Elijah Wood (jako Frodo Baggins), Sean Astin (jako Samwise „Sam” Gamgee), Ian McKellen (jako Gandalf), Viggo Mortensen (jako Aragorn/Obieżyświat), John Rhys-Davies (jako Gimli), Andy Serkis (jako Gollum), Orlando Bloom (jako Legolas), Liv Tyler (jako Arwena), Billy Boyd (jako Peregrin Tuk) i Dominic Monaghan (jako Meriadoc Brandybuck). Budżet na ten film wyniósł 90 000 000 $ (dolarów; czyli 360 000 000 zł).
Film z powodu swojej popularności i niesamowitego zaangażowania ludzi, którzy pracowali nad nim, zdobył: aż 10 Oscarów, 60 innych nagród oraz 45 nominacji. Jest to jeden z najlepszych wyników światowych. Oprócz tego nadal jest popularny i dobrze oceniany, według portalu Filmweb otrzymał 8,4 gwiazdek na 10, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.