Zapiski więzienne

Zapiski więzienne – Stefan Wyszyński – Problematyka

Kardynał Stefan Wyszyński, patron mojej Uczelni, której jestem absolwentem, został aresztowany 25 IX 1953 r. Jak sam później stwierdził, przed aresztowaniem próbował chronić go jedynie pies i Niemiec, czyli x W. A. Zink.
Ksiądz przebywał w Rywałdzie, w Stoczku Warmińskim, w Prudniku oraz w Komańczy.
W związku z tzw. polskim październikiem, kiedy do władzy dochodzi Władysław Gomułka, wtedy prymas z powrotem obejmuje wszystkie najważniejsze stanowiska w polskim kościele. Jako historyk mam szacunek do prymasa, gdyż nie chciał zaogniać atmosfery, co więcej dał ciche poparcie dla 'Wiesława’.
Dla mnie, 'zapiski więzienne’ stanowią cenny materiał, z którego możemy wiele dowiedzieć się o trudnym czasie w latach prymasa, obejmującym okres 1953-1956.
Prymas jak to osoba duchowna, prowadził dziennik duchowy, odnajdujemy jego listy, memoriały do komunistycznych władz, obszerne wypowiedzi odnośnie do Kościoła w naszym państwie. 'Zapiski więzienne’ są opisem losów człowieka niezłomnego, który pomimo wielu trudności nie pozwolił się ugiąć, podobnie jak Leopold Tyrmand, odwołuję się do innej ważnej dla mnie postaci, nie ugiął karku, choć obaj mogli to zrobić. X Stefan Wyszyński nie chciał być tzw. księdzem- patriotą.
'Zapiski…’są dziełem o naszym Kościele, o sytuacji w jakiej się znalazł w okresie 1953-1956. Pomimo

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Zapiski więzienne – Stefan Wyszyński – Geneza utworu i gatunek

Gatunek”Zapiski więzienne” należą do literatury faktu. Dzieło napisane przez prymasa Polski, księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, nie jest standardowym dziennikiem.Trudno jest jednoznacznie sklasyfikować tę pozycję, gdyż Prymas Tysiąclecia odwołuje się do różnych stylów pisarskich i gatunków – dziennika, listów, modlitw oraz aktów i medytacji.GenezaDzieło pisane było w bardzo trudnym dla narodu polskiego czasie, dlatego też „Zapiski więzienne” mają wielką wartość dokumentalną.”Zapiski więzienne” rozpoczynają się od momentu aresztowania Wyszyńskiego, kiedy to mówił, że „przed nim bronili go jedynie pies i Niemiec”. Aresztowanie nastąpiło 25 września 1953 r. Ostatni dzień, który obejmuje dzieło, to 26 październi

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.