Menu lektury:
Alicja w Krainie Czarów
Zamień czytanie na oglądanie!
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Zamień czytanie na oglądanie!
Charakterystyka
Alicja w Krainie Czarów – najważniejsze informacje
Tytuł i Wydanie
Wspaniała książka pod tytułem „Alicja w Krainie Czarów” została napisana przez Lewisa Carrolla, który naprawdę nazywał się Charles Lutwidge Dodgson. Jej oryginalny tytuł to „Alice in Wonderland”. Opublikowana została w 1865 roku. Jej rodzajem literackim jest epika, a gatunkiem powieść. Jest powieścią fantasy, ale można też uznać ją za bajkę.
O Autorze
Lewis Carroll urodził się 27 stycznia 1832 roku, a zmarł 14 stycznia 1898 roku. Był pisarzem, matematykiem, a także fotografem. Był profesorem i pracował na Uniwersytecie Oksfordzkim. Oprócz książki „Alicja w Krainie Czarów” napisał także między innymi „The Game of Logic”.
Czas i Miejsce Akcji
Akcja rozgrywa się w drugiej połowie XIX wieku, w czasach współczesnych autorowi. Kraina Czarów to miejsce fantastyczne, nieistniejące w rzeczywistym świecie, a jego położenie nie jest dokładnie określone. Realna akcja rozgrywa się w Anglii.
Charakterystyka Bohaterów
– Alicja – główna bohaterka, chcąca poznać świat. Uwielbiała nowe miejsca i przygody. Cechowała się pewnością siebie, uprzejmością oraz trzeźwym, rozsądnym sposobem myślenia.
– Kot-Dziwak z Cheshire – mieszka u Księżnej. Zawsze jest serdeczny i uśmiechnięty.
– Biały Królik – zawsze się spóźnia i boi się wielu rzeczy. To za nim Alicja trafiła do Krainy Czarów.
– Szalony Kapelusznik – wstrzymał czas. Potrafi wymigiwać się od odpowiedzi, a Alicja często się z nim sprzecza.
– Szarak bez Piątek Klepki – zorganizował podwieczorek, a dla Alicji był bardzo nieuprzejmy.
– Księ
Zamień czytanie na oglądanie!
Recenzja książki
„Alicja w Krainie Czarów” to książka pełna przygód i niespodzianek, którą warto przeczytać. Kolorowy świat Alicji sprawia, że warto marzyć o magicznym świecie, w którym wszystko może się zdarzyć.
Magiczny świat snu Alicji
Gdy Alicja zasypia, zaczyna śnić o wydarzeniach, które wydają jej się prawdziwe. W śnie spotyka królika, który prowadzi ją przez kolejne przygody. Alicja poznaje zwierzęta, które potrafią mówić, organizować zabawy i sprawiają, że Ala jest bardzo szczęśliwa. Podczas swojej przygody spotyka kwiaty, które dla niej pięknie śpiewają.
Okrutna Królowa i walka o sprawiedliwość
W śnie Alicji rządzi okrutna królowa, z którą dziewczynka musi się zmierzyć, aby uchronić głowę przed niesprawiedliwym wyrokiem. Królowa Kier jest władcza i nie cofa swoich decyzji. Nakazuje ścinanie głów nawet za małe przewinienia, ale Alicja postanawia zrobić z tym porządek. Dziewczynka mówi królowej o jej błędach i złym zachowaniu, stając w obronie sprawiedliwości.
Niesamowite przemiany
Bardzo ciekawe w śnie Alicji są przysmaki, po których dziewczynka rośnie albo maleje w zależności od sytuacji. Sen Alicji jest pełen ciekawych wydarzeń i wyzwań, które dziewczynka musi pokonać. Najciekawsze są
Zamień czytanie na oglądanie!
Streszczenie
Alicja w Krainie Czarów
Przygoda nad rzeką
Alicja odpoczywała wraz ze swoją starszą siostrą nad brzegiem rzeki. Już lekko znudzona tym zajęciem, spostrzegła Białego Królika. Królik ten trzymał w ręku zegarek i zdesperowany rozmawiał sam ze sobą. Nie zastanawiając się dłużej, dziewczynka pobiegła za zwierzęciem. Biegła przez pola, aż dotarli do sporej króliczej nory. Tunel wiódł prosto, a potem skręcał gwałtownie w dół. Ponownie nie zastanawiając się, czy nie lepiej byłoby zawrócić, spadła w głąb nory. Alicja zaczęła się rozglądać po wnętrzu studni i ze zdziwieniem zauważyła, że jej ściany są przepełnione półkami i kredensami.
Niezwykła podróż przez studnię
Podczas lotu w dół, Alicja złapała pusty słoik z etykietą „Marmolada pomarańczowa” i odłożyła go na inną półkę. Lecąc jeszcze przez parę dobrych minut, na końcu studni znalazła hol z dużą ilością drzwi i małym złotym kluczykiem leżącym na stoliku. Zastanawiała się, jak dostać się do pięknego ogrodu, do którego prowadziły małe drzwiczki. Następnie zauważyła butelkę stojącą na stoliku. Po krótkim zbadaniu, czy zawartość nie jest trucizną, postanowiła ją wypić. Gdy skończyła, skurczyła się do bardzo małych rozmiarów. Pędem popędziła otworzyć drzwiczki, ale przypomniała sobie, że nie wzięła kluczyka. Zasmucona spostrzegła, że pod stołem leży szklane pudełko z tortem w środku. Podeszła do pudełka i zjadła cały wypiek. Po chwili uderzała głową w sufit, a następnie biegiem ruszyła po kluczyk i do drzwi. Niestety była zbyt duża, by zmieścić się przez małe drzwi. Alicja zaczęła płakać, a jej łzy utworzyły kałużę.
Spotkanie z Białym Królikiem i myszy
Bohaterka usłyszała tupot i ujrzała Białego Królika niosącego spory wachlarz i parę białych rękawiczek. Nagle zdała sobie sprawę, że pływa w jeziorze swoich łez. Pływając, spotkała mysz. Z umiarkowanym entuzjazmem odezwała się do niej, ale niestety uraziła zwierzę wspomnieniem o swoim kocie. Naburmuszone stworzenie i Alicja płynęły dalej, rozmawiając. Gdy dopłynęły do brzegu, spotkały inne zwierzęta. Wszyscy byli przemoczeni i chcieli się wysuszyć. Pierwszym pomysłem było wysłuchanie historii opowiedzianej przez mysz, jednak ten pomysł nie przypadł innym do gustu. Kolejnym pomysłem było urządzenie wyścigu, który zyskał więcej zwolenników. Alicja, niezbyt przekonana do zasad, wzięła udział.
W domu Białego Królika
Następnie przybiegł Biały Królik i uznając Alicję za swoją służącą Marię Annę, zmusił ją do przyniesienia wachlarza i rękawiczek z jego domu. Gdy znalazła się w posiadłości, natknęła się na
Zamień czytanie na oglądanie!
Streszczenie szczegółowe
Rozdział I: Przez króliczą norę
Pewnego letniego dnia Alicja wraz ze starszą siostrą siedziały na ławce. Siostra dziewczynki czytała książkę, na którą Alicja spoglądała. Zniechęcał ją brak obrazków oraz dialogów. Młodsza z sióstr była znudzona i zaczynała robić się senna. W pewnym momencie Alicja zobaczyła Białego Królika, który przebiegał obok niej. Zwierzę wyciągnęło z kieszeni zegarek i stwierdziło, że jest spóźnione. Królik z pośpiechem wskoczył do nory przypominającej studnię. Zaciekawiona Alicja podążyła za białym zwierzątkiem.
Dziewczynka po wskoczeniu do nory spadała przez długi czas, otoczona przez książki. W jej ręce wpadł pusty słoik po marmoladzie z pomarańczy. Alicja martwiła się, że jej kot, Jacek, będzie za nią tęsknił. Zastanawiała się również, ile mil tak leci. Dziewczynka zasnęła, a po przebudzeniu leżała na stosie zaschniętych liści. Przed Alicją rozciągał się długi korytarz, którym biegł Królik, więc dziewczyna zaczęła go gonić. Jednak nagle Biały Królik zniknął z pola widzenia, a ona trafiła do dziwnego pomieszczenia pełnego rozmaitych lamp i drzwi.
Na środku pokoju znajdował się stolik z kluczykiem. Nie pasował on jednak do żadnych drzwi, ponieważ należał do małego wejścia prowadzącego do pięknego ogrodu. Niestety, dziewczyna nie mieściła się w malutkim przejściu, więc wróciła do stolika. Odnalazła na nim butelkę z napisem „Wypij mnie”. Alicja wypiła napój, po czym zmniejszyła się do ćwierć metra. Niestety, nie mogła dosięgnąć klucza ze stołu. Zauważyła ciastko z napisem „Zjedz mnie”. Zjadła je, mając nadzieję, że urośnie, ale na początku nie widziała różnicy.
Rozdział II: Sadzawka z łez
Po chwili jednak ciastko zaczęło działać. Alicja stała się bardzo wysoka – jej wzrost wynosił trzy metry. Nogi Alicji wydłużyły się, a jej głowa uderzała o sufit. Dziewczyna wróciła do stołu, aby wziąć kluczyk, lecz jej ogromny wzrost uniemożliwił jej dostanie się do ogrodu. Ze strachu i smutku zaczęła płakać, a z jej łez utworzyła się olbrzymia kałuża zajmująca pół pokoju. W pewnym momencie Alicja usłyszała głos Królika. Prosiła go o pomoc, ale Królik uciekł, upuszczając białe skórzane rękawice i wachlarz. Dziewczynka podniosła zgubę Białego Królika.
Alicja zastanawiała się, kim jest zwierzę. Zauważyła, że znowu zmalała i miała tylko pół metra, ale nadal się zmniejszała. Dziewczyna uznała, że maleje przez wachlarz, który przed chwilą podniosła, więc go odrzuciła. Ponownie próbowała dostać się do ogrodu, ale drzwi były nadal zamknięte, a złoty klucz wciąż znajdował się na stoliku. Dziewczynka z rozpaczy przewróciła się, lądując w słonej wodzie. Sądziła, że to morze, ale to była kałuża z jej łez. Stwierdziła, że nie może już tyle płakać, bo utopi się we własnych łzach.
W pewnej chwili zobaczyła mysz i próbowała się z nią porozumieć, mówiąc po angielsku. Jednak zwierzątko nie odpowiadało. Wobec tego zadała pytanie po francusku: „Gdzie jest moja kotka?”. Mała mysz rozzłościła się. Alicja, chcąc załagodzić sytuację, opowiedziała o swoim kocie, Jacku, a później o pewnym piesku. Niestety mysz nienawidziła wspomnianych przez dziewczynę zwierząt i chciała wyjaśnić, dlaczego tak jest. Alicja, mysz oraz inne zwierzęta (kaczka, papużka, gołąb i orzeł), które również utknęły w sadzawce z łez, popłynęły do brzegu.
Rozdział III: Wyścigi ptasie i opowieść Myszy
Gdy wreszcie dotarli na miejsce, wszyscy chcieli się osuszyć. Mysz stwierdziła, że pomoże im w tym „najsuchsza rzecz na świecie”, którą była opowieść o Wilhelmie Zdobywcy. Jednak ta opowieść była tak nudna, że zwierzęta co chwilę ją przerywały. Alicja oznajmiła, że w dalszym ciągu jest mokra. W końcu gołąb zdecydował zorganizować ptasi wyścig, ponieważ ruch pomaga w wyschnięciu. Pomysłowy ptak wszystko zorganizował: wyznaczył tor w kształcie koła i rozmieścił uczestników. Po półgodzinnym bieganiu gołąb stwierdził, że wszyscy wygrali. Alicja w nagrodę rozdawała cukierki, które znalazła w swojej kieszeni. Niestety łakoci nie było wystarczająco dużo, więc dziewczyna została bez nagrody. Na szczęście gołąb dał jej naparstek, który Alicja znalazła we własnej kieszeni.
Alicja poprosiła mysz, żeby opowiedziała swoją historię, ale nie rozumiała kilku słów. Pomyłki Alicji denerwowały mysz, która odeszła, nie kończąc opowieści. Dziewczynka zaczęła opowiadać reszcie zwierzątek o swoim kocie, ale ptaki, nie chcąc słuchać historii, uciekły. Alicja ponownie zaczęła płakać. Wydawało jej się, że ktoś nadchodzi.
Rozdział IV: Wysłannik Białego Królika
Okazało się, że to Biały Królik, który czegoś szukał. Alicja domyśliła się, że Królik próbował znaleźć swoje zgubione rękawice i wachlarz. Chciała mu je oddać, ale nagle znalazła się w innym miejscu, a przedmioty zniknęły. Zwierzę zwróciło się do Alicji, używając imienia Marianna, i kazało jej przynieść wachlarz oraz skórzane rękawiczki z domu. Dziewczyna zastanawiała się, jak by to było, gdyby jej kot rozkazywał jej w taki sposób. W domu Królika, oprócz przedmiotów, które miała zanieść zwierzęciu, znalazła butelkę. Mimo iż nie widniał na niej żaden napis, ciekawska Alicja wypiła zawartość butelki.
Po wypiciu napoju ponownie stała się duża. Alicja żałowała, że pobiegła za Królikiem i wskoczyła za nim do nory. Przypominała sobie chwile spędzone w rodzinnym domu, gdzie życie było o wiele łatwiejsze. Dochodziła jednak do wniosku, że przygody, które teraz przeżywa, przypominają „najdziwniejszą bajkę na świecie” i powinna je spisać, gdy będzie dorosła. Przypomniała sobie jednak, że przecież jest już duża.
W tym momencie do dziewczyny podszedł Biały Królik razem ze swoimi służącymi, Bazylim oraz jaszczurką, która miała na imię Biś. Alicja dowiedziała się od nich, że drzwi do domu można otworzyć jedynie od wewnątrz. Królik chciał wejść oknem, lecz dziewczynka powstrzymała go ogromnymi rękami, które wystawały przez okno. Zwierzę rozkazało więc Bisiowi, aby wszedł przez komin, lecz Alicja wypchnęła jaszczurkę swoimi dużymi nogami. Do Alicji dobiegły głośne okrzyki sprzed domu Królika, który chciał spalić chatkę. Tłum zgromadzony przed domem rzucał w dziewczynę kamieniami, które zamieniały się w magiczne ciastka. Wściekła Alicja groziła, że jeżeli nie przestaną, naśle na nich swojego psa Jacka. Dziewczyna zjadła jedno z ciastek, dzięki któremu znów stała się malutka. Przestraszona wybiegała z chatki i uciekała do lasu.
Nagle dziewczynka zauważyła gigantycznego szczeniaka, który zdawał się być wesoły i przyjacielski. Rzuciła pieskowi patyk, a zaraz po tym schowała się za olbrzymim ostem, aby zwierzak jej nie stratował. Podczas gdy szczeniaczek bawił się patykiem, Alicja niezauważenie oddaliła się. Dziewczyna zastanawiała się nad sposobem powrotu do normalnych rozmiarów. Po drodze natknęła się na grzyb, na którym siedział kurzący fajkę Pan Gąsienica.
Rozdział V: Rada Pana Gąsienicy
Pan Gąsienica po krótkiej chwili milczenia zapytał, kim jest Alicja. Dziewczynka nie potrafiła udzielić odpowiedzi, ponieważ ciągle zmieniała rozmiar. Twierdziła, iż kiedy chce coś powiedzieć, wychodzi to zupełnie odwrotnie. Gąsienica poprosiła dziewczynkę, aby wyrecytowała wierszyk pt. „Pan Wergiliusz”. Uważała, że Alicja zrobiła to okropnie, jednak dziewczynka zaprzeczała. Po chwili milczenia Pan Gąsienica zapytał, jak wysoka chciałaby być. Alicja odpowiedziała, że chce być wyższa niż obecnie, czyli chce mieć więcej niż trzy cale. Gąsienica poczuła się urażona, bo ona właśnie tyle mierzyła, lecz Alicja wyjaśniła, iż nie jest przyzwyczajona do takiego wzrostu. Pan Gąsienica powiedział dziewczynce, że grzyb, na którym siedzi, może jej pomóc, jeżeli zje go od odpowiedniej strony (w zależności od strony, można zmaleć lub urosnąć).
Alicja postanowiła spróbować grzyba z prawej strony, co spowodowało, że stała się jeszcze mniejsza. Gdy zaczęła jeść z przeciwnej strony, urosła tak, że jej głowa sięgała konarów drzewa. Kiedy Alicja próbowała się ruszyć, przyleciała broniąca swoich jaj Gołębica. Ptak uznał, że dziewczynka jest żmiją. Gdy Alicja powiedziała, że jest małą dziewczynką, Gołębica jej nie uwierzyła. Mama piskląt uważała, że jeśli małe dziewczynki jedzą jaja, to także są jednym z rodzajów żmii. Przegoniła Alicję. Dziewczyna uświadomiła sobie, że w jej dłoniach wciąż są dwa różne kawałki grzybów. Postanowiła zjeść je naprzemiennie, czego skutkiem było osiągnięcie normalnego wzrostu. Szukając wejścia do ogrodu, natrafiła na polanę, gdzie dostrzegła malutki domek. By nie wystraszyć mieszkańców chatki, ponownie się zmniejszyła.
Rozdział VI: Prosię i pieprz
Przed małym domkiem dziewczyna zauważyła rybę ubraną w strój lokaja. Inny służący, przypominający żabę, otworzył drzwi. Obaj lokaje mieli na sobie białe peruki. Ryba przekazała koleżance zaproszenie na partyjkę krykieta od Królowej dla Księżnej. Podczas ukłonów lokaje plątali sobie peruki, co bardzo bawiło Alicję. Kiedy posłaniec Królowej odszedł, dziewczynka podeszła do Lokaja-Żaby, który patrzył na niebo. Kiedy Alicja zapukała do drzwi, Żaba twierdziła, iż nikt jej nie otworzy, ponieważ w środku było zbyt głośno, by usłyszeć pukania. Sama będzie czekać tutaj przez kilka dni. Jednak drzwi się otworzyły, a przez nie wyleciał talerz, który prawie uderzył dziewczynę. Alicja weszła do kuchni, całej w dymie, gdzie Księżna usypiała dziecko, Kot Dziwak siedział obok, a Kucharka gotowała zupę. W powietrzu unosił się zapach pieprzu, więc dziewczynka uznała, że w zupie było go zbyt dużo.
Alicja jeszcze nigdy nie widziała uśmiechniętego Kota, więc zapytała o to Księżną. Kobieta wyjaśniła, że to Kot Dziwak z rodu Cheshire, dlatego potrafi się uśmiechać. Nagle Kucharka rzucała w stronę rozmawiających naczynia, a Księżna próbowała uśpić dziecko, podrzucając je i zwracając się do niego „prosię”. Kobieta uważała, że gdyby ludzie nie zajmowali się sprawami innych, Ziemia kręciłaby się szybciej. Alicja zastanawiała się, co byłoby wtedy z porami roku. Księżna zamiast słów „pory roku” usłyszała „topór”, dlatego rozkazała ścięcie głowy Alicji. Kucharka nie wykonała jednak polecenia swojej Pani, więc dziewczynka nie została zabita. Księżna oddała dziecko Alicji, a sama wyszła z domu na partyjkę krykieta do Królowej. Dziewc
Zamień czytanie na oglądanie!
Zamień czytanie na oglądanie!
Plan wydarzeń
Odpoczynek nad rzeką
Alicja i jej starsza siostra siedziały na ławce nad brzegiem rzeki. Był to upalny dzień, a Alicja, znudzona i senna, obserwowała swoją siostrę czytającą książkę bez obrazków.
Pojawienie się Białego Królika
Nagle obok nich przebiegł Biały Królik. Mówił pod nosem, że będzie spóźniony, trzymając w ręku zegarek kieszonkowy. Biegł w kierunku nory, a zaciekawiona Alicja podążyła za nim.
Podążenie za Królikiem
Alicja nie namyślając się długo, wskoczyła do nory, która przypominała dziuplę. Spadała przez długi czas, mijając regały i półki. Wspominała swoją kotkę, Dina, zastanawiając się, jak długo jeszcze będzie spadać.
W pomieszczeniu z zamkniętymi drzwiami
Gdy wylądowała, zobaczyła Królika, który szybko zniknął za rogiem. Alicja weszła do korytarza pełnego zamkniętych drzwi. Na szklanym stoliku leżały klucze, które nie pasowały do żadnych drzwi.
Piękny ogród i zmniejszenie się
Alicja znalazła małe drzwi prowadzące do pięknego ogrodu. Była jednak zbyt duża, by się przez nie przecisnąć. Zauważyła butelkę z napisem: „Wypij mnie”. Wypiła płyn i zmniejszyła się.
Zjedzenie ciasteczka i powiększenie się
Zapomniała jednak zabrać klucz ze stołu, który teraz był bardzo wysoki. Zaczęła płakać, ale pod stołem znalazła ciastko z napisem: „Zjedz mnie”. Zjadła je i zaczęła rosnąć, aż nie mogła zobaczyć własnych stóp.
Rozmyślania i rozpacz
Alicja zaczęła ponownie płakać z bezradności. Nagle dostrzegła Białego Królika, który szybko zniknął, zostawiając wachlarz i rękawiczki. Podniosła wachlarz i zauważyła, że gdy nim machała, jej rozmiary się zmniejszały.
Kałuża łez i rozmowa z myszką
Stała się tak mała, że mogła przejść przez drzwi, ale klucz był teraz w zbiorniku ze słoną wodą, pochodzącą z jej łez. Alicja pływała w kałuży swoich łez i rozmawiała z myszką, próbując się porozumieć.
Ptasie wyścigi i kłótnia z myszą
Po dotarciu do brzegu z grupą zwierząt, wszyscy byli cali mokrzy. Mysz wydawała polecenia, a gołąb zaproponował ptasi wyścig. Po wyścigu Alicja rozdała cukierki, ale wspomnienie o kocie wystraszyło zwierzęta.
Powrót Białego Królika i dom Królika
Alicja została sama, aż usłyszała kroki Białego Królika, który szukał rękawic i wachla
Zamień czytanie na oglądanie!
Problematyka
Dwa światy Alicji
„Alicja w Krainie Czarów” to przedziwna książka o dwóch światach, które łączy Królicza Nora. Pierwszy to świat rzeczywisty, w którym główna bohaterka spędza czas z siostrą – to angielska prowincja XIX wieku. Drugi, znacznie ciekawszy, to świat bajkowy, do którego Alicja trafia przez wspomnianą norę.
Magia i niebezpieczeństwo w Krainie Czarów
Drugi świat jest niezwykły, ale też bardzo groźny. Królowa Kier, nerwowa i kłótliwa władczyni Krainy Czarów, decyduje o życiu i śmierci poddanych, skazując ich na ścięcie głowy za najmniejszą winę. Biały Królik, przewodnik Alicji po bajkowym świecie, jest tchórzliwy i często zmienia zdanie. Szarak Bez Piątej Klepki cieszy się z kłopotów Alicji, a Kot Dziwak z Cheshire potrafi przewidzieć przyszłość. Na tle tych nienaturalnych postaci siedmioletnia Alicja wydaje się bardzo mądra, dobra i spokojna. Współczuje słabszym i skrzywdzonym, nie boi się sprzeciwić Królowej Kier i wytknąć jej głupotę jej rządów.
Kontrast między światem dzieci a dorosłych
Gdyby przyjąć, że bajkowa kraina to kopia świata dorosłych, okazałoby się, że świat dzieci jest
Zamień czytanie na oglądanie!
Bohaterowie
Starsza siostra Alicji
Starsza siostra bohaterki otacza troską Alicję, ciesząc się, że dziewczynka jest taka, jaka jest. Wysłuchuje snu bohaterki, wspierając ją w każdej sytuacji.
Biały Królik
Biały Królik to strachliwe i mało pewne siebie zwierzę, dzięki któremu Alicja przenosi się do Krainy Czarów. Bardzo boi się, że zetną mu głowę. Pracuje u Królowej i jest ciągle spóźniony, przez co zawsze się spieszy.
Mysz
Mysz to obrażalskie i naburmuszone stworzenie, które pływa w kałuży łez. Jest dość wrażliwa i łatwo ją urazić.
Jaszczurka Bill
Bill jest służącym Białego Królika. Jest sumienny i służalczy, zawsze starając się spełniać rozkazy swojego pana.
Pan Gąsienica
Pan Gąsienica pali fajkę wodną, jest zarozumiały i udziela Alicji rad. Jego aroganckie podejście kontrastuje z niewinnością dziewczynki.
Gołębica
Gołębica bierze Alicję za węża i jest nadopiekuńcza dla swoich dzieci. Jej przesadna opiekuńczość wynika z obawy o ich bezpieczeństwo.
Księżna
Księżna lubi prawić morały i jest służącą Królowej. Ma dziecko, które zamieniło się w świnię. Jej moralizatorskie podejście często irytuje innych.
Kucharka
Kucharka gotuje zupę z ogromną ilością pieprzu, przez co wszyscy dookoła kichają. Jest sługą Księżnej, a jej nadmiarowy pieprz tworzy chaotyczną atmosferę.
Kot z Cheshire
Kot z Cheshire spotyka Alicję jeszcze w domu Księżnej. Jest miły i tajemniczy, często pojawiając się i znikając w najmniej oczekiwanych momentach.
Zamień czytanie na oglądanie!
Zamień czytanie na oglądanie!
Czas i miejsce akcji
Świat rzeczywisty
Miejsce akcji w świecie rzeczywistym to brzeg rzeki. Wydarzenia w tym świecie dzieją się w majowy, upalny i słoneczny dzień, zaczynając od rana, a kończąc na zachodzie słońca, który ogląda siostra Alicji, gdy ta się budzi. Dokładnie nie możemy określić czasu akcji, choć można założyć, że wszystko rozgrywa się w XIX wieku, kiedy to żył autor i dziewczynka będąca pierwowzorem dla bohaterki książki.
Krainie Czarów
Podczas pobytu w Krainie Czarów, Alicja odwiedza wiele miejsc i posiadłości. Miejsca, w których dziewczynka się znalazła to między innymi:
– Królicza nora: Przez którą przenosi się do krainy.
– Hol z wieloma drzwiami: Miejsce pełne tajemnic.
– Kałuża łez: Stworzona z jej własnych łez.
– Dom Białego Królika: Gdzie spotyka swoje pierwsze wyzwania.
–
Zamień czytanie na oglądanie!
Charakterystyka bohaterów
Alicja
Alicja jest główną bohaterką powieści „Alicja w Krainie Czarów”. To mała dziewczynka siedząca z siostrą na brzegu rzeki w upalny dzień, bardzo senna. Jest odważna, ciekawa świata i otwarta na przygody i nowe znajomości. Ląduje w Krainie Czarów, przeżywa tam wiele przygód i poznaje różne postaci. Znajduje się w sądzie, gdzie ma składać zeznania, karci też Króla Kier za jego prawa.
Biały Królik
Biały Królik to zjawiskowe zwierzątko z kieszonkowym zegarkiem w ręku. Ważna postać w powieści; bojaźliwy, czasem agresywny, maniak przyzwyczajeń. Wprowadza Alicję do Krainy Czarów, w której mieszka. Podczas procesu sądowego jest heroldem.
Królowa Kier
Królowa Kier to karciana postać, władczyni Krainy Czarów. Bardzo awanturnicza i władcza, myśli tylko o ścinaniu głów, lubi grać w krykieta.
Król Kier
Król Kier to również karciana postać i również władca Krainy Czarów. Nielubiany na ogół przez bohaterów powieści. Brakuje mu postawy bezwzględnego, nieugiętego i stanowczego. Zawsze wycofuje swe nakazy egzekucji.
Kot Dziwak
Kot Dziwak to ciągle uśmiechnięty kot. Pojawia się i znika w opowieści na życzenie. Stara się wyjaśnić szaleństwo i fantazyjność Krainy Czarów, cechuje go indywidualność, inność.
Księżna
Księżna to kuzynka Królowej. Leniwa, niemiła, próżna i brzydka, zmienna. Jest niegrzeczna w stosunku do Alicji, potem jednak zmienia swój stosunek i jest dobra dla dziewczynki.
Pan Gąsienica
Pan Gąsienica to postać siedząca na grzybie i paląca wodną fajkę. Jest nieprzyjemny dla Alicji, jednak podaje jej wskazówkę na temat magicznego grzyba, dzięki któremu Alicja rośnie i maleje, kiedy tylko zje go z odpowiedniej strony.
Zwariowany Kapelusznik
Zwariowany Kapelusznik żyje tylko w czasie trwającego spotkania na herbacie. Cieszy się, gdy Alicja się złości. Jest nieuprzejmy i niezbyt
Zamień czytanie na oglądanie!
Geneza utworu i gatunek
Geneza utworu „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla
„Alicja w Krainie Czarów” to dzieło Lewisa Carrolla, które powstało z inspiracji podróżą, podczas której autor poznał młodą dziewczynkę imieniem Alice Liddell. Alice miała dwie siostry, Lorine i Edith, które pozowały Carrollowi do zdjęć. To właśnie Alice stała się pierwowzorem głównej bohaterki powieści. W czasie podróży Lewis opowiadał jej wiele cudownych historii. Mała Alice, zafascynowana opowieściami, prosiła go, aby je spisał. Posłuchał jej prośby i tak narodziła się „Alicja w Krainie Czarów”.
Książki
Po dziesięciu latach powstały
Zamień czytanie na oglądanie!
Opracowanie
Najważniejsze informacje o utworze „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla
Tytuł: „Alicja w Krainie Czarów”
Tytuł oryginału: „Alice’s Adventures in Wonderland”
Język oryginału: angielski
Autor: Charles Lutwidge Dodgson (wydana pod pseudonimem Lewis Carroll)
Rok opublikowania: 1865
Rok opublikowania w języku polskim: 1910
Rodzaj literacki: epika
Gatunek literacki: baśń, powieść fikcyjna
Czas akcji: nieokreślony
Miejsce akcji: Kraina Czarów, we wstępie: Tamiza
Najważniejsi bohaterowie
1. Alicja
2. Biały Królik
3. Mysz
4. Gołąb
5. Papużka
6. Kaczka
7. Pan Gąsienica
8. Księżna
9. Kot z Cheshire
10. Szalony Kapelusznik
11. Królowa Kier
12. Niby Żółw
13. Smok/Gryf/Gryfon
14. Król Kier
15. Suseł
16. Szarak bez Piątej Klepki
17. Biś
18. Kucharka
19. Dziecko
20. Siostra Alicji
21. Walet Kier
22. Żaba
23. Ryba
24. Jaszczurka Bill
25. Ptak Dodo
26. Służący Królowej Kier
Zamień czytanie na oglądanie!
Najważniejsze informacje
Alicja w Krainie Czarów – najważniejsze informacje
Geneza i gatunek literacki
Książka „Alicja w Krainie Czarów” to klasyka literatury fantasy. Może być również postrzegana jako bajka dziecięca, satyra lub alegoria. Utwór ten jest krótką powieścią Charlesa Ludwidge’a Dodgsona, znanego pod pseudonimem Lewis Carroll. Powstała ona w latach 1862-1863, gdy autor wykładał na Uniwersytecie w Oxfordzie. Pierwsze wydanie miało miejsce w 1865 roku w Wielkiej Brytanii. Lewis Carroll, pod maską nudnego i surowego diakona, skrywał ogromną wyobraźnię.
Fabuła
Alicja, jako 7-letnia dziewczynka, miała silnie rozwiniętą wyobraźnię. Podczas snów przenosiła się w różne fantastyczne krainy oraz wymyślała nowe stworzenia. Podczas jednej z drzemek przenosi się do tajemniczego świata, gdzie spotyka różne ciekawe stworzenia i napotyka kłopoty, z którymi musiała się zmierzyć. Aby poznać losy Alicji, zachęcam do przeczytania książki.
Miejsce i czas akcji
Akcja w książce „Alicja w Krainie Czarów” rozgrywa się na dwóch płaszczyznach. Pierwsza, realistyczna, toczy się w rzeczywistości angielskiej w latach 60. XIX wieku. Druga jest fantastyczna i trudno dokładniej określić czas oraz miejsce akcji. Wiadomo, że działo się to w