Chłopi (tom I – Jesień)

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Chłopi (tom I – Jesień), kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Chłopi – Władysław Stanisław Reymont – Bohaterowie

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Chłopi – Władysław Stanisław Reymont – Bohaterowie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Bohaterowie „Chłopów” Władysława Stanisława Reymonta1) Maciej BorynaPrzedstawiony mężczyzna jest najbogatszym gospodarzem w Lipcach. We wsi cieszy się dużym poważaniem. Razem z księdzem i wójtem wspólnie podejmuje ważne dla wsi decyzje. Ma 58 lat. Dwukrotnie był wdowcem. Był to człowiek, który wymagał dużo pracy zarówno od siebie, jak i od innych. Był skąpy i pazerny, a jednocześnie bardzo pracowity. To jeden z uczestników powstania styczniowego. Ma czwórkę dzieci, w tym dorosłego syna Antka, z którym pozostaje w konflikcie, syna Grzelę (który przebywa w wojsku), córkę Magdę (żonę kowala) i córkę Józkę. Jest stanowczy, samodzielnie podejmuje wszelkie decyzje dotyczące gospodarstwa i rodziny. Podobnie jak dla wszystkich chłopów, tak i dla niego jedną z największych wartości jest ziemia, z którą wiąże się pozycja społeczna. W trakcie trwania akcji Boryna żeni się z Jagną, młodą kobietą, przepisując jej część ziem. Podczas sporu o las zostaje ciężko raniony przez borowego. Po kilku tygodniach śpiączki umiera.2) Jagna PaczesiównaMłoda żona Boryny. 18-letnia córka Dominikowej. Dziewczyna ciesząca się dużym powodzeniem u mężczyzn ze względu na swoją urodę. To kobieta wrażliwa, ambitna i uzdolniona artystycznie. Wdaje się w liczne romanse. Jest uzależniona od matki, to przez jej działania doszło do ślubu bohaterki z Boryną. Zdradza męża z jego synem Antkiem, do którego czuje pociąg. Ostatecznie spotyka ją nieszczęśliwy los, zostaje wygnana ze wsi i pozostawiona sama sobie.3) Antek BorynaSyn Macieja Boryny. 30-letni żonaty mężczyzna. Razem z żoną i dziećmi mieszka u ojca. Początkowo nie szanuje Hanki (żony), jest nią znudzony, gardzi nią, a nawet zdradza z Jagną. Jest porywczy, uparty i wytrwały. Swojego ojca traktuje jako rywala, który w przeciwieństwie do niego jest we wsi poważany. Konflikt rozpoczą

Chłopi – Władysław Stanisław Reymont – Najważniejsze informacje

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Chłopi – Władysław Stanisław Reymont – Najważniejsze informacje, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

„Chłopi” – najważniejsze informacjeAutorem powieści pod tytułem „Chłopi” jest Władysław Stanisław Reymont.Czas akcji: wydarzenia rozgrywają się pod koniec XIX wieku; akcja rozpoczyna się we wrześniu, a kończy w lipcuMiejsce akcji: wieś LipceBohaterowie:- Maciej Boryna (we wsi jest osobą bardzo szanowaną; dba o dobro swojej rodziny; pragnie, aby wszystko było ułożone; wymaga posłuszeństwa oraz pracowitości; ma bardzo wysokie poczucie własnej wartości, jest jednym z niewielu bogatych gospodarzy w Lipcach);
– Antek Boryna (to syn Macieja; ma żonę oraz dzieci; nie jest niezależny finansowo, ponieważ wciąż musi prosić o pieniądze swojego ojca; nie kocha swojej żony i zakochuje się w Jagnie, co jest powodem kłótni z ojcem);
– Jagna Paczesiówna Borynowa (jest piękną dziewczyną, za którą „szaleje” wielu mężczyzn z jej miejscowości; wdaje się w chwilowe romanse; jest obiektem zazdrości i pożądania; często jest odrzucana, ale nigdy nie rozumie, co zrobiła źle i nie uczy się na własnych błędach);
– Agata (jest to osoba dobra, pełna miłości, która akceptuje swój los i nie rozpacza nad tym, co ją spotyka; jesienią i zimą ż

Chłopi – Władysław Stanisław Reymont – Plan wydarzeń

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Chłopi – Władysław Stanisław Reymont – Plan wydarzeń, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

1. Spotkanie księdza i Agaty, udającej się na żebry.
2. Plotkowanie i praca na polu.
3. Informacja o zdechnięciu najlepszej krowy Boryny – jego złość i myśl o ponownym małżeństwie.
4. Rozstrzygnięcie konfliktu Boryny z Jewką na korzyść mężczyzny.
5. Kłótnie Antka z ojcem o ziemię.
6. Jarmark w Tymowie – spotkanie Boryny i Jagny. Kupienie jej prezentu.
7. Spotkanie mieszkańców w domu Boryny. Szatkowanie kapusty i słuchanie przypowieści Rocha.
8. Zaręczyny Boryny z Jagną.
9. Dzień zaduszny – przemyślenia Kuby.
10. Wypędzenie Antka i jego rodziny z domu Boryny.
11. Huczne wesele Jagny i Boryny.
12. Postrzelenia parobka Boryny – Kuby. Straszna i samobójcza śmierć pracownika.
13. Bieda, mróz i głód u Hanki, jej siostry – Weroniki i ojca. Zaniedbywanie obowiązków Antka względem rodziny. Bójka z Mateuszem w obronie Jagny – jego kochanki.
14. Ciągłe tajemne schadzki kochanków.
15. Załagodzenie sporu między Mateuszem i Antkiem. Konflikt o las miejscowych chłopów z dworem.
16. Propozycja pomocy Hance dana przez jej teścia.
17. Pożar budynku – nakrycie Antka z żo

Chłopi – Władysław Stanisław Reymont – Streszczenie krótkie

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Chłopi – Władysław Stanisław Reymont – Streszczenie krótkie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Akcja utworu rozpoczyna się jesienią. Pracujące na polu kobiety zajmują się plotkami. Oburzają się, że Kłębowie wyrzucają z domu Agatę. Tymczasem okazuje się, że zdycha jedna z krów Borynów. Hanka próbuje ratować zwierzę, ale nie udaje jej się to.
Wójt przekazuje Maciejowi Borynie, że ma się stawić w sądzie. Doradza mu też, aby powtórnie się ożenił. W sądzie Boryna zostaje oczyszczony z zarzutów, podejmuje też decyzję, że będzie się starał o rękę Jagny. Jagna podoba się także synowi Boryny, Antkowi, który jest żonaty z Hanką. Matka Jagny zgadza się na małżeństwo córki z Boryną, ponieważ gospodarz jest bogaty. Nie przeszkadza jej wiek mężczyzny. Boryna zapisuje Jagnie 6 mórg ziemi. Dzieci Boryny są niezadowolone, uważają, że decyzja ojca będzie dla nich krzywdząca. Dochodzi do konfliktu między Antkiem a Maciejem. Antek jest wściekły na ojca, że chce ożenić się z młodą kobietą i oddać część majątku w obce ręce. Ponadto zimą Antek i Hanka cierpią z powodu niedostatku.Antek nie pracuje, myśli o tym, w jaki sposób zemścić się na ojcu. Zamierza ruszyć w świat w poszukiwaniu pracy. Hanka ciężko pracuje, aby wyżywić dzieci. Jest praktycznie zostawiona sama sobie, bo mąż przestaje się interesować rodziną. Młynarz jest gotów dać pracę Antkowi, jednocześnie informuje Hankę o plotkach dotyczących Jagny i Antka. Wkrótce Antek zdradza Hankę z Jagną.
Żona młodego Boryny i jej dzieci cierpią nędzę. Maciej postanawia pomóc synowej. Proponuje jej, aby u niego zamieszkała. We wsi dochod

Chłopi – Władysław Stanisław Reymont – Streszczenie szczegółowe

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Chłopi – Władysław Stanisław Reymont – Streszczenie szczegółowe, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Władysław Reymont „Chłopi”
Tom I – Jesień
1.Jest koniec września. Ksiądz spotyka Agatę, idącą na żebry (z powodu swojej nieużyteczności została wyrzucona z domu). Ksiądz wita się z nią i chwilę rozmawiają. Podaje jej złotówkę i odchodzi. Po drodze nie potrafi skupić się na brewiarzu, ponieważ jego wzrok przyciągają piękne krajobrazy i przechodzące osoby, które zagadywał. Kiedy znika z pola widzenia, kobiety rozpoczynają plotkowanie. Jagustynka wspomina o Agacie, Anna ją pogania, a ta zmienia temat na Paczesiów, którzy nie są zainteresowani małżeństwem. Podobno ich matka uprawia czary. Pojawia się także temat jej córki Jagny, która stroi się i rozgląda za chłopakami. Niespodziewanie wbiega Józka Borynianka i przekazuje wiadomość Hance, że zdycha jedna z krów. Kobiety wracają do domu, ludzie kończą pracę, odmawiają Anioł Pański. Jagustynka obgaduje Borynę. Stwierdza, że gospodarz jest w sile wieku i może mieć jeszcze pannę.
2.Hanka przybywa na podwórko i zauważa zdychającą biało-czerwoną krowę. Wysyła Józkę po Ambrożego, który zna się na leczeniu. Pojawia się Boryna z Antkiem. Mężczyzna jest wściekły, że zdycha jego najlepsza krowa, zarzuca kobiecie niepilnowanie jej. Hanka woła na posiłek. Gospodarz wydaje kolejne polecenia, po czym idzie do wójta. Jest zły, że po śmierci gospodyni najlepsze zwierzę umiera. Uważa, że ona nie dopuściłaby do takiej sytuacji. Bohater ma jutro sprawę sądową, ponieważ jakaś kobieta oskarżyła go o ojcostwo jej dziecka. Wójt za przyczynę wszystkich jego problemów uważa brak kobiety. Jego żona podsuwa mu pomysł ślubu z Jagną Dominikową. Mężczyźnie spodobał się ten pomysł, dlatego specjalnie wybiera dłuższą trasę powrotną, aby przejść koło jej domu. Zauważa ją skubiącą gęś. W wizji małżeństwa z nią widzi same plusy: zyska jej posag, nie będzie zmuszony przepisać gospodarki na dzieci.
3.Rozmowę Kuby i Witka przerywa Boryna. Bije tego drugiego za niedopilnowanie krowy, po czym jedzie do sądu. W drodze rozmyśla o powiększeniu gospodarstwa poprzez ożenek. W sądzie spotyka tłum ludzi zainteresowanych sprawą. Na początku omawiany jest konflikt Bartka Kozła z matką Jagny o kradzież świni kobiety. Następnie toczy się sprawa Boryny przeciwko Jewce, która twierdzi, że ten ją wygnał z dzieckiem i nie zapłacił za pracę. Mężczyzna wygrywa konflikt, ponieważ nikt jej nie uwierzył. W drodze powrotnej gospodarz rozmawia z panią Dominikową o ewentualnym ożenku, najpierw jej córki a później jego. Boryna odwozi kobietę na pole, gdzie spotyka Jagnę, która coraz bardziej mu się podoba.
4.Jest niedziela rano. Kuba uczy Witka pacierza. Ludzie idą do kościoła, Kuba zanosi księdzu upolowane kuropatwy, za co otrzymuje złotówkę i błogosławieństwo. Chłopak zajmuje miejsce najbliżej ołtarza. Przejmujące kazanie plebana wzywające do nawrócenia powoduje płacz i jęki ludzi. Po skończonej mszy zgromadzeni zaczynają rozmawiać. Jagna wymienia spojrzenie z Antkiem, oblewa się rumieńcem. Na obiedzie u Borynów wybucha kłótnia między panem a jego synem Antkiem. Kłócą się o majątek i ziemię. Po posiłku bohaterowie odpoczywają. Hanka i Antek narzekają na obecne problemy. Kuba udaje się do karczmy, gdzie decyduje się spłacić długi u karczmarza żyda Jankiela zabijając sarnę (było to niezgodne z prawem, bo w pańskim lesie nie można zabijać zwierząt). W karczmie ludzie tańczą, piją. Po skończonej zabawie Kuba wychodzi. Jest załamany przepiciem rubla w jeden wieczór.
5.Jesień zbliża się nieubłaganie. Wszyscy szykują się na jarmark. Boryna prosi Kubę o zostanie dłużej na służbie, ponieważ ceni jego sumienną pracę. Udaje mu się go przekonać za cenę trzech rubli i dwóch koszul. Prosi także, żeby Maciej nie sprzedawał źrebicy o którą bardzo dbał i darzył uczuciem. Rano wszyscy jadą do Tymowa. Jest duży tłok. Boryna jedzie z rodziną organisty. Na targu kupuje Józce chustkę. Rozkazuje jej i Hance spiesznie sprzedać świnię, a sam idzie zaskarżyć dwór za zdechłą krowę. Wracając spotyka Jagnę, czaruje ją i zaprasza na wódkę, ale ona odmawia. Boryna towarzyszy dziewczynie przy stoiskach. Mimo jej sprzeciwu kupuje jej chustę i wstążkę. Jagna spotyka żebrzącą Agatę, chwilę rozmawiają. Boryna idzie do Antka sprzedającego pszenicę. Spotyka kowala i razem udają się na picie wódki.
6.Ludzie zbierają kapustę z pól w obliczu padającego deszczu. Kończy pracę Szymek z Jagną i Hanka z Józką. Jagustynka wypytuje ich o ożenek. Kobiety umawiają się na obieranie kapusty i wracają do domów. Antek spotyka Jagnę, chwilę ją odprowadza i zaprasza na zabawę u Kłębów. Dziewczyna po obszernych namowach przystaje na propozycję. W domu spotyka starego wędrowca, który zapowiada, swój powrót. Przybywa Jambroży, który dzieli się poznanymi nowinami. Wypytuje dziewczynę o ożenek i informuje, że ksiądz chce wysłać alkohol w czyimś imieniu. Dominikowa zgadza się na wódkę w zamian za obietnicę przepisania ziemi na córkę. Jambroży przekazuje tę nowinę Borynie. Przychodzi Józka i zaprasza ją na jutrzejsze obieranie kapusty.
7.Kolejny deszczowy dzień powoduje, że Jagna wyczekuje obierania kapusty u Borynów. Niespodziewanie wpada Mateusz (parobek, z którym Jagna rzekomo najczęściej się spotykała). Porywa i całuje dziewczynę mimo jej prób uwolnienia się. Wejście Jędrzeja i jej matki kończy odważne zachowanie chłopka. Dziewczyna szykuje się do Borynów, gdzie zastaje sporo ludzi. Rozmawiają o Rochu – wędrowniku, który był u Grobu Jezusowego i po trzech latach nieobecności pojawił się w Lipcach. Ludzie charakteryzują go jako dziwnego. Rozmowy przerywa Natusia Gołębianka – siostra Mateusza, która mówi, że chwilę temu młynarzowi ukradziono konie. Przybywa Boryna, zasiadają do stołu. Pojawia się Roch, który zaczyna grać. Przerywa kiedy słyszy wycie psa z powodu przycięcia mu łapy. Mężczyzna uwalnia zwierzę i opowiada przypowieść o psie Pana Jezusa. Przychodzi wójt z księdzem. Boryna dziękuje za pomoc. Antek wychodzi wcześniej, aby móc odprowadzić Jagnę do domu.
8.Po wsi rozeszła się wieść o zmówinach Jagny i Boryny. Wiadomość ta została przyjęta z oburzeniem. O niczym nie wiedziały dzieci Boryny, ponieważ nikt nie miał odwagi im o tym powiedzieć. Maciej cały dzień denerwował się o wynik oświadczyn. Pocieszała go Jagustynka. Wieczorem Boryna czekał w karczmie na wieści. Okazało się, że wynik jest pomyślny. Szczęśliwy mężczyzna hojnie wszystkich wynagrodził. Podczas zabawy pojawił się temat zapisu ziemi na dziewczynę. Dominikowa oczekiwała sześciu morgów najlepszej ziemi, na co niechętnie przystał Boryna. Dominikowa zabrała do domu opierających się jej synów. W karczmie zostaje tylko Boryna z wójtem i Szymonem. Wiadomość o sprzedanej porębie w Wilczych Dołach przynosi młynarz. Wywołuje to oburzenie wśród zgromadzonych.
9.Cała wieś stała się spokojna i smętna w obliczu pogarszającej się pogody. Cicho było także w gospodzie Boryny, który elegancko ubrany w dzień zaduszny poszedł do Jagny. Tymczasem Witek prosi Kubę o naukę strzelania. Na nieszpory (jedyne w roku) wybierają się wszyscy Borynowie. Kuba, tak jak inni, idzie na cmentarz i rzuca okruchy chleba dla czyśćcowych dusz. Wspomina tam Magdalenę – zmarłą matkę. U Boryny siedzi grupa ludzi na czele z Rochem, jednak samego gospodarza brakuje, albowiem jest u Jagny. Wędrowiec pociesza zgromadzonych, że dusza po śmierci trafia do Pana Jezusa.
10.Antek żali się księdzu na ojca. Ten zaś go pociesza mówiąc, że powinni dziękować Bogu za to co mają, bo posiadają naprawdę dużo. Antek nadal myśli o Jagnie. Udaje się do kowala, z którym się pokłócił o to, kto więcej wziął od Boryny. Pojawia się wójt, który zaostrza spór usprawiedliwiając Borynę. Następnego ranka kowal godzi się z synem Macieja i proponuje, że jego żona odwiedzi Antka i razem porozmawiają z ojcem. Chcieli, aby Boryna obiecał im ziemię w obecności świadków, ponieważ dzięki temu będą mogli zgłosić to do sądu, w wypadku niespełnienia obietnicy. Kowal polecił im spokój. Hanka szykowała obiad i rozmawiała z Bylicą – swoim ojcem, który narzekał na córkę Weronikę, która zapewniała mu dach nad głową. Wysnuła propozycję przeprowadzki do niej, ale on odszedł. Przyszła siostra Antka, z którą się naradzał. Weszła Jagustynka z informacją, że Jagna i Maciej prosili już księdza na wesele. Po przybyciu ojca zawiązała się kłótnia o ziemię. Doszło do bójki. Następnego ranka Maciej rozkazuje rannemu synowi wynieść się z rodziną. Antkowie przenoszą się do ojca Hanki, na koniec wsi. Roch i inni chcą pogodzić zwaśnionych jednak bezskutecznie.
11.Nadszedł dzień wesela Boryny i Jagny. Pani Dominikowa martwiła się o córkę i przekazywała jej rady. Jagna była w wielkim szoku, kiedy dowiedziała się, że najbardziej krytykował ją Antek w rozmowie ze swoim ojcem. Wybiegła z płaczem i zażądała, że po ślubie jej włosy nie mogą zostać obcięte. Boryna przychodzi ze świadkami do domu narzeczonej. Drużbowie prowadzą ich do kościoła na ślub. Po nim wszyscy udają się na wesele i tańczą do radosnej muzyki. Po wieczerzy wójt ogłasza zbiórkę na budowę szkoły, której nikt nie chciał. Dalej rozmawiano, bawiono się aż do zmęczenia.
12.Witek został wygoniony z wesela przez Jagustynkę. Rankiem przyszedł do Kuby, który nadal leżał chory i nie był na weselu. Jagustynka przepowiedziała mu szybką śmierć. Lekarz Ambroży wyznał, że rana z postrzelenia przez borowego jest za głęboka i noga nadaje się obcięcia. W międzyczasie trwały przygotowania do przenosin. Żyd Jankiel wpadł odebrać parobkowi strzelbę. Okazało się, że odrąbał on sobie samodzielnie nogę siekierą, ponieważ bał się szpitali. Po krótkich odwiedzinach Józi znowu został sam z Łapą i zwierzętami. Kuba umiera.
Tom II – Zima
1.Nadeszła zima i zrobiło się ponuro. Antkowie mieszkali w małej chałupce razem z rodziną Weroniki. Hanka nie miała dobrego kontaktu z mężem i siostrą. Antek zakazał jej przyjmowania pomocy od jego ojca. Nikt ich nie odwiedzał, panował głód. Kobieta czekała na kupców zainteresowanych krową. Po targowaniu się, zabrali zwierzę, co wywołało smutek u Hanki. Z polecenia męża wybrała się na wieś, aby spłacić długi. Tymczasem Antek poszedł szukać pracy, ale szybko się zniechęcił po zobaczeniu ojca z nową żoną na saniach. Udał się do karczmy i pił.
2.Hanka była zazdrosna o powodzenie w życiu Jagny. Usłyszała od Jankiela przepowiednie jej nędznego życia. Dalej spotkała płaczącą Magdę, wyrzuconą z domu za spotkania z Frankiem i bycie ciężarną. Dziewczyna zaprasza kobietę do domu. Hanka dostaje propozycję pracy na przędzeniu wełny. Dziękuje i idzie do młyna załatwić pracę Antkowi. Udaje jej się to, ale doznaje tam przykrości, dowiedziawszy się, że jej mąż nadal romansuje z Jagną. Planuje z nim porozmawiać, ale gdy przychodzi zmarnowany, nie ma chęci go wypytywać. Do chałupy przybywa stary Kłąb z zachętą, żeby prosili go o pomoc w potrzebie. Gdy zostają sami, Antek okłamuje żonę, że szukał pracy a ona wyjawia, że młynarz zaproponował mu zajęcie.
3.Antek rozpoczyna nową pracę przy rżnięciu drzewa. Wraca zmęczony i obolały. Denerwowało go bardzo, że rozkazywał mu tam Mateusz, z którym się nie lubili. Antek powoli oddala się od otoczenia: nie chodzi do kościoła, nikogo nie odwiedza. Mężczyzna udaje się do młyna, gdzie spotyka liczne grono. Dyskutują oni począwszy na wygnaniu Magdy a skończywszy do romansowaniu Jagny z Mateuszem. Mężczyzna staje w obronie dziewczyny i bije przechwalającego się rywala. Młynarz woła Antka do pracy, ale ten nie chce pracować za tak małe pieniądze, więc udaje mu się dogadać wyższą pensję.
4.Wraz ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, rozpoczęły się przygotowania. Borynów odwiedzili kolędnicy wraz z Jasiem od organistów. Mówił on Jagnie o biedzie panującej u Antków. Dziewczyna rozpłakała się z przejęcia, co jej mąż i matka uznali za oznakę ciąży. W Wigilię Borynowie spożyli kolację, którą przerwała Jagustynka, a następnie Kowalowie. Wszyscy udali się do kościoła. Antek spotkał tam Jagnę, której oznajmił, że będzie czekał na nią przy brogu wieczorem.
5.Jagna rozmyślała o możliwym spotkaniu z Antkiem. Dowiedziała się, że Magda od organistów urodziła dziecko, które zmarło z zimna, a ona ledwo żyje. Dalej rozmawiano o pobiciu Mateusza. Maciej musiał jechać do Woli, na co ogarnięta wątpliwościami Jagna na spotkanie z Antkiem pojechała razem z mężem.
6.Następnego dnia w domu Boryny pojawił się brat dziedzica Woli. Szukał on Jakuba Sochy, który uratował mu niegdyś życie. Okazało się, że chodziło o parobka Kubę, który niedawno zmarł. Pan Jacek poprowadzony przez Witka poszedł na jego grób odmówić modlitwę. Witek wracając, spotkał Antka i wygadał się mu, że Jagna jest sama w domu. Antek, gdy ją ujrzał, zaczął całować dziewczynę. Namawiał ją także na spotkanie, a ona w końcu uległa. Schadzkę przerwał wołający żonę Boryna. Podejrzewał, że spotyka się z parobkami.
7.W Święto Trzech Króli odbyły się zmówiny córki Kłęby. Chłopi bawili się w karczmie. Do Antka przyszedł Mateusz, chciał się pogodzić. Tak dobrze im się rozmawiało, że syn Macieja wyznał mu miłość do Jagny. Podeszli do nich gospodarze, namawiając Antka do przewodnictwa nad buntem, który za cel postawił sobie zdobycie lasu. Dyskusję przerywa pojawienie się w karczmie Boryny i Jagny. Zakochany w niej mężczyzna porywa ją do tańca pod nieobecność ojca. Wszystkiemu przygląda się Józka, która wzywa ojca. Odgania on od niej syna, a żonę odsyła do domu. Karczma powoli pustoszeje. Zostaje jednak półprzytomny Antek, którego budzi głos Hanki. Odpędza ją, ale niebawem wychodzi z chęcią znalezienia się w domu. Po drodze znajduje żonę rozpaczającą pod cmentarzem. Zabiera ją do domu.
8.Po owych wydarzeniach atmosfera w domu Borynów była nieprzyjemna. Maciej się rozchorował, a Józka dokuczała ciągle Jagnie. Myślała ona nadal o Antku. Idąc za radą Jagustynki, aby złością na gniew odpowiadać, nie okazywał

Chłopi – Władysław Stanisław Reymont – Opracowanie

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Chłopi – Władysław Stanisław Reymont – Opracowanie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Wyrazem fascynacji wsią i kultura ludową są „Chłopi” W.S. Reymonta. Utwór podzielony jest na cztery części, które związane są kolejnymi porami roku i podkreślają zależność człowieka od natury. Podział ten stwarzał możliwość wzniesienia się ponad poziom utworu środowiskowego, spojrzenie na losy jednostek i gromady, jako na fragment dziejów ludzkości, które są wieczne i niezmienne. „Chłopów” określa się często mianem epopei, jest bohaterem zbiorowym są mieszkańcy Lipiec.
Fabula „Chłopów” jest bardzo rozbudowana, posiada bowiem aż dwa ośrodki, dookoła których zgrupowane są dzieje mieszkańców Lipiec. Ze sprawami Borynów łączy się historia romansów Jagny oraz dzieje Hanki. Wieś natomiast jest ośrodkiem sporu o las, walki o grunt na Polesiu i sprawy wybudowania szkoły w Lipcach. Bohaterowie wsi podzieleni są na najbogatszych, średniozamożnych, biedotę i komorników. Bogaci trzymają się razem, razem świętują i bawią się, biedni nie mają większego wpływu na to, co dzieje się w gromadzie.
Bohaterem, wokół którego skupia się większa część akcji powieści, jest Maciej Boryna. Mimo swoich lat był jeszcze sprawny fizycznie i dbał o majątek. Rządził twardą ręką i nie chciał oddać ziemi swoim dzieciom, co było na wsiach powszechnie praktykowane. Uważał, iż to Bóg decyduje czy ktoś jest bogaty czy biedny. Jako najbogatszy gospodarz jest niepisanym przywódcą wsi i wszyscy liczą się z jego opinią.
Ciekawą postacią jest również syna Macieja – Antek. To mężczyzna o wielkich ambicjach, zdecydowany i chcący osiągnąć sukces. Podobnie jak dla innych mieszkańców Lipiec przywiązuje wagę do ziemi. Pragnie przejąć majątek po ojcu i ma do niego pretensje, gdy ten żeni się z Jagną. Piękna macocha fascynuje go i wzbudza pożądanie. Ogarnięty namiętnością zapomina o swoich obowiązkach wobec rodziny i o pracy. Dopiero pobyt w wiezieniu pokazuje, iż w gruncie rzeczy jest dobrym człowiekiem, potrafi docenić swą żonę. Staje się również rzecznikiem mieszkańców Lipiec.
Na uwagę zasługują również dwie bohaterki kobiece: Jagna i Hanka. Jagna to najładniejszą dziewczyna we wsi, do której „wzdychaj�

Chłopi – Władysław Stanisław Reymont – Recenzja książki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Chłopi – Władysław Stanisław Reymont – Recenzja książki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

„Chłopi” to powieść społeczno-obyczajowa Władysława Stanisława Reymonta publikowana w odcinkach w latach 1902–1908 na łamach „Tygodnika Ilustrowanego”, wydana w latach 1904–1909 w Warszawie w wydawnictwie „Gebethner i Wolff”. W 1924 roku pisarz otrzymał za ten utwór literacką Nagrodę Nobla.
„Chłopi” to tetralogia – kolejne tomy noszą nazwy pór roku: „Jesień”, „Zima”, „Wiosna’, „Lato”. Utwór zaczyna się we wrześniu, a kończy w lipcu. Rok nie jest znany, na podstawie analizy treści utworu akcję można umieszczać w ostatniej dekadzie XIX stulecia. Taka konstrukcja pozwala na uniwersalizm dzieła – kolista konstrukcja czasu sprawia wrażenie ciągłego trwania i pozahistoryczności utworu. Miejscem akcji jest wieś Lipce – przestrzeń zamknięta, swego rodzaju mikrokosmos, będący punktem odniesienia dla reszty świata.
To jedna z najbardziej skomplikowanych pod względem struktury powieści młodopolskich. Łączy w sobie elementy naturalizmu (powieść środowiskowa), impresjonizmu (opisy przyrody) i symbolizmu (powieść – mit). Jej kompozycja jest zamknięta, klamrę stanowią pierwsze („Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”) i ostatnie („Ostańta z Bogiem, ludzie kochane!”) słowa utworu.
„Chłopów” można z całą odpowiedzialnością nazwać epopeją chłopską, apoteozą wsi, metaforą chłopskiego losu, wreszcie egzemplifikacją etosu wsi.
Reymont, opisując mieszkańców Lipiec, rysuje szereg arcyciekawych portretów. Mamy więc zarówno przedstawicieli elity intelektualnej (ksiądz dobrodziej, organista), jak i finansowej (młynarz, Jankiel). Mamy gospodarzy pełną gębą (Boryna, Kłąb) i biedotę (Jagata, Jagustynka). W tej galerii typów ludzkich jest miejsce dla urodziwej i kochliwej, a zarazem naiwnej Jagny, ale też dla zaniedbanej, z początku zastraszonej, a potem twardej jak stal Hanki. Na naszą uwagę zasługują choćby Jambroży – kościelny z drewnianą nogą, który z niejednego pieca chleb jadł, Kuba – parobek Macieja Boryny, niegdyś uczestnik powstania styczniowego, Witek – sierota przywieziony przez Kozłową z Warszawy, wychowany u Borynów, zmyślny do wszystkiego i głęboko odczuwający swoją samotność i brak korzeni, czy stary Bylica, praktycznie wygnany przez córkę „na żebry”.
„Chłopi” dotykają głębi ludzkich relacji, zarówno w perspektywie rodziny, jak też większej społeczności. Reymont mistrzowsko przedstawia na przykład powiązania w rodzinie Borynów i przyczyny narastającego w niej konfliktu. Maciej Boryna nie chce ustąpić miejsca synowi, boi się, że jeśli odda mu ziemię, utraci także swoją pozycję głowy rodziny i autorytetu gromady. Z kolei Antek, przytłoczony brakiem perspektyw na własną gospodarkę i konfliktem z ojcem, traci serce do żony, obcią

Władysław Stanisław Reymont – o autorze

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Władysław Stanisław Reymont – o autorze, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Przyjrzyjmy się bliżej sylwetce wybitnego polskiego pisarza Władysława Stanisława Reymonta. Jego właściwe imię i nazwisko brzmiało Stanisław Władysław Rejment.

ŻYCIORYS
Urodził się w Kobielach Wielkich w dniu 7 maja 1867 r. Ojciec Reymonta – Józef Rejment – był organistą, osobą wykształconą w kierunku muzycznym i bardzo oczytaną. Matka Reymonta – Antonina z Kupczyńskich, pochodziła ze zubożałej szlacheckiej rodziny z Krakowa. Wiadomo o niej, że potrafiła wspaniale opowiadać.
Marzeniem rodziców było, by Reymont został organistą, on jednak nie chciał zdobywać wykształcenia w szkołach. Próbował różnych zawodów i często się przeprowadzał. Dużo czasu spędził na podróżach po Polsce oraz Europie. Pisarz skończył Warszawską Szkołę Niedzielno – Rzemieślniczą, lecz przyuczał się również do zawodu krawca w Warszawie (w latach 1880-1884), a następnie został czeladnikiem. Przez kolejne cztery lata swojego życia występował jako aktor wędrownych teatrach, a w późniejszym okresie pracował na Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej.
Pierwsze wiersze Reymont zaczął tworzyć w 1882 r., natomiast źródłem zarobku jego twórczość literacka stała się po roku 1894.
Niezależność finansową zyskał m. in. dzięki oszustwu, którego dokonał lekarz Jan Raum podczas pobytu pisarza w szpitalu – związanego z wypadkiem kolejowym, jakiemu uległ. Na skutek obrażeń złamał on dwa żebra, jednak w notatce lekarskiej znalazła się wzmianka o 12 złamanych żebrach oraz innych kontuzjach, które mogły uniemożliwić mu pracę umysłową. Tak sformułowany raport umożliwił uzyskanie wysokiego odszkodowania.
Władysław Reymont ożenił się z Aurelią Szabłowską, z domu Schatzschnejder w dniu 15 lipca 1902 r. w Krakowie w kościele Karmelitów na Piasku.
Pisarz obserwował rewolucję w 1905 r., czego efektem były teksty: „Kartki z nonatnika” w „Tygodniku ilustrowanym” oraz zbiór wspomnień pt. „Z konstytucyjnych dni. Notatki.”
W 1920 r. nabył majątek w Kołaczkowie.
W dniu 13 listopada 1924 r. za „epopeję chłopską” pt. „Chłopi” otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, której nie udało mu się jednak odebrać z powodów zdrowotnych.
Przed 1914 r. Reymont był członkiem Ligi Narodowej. W 1925 r. przystąpił do Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast”, a wkrótce po tym otrzymał tytuł członka honorowego Towarzystwa Dziennikarzy Polskich we Lwowie. Do śmierci należał do składu Kapituły Orderu Odrodzenia Polski.
Reymont zmarł w Warszawie w dniu 5 grudnia 1925 r. Pochowano go w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Stare Powązki, zaś jego serce zostało wmurowane w filarze kościoła św. Krzyża.
Reymont otrzmał liczne ordery i odznaczenia, w tym – pośmiertnie w 2018 r. – Order Orła Białego. Poza tym były to: Wielka Wstęga Orderu Odrodzenia Polski (1924 r.), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1921 r.), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1921 r.) oraz Kom

Zobacz więcej o autorze

Rodzaj i gatunek

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Rodzaj i gatunek, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Powieść „Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta powstawała najpierw w latach 1899-1903, a następnie 1904-1908. Cztery tomy powieści są zatytułowane nazwami pór roku, dzięki temu czytelnik może uzyskać pełny obraz obyczajowości. W latach 1902-1909 dzieło było drukowane w odcinkach w „Tygodniku Ilustrowanym”. Autor pisząc powieść inspirował się własnymi doświadczeniami życiowymi. Przez jakiś czas mieszkał we wsi Lipce niedaleko Skierniewic. Pracował jako dróżnik kolejowy. W napisaniu książek pomogły mu także obserwacje wiejskiego życia, których doświadczał w domu rodzinnym. Był synem organisty.

„Chłopi” to powieść z dużą ilością bohaterów, obecnością narratora, fabuły oraz świata przedstawionego. Jej cechą jest także wielowątkowość.

Problematyka

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Problematyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

1) Głównym tematem poruszonym w utworze pt. „Chłopi” autorstwa Władysława Stanisława Reymonta jest realistyczny oraz uniwersalny obraz polskiej. Dzięki powieści czytelnik w pełni poznaje cykl życia człowieka żyjącego poza miastem w XIX wieku. Utwór zawiera dokładne opisy obchodów świąt religijnych (np. Bożego Ciała, Zaduszków, Bożego Narodzenia, Wielkanocy), a także wiejskich obyczajów (jarmarków, pielgrzymek) oraz codziennych zajęć miejscowej ludności (prac polowych). Powieść Reymonta jest bogatym źródłem wiedzy na temat tradycji i zachowań ludności wiejskiej. Wszystkie działania mieszkańców Lipiec wynikały z rytmu przyrody oraz kalendarza roku liturgicznego. Dzięki cykliczności i porządkowi fabularnemu opisywaną rzeczywistość można określić jako uniwersalny model chłopskiego żywota. Na podstawie utworu możemy dowiedzieć się tego, w jaki sposób dawniej wyglądała rozprawa sądowa lub wesele oraz jakie mechanizmy i prawa regulowały życie wiejskiej społeczności. „Chłopi” to powieść opisująca życie ludzkie we wszystkich jego aspektach oraz ukazująca panoramiczny obraz wsi i ludzkiego bytu. Dzięki lekturze dowiadujemy się tego, co kierowało życiem ludność Lipiec. Zarówno tam, jak i w każdej innej polskiej wsi najwyższe wartości stanowiły: miłość, praca, walka o byt i zachłanność. 2) Ważną aspektem utworu jest mityzacja rzeczywistości. Obraz prowincji oraz zachowania mieszkańców przenoszą się w sferę mitu. Można też w tym kontekście mówić o archetypie. Na podstawie lektury jesteśmy w stanie odkreślić prawzory ludzk

Plan wydarzeń

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Plan wydarzeń, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

„Chłopi” – Władysław Stanisław Reymont – Plan wydarzeń
JESIEŃ
1. Rozmowa księdza z Agatą.2. Plotkowanie przy pracach na polu.3. Wiadomości o chorej krowie.4. Opłakiwanie krowy przez Borynową.5. Złość gospodarza.6. Podjęcie decyzji o dobiciu krowy.7. Sądzenie się o przywłaszczenie świni.8. Oskarżenie Boryny o ojcostwo.9. Spotkanie księdza i Kuby.10. Rozpętanie kłótni podczas obiadu.11. Doradzanie Antkowi.12. Spotkanie Jagny i Boryny.13. Spotkanie kowala z Boryną.14. Narady Ambrożego i Dominikowej dotyczące zaręczyn Boryny i Jagny.15. Wspólne szatkowanie kapusty.16. Rozmowy Antka i Jagny.17. Historia o Panajezusowym psie.18. Zdenerwowanie Macieja.19. Zrękowiny w karczmie.20. Planowanie sprzedaży lasu.21. Rozpoczęcie uroczystości zaduszkowych.22. Spotkanie Antka z siostrą i kowalem.23. Kłótnia Antka z wójtem.24. Bójka starego Boryny z synem.25. Ślub Jagny i Boryny.26. Wielkie wesele i huczna zabawa.27. Postrzelenie parobka.28. Pogarszający się stan Kuby.29. Odrąbanie chorej nogi.30. Samotna śmierć parobka w stajni.

ZIMA31. Kłótnia Hanki z siostrą.

32. Sprzedanie krowy przez Hankę.

33. Plotkowanie o Jagnie.

34. Bójka pomiędzy Antkiem i Mateuszem.

35. Zwycięstwo Antka.

36. Przygotowanie do świąt.

37. Spotkanie Antka i Jagny na pasterce.

38. Myślenie o Antku.

39. Planowanie spotkania z chłopakiem.

40. Odwiedzenie domu Borynów przez Jacka.

41. Potajemne spotkanie Antka i Jagny.

42. Podejrzenia Boryny.

43. Przerwanie tańca kochanków w karczmie.

Streszczenie

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

„Chłopi” to powieść społeczno-obyczajowa, którą napisał Władysław Stanisław Raymond. Powieść ta była publikowana w odcinkach w „Tygodniu Ilustrowanym” w latach 1902-1908, a następnie wydana w Warszawie przez wydawnictwo „Gebethner i Wolff” – tomy I oraz II w 1904 roku, tom III w 1906, a tom IV w 1909 roku. Warto wspomnieć, że pierwsze wydanie zawierało podtytuł „powieść współczesna”. Władysław Raymond, autor tego dzieła zwanego również epopeją chłopską (zwaną tak dla podkreślenia jej wagi, epopeją narodową jest przecież „Pan Tadeusz”) dostał w 1924 roku Nagrodę Nobla za napisanie „Chłopów”. Tak jak już wcześniej wspomniałam, powieść jest podzielona na cztery tomy. Każdy z tych tomów odpowiada innej porze roku i odpowiednio do tego są nazwane. Kolejno są to: tom I – Jesień, tom II – Zima, tom III – Wiosna i tom IV – Lato. Książka w całości była pisana w języku polskim.
Władysław Stanisław Reymont (czasem Rejment) to jeden z najważniejszych polskich pisarzy. Urodził się w 1867 roku, zmarł w wieku 58 lat, czyli w 1925. Mieszkał w Warszawie, jednak również przez jakiś czas zamieszkiwał Francję (tam właśnie napisał „Chłopów”), Włochy. Na pewien czas odwiedził nawet Amerykę!
Wróćmy jednak do samych „Chłopów”. Cała powieść podzielona jest na pory roku. Akcja obejmuje dziesięć miesięcy. Wchodzimy do historii pod koniec września, żegnamy się z historią wraz z końcem lipca. Nie znamy dokładnego roku, jednak możemy szacować, że są to okolice 1877 – 1902 roku. Jest to oczywiście duży przedział, ale w tamtych czasach świat się nie zmieniał tak szybko jak teraz. Miejsce akcji znamy, jest to wieś Lipce, które aktualnie są nazwane Lipcami Reymontowskimi. jednak nie wszystkie rzeczy nam tu pasują, kilka szczegółów się nie zgadza, można jednak założyć, że książkowe Lipce są po prostu obrazem wioski przeciętnej. Takiej jak wiele innych, które można było spotkać w tamtych czasach. Każdy z ówczesnych czytelników dokładnie umiał sobie taką wieś wyobrazić.
Zacznijmy od pierwszego tomu „Chłopów”, czyli od Jesieni. Gdy zaczynami czytać powieść, właśnie zaczynają się wykopki. Poznajemy najbogatszego z gospodarzy w wsi Lipce, czyli Macieja Borynę. Jest dość stary, dwukrotnie owdowiały, jednak ma plan ożenić się po raz trzeci. Zaczyna starać się o względy prześlicznej dziewczyny, osiemnastolatki Jagny Paczesiównej, córki Dominikowej. Dzieci Boryny chcą, aby ich ojciec rozdzielił swoje ziemie między je.
Jagna za usilnymi namowami matki wreszcie godzi się na ślub z Boryną. Córka Dominikowej jest śliczna, wrażliwa. W wyjątkowy sposób patrzy na świat. Nie jest jednak wstrzemięźliwa, ma wielu kochanków. Jednym z nich jest Antek Boryna, syn przyszłego męża dziewczyny. Jak należy się spodziewać kochanek sprzeciwia się małżeństwu ojca i dziewczyny. W wyniku awantury zmuszony jest opuścić razem ze swoją żoną i dzieckiem dom Borynów.
Po wykopkach w Tymowie odbywa się jarmark. Maciej Boryna wtedy oficjalnie idzie do Dominikowej i prosi o rękę jej córki. Oświadczyny zostają przyjęte, dziewczyna w ramach prezentu zaręczynowego dostaje ziemię. Maciej i Jagna już kilka tygodni później mają swój ślub, a po nim wesele. Jest one wspaniałe i bogatek. Jednak nie wszyscy dobrze się bawią. W stodole Borynów umiera Kuba, stary parobek, któremu leśniczy przestrzelił nogę, gdy ten kłusował w lesie. Z powodu zakażenia oraz ogromnego bólu Kuba odrąbuje siekierą swoją nogę, niedługo później umiera w wyniku wykrwawienia.
Kolejny tom to „Zima”. Jak się zapewne spodzie

Bohaterowie

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bohaterowie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Bohaterowie z „Chłopów”:
Maciej Boryna – najzasobniejszy gospodarz w Lipcach, ma około sześćdziesięciu lat. Cieszy się dużym autorytetem na wsi. Ma syna – Antka i córkę – Józkę. Ponadto ma jeszcze dwójkę dzieci: Magdę, żonę podstępnego kowala oraz Grzelę – dwudziestosześcioletniego syna, który przebywa w wojsku Jest w sile wieku, dlatego decyduje się na ponowny ożenek (jego żona zmarła). Bierze ślub z Jagną, ceniąc jej urodę i majątek. Jest dumny i uparty. Lubi rządzić i samodzielnie podejmować decyzje dotyczące gospodarstwa lub rodziny. Potrafi jednak współpracować z księdzem i wójtem w sprawach lokalnych. Bardzo ważnym aspektem w jego życiu jest ziemia, której uprawa pozwala wyżywić najbliższych. Darzy on ją niezwykłym uczuciem i ciągle myśli o pozyskaniu nowych gruntów. Jest pracowity i tej cechy szuka u innych i potrafi ją docenić. Szanuje dbałość o obowiązki u Hanki i swojego parobka. Chłodniejszymi uczuciami obdarza Antka. Pokazuje to przepisując sporą część ziemi na Jagnę, a pomijając przy tym swoje dzieci. Mężczyzna jest konsekwentny w tym, co robi, doświadczony, ale bywa także porywczy, co odbija się negatywnie na pracownikach i bliskich. Umiera na umiłowanej ziemi, budzącej się do życia po zimie.
Antek Boryna – syn Macieja, mąż Hanki, jest w sile wieku. Traktuje żonę jak pracownika, nie szanuje jej, co pokazuje wdając się w romans z Jagną. Pożąda kobiety nadal po jej ślubie z jego ojcem, którego traktuje jak rywala i przeciwnika. Po incydentach z Jagną nie ma dobrej opinii wśród mieszkańców Lipiec. W kwestiach rodzinnych nie jest dobrym ojcem ani mężem. Jest uparty tak samo jak jego ojciec. Mimo sprzeczek między nimi nie waha się zaryzykować życiem, aby ratować ojca. Po powrocie z więzienia nabiera trochę pokory i zmienia podejście do Hanki. Zauważa jej przemianę, pracowitość, dobroć. Później wyrzeka się relacji z Jagną z powodu przywiązania do gromady oraz potrzeby akceptacji przez innych.
Jagna – córka pani Dominikowej. Jest bardzo piękna, powabna, wzbudza zainteresowanie wśród mężczyzn. Ma złą sławę wśród mieszkańców Lipiec. Nie przejmuje się tym, potrafi dobitnie odpowiedzieć. Jest wrażliwa, pewna siebie, emocjonalna. Nie potrafi powstrzymać romansu z Antkiem, a później swoich uczuć do Jasia. Kobieta żyje w zgodzie z przyrodą, jej zmiany wypływają na nastrój kobiety. Potrafi tworzyć oryginalne ozdoby, jest ambitna. Nie znajduje swojego miejsca na wsi, czuje się samotna, niezrozumiana. Uznana za dziwną i za przyczynę wszystkich problemów, ląduje w gnoju, wyrzucona przez mieszkańców, co odbija się negatywnie na jej psychice. Uchodzi za bohaterkę młodopolską. Przy tym najważniejsze decyzje dotyczące jej osoby podejmuje matka. Dziewczyna daje sobą manipulować. Jest nieszczęśliwa w związku z Boryną, ponieważ większe zainteresowanie wzbudzał w niej jego syn – Antek.
Dominikowa – matka Jagny, Jędrzycha oraz Szymka. Synów traktuje jak pracowników, a córkę faworyzuje. Wśród mieszkańców Lipiec nie jest lubiana, ale odgrywa tam rolę znachorki, zielarki. Część osób wierzy w jej niesamowite zdolności. Kobieta jest bogata, ale dąży do powiększenia majątku, dlatego decyduje się wydać córkę za Borynę

Czas i miejsce akcji

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Czas i miejsce akcji, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Władysław Stanisław Reymont – „Chłopi” – Czas i miejsce akcji
Miejsce akcji
Miejscem akcji powieści jest mazowiecka wieś Lipce. Rozgrywa się tam większość wydarzeń. Wieś ta istnieje naprawdę. Znajduje się niedaleko Skierniewic. Te rejony znajdowały się w zaborze rosyjskim. Świadczy o tym obowiązująca waluta, czyli rubel. W powieści przewija się również Warszawa, w której uczy się Jaś (syn organisty).
Czas akcji
Czas akcji natomiast nie jest dokładnie określony. Wiadomo, że zamyka się on w dziesięciu miesiącach – od września, aż do lipca. W żadnym momencie powieści nie ma sprecyzowanej dokładnej daty ani roku. Życie mieszkańców wyznaczają natomiast święta oraz obrzędy, a co za tym idzie wykonywane prace rolnicze. Stąd wiadomo, że

Geneza

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Geneza, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

„Chłopi” Władysława Reymonta – geneza utworu i gatunek1) Geneza”Chłopi” przynieśli Reymontowi międzynarodową sławę. W 1924 roku przyznano autorowi za tę książkę Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Duży wpływ na kształt powieści miały zmiany następujące na polskiej wsi.Powieść ukazywała się na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” w latach 1902-1908. Wiemy jednak, że pracę nad „Chłopami” Reymont zaczął o wiele wcześniej, prawdopodobnie w 1900 roku, gdy uległ wypadkowi kolejowemu. Pieniądze otrzymane z ubezpieczenia pozwoliły mu rozpocząć pracę nad powieścią, a następnie umożliwiły jej wydanie. Niektórzy z badaczy sugerują, że inspiracją do napisania „Chłopów” była powieść Emila Zoli pt. „Ziemia”, jednak teoria ta nie zawsze sp

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.