Cyberiada

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Cyberiada, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Recenzja książki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Recenzja książki

Dlaczego 2+2 równa się 7 i czy taki niemądry wynik może zagrozić światu? Czy maszyny mają płeć, czy da się stworzyć wszystko, czy dzięki akcjom serwisowym da się pozbyć śmierci? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w ,,Cyberiadzie” Stanisława Lema. To zbiór krótkich opowiadań o przyszłości, o świecie robotów, o wizji świata, która być może już się realizuje.
Poszczególne historie łączą postaci dwóch bohaterów: Klapaucjusza i Trurla. To również roboty, przyjaciele, ale przede wszystkim doskonali konstruktorzy, a więc dawcy życia. Bohaterowie stale rywalizują ze sobą o to, kto z nich jest lepszym wynalazcą. Jak to często bywa, tworzenie może zakończyć się porażką. U Lema niemal zawsze prowadzi do serii pomyłek i kłopotów. Podam dwa przykłady jako dowody tej tezy.
Trul tworzy ośmiopiętrową maszynę logiczną, która uważa, że wspomniane 2+2 to 7. Kiedy wynalazca tłumaczy, że podany przez nią wynik jest błędny, urządzenie wpada w furię i goni Trurla oraz Klapaucjusza. Konstruktorzy uciekli w góry, gdzie chcieli się schronić. Maszyna dogoniła ich, więc obawiając się rychłej śmierci przyznali, że podawany przez nią wynik działania matematycznego jest prawdziwy. Na szczęście urządzenie wywołało lawinę, która zniszczyła je. W ten sposób Trurl i Klapaucjusz uratowali się z tarapatów, ale jednak ich wynalazek zniszczył sporo domów w pobliskim mieście i zagroził ich życiu.
W innym opowiadaniu Trurl buduje urządzenie, które potrafi stworzyć wszystko na literę N. Prosi Klapaucjusza aby przetestował jego wynalazek.

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Geneza utworu i gatunek, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Geneza utworu i gatunek

,,Cyberiada” z 1965 roku to zbiór opowiadań o przygodach robotów. Według Stanisława Lema była to jego najlepsza książka. Przeczytałem w Internecie, że pisarz tak właśnie powiedział swojej żonie. Seria tych opowiadań to rozwinięcie książki ,,Bajki robotów”, czyli historyjek o Trurlu i Klapaucjuszu, którzy są wynalazcami i chcą ulepszać rzeczywistość, nie zawsze z sukcesem.

Zanim zaczął pisać powieści o przyszłości próbował tworzyć wiersze, ale jak mówił, zrzucano go za to ze schodów w redakcjach. Jednym słowem poezja Lema nie spotkała się z uznaniem.

Autor mówił, że pewnego dnia na wycieczce w górach, w Zakopanem, spotkał grubego jegomościa, z którym zaczął rozmawiać. Okazało się, że ten otyły pan był kierownikiem dużego wydawnictwa ,,Czytelnik”. Właśnie on namówił

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie

„Jak ocalał świat”
Któregoś dnia wynalazca Trurl zaczyna konstruować maszynę, która tworzy wszystko, co zaczyna się na literę „n”. Wynalazca poprosił maszynę, żeby stworzyła „natrium”, ale maszyna powiedziała, że nie rozumie, co to jest i że nie wykona tego polecenia. Nie wiedziała, co to jest, ponieważ oznacza to po łacinie „sód”. Maszyna mówi, że nie może stworzyć nic na literę „n”, co jest w innym języku. Wynalazca zrozumiał i powiedział, aby stworzyła niebo.
Kiedy maszyna tworzyła, Trurl poszedł po innego wynalazcę, Klapaucjusza, aby zobaczył jego maszynę. Klapaucjusz powiedział, aby maszyna zrobiła naukę. Wtedy przed domem znaleźli się naukowcy, którzy robili notatki i przeprowadzali doświadczenia. To nie zadowoliło Klapaucjusza i powiedział, aby stworzyła „nice”, czyli odwrotność wszystkiego. Koło nich znalazły się antyelektrony, antyneutrony i antyneutriny, przez co stworzyła się antymateria. Klapaucjusz powiedział, aby maszyna stworzyła „nic”. Trurl uznawał to za głupotę. Przez to zaczęły znikać rzeczy ze świata. Przestraszony wynalazca chciał wstrzymać działanie robota, ale to nic nie dało. Zażądał, aby maszyna stworzyła rzeczy z powrotem, ale jeżeli nie zaczynały się na „n”, to nie mogła ich stworzyć.”Maszyna Trurla”
Pewnego dnia wynalazca Trurl tworzy ośmiopiętrową maszynę, która posiada rozum i jest pomalowana na biało, pomarańczowo oraz liliowo. Trurl rozpoczął sprawdzanie maszyny od umiejętności matematycznych. Maszyna często się myliła, więc Trurl rozkazał, aby się poprawiła. Pomógł mu Klapaucjusz, który też sprawdzał działanie maszyny. Jednak wspólnie stwierdzili, że wynalazek nadaje się tylko do kasowania biletów. Gdy maszyna to usłyszała, od razu zaprzeczyła, co jeszcze bardziej zdenerwowało wynalazcę. Na początku to oni ją gonili a później ona chciała ich zmiażdżyć.
Uciekli do miasta, a za nimi pobiegła maszyna, która

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie krótkie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie krótkie

Jak ocalał świat

Wynalazca Trurl tworzy robota, który może wykonywać wszystko, co jest na literę „n”. Trurl prosi robota, aby zrobił „natrium”, robot nie wie co to jest, bo tłumaczy się to z łacińskiego „sód” i nie robi tego więc wynalazca mówi, aby zrobiła niebo. Podczas tworzenia maszyny Trurl idzie po Klapaucjusza by zobaczył jego maszynę. Klapaucjusz mówi, żeby stworzyła naukę. Przed domem pojawiają się naukowcy robiący notatki i doświadczenia. Nie zadowala to wynalazcę i prosi, aby stworzyła „Nice” – odwrotność wszystkiego. Pojawiają się wtem antyneutrony, antyelektrony i antyneutriny, które stworzyły antymaterię. Klapaucjusz prosi, aby zrobiła „nic” Trurl uważał to za głupotę. Wtem zaczęły znikać rzeczy ze świata. Wystraszony Trurl chce zatrzymać robota, ale jest to niemożliwe. Rozkazał żeby robot zrobił rzeczy z powrotem, ale jeżeli nie rozpoczynały się na „n” to nie było szans, aby je stworzyła.

Maszyna Trurla

Trurl robi ośmiopiętrowego robota który posiada rozum. Pomalowany jest na trzy kolory: liliowy, pomarańczowy i biały. Zaczął dawać mu zadania matematyczne, na których robot się mylił. Bohater rozkazał, aby się poprawił. W pomocy przyszedł Klapaucjusz. Po sprawdzeniu maszyny powiedzieli, że nadaję się tylko do kasowania biletów. Maszyna to usłyszała i zaprzeczyła co bardziej rozzłościło Trurla. Bohaterowie zaczęli ją gonić a później na odwrót. Biegną do miasta a robot po drodze niszczy domy i budynki. Bohaterowie chowają się w ratuszu do którego dochodzi robot i zaczyna w

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Najważniejsze informacje, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Najważniejsze informacje

[{„insert”:”Przedstawiam najważniejsze informacje dotyczące utworu Stanisława Lema pod tytułem „Cyberiada””:nnTytuł: CyberiadannTytuł oryginału: CyberiadannJęzyk oryginału: PolskinnAutor

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie szczegółowe, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie szczegółowe

„Cyberiada” to cykl opowiadań o dwóch konstruktorach. Autorem książki jest Stanisław Lem.”Jak ocalał świat”Trurl skonstruował maszynę, która potrafiła wykonywać wszystko na literę „n”. Z tej okazji zaprosił do siebie Klapaucjusza, aby pochwalić się wynalazkiem. Ten nakazał urządzeniu zrobić „naukę”, przez co na placu zaczęło roić się od naukowców. Maszyna drugie życzenie Klapaucjusza spełniła, produkując wiele antymetrii. Niezbyt zadowolony konstruktor poprosił o „nic”. Spowodowało to znieruchomienie wynalazku. Trurl zaczął zachwalić jej mądrość, z czym nie zgadzał się jego gość, ponieważ maszyna nie wykonała jego polecenia. Wtedy spostrzegli, że urządzenie cały czas pracowało nad zmienianiem świata w „nic”.”Maszyna Trurla”Kolejną maszyną, którą skonstruował Trurl, była maszyna rozumna. Niestety nie umiała dodawać. Twierdziła, że dwa plus dwa wynosi siedem. Z tego powodu twórca poprosił Klapaucjusza o pomoc. Ten stwierdził, że skonstruował głupią maszynę zamiast mądrej. Trurl swoją złość zaczął wyżywać na maszynie, kopiąc ją. Nie zważał na jej ostrzeżenie. Doprowadziło to do buntu urządzenia. Widząc prowadzone zamieszki, bohaterowie zaczęli się kryć wśród domów. Jednak ich kryjówki były niszczone przez wynalazek. Mechanizm przedstawił również swoje żądanie. Polegało na tym, że nie zniszczy miasta, jeśli w jego ręce trafi Trurl. Bohaterowie razem ruszyli na spotkanie z monstrum. Ich schronieniem tym razem stała się jaskinia. Robot bez większego problemu zakrył jedyne wyjście, przez co konstruktorzy zostali uwięzieni w pułapce. Okazało się, że zbuntowana konstrukcja chce jedynie przeprosin wynalazcy i zadać pytanie, ile to jest dwa plus dwa. Klapaucjusz radził, by Trurl udzielił takiej odpowiedzi, jaką chciałaby usłyszeć maszyna. Jednak zniesmaczony kłamstwem, jakie będzie musiał powiedzieć, nie zastosował się do rad towarzysza. Zaczął wykrzykiwać poprawny wynik działania. To zdenerwowało urządzenie. Ratunkiem dla uwięzionych okazała się lawina na skutek trzęsień. Razem z nią spadły ciężkie kamienie, które przygniotły mechanizm. Konstrukcja do ostatniej kropli oleju powtarzała, że suma tego dodawania to siedem. Konstruktorzy, nie zwracając uwagi na maszynę, udali się w drogę powrotną.”Wielkie lanie”Klapaucjusza odwiedziła „Maszyna Do Spełniania Życzeń”, która była podarkiem od Trurla. Konstruktor wpuścił ją do domu, ale od razu wyczuł podstęp. Był w trakcie budowy trójnożnej konstrukcji. Do tego przydatna mu była pomoc. Od czasu do czasu prosił maszynę o jakiś przyrząd lub narzędzie. Wówczas robot wyczarowywał mu oczekiwany przedmiot. Po ukończeniu pracy Klapaucjusz maszynę poprosił o kopię Trurla. Po długim czasie oczekiwania jego oczom ukazał się najprawdziwszy konstruktor. Zaczął zadawać pytania dotyczące niedawno ukończonej konstrukcji. Gospodarz nie udzielił odpowiedzi na żadne z nich. Zaprowadził swojego gościa do piwnicy, gdzie go związał i zbił. Bił go tak długo, aż zabrakło mu sił. Gdy w końcu zasnął, Trurl uwolnił się i zabrał swoją maszynę. Kolejnego dnia Klapaucjusz udał się z wizytą do swojego przyjaciela, by mu podziękować. Ten narzekał na niego, że niewłaściwie potraktował jego podarunek. Gdy kopia wróciła, miała ochotę zabić Klapaucjusza, jednak Trurl rozebrał ją na części. Przyjaciele podali sobie ręce na zgodę.”Siedem wypraw Trurla i Klapaucjusza”Konstruktorzy posiadają Dyplom Omnipotencji Perpetualnej, dzięki której mogą podróżować po kosmosie. Przyjaciele wybrali się na wyprawę, aby nieść dobrą radę i pomoc. Trafili na planetę. Na jej terenie czerwona linia stanowiła granice dwóch państw – żółtego i różowego. Rozdzielenie podróżników spowodowało, że Trurl trafił do państwa pod rządami Potworyka, a Klapaucjusz znalazł się pod rządami Magieryka. Obaj władcy diametralnie się od siebie różnili. Pierwszy oszczędzał na wszystkim, na czym tylko się dało. Drugi znany był ze swojej rozrzutności. Jednak i jeden, i drugi zażyczył sobie od przybyszów nowej broni. Trurl i Klapaucjusz umówili się, że zastosują receptę Gargancjana. W tym przepisie chodziło o połączenie umysłów za pomocą tyczki. Gdy tylko zabrzmi hasło „Połącz się”, wszyscy stają się jednym. Problemem okazał się wzrost wrażliwości żołnierzy na piękno, przyrodę i nauki filozoficzne. W czasie rozpoczęcia konfrontacji batalionów doszło do kulminacji świadomości. Na skutek tego na twarzach wojowników pojawił się uśmiech. Obie armie uśmiechały się do siebie. Pomimo błyszczącego na zewnątrz korpusu, środek zalewała życzliwość. Królowie Potworyk oraz Mgieryk patrzyli na to ze złością. W tym czasie konstruktorzy ruszali w drogę powrotną.”Wyprawa pierwsza A, czyli Elektrybałt Trurla”Po nieudanej konstrukcji maszyny, która miała umieć liczyć, w głowie Trurla zrodził się pomysł na stworzenie mechanizmu piszącego wiersze. Zaprogramowanie go było nie lada wyzwaniem. Oprócz tego, że musiał wprowadzić programy odpowiedzialne za logikę, emocjonalność i wrażliwość, to jeszcze sam musiał lepiej zapoznać się z literaturą i poezją. Tradycyjnie Trurl zaprosił Klapaucjusza, aby zaprezentować mu swoje dzieło. Maszyna zaczęła jednak układać całkiem bezsensowne i nieskładne wiersze. Wykonawca w panice zaczął poprawiać kable i złączki, a Elektrybałt, wys

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Problematyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Problematyka

„Cyberiada” Stanisława Lema – problematykaPrzedstawione wydarzenia z udziałem dwóch konstruktorów, Trurla i Klapaucjusza, są opisywane w komicznej konwencji, nieraz z użyciem ironii lub groteski, a każda z opowieści kończy się nauczką bądź przestrogą. W wyprawie piątej autor porusza charakterystyczny dla współczesnego świata problem, jakim jest biurokracja – nadmiar formalności i niezrozumiałego języka urzędowego. Za pomocą „maszyny na wielkie Be” Trurl przepędza intruza, który nie chciał dobrowolnie opuścić planety Stalookich. W historii o zbójcy Gębonie mamy opisaną karę za pychę i nieograniczony głód wiedzy. Ów potwór kazał konstruktorom zbudować sobie Demona Drugiego Rodzaju przetwarzającego atomy na wiedzę. Autor nie twierdzi, że posiadania mądrości jest złe, lecz zwraca uwagę na odpowiednią selekcję – podział na potrzebne i mniej potrzebne informacje.Wiele opowieści Stanisław Lem poświęca również tematowi doskonałości, a raczej udowadnianiu, że nie można jej osiągnąć – król Genialon słyszy

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Plan wydarzeń, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.