Granica – Zofia Nałkowska – Charakterystyka bohaterów

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Granica – Zofia Nałkowska – Charakterystyka bohaterów, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Zenon Ziembiewicz – syn Waleriana oraz Żanci Ziembiewiczów. Podczas rozpoczęcia akcji powieści dowiadujemy się, że mężczyzna popełnił samobójstwo. Przyczyną tej tragedii był m.in. skandal obyczajowy. W dalszej części powieści, autorka próbuje odtworzyć życie Zenona, a także pokazać jego uwarunkowania społeczne, towarzyskie, obyczajowe oraz cechy samobójcy, które były powodem tragicznej decyzji.
Jedną z cech mężczyzny jest skłonność do kompromisów, którą najprawdopodobniej odziedziczył po swojej matce. Intencje Ziembiewicza nie zawsze są szlachetne, brakuje mu siły do działania. Cechy Zenona ukazują się m.in. podczas studiów w Paryżu. Mężczyzna jest tam związany z Adelą, która choruje na nieuleczalną chorobę. Ziembiewicz postanawia zakończyć ten związek i wyjeżdża z Francji. Chłopak decyduje się otwarcie powiedzieć dziewczynie, że jej nie kocha. Zenon pozwala, aby Adela go kochała, a zostawiając ją zaraz przed jej śmiercią pokazuje, że jest dla niego obojętna. Ziembiewicz ulega w ten sposób sytuacji, w jakiej się znalazł. Kolejnym aktem poddania się losowi jest romans chłopaka z Justyną Bogutówną. Zenon twierdzi, że świat narzuca niektóre sytuacje oraz ludzie, których można po prostu przyjmować. Bohater powieści spędza więc letnie wieczory z wolnością, swobodą, lenistwem, spokojem. Ziembiewicz zostaje kochankiem Justyny, mimo że nic do niej nie czuje.
Mężczyzna, będąc redaktorem „Niwy”, pozwala na manipulację, kłamstwo oraz półprawdy. Dzięki uległości zostaje prezydentem miasta, ponieważ jest idealny na tym stanowisku dla wpływowych ludzi. Bohater nie podejmuje decyzji w żadnej sprawie, zawsze oczekuje pomocy innych. Związek Ziembiewicza i Elżbiety Bieckiej jest możliwy wyłącznie dzięki miłości, jaką kobieta darzy Zenona. Z powodu tego uczucia,

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.