Menu lektury:

Lord Jim

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Lord Jim, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie krótkie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie krótkie

Lord Jim to tytułowy bohater powieści Josepha Conrada. Czytelnik nie od razu poznaje jego los. Dzieje bohatera są ukazane w sposób niejasny, z dwóch perspektyw.
Po ukończeniu nauki bohater podejmuje pracę zawodową. Nigdzie jednak nie zagrzewa miejsca na dłużej. Nie lubi podawać informacji na swój temat, ukrywa jakiś sekret, o którym nikt nie wie. W końcu czytelnik dowiaduje się, że Jim dopiął swego. Udaje mu się skończyć szkołę żeglarską i rozpoczyna pracę w żegludze. Było to realizacją jego marzenia z dzieciństwa. Jego kariera dobrze się rozwija, Jim bardzo szybko awansuje i zostaje oficerem. Któregoś dnia zatrudnia się na statku Patna w charakterze pierwszego oficera. Statkiem płynęło ośmiuset pielgrzymów. W trakcie rejsu dochodzi do wypadku – statek zaczyna tonąć. Uratowali się tylko członkowie załogi. Nie zachowali się oni honorowo, postąpili okrutnie, niehumanitarnie. Świadomie skazali na śmierć podróżnych.
Członkowie załogi doszli do wniosku, że szalup ratunkowych jest zbyt mało i w związku z tym nie będą w stanie pomóc wszystkim podróżującym. Początkowo bohater starał się uratować statek. Nie uzyskał jednak wsparcia od innych, więc zrezygnował. Czuł się odpowiedzialny za tragedię i jako jedyny zgodził się na złożenie zeznań w sądzie. Maszynista był chory i nie mógł stawić się w sądzie, natomiast miejsce pobytu kapitana było nieznane. Jim poczuwał się do odpowiedzialności. Choć proponowano mu ucieczkę, nie skorzystał z tej możliwości. Był gotów ponieść karę. Ostatecznie dowiedział się, że parowiec nie zatonął. Został odnaleziony przez

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.