Romeo i Julia

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Romeo i Julia, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Romeo i Julia – William Szekspir – Streszczenie krótkie

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Romeo i Julia – William Szekspir – Streszczenie krótkie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

„Romeo i Julia” – William Szekspir – Streszczenie krótkie
W niedzielę na placu miejskim w Weronie dochodzi do bójki pomiędzy sługami dwóch zwaśnionych rodów: Montekich i Kapuletich. W szranki stają Romeo, Tybalt i Benwolio. Całe zamieszanie zostaje stłumione przez księcia Eskalusa, który rozkazuje zaprzestania zakłócania porządku w mieście. Grozi uczestnikom bijatyki karą śmierci.
Romeo po cichu wzdycha do Rozaliny, lecz ona nie odwzajemnia jego uczuć. W tym samym czasie Kapulet wydaje bal, na którym jego córka, Julia ma poznać Parysa, w założeniu jej przyszłego męża. Bliskiego krewnego księcia Eskalusa. Romeo wkrada się na bal maskowy, aby spotkać Rozalinę. Przypadkowo zamiast niej, poznaje Julię i oboje zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia.
W nocy Romeo potajemnie idzie do ogrodu Kapuletich. Tam wyznają sobie z Julią miłość.
Dziewczyna rozpacza, ponieważ kłótnia ich rodzin jest przeszkodą dla miłości. Zakochani są w stanie zrobić wszystko, nawet wyrzec się własnych rodów, aby tylko być razem. Postanawiają się pobrać. Romeo w tym celu udaje się do ojca Laurentego po zgodę. Ten zgadza się, ponieważ ma nadzieję, że miłość Julii i Romea pogodzi skłócone domy.
W tym samym czasie Merkucjo, p

Romeo i Julia – William Szekspir – Charakterystyka

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Romeo i Julia – William Szekspir – Charakterystyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Krótko o autorzeWilliam Szekspir (ang. William Shakespeare) – angielski dramaturg, aktor i poeta. Reformator teatru. Jeden z najwybitniejszych dramatopisarzy.O utworzeUtwór powstał pod koniec XVI w. Sztuka została wystawiona w teatrze „The Theatre”, z którym związane są początki kariery Szekspira. „Romeo i Julia” nie jest całkowicie oryginalnym utworem. Szekspir, podobnie jak większość autorów w tamtych czasach, wzorował się na innych dziełach. W tamtych czasach pojęcie plagiatu nie było znane. Pomimo tego, iż nie jest to historia, która została przez niego wymyślona, „Romeo i Julia” zachwyca czytelników swoją kreacją i ciekawie przedstawioną historią.Czas i miejsce akcjiAkcja utworu toczy się w ciągu pięciu dni. Wydarzenia rozgrywają się w Weronie i Mantui, a konkretnie w miejscach takich jak: plac publiczny, dom Kapuletów, ogród Kapuletów, pokój Julii, cela Ojca Laurentego i cmentarz.Rodzaj, gatunek literacki i styl utworu„Romeo i Julia” to dramat, czyli utwór przeznaczony do wystawienia na scenie. Utwór jest również dramatem szekspirowskim. Oryginalnie utwór ten był napisany jedenastozgłoskowcem bez rymów. Zawiera wiele archaizmów.Krótkie streszczenieUtwór rozpoczyna się od walki sług z dwóch wrogich sobie rodzin – Kapuletów i Montekich. Walka zostaje jednak przerwana i zebrani rozchodzą się. Następnie dowiadujemy się, że Kapulet planuje wydać Julię – swoją córkę – za krewnego księcia. Wydaje on bal, na którym oboje mają się poznać. Romeo dowiaduje się o balu, na którym ma być Rozalina. Poznaje on tam córkę Kapuletów, w której się zakochuje. Kolejnym wydarzeniem jest zakradnięcie się do ogrodu Kapuletów przez Romea. Odbywa się rozmowa młodzieńca z Julią, podczas której młodzi dochodzą do wniosku, że są gotowi wyrzec się nazwiska i uciec w razie przeszkód. Chcą wziąć potajemnie ślub, którego ma im udzielić ojciec Laurenty. Mężczyzna wyraża na to zgodę. Dochodzi do kolejnej awantury, w której dochodzi do zemsty za skutki poprzedniej walki, podczas której poległ Merkucjo. Romeo zabija Tybalta, wskutek czego zostaje wygnany z Werony. Wyjeżdża do Mantui. Ojciec Laurenty wymyśla podstęp, który pozwoli młodej parze być razem. Daje Julii eliksir, który zasymuluje jej śmierć. Według planu Julia miała zostać pochowana, a wtedy przybędzie Romeo, który zabierze ją z miasta. Ojciec Laurenty wysyła posłańca, który ma poinformować o planie Romea. Dziewczyna wypija eliksir i zostaje pochowana na cmentarzu. Posłaniec jednak nie dociera do zakochanego wygnańca. Zrozpaczony Romeo, myśląc, że ukochana naprawdę nie żyje, zdobywa truciznę, zabija krewnego księcia i wypija truciznę nad ciałem ukochanej. Julia budzi się i, widząc martwego kochanka, również się zabija. Rodziny młodych, widząc to, co się stało, godzą się.”Romeo i Julia” jako przykład dramatu szekspirowskiego – budowa i cechy„Romeo i Julia” to utwór dramatyczny. Jest to

Romeo i Julia – William Szekspir – Opracowanie

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Romeo i Julia – William Szekspir – Opracowanie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

AUTOR:
William Shakespeare (Szekspir) – angielski pisarz i aktor, twórca dramatów. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru. Został jednak doceniony dopiero po śmierci. Tworzył sztuki (komedie i tragedie), sonety, wiersze oraz inne gatunki literackie. W Anglii jest uważany za najważniejszego twórcę.

TYTUŁ:
„Romeo i Julia”

RODZAJ I GATUNEK LITERACKI:
Dramat (tragedia elżbietańska)

DATA PUBLIKACJI:
Za datę premiery wersji drukowanej uważa się rok 1597. Dokładna data powstania utworu nie jest z kolei znana, szacuje się, że było to pomiędzy 1591 a 1598 rokiem. Na scenie sztuka „Romeo i Julia” została wystawiona w roku 1595, w teatrze o nazwie „The Thearte”.

CZAS I MIEJSCE AKCJI:
Głównym miejscem akcji jest Werona – miasto położone w północno-wschodnich Włoszech. Czas akcji nie ma określonego roku, jednak odbywa się latem, w ciągu pięciu dni (od niedzielnego ranka do piątkowego świtu).

PROBLEMATYKA:
Głównym wątkiem jest nieszczęśliwa miłość pomiędzy Romeo a Julią. Sztuka ukazuje tragizm miłości, do którego doprowadził zażarty konflikt pomiędzy rodzinami i zbieg nieszczęśliwych okoliczności. Innym poruszanym zagadnieniem jest wybór pomiędzy posłuszeństwem wobec rodziców a własnym szczęściem. Romeo i Julia to bohaterowie tragiczni, osamotnieni i niezrozumiani przez resztę społeczeństwa. Są ofiarami bezsensownego konfliktu swych rodzin.

BOHATEROWIE:
▪ Romeo Monteki – główny bohater utworu. Młody chłopak, jedyny syn rodziny Montekich, która miała konflikt z rodziną Capulettich. Romea cechuje szlachetność, ale też popędliwość. Pod wpływem miłości do Julii przechodzi wewnętrzną przemianę. W imię owej miłości jest gotów na największe poświęcenia.
▪ Julia Capuletti – bardzo młoda (czternastoletnia) dziewczyna, jedyna córka rodziny. Jest piękna, szczupła, jej zachowanie jest czasami infantylne. Cechuje ją wrażliwość, delikatność i pokora. Miłość do Romea sprawia, że dziewczyna szybko dojrzewa emocjonalnie.
▪ Merkucjo – wierny przyjaciel Romea. Postać pozytywna i wprowadzająca elementy komizmu. Mężczyzna jest szczery, lojalny i krytyczny.
▪ Ojciec L

Romeo i Julia – William Szekspir – Charakterystyka bohaterów

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Romeo i Julia – William Szekspir – Charakterystyka bohaterów, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Romeo Monteki – jest bohaterem tytułowym. Pochodzi z rodziny Montekich i jest ich jedynym synem. Młodzieniec zawsze chodzi modnie ubrany (głównie w stylu francuskim, niezwykle popularnym w tamtych czasach), odznacza się kształtnym ciałem, dba o siebie i wygląd. Chłopak jest szlachetny oraz zawsze gotowy stanąć w obronie honoru swojej rodziny. Cecha ta jest bardzo ceniona. Cechuje go również nieopanowanie, w chwilach słabości ulega przeogromnej rozpaczy. Zamiast kobiety – Rozaliny, kocha jedynie jej wyobrażenie. Jest skłonny do miłosnych uniesień. Kiedy poznaje, a jednocześnie zakochuje się w Julii, w końcu dojrzewa. Od tej pory staje się wręcz nie do poznania, gdyż dominuje u niego spokój, opanowanie, czy też może bardziej zrównoważenie, odpowiedzialność oraz zdrowy rozsądek. W utworze podejmuje dwie niezwykle istotne w późniejszych etapach decyzje, a mianowicie planuje związać się z Julią i jest gotowy się zabić w imię miłości. Widać też u niego pewnego rodzaju posłuszeństwo, gdyż kiedy tylko ukochana o coś poprosi, ten od razu się temu podporządkowuje.
Julia Kapuletich – jest również bohaterką tytułową. Córka rodu Kapuletich. W utworze ma niecałe czternaście lat. Na początku dramatu zachowuje się niczym dziecko. Jako dziewczyna jest zgrabna, a uroda jej jest niesamowita. Odznacza się nią na tle innych dziewcząt. Oczy są pełne blasku, a ręce blade, wręcz białe. Cechuje się wrażliwością i delikatnością. Jest posłuszna rodzicom, jednak kiedy przymuszają ją do małżeństwa z kimś, kogo nie kocha, a mało tego, jej serce należy już do kogoś innego, dziewczyna buntuje się. Jest dobrze wychowana. Po poznaniu Romea i ona doznaje wewnętrznej przemiany. Dziecko siedzące w środku jej ciała automatycznie dojrzewa i zmienia ją w świadomą kobietę. Staje się stanowcza, jest zaradna, nie traci głowy w chwili nieszczęścia, stara się na trzeźwo oceniać sytuację, z niezwykłą cierpliwością znosi awantury swoich rodziców. Jej śmierć jest najlepszym dowodem na autentyczność jej miłości do Romea.
Ojciec Laurenty (Wawrzyniec) – jest to zakonnik, a dokładniej franciszkanin. Osoba w podeszłym wieku, ciesząca się powszechnym szacunkiem. W wolnym czasie zajmuje się uprawianiem rozmaitych ziół. Jego miejsce zamieszkania zlokalizowane jest na uboczu. Jest spowiednikiem Romea, zależy mu na pogodzeniu od dawna pokłóconych ze sobą rodów. Bohater bardzo spokojny, lubiący ciszę, przeciwnik nienawiści. Z jego wypowiedzi można też określić go mianem filozofa rozważającego problemy dobra i zła. Nie jest w stanie zrozumieć mił

Romeo i Julia – William Szekspir – Najważniejsze informacje

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Romeo i Julia – William Szekspir – Najważniejsze informacje, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Autorem dramatu „Romeo i Julia” jest William Szekspir angielski pisarz, dramaturg i aktor.Gatunkiem literackim jest tragedia a rodzajem dramat.Data pierwszego wydania: 1597 r.Cały utwór kręci się wokół konfliktu między dwoma rodzinami.Rodziną Romeo, Monteki a rodziną Julii, Kapuletów.Romeo w czasie rozgrywania się akcji dramatu ma szesnaście lat a Julia niespełna czternaście.Dramat trwa pięć dni, a miejscem akcji jest Werona.Romeo początkowo jest zakochany w Rozalinie, dopiero podczas balu, który odbywa się u wrogiej rodziny, zakochuje się w Julii z wzajemnością. Para bardzo szybko postanawia wziąć ślub, twierdząc, że ich miłość jest wielka i wieczna. Już następnego dnia ślubu udziela im ojciec Laurenty w jego celi.Rozgrywa się pojedynek między przyjacielem Romea, Merkucjo a Tybeltem z Kapuletów. Przyjaciel Romea ginie. Romeo, pragnąc zemsty, zabija Tybelta. Zostaje za to wygnany. Udaje się do Mantui.
Pomimo wygnania, uczucie łączące Romeo i Julię nie gaśnie. Oboje mocno cierpią. Zakocha

Romeo i Julia – William Szekspir – Rozprawka

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Romeo i Julia – William Szekspir – Rozprawka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Czy uczucie nienawiści jest silniejsze od miłości?Zastanówmy się nad samym pojęciem miłości oraz nienawiści. Jest dużo rodzajów miłości. Zaczynając od czystej agape przechodząc przez materialną a kończąc na cielesnej zwanej również Erosem. Oczywiście rodzajów jest o wiele więcej, jednak wymienienie ich wszystkich wydaje się niemożliwe. Miłość uważana jest za ważny aspekt w Religi czy też sztuce. Wiele wspaniałych dzieł powstało pod wpływem tego uczucia i to nie tylko literackich, lecz również malarskich.Nienawiść zaś jest przeciwstawnym uczuciem. Jest to bardzo silne uczucie zniechęcenia wobec kogoś bądź czegoś często łączące się z pragnieniem, aby coś danej osobie się stało. Jednak skoro są takie swoim przeciwieństwem, nie łączą się? Niekoniecznie. Nienawiść często rodzi się z miłości. Osoba odrzucona nie potrafi poradzić sobie z bólem, przez co zaczyna nienawidzić danej osoby. Istnieje powiedzenie „od nienawiści do miłości”. Według niego osoby, które na początku się nienawidzą prędzej czy później połączą się węzłami miłości. Czemu? Możliwości jest wiele. Jedną z nich jest to, że wspólna tragedia, do której sami doprowadzą nienawiścią do siebie nawzajem, sprawi, że ból ich połączy. Znajdą w sobie poparcie a różnice ich dzielące znikną.
Dzieło Szekspira idealnie to ukazuje. Nienawiść, która łączyła dwa rody, zniknęła wraz ze śmiercią reprezentantów z każdego z dwóch rodów. Jednak to nie udowadnia, że miłość zwycięży z nienawiścią. Może się wydawać, że cała ich zgoda nie wynikła z wzajemnej sympatii a z połączenia w bólu. Oboje przeżywali ten sam ból, utratę własnego dziecka. Połączyła ich rozpacz, która pokonała nienawiść, nie miłość.Po następny przykład cofnijmy się do początku dramatu. Romeo wraz z Julią zakochują się w sobie nawzajem. Ich miłość zdaje się, jest niezniszczalna i nawet spór ich rodzin nie jest w stanie ich rozdzielić więc dlaczego Romeo w końcu wybrał zemstę zamiast szczęśliwego życia u boku ukochanej? Gdy jego przyjaciel umiera z rąk wroga, Romeo zaślepia nienawiść. Pragnie zemsty, choć wie, że to może doprowadzić do pogorszenia się konfliktu. Możemy z

Romeo i Julia – William Szekspir – Bohaterowie

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Romeo i Julia – William Szekspir – Bohaterowie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Tytułowy bohater dzieła Szekspira, Romeo to młodzieniec, który początkowo zakochany jest w Rosalinie jednak uczucie to prędko mu przechodzi, ponieważ zmienia on obiekt swych uczuć na Julię Kapulet. Młodzieniec jest odważny i do reszty pochłonięty uczuciem, jest skłonny do wszelkich poświęceń byle tylko móc związać się z Julią. Wspomniana Julia odwzajemnia uczucia młodzieńca, kocha go, lecz początkowo wątpi czy Romeo darzy ją tym samym uczuciem, wierzy mu jednak gdy ten planuje ich potajemny ślub. Największym problemem zakochanych jest fakt, że ich rody od bardzo dawna żyją w niezgodzie, a wręcz w nienawiści przez co nie mogą oni otwarcie mówić o swojej miłości. Ojciec Julii, pan Kapulet chce, aby ta wyszła za hrabiego Parysa, początkowo chce odwlec ślub, ale po czasie zgadza się, aby ten odbył się jak najszybciej. Stary Kapulet to człowiek, który chce dobrze dla córki, lecz wierzy, że będzie jej dobrze u boku tak szlachetnego i dobrze urodzonego człowieka jakim jest hrabia Parys. Wspomniany Parys to człowiek, który jak wynika z treści utworu chyba szczerze kocha Julię, cieszy się, że może wziąć z nią ślub i podobnie jak rodzina Kapuletów nienawidzi całego rodu Montekich, z którego pochodzi Romeo. Ważną postacią jest również piastunka, opiekunka Julii, która jest również jej przyjaciółką. Kobieta robi wszystko, aby jej podopieczna mogła być szczęśliwa u boku młodzieńca, w którym jest zakochana. Postaciami występującymi w utworze są także Benwolio i Merkucjo, ten pierwszy jest kuzynem i przyjacielem Romea, martwi się on o młodzieńca, gdy ten ma problemy natury uczuciowej i chce on mu pomóc. Merkucjo także jest przyjacielem Romea, jest oddany przyjacielowi i jest gotów go bronić w każdej sytuacji. Postacią, która bez wątpienia nienawidzi Romea jest Tybalt, ku

Romeo i Julia – William Szekspir – Streszczenie krótkie

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Romeo i Julia – William Szekspir – Streszczenie krótkie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

„Romeo i Julia” to dramat romantyczny autorstwa znanego na całym świecie angielskiego poety Williama Szekspira, autora takich dzieł jak „Makbet” czy „Hamlet”. Powieść po raz pierwszy została wydana w 1597 roku. Dzieło opowiada historię dwojga zakochanych, których miłość od początku skazana była na cierpienie, ponieważ kochankowie pochodzą ze zwaśnionych rodów Kapuletów i Montekich. Już na samym początku widać jak ogromny jest konflikt między rodami głównych bohaterów, bowiem dzieło rozpoczyna awantura między służącymi, do której następnie dołączają przedstawiciele obu rodów. Kochankowie robią wszystko, aby mogli być razem, biorą potajemny ślub. W utworze giną Tybalt, który jest kuzynem tytułowej Julii oraz Merkucjo, który zostaje zabity przez tego pierwszego. Warto wspomnieć, że przyjacielem Romea jednocześnie z nim spokrewnionym jest Benwolio, który wspiera go na każdym kroku, młodzieniec wie jak ważną rolę w życiu odgrywa miłość, jak twierdzi „Ślepym w miłości ciemność jest najmilsza”. Dzieję się tak na skutek odwiecznego konfliktu między rodami, z którymi zaprzyjaźnieni są mężczyźni. Merkucjo przyjaciel Romea ginie zabity przez Tybalta, zaś Tybalta morduje Romeo, który zostaje skazany na wygnanie. Dla zakochanych jest to jak skazanie na śmierć, ponieważ obawiają się, że nie będą mogli żyć ze sobą. Istotną postacią dla rozwoju akcji utworu jest również piastunka, opiekunka Julii, która właściwie przyjaźni się z dziewczyną i pomaga zakochanym w tym, by Ci mog

Romeo i Julia – William Szekspir – Streszczenie szczegółowe

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Romeo i Julia – William Szekspir – Streszczenie szczegółowe, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

„Romeo i Julia” to jeden z najsłynniejszych dramatów wszech czasów oraz z pewnością najbardziej popularna powieść romantyczna Williama Szekspira, wybitnego, angielskiego dramatopisarza i poety. Dzieło to zostało po raz pierwszy wydane w roku 1597 i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów autorstwa Szekspira, a obok takich dzieł jak „Makbet”, „Hamlet”, „Sen nocy letniej”, „Otello”, czy „Król Lear” stanowi niepodważalny dowód na świetność artysty. Jako lata powstawania utworu najczęściej podaje się 1591-1595 i to najprawdopodobniej wtedy właśnie „Romeo i Julia” zostało napisane. Akcja utworu rozgrywa się w dwóch włoskich miasteczkach Weronie i Mantui.
W pierwszej scenie utworu akcja rozpoczyna się na placu miejskim znajdującym się w Weronie. Słudzy z domu Kapuletów Sampson i Grzegorz spotykają służących z domu Montekich, Baltazara i Abrahama. Służący kłócą się, a od słów i obelg szybko przechodzi do czynów, walczą więc na miecze. Na miejsce przybywa Benwolio, przyjaciel tytułowego bohatera i siostrzeniec pana Monteki, próbuje on uspokoić walczących ze sobą służących ze zwaśnionych rodów. Po chwili jednak do awantury włącza się Tybalt, bratanek pani Kapulet, który zaognia atmosferę, dochodzi do walki między Benwoliem, a Tybaltem do walki motywują obu mężczyzn państwo Kapulet oraz państwo Monteki. Głowa rodu Montekich pragnie przystąpić do walki ze znienawidzonym panem Kapulet do akcji wkracza jednak książę Eskalus, który uspokaja atmosferę poprzez zagrożenie walczącym torturami. Ze słów księcia wynika również, że jest to już kolejna tak poważna awantura i ostrzega, że gdy dojdzie do następnej to wyda on na zakłócających spokój wyrok śmierci. Książę Eskalus nakazuje również panu Kapulet udać się razem z nim do ratusza.
Na placu miejskim Benwolio rozmawia z państwem Monteki o ich synu, Romeo. Benwolio martwi się o chłopaka, ponieważ tego wyraźnie coś trapi, chodzi smutny i zamyślony, nie rozmawia prawie z ludźmi, a w nocy, zamiast spać błądzi bez celu po mieście, Benwolio pyta państwa Montekich, czy wiedzą jaka jest przyczyna dziwnego zachowania ich syna. Rodzice Romea nie wiedzą jednak co dręczy ich syna, Benwolio więc stwierdza, że sam spróbuję dowiedzieć się czegoś od Romea. Mężczyzna przychodzi więc do przyjaciela, by z nim pomówić, Romeo przyznaje, że powodem do jego zmartwień jest nieodwzajemniona miłość do kobiety, nie chce on jednak zdradzić kuzynowi jej imienia. Benwolio troszcząc się o Romea i obawiając się jak skończy się nieodwzajemnione uczucie radzi mu rozejrzeć się za innymi kobietami oraz poszukać takiej, w której się zakocha z wzajemnością. Romeo jednak nie jest zadowolony z pomysłu kuzyna, ponieważ sądzi, że jest to niemożliwe, gdyż zakochał się do szaleństwa, a jego serce nie chce zapomnieć o tajemniczej kobiecie. W kolejnej scenie akcja dzieje się na jednej z ulic Werony, gdzie pan Kapulet rozmawia z Parysem, jest to hrabia spokrewniony z wcześniej wspomnianym księciem Eskalusem. Parys informuje Kapuleta o tym, że zakochał się on w jego córce, Julii. Kapulet nie chce jednak zbyt prędko wydawać córki za mąż, ponieważ uważa, że jest ona jeszcze za młoda (Julia ma wówczas 14 lat), chce on jednak, by córka dobrze wyszła za mąż dlatego doradza Parysowi, by ten poczekał na ożenek jeszcze 2 lata, a wtedy Kapulet zgodzi się na ślub Julii. Ojciec Julii zaprasza również hrabiego na ucztę z tańcami, która ma odbyć się jeszcze tego samego wieczoru w jego rodzinnej posiadłości. Kapulet, aby uniknąć wizyty nieproszonych gości daje swemu słudze listę gości. Służący nie umie jednak czytać, prosi więc o pomoc spotkanych Benwolia i Romea. Romeo dowiadując się o wieczornym balu, mimo tego, że odbywa się ona w domu największych wrogów rodziny, postanawia się na nią udać. W kolejnej scenie przedstawiona jest rozmowa matki z córką, w komnacie znajdującej się w domu Kapuletów, pani domu rozmawia z Julią o możliwości pobrania się z Parysem, informuję córkę również, że hrabia zjawi się na balu i prosi, by dziewczyna przyjrzała się młodzieńcowi, ta zgadza się, lecz nie wydaje się zachwycona pomysłem jej ożenku z hrabią. Matka nie może jednak spokojnie porozmawiać z Julią, ponieważ wtrąca się ciekawska i gadatliwa opiekunka dziewczyny. Po chwili wchodzi służący i informuję Panią domu o przybyciu pierwszych gości na bal. Na ucztę przybywa również Romeo wraz z Benwoliem i swoim przyjacielem, Merkucjem, aby nikt ich nie rozpoznał młodzieńcy ubrani są w maski, lecz nikogo to nie dziwi, ponieważ uczta jest jednocześnie balem maskowym. Merkucjo zachęca Romea, by ten zatańczył, z którąś z obecnych tam kobiet, ten jednak odmawia, ponieważ twierdzi, że jest zakochany tylko w jednej kobiecie. Romeo ma złe przeczucia co do wizyty na balu, boi się, że przyjście do domu rodu, który jest skłócony z jego rodziną może przynieść złe efekty. Po obfitej uczcie przychodzi pora na rozpoczęcie balu, pan domu wita gości. Obecny na balu Tybalt poznaję po głosie, że Romeo to jeden z Montekich, chce on zaatakować nieproszonego gościa. Szybko sytuację uspokaja jednak nieświadomy tożsamości Romea stary Kapulet, twierdzi on, że młodzieniec zachowuje się jak na kulturalnego człowieka przystało, a poza tym jest on szanowany w Weronie. Tybalt jest przekonany, że jest to wróg, ale Kapulet zmusza go, by ten nie wszczynał awantury, Tybalt denerwuje się, że Kapulet bagatelizuje jego słowa i zdenerwowany opuszcza bal. Romeo rozmawia z Julią, od spokojnej i kulturalnej rozmowy przechodzi szybko do rozmowy typowej dla zakochanych, Romeo nawet całuje dwa razy Julię w usta, dziewczyna zakochuje się w chłopaku z wzajemnością. Po chwili do rozmawiających podchodzi opiekunka i informuję Julię, że wzywa ją matka. Romeo dowiaduje się więc, że Julia jest córka Pani Kapulet, wie, że miłość skazana jest na cierpienie, ponieważ ród Kapuletów i Montekich od dawna się nienawidzą, stwierdza nawet „Życie me jest więc w ręku mego wroga”. Gdy kończy się bal Julia rozmawia ze swoją opiekunką (piastunką), mówi jej o tym, że poznała młodzieńca, w którym zakochała się od pierwszego wejrzenia, nie wie jednak kim jest jej wybranek. Piastunka uświadamia Julii, że ta nawiązała romans z jednym z Montekich. Nieświadoma dotąd tożsamości ukochanego Julia stwierdza, że „Dziwny miłości traf się na mnie iści, Że muszę kochać przedmiot nienawiści”.Po tych wydarzeniach rozpoczyna się akt drugi utworu Szekspira, a w nim znajduje się pieśń chóru, z której można wywnioskować, że wcześniejsza miłość Romea już przepadła, teraz liczy się dla niego tylko Julia, w której jest do szaleństwa zakochany, a ona zakochana jest w nim. Po pieśni chóru następuje pierwsza scena akcja dzieje się w ogrodzie Kapuletów, jest noc. W tajemnicy przed wszystkimi do ogrodu wchodzi Romeo (przeskakuje przez mur), przed ogrodzeniem zostają przyjaciele młodzieńca Benwolio i Merkucjo są oni zaniepokojeni zachowaniem przyjaciela, twierdzą, że przez miłość jest on całkowicie zaślepiony.
Romeo widzi Julię na balkonie, postanawia podsłuchać jej rozmowę. Julia wygłasza monolog, nie wiedząc, że ktoś ją słyszy mówi, że chciałaby, aby Romeo zrzekł się swojego nazwiska, ale mówi także, że jest ona dla ukochanego gotowa zrzec się swojego. Romeo słysząc to zaczyna rozmawiać z ukochaną, ta boi się o młodzieńca, bo się, że przebywanie na jej posiadłości przez chłopaka może być dla niego bardzo niebezpieczne, a nawet może skończyć się jego śmiercią. Romeo odpowiada ukochanej słowami „Więcej groźby leży w oczach twoich […] Niż w ich dwudziestu mieczach”, chłopak jest tak zakochany w Julii, że nie boi się o swoje życie. Młodzieniec i córka Kapuleta wyznają sobie miłość, dziewczyna nie jest jednak pewna czy chłopak będzie wierny uczuciu. Chłopak przysięga, że będzie wierny i ją kocha, Julia jednak wciąż nie dowierza mówi więc chłopakowi, żeby ten udowodnił jej swoją miłość i to, że chce on wziąć z nią ślub. Julia, aby zyskać pewność prawdziwości uczucia zapowiada chłopakowi, że następnego dnia odwiedzi go posłaniec, któremu chłopak ma wręczyć list miłosny napisany dla Julii. Z wypowiedzi dziewczyny wynika, że liczy ona na to, że w treści listu znajdzie się prośba o jej rękę oraz to, gdzie i kiedy mógłby odbyć się ślub zakochanych. Po chwili zjawia się piastunka Julii, która nalega, by ta wracała już do komnaty, dziewczyna więc mówi tylko ukochanemu, że posłaniec pojawi się u niego o dziewiątej, po czym Julia wraca do komnaty. Romeo opuszcza posiadłość Kapuletów, po czym idzie do jednego z zakonników, żeby z nim pomówić i zasięgnąć u niego porady dotyczącej miłości. W kolejnej scenie przedstawiona jest cela brata Wawrzyńca, jest wczesne rano, ale zakonnik już nie śpi, a zajmuje się pracą w ogrodzie (zbiera zioła). Po chwili zjawia się młody Monteki wita

Romeo i Julia – William Szekspir – Plan wydarzeń

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Romeo i Julia – William Szekspir – Plan wydarzeń, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

William Szekspir ,,Romeo i Julia” – plan wydarzeń
1. Rozpacz Romea z powodu odrzucenia przez Rozalinę.
a) Zwierzenie się kuzynowi.
b) Rada krewnemu o poszukaniu innej ukochanej.
2. Rozmowa Parysa i pana Kapuleta.
a) Prośba młodego bohatera o rękę córki drugiego.
b) Odmowa ojca Julii.
3. Zaproszenie młodzieńca na bal maskowy.
4. Rozkazanie nieumiejącemu pisać ani czytać słudze rozesłania zaproszeń na uroczystość.
a) Pomoc Romea i Benvolia.
5. Przybycie głównego bohatera na przyjęcie.
6. Rozpoznanie wroga przez Parysa.
7. Pierwsze spotkanie Romea i Julii.
a) Narodzenie się głębokie, prawdziwego uczucia.
8. Powiadomienie Julii przez Martę o pochodzeniu poznanego młodzieńca.
9. Podsłuchanie żalów Julii przez Romea.
a) Rozmowa bohaterów.
b) Chęć zapewnienia czternastoletniej dziewczyny o stałości uczuć głównego bohatera.
10. Prośba do Wawrzyńca o udzielenie ślubu.
a) Zasugerowanie pogodzenia skłóconych od wielu lat rodów.
11. Przekazanie informacji o uroczystości Marcie, opiekunce Julii.
12.

Romeo i Julia – William Szekspir – Rozprawka

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Romeo i Julia – William Szekspir – Rozprawka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Temat: „Czy warto kochać, jeśli miłość prowadzi do śmierci?” ‒ miłość Romea i Julii
Miłość to niezwykłe uczucie, mimo iż w teorii termin powszechnie stosowany, nadal jest dla nas bardzo trudny do zrozumienia. Ludzie od tysięcy lat starają się poznać jej tajemnicę ‒ kiedy się rodzi, od czego tak naprawdę zależy. Pisarze oraz inni artyści przedstawiają ją w swoich dziełach na różne sposoby, często skupiając się przede wszystkim na jej najbardziej nieodgadnionej stronie ‒ uczuciu, które tworzy się między dwojgiem zupełnie obcych sobie ludzi. Utarło się przekonanie, iż dla prawdziwej miłości można zrobić wszystko, nawet jeśli miałoby to zakończyć nasz żywot. Wiele osób ma jednak co do tego wątpliwości ‒ czy faktycznie warto kochać, jeśli cała ta „niezwykła miłość” ostatecznie prowadzi do śmierci? Rozważania takie niezwykle często pojawiają się podczas lektury jednego z najwybitniejszych dramatów Szekspira „Romea i Julii” i to waśnie na podstawie tego dzieła, postaram się dowieść poprawności mojego stanowiska w tej sprawie. Według mnie bowiem odpowiedź na psotawione w temacie pytanie jest zasadniczo prosta ‒ warto kochać.Miłość jest w rzeczywistości połączeniem wielu innych, bardzo silnych uczuć ‒ szczęścia, przyjaźni, bólu, namiętności, a nawet złości. To właśnie za sprawą tak licznych sprzeczności staje się ona wyjątkowa oraz rzeczywiście trudna do pojęcia. Osobie, która nigdy nie czuła w swoim sercu przyjemnego ciepła na widok drugiego człowieka, nie doświadczyła motyli w brzuchu na skutek czyjegoś, chociażby drobnego dotyku lub nie miała różanych policzków, wywołanych przez dźwięk czyjegoś głosu, rzeczywiście niekiedy ciężko zrozumieć, jak można poświęcić własne życie dla kogoś obcego. Tutaj właśnie leży kolejny aspekt niezwykłości tego uczucia ‒ „kogoś obcego”; czyż nie dziwne jest to, że dwie zupełnie różne osoby potrafi złączyć coś takiego, co może pchnąć człowieka nawet do odebrania sobie życia? Fakt, iż osoba, która pokochała prawdziwie przynajmniej raz, nie będzie już w stanie wyobrazić sobie życia bez tego konkretnego, acz zaskakująco przyjemnego „ciężaru” na sercu. Obrazuje to niezwyciężoną siłę miłości. Samo zakochanie jest porównywane od strony naukowej do zażywania bardzo mocnych środków psychoaktywnych. Jeśli zatem jest to tak wspaniały stan, to czy tak naprawdę nie powinniśmy właśnie do niego dążyć? Będąc z naszą bratnią duszą chcemy stać się najszczęśliwszymi ludźmi na świecie. Rzekomo nie można osiągnąć już większej radości niż ta, która towarzyszy przebywaniu i dzieleniu emocji z kimś, kto jest nam przeznaczony. Czy zatem nie warte jest przeżycie tego na własnej skórze, samemu poczuć, jak to jest? Każda osoba, która była prawdziwie zakochana bez najmniejszych oporów odpowie, że stan, w którym wtedy znajduje się człowiek, jest czymś, czego nie da się w żaden sposób pojąć. Ciężko jest więc sobie wyobrazić, jak wspaniałe i unikalne jest to uczucie, że nie potrafimy bez ukochanej osoby żyć. Gdy raz serce ludzkie pozna, jak szczęśliwie może być tylko za sprawą drugiego człowieka, nie będzie już chciało słuchać o innym życiu. Bezcennym jest więc doświadczenie prawdziwej miłości, a samo kochanie i wzajemność wszystkich towarzyszących temu uczuć warte są wszystkiego. Doskonałym przykładem niemożności dalszego życia bez drugiej połowy są właśnie wspomniani przeze mnie kochankowe z Werony. Romeo dostając wiadomość o śmierci Julii nie zastanawia się nawet chwili, słowami wypowiedzianymi od razu po odejściu Baltazara przekazującego mu tragiczne wieści: „Tak, Julio! Tej jeszcze nocy spocznę przy twym boku” podejmuje decyzję o samobójstwie. Podobnie postępuje dziewczyna ‒ widząc, do czego posunął się ukochany, sama postanawia się otruć. Gdy jednak morderczej substancji nie starcza, nie cofa się nawet przed przebiciem samej siebie sztyletem. Widząc ukochaną osobę, z którą pragnęło się dzielić całe swoje życie ‒ szczęście, troski, radość ‒ martwą, zdają sobie oboje sprawę, iż będą skazani na błąkanie się po tym świcie bez niej, nie widzą po prostu dalszego sensu swojego żywota. Chociaż wiele osób mogłoby sam ten czyn nazwać głupstwem, to należy się zastanowić uprzednio nad jedną kwestią: czy Julia rzeczywiście była niemądra? Infantylna? Porywcza? Nie, zdecydowanie nie, przynajmniej pod koniec utworu. Z początku może i reprezentuje ona pewną uległość, postrzeganie świata w dziecinny sposób, jednak z czasem wszystko to się zmienia (zresztą pod wpływem właśnie miłości). Młoda Kapulet jest bohaterką dynamiczną ‒ w trakcie trwania utworu czytelnik obserwuje jej głęboką przemianę ‒ staje się odważna, pewna w swoich decyzjach i rozsądna ‒ przykłada dużą wagę do planowania danych rozwiązań, a w postanowionych działaniach trwa konsekwentnie, nawet z ukrytym w sercu lękiem, jak na przykład przy wypiciu fiolki z napojem usypiającym. Jeżeli zatem nawet inteligenta Julia podjęła się tego rzekomego „głupstwa”, to uważam, iż pokazuje to jednak głębszy sens takowego postępowania. Życie bez miłości nie jest bowiem życiem, co doskonale czuli werońscy kochankowie ‒ umiera się z każdym dniem, ale jest to śmierć o wiele gorsza, powolna; człowiek zanika stopniowo z dnia na dzień, staje się wrakiem samego siebie.
Bezcennym jest samo doświadczenie miłości. W gruncie rzeczy nie najważniejsze jest to, jak długo będziemy się nią cieszyć, ale sam fakt jej doświadczania. Oczywiste jest, iż każdy z nas chciałby trwać wiecznie przy drugiej osobie ‒ przeżywać z nią najpiękniejsze chwile życia, aż do samego jego końca. Jak jednak wspomniałam ‒ głównej roli nie gra tutaj czas, w którym możemy doświadczyć szczęścia, namiętności ‒ istotnym jest autentyczność i siła tych doświadczeń. Czasem ludzie mówią, że prędzej czy później żałuje się prawdziwego zakochania. Należy się jednak zastanowić nad jedną sprawą ‒ czy naprawdę żałujemy wtedy samego zakochania? Czy może jednak tego, iż nie możemy na powrót poczuć tych wszystkich silnych emocji, że nie możemy znowu wrócić i „upoić się” tym niezwykłym stanem? Potwierdzenie tego wszystkiego również możemy dostrzec w dziele Williama Szekspira. Akcja całego utworu rozgrywa się bowiem na przestrzeni dokładnie pięciu dni i nocy. Romeo i Julia mieli zatem stosunkowo niewiele czasu ‒ zwłaszcza porównując to do „klasycznych standardów” ‒ by się sobą nacieszyć. Dodatkowo na drodze ich miłości istniało wiele przeszkód: prawo, konflikt między ich rodami, a i los im nie sprzyjał (w

Romeo i Julia – William Szekspir – Streszczenie szczegółowe

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Romeo i Julia – William Szekspir – Streszczenie szczegółowe, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

„Romeo i Julia” to dramat napisany przez Williama Szekspira. Już na samym początku, w prologu, dowiadujemy się, jak zakończy się ta historia. Po jego przeczytaniu wiemy, że jednym z tematów utworu będzie spór między dwiema rodzinami, akcja utworu toczy się we Włoszech, głównie w Weronie (na chwilę przenosi się również do Mantui), a jednym z ważniejszych motywów będzie miłość dwójki młodych osób, które na końcu tragicznie umierają. Na pewno dla wielu osób będzie to zaskoczenie, że wszystkiego dowiadujemy się na początku, ale to tylko udowadnia, że całość fabuły nie jest taka ważna, jak samo przedstawienie jej i przesłanie płynące z całości. Akcja obejmuje pięć dni; od poranka w poniedziałek do piątku. Wiemy, że utwór jest dramatem, ponieważ nie ma tu podziału tekstu na rozdziały, a na akty, których jest pięć, oraz na sceny. Występują tu też didaskalia, inaczej tekst poboczny, które ma pomóc reżyserom czy aktorom w wystawieniu sztuki na scenie.
Poniżej przedstawię szczegółowy opis każdego aktu.
Akt I
Akcja rozpoczyna się na placu w Weronie. Dochodzi tam do rozmowy między dwoma sługami rodu Kapuletów. Samson próbuje dowieść, jaki jest odważny, mówi nawet, że byłby w stanie mordować kobiety z rodu Montekich. Po pewnym czasie spotykają oni służących właśnie tamtego rodu – Baltazara i Abrahama. Dochodzi między nimi do kłótni, która przeradza się w walkę na miecze. Wszystko stara się powstrzymać Benwolio, który jest siostrzeńcem Pana Monteki, lecz nie udaje mu się, ponieważ przybywa Tybalt, krewny Pani Kapulet. Ten wyzywa go do walki. W międzyczasie na placu zbiera się coraz większy tłum. Zjawiają się również głowy dwóch zwaśnionych rodów: Pan Monteki oraz Pan Kapulet. Doszłoby między nimi do walki, ale wszystko przerywa przejeżdżający tamtędy książę Eskulus, który rozkazuje przerwanie tego wszystkiego i rozejście się, grożąc torturami. Wzywa też do siebie Pana Kapuleta. Na miejscu pozostają państwo Monteki oraz Benwolio i rozmawiają o zachowaniu Romea. Benwolio mówi im o swoich spostrzeżeniach dotyczących zachowania swojego przyjaciela (i kuzyna), oferuje pomoc, postanawia dowiedzieć się, jaka jest przyczyna jego przygnębienia i smutku. Zjawia się Romeo, dlatego państwo Monteki odchodzą, a Benwolio dowiaduje się, że za wszystkim stoi kobieta, która nie odwzajemnia jego uczuć.
Tym razem możemy przysłuchać się rozmowie Kapuleta oraz Parysa, który jest krewnym księcia. Stara się on o rękę Julii, ale Kapulet, który jest jej ojcem, nie jest przekonany do tego pomysłu. Uważa, że hrabia powinien jeszcze trochę poczekać, ponieważ jego córka ma tylko czternaście lat. Przy okazji wspomina, że wieczorem odbędzie się przyjęcie, na które zaprasza go i może tam znajdzie swoją miłość. Następnie sługa Pana Kapuleta otrzymuje listę gości do zaproszenia. Pojawia się problem, ponieważ służący nie potrafi czytać, jednak bardzo szybko rozwiązuje ten problem, prosząc napotkanego Romea oraz Benwolia o odczytanie listy. Właśnie dzięki temu przyjaciele dowiadują się o przyjęciu i postanawiają na nie przyjść, a żeby nikt ich nie rozpoznał (bal jest w końcu organizowany przez wrogi ród) to założą maski.
Pani Kapulet prosi służącą Martę o wezwanie swojej córki. Kiedy jej wyczekują, Marta, która była nianią dziewczyny, wspomina różne sytuacje. Kiedy Julia przychodzi, to Pani Kapulet rozpoczyna rozmowę o małżeństwie. Namawia ją, aby podczas przyjęcia przyjrzała się Parysowi, który jest świetnym kandydatem. Jak widać, ma nieco inne zdanie niż jej mąż.
Romeo, Benwolio i ich przyjaciel Merkucjo docierają na przyjęcie. Ostatni z nich nieustannie radzi Romeowi, aby zatańczył z którąś z panien. On jednak nie jest w dobrym nastroju i nie myśli o zabawie, a przeczuwa, że ich przybycie będzie miało tragiczne skutki.
Przed rozpoczęciem przyjęcia Pan Kapulet wygłasza przemówienie. Po pewnym czasie Romeo spostrzega piękną dziewczynę. Jest nią zachwycony, dlatego pyta sługę, kim ona jest. Niestety wyłapuje to Tybalt i rozpoznaje głos któregoś z Montekich. Ma w planach wyrzucenia nieproszonego gościa, ale nie pozwala mu na to Kapulet, gdyż nie chce robić zamieszania. Romeo podchodzi do dziewczyny, która go wcześniej urzekła i rozpoczyna rozmowę. Po chwili młodzi już się całują, ale przerywa im służąca (Marta), która przywołuje dziewczynę do matki. Kiedy ona odchodzi, Romeo dowiaduje się od Marty, że ów niewiasta to Julia, córka Kapuletów i wypowiada wtedy następujące słowa: „Życie me jest więc w ręku mego wroga”. Kiedy bal się kończy, Julia pyta Martę o młodzieńca, z którym się całowała. Okazuje się, że to Romeo, syn Montekich. Julia staje się smutna i przygnębiona. Właśnie od tego momentu, miłość od pierwszego wejrzenia złączy ich na zawsze.
Akt II
Rozpoczyna się on kolejnym prologiem, z którego wynika, że wcześniejsza miłość Romea nie była prawdziwa, ale pojawiła się nowa, a na dodatek odwzajemniona, ponieważ Julia czuje do niego to samo.
Przyjęcie dobiegło końca, przyjaciele zmierzają do domu. W pewnej chwili Romeo wchodzi na mur, a następnie znika w ogrodzie Kapuletów. Przyjaciele wołają go i szukają, ale nikt się nie odzywa. W końcu się poddają i odchodzą.
W oknie ukazuje się Julia. Tak bardzo pragnie miłości Romea, że proponuje mu, aby wyrzekł się swojego rodu. Mówi tak, ponieważ wie, że ich skłócone rodziny nie pozwolą im na małżeństwo. Po chwili dziewczyna orientuje się, że pobyt jej kochanka w tym ogrodzie nie jest bezpieczny, wszystko przez kłótnie tych dwóch rodzin. Zastanawia się również, jak zdołał pokonać mur. On odpowiada, że nie sprawiło mu to problemów, „bo miłość nie ma żadnych tam i granic”. Młodzi wyznają sobie miłość, potem umawiają się, że do Romea następnego dnia, o dziewiątej, przyjdzie posłaniec. Młodzieniec odchodzi, kieruje się do celi ojca Laurentego.
Romeo przybywa do zakonnika, ten myśli, że młodzieniec spędził całą noc u Rozaliny, jednak on zaprzecza. Mówi mu o jego miłosnej sytuacji, że tym razem jest ona pewna i odwzajemniona. Na początku ojciec obwinia go o niestałość jego uczuć, ale później postanawia udzielić im ślubu. Przypuszcza, że raz na zawsze rozwiąże to wszelkie spory pomiędzy tymi rodami.
Ta akcja ma miejsce na jednej z ulic. Merkucjo i Benwolio zastanawiają się, gdzie Romeo spędził noc, gdyż wiedzą od jednego ze sług, że nie było go w domu. Obawiają się o życie przyjaciela, ponieważ Tybalt dostarczy do niego list. Po chwili zjawia się Romeo. Przyjaciele rozmawiają, widzą, że Romeo jest zmęczony. Pojawia się Piotr wraz z Martą, która jest posłańcem. Szuka Romea, a tymczasem Merkucjo nie zachowuje się uprzejmie, szydzi z kobiety. W końcu przyjaciele poszukiwanego odchodzą, wtedy Romeo prosi Martę, aby przekazała Julii, żeby przybyła do celi ojca Laurentego pod pozorem spowiedzi, a tak naprawdę wezmą ślub. Prosi ją również, żeby odebrała od pewnego człowieka drabinę, która będzie służyła do wchodzenia na balkon ukochanej. Marta się zgadza, a dodatkowo mówi mu, że Julię na oku ma również hrabia Parys.
Julia ze zniecierpliwieniem wyczekuje w ogrodzie Marty, ponieważ minęło już dużo czasu od dziewiątej. W końcu się zjawia i mówi Julii o planie Romea. Ta wniebowzięta wybiega, a służąca wychodzi odebrać drabinę.
Zakochani spotykają się przy celi ojca Laurentego, ponownie wyznają sobie miłość, a następnie udają się do kaplicy, gdzie ma się odbyć ich ślub.
Akt III
Benwolio i Merkucjo spacerują po głównym placu w Weronie, po chwili pojawia się Tybalt, który chce porozmawiać

Romeo i Julia – William Szekspir – Charakterystyka bohaterów

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Romeo i Julia – William Szekspir – Charakterystyka bohaterów, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Romeo Monteki to potomek rodziny Montekich, jedyny syn. Młodzieniec ten zawsze dbał o wygląd, nosił modne francuskie stroje.
Cechował się między innymi szlachetnością, ale i nieopanowaniem. Dla honoru rodziny gotów był zrobić wszystko. Przeżywał również wiele miłosnych uniesień. Początkowo myślał, że kocha Rozalinę. Sądził, że ta była miłością jego całego życia. Po jej odrzuceniu załamał się, przez cały czas był smutny, wręcz zrozpaczony, załamany.
Miłość, którą obdarzył Julię sprawiła, że dojrzał wewnętrznie. Stał się osobą spokojną, odpowiedzialną. Pomimo tak młodego wieku, bohater podjął dwie życiowe decyzje. Pierwsza z nich dotyczyła związku z Julią, druga samobójczej śmierci dla miłości.
Julia Capulet to niemal czternastoletnia dziewczyna. Była wyjątkowo piękna, zgrabna, wyróżniała się urodą w gronie rówieśniczek.
Na początku dzieła zachowywała się niczym dziecko, co było zrozumiałe ze względu na jej wiek. To wrażliwa, delikatna, posłuszna woli rodziców nastolatka. Nie buntowała się przeciwko swojej matce i ojcu.
Uczucie do Romea błyskawicznie zmienia dziecko w świadomą swych dążeń kobietę. W bohaterce można dostrzec wiele zmian. Niespodziewanie stała się asertywna, pewna swoich słów, odważna, zaradna i silna. Dojrzała emocjonalnie. W przeciwieństwie do ukochanego nie traciła zupełnie głowy dla miłości, trzeźwo oceniała sytuację. Jej plan opracowany wraz z Wawrzyńcem, a także samobójstwo to niezaprzeczalne dowody miłości.
Ojciec Laurenty, inaczej Wawrzyniec to zakonnik, starszy człowiek. Zajmował się kapłaństwem, a także uprawą różnych ziół. Mieszkał z dala od innych ludzi. Był spowiednikiem i powiernikiem głównego bohatera. Od dłuższego czasu pragnął on pogodzić skłócone rody, Capuletów i Montekich.
Był człowiekiem spokojnym i cichym, przyjmował postawę przeciwko nienawiści. Nie umiał on pojąć miłości młodych, traktował to jako sposób, by pogodzić rody.
Cechował się między innymi kreatywnością. Obmyślił plan, który miał pomóc żyć Julii i Romeowi razem, pomimo sprzeciwu ich rodziców.
Momentami zachowywał się tchórzliwie. Gdy Julia obudziła się w trumnie, zostawił ją samą. Miał jedna

Wiliam Szekspir – o autorze

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Wiliam Szekspir – o autorze, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Romeo i Julia – William Szekspir – Recenzja książki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Romeo i Julia – William Szekspir – Recenzja książki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

,,Romeo i Julia’’ to tytuł, który zna niemal każdy człowiek. Dramat angielskiego poety, Williama Shakespeare’a, odniósł ogromny sukces na całym świecie. Lektura posiada wielu czytelników również w XXI wieku pomimo tego, że autor zmarł ponad czterysta lat temu.
Patrząc na tytuł utworu nietrudno zgadnąć, iż głównymi bohaterami lektury byli Julia i Romeo. Mieszkali oni w Weronie, w dwóch wrogich sobie domach: Kapuletów i Montekich. Romeo początkowo darzył sympatią Rozalinę, dziewczyna jednak nie odwzajemniała jego uczucia. Młodzieniec opowiedział o tym swojemu kuzynowi, a ten poradził mu, by poszukał innej kobiety dla siebie. Tymczasem Kapulet rozmawiał z Parysem o swojej córce, Julii. Troskliwy opiekun uważał, iż dziewczyna była zbyt młoda na małżeństwo. Zaprosił go jednak na bal maskowy. Wręczył także listę gości swojemu słudze, który nie umiał czytać. Przypadkiem napotkał on Romea wraz z Benvolią. Dwóch młodzieńców pomogło słudze. Romeo na wieść o uczcie, postanowił udać się do domu nieprzyjaciela. Wykorzystał maskę, by nikt go nie rozpoznał. Podczas uroczystości po raz pierwszy spotkał Julię. Oboje poczuli ogromną miłość. Po zakończonej zabawie dziewczyna dowiedziała się od swojej piastunki kim był młodzieniec.
Niebawem Romeo podsłuchał Julię, która wyszła na balkon i głośno się żaliła, iż pokochała przedstawiciela wrogiego rodu. Młodzieniec odezwał się nagle, a po rozmowie zakochani wyznali sobie miłość. Dziewczyna nie była jednak pewna co do wyznań, które usłyszała. Chłopak, by udowodnić stałość w swoich uczuciach, poprosił brata Wawrzyńca o udzielenie im ślubu. Następnie przekazał opiekunce dziewczyny wiadomość o miejscu i czasie wydarzenia. Niebawem Romeo i Julia zostali małżeństwem.
Jakiś czas później doszło do tragicznego wydarzenia. Podczas spaceru Merkucjo spotkał bratanka pani Kapulet, Tybalta. Niespodziewanie pojawił się tam również Romeo, którego nagle zaatakował Tybalt. Merkucjo stanął pomiędzy przeciwnikami, jednak wróg Romea wykorzystał sytuację i trafił pchnięciem obrońcę, po czym uciekł. Romeo obwiniał się o ranę przyjaciela. Gdy Benvolio poinformował go o śmierci rannego, ten zabił Tybalta. Nagle zjawili się mieszkańcy, Benvolio próbował wytłumaczyć zachowanie kuzyna. Jednak pani Kapulet oskarżyła go o kłamstwo. Książę Escalus wydał surowy wyrok na Romea, skazał go na wygnanie.
Diametralnie zmieniła się opinia ojca Julii, mężczyzna postanowił oddać rękę córki Parysowi. Dziewczyna nie zgodziła się na ślub, co wywołało ogromną złość u jej rodziców. Zrozpaczona udała się do Wawrzyńca,

Rodzaj i gatunek

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Rodzaj i gatunek, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

[{„insert”:”Pewnie wielu z nas choć raz słyszało o utworze „Romeo i Julia”, w którym została przedstawiona jedna z najbardziej znanych wizji miłości. Utwór ów jest dramatem, a dokładniej tragedią autorstwa Williama Szekspira. Niestety nie jest znany dokładny czas jego powstania. W 1598 roku ukazała się książka pod tytułem„Skarbiec Pallady: Skarbnica mądrości” Francisa Meresa, w którym autor, pisząc o wybitności Szekspira, przywołuje się między innymi do wyżej wspomnianego dramatu. Mając na uwadze to oraz fakt, że dramaturg urodził się w 1564r., szacuje się, że dzieło powstało w drugiej połowie XVI w. Część badaczy literatury przyjmuje okres między 1591 a 1595 rokiem.„Romeo i Julia” było jednym z pierwszych utworów w życiu dramaturga. Powstał w tak zwanym eksperymentalnym okresie twórczości Szekspira. Został on napisany, razem z kilkoma innymi sztukami, dla zespołu o nazwie Słudzy Lorda Szambelana. Ni

Problematyka

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Problematyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Problematyka książki „Romeo i Julia” Williama Szekspira.
Dramat pokazuje, jak ważna jest zgoda, która buduje dobre relacje oraz daje wiele korzyści w przeciwieństwie do niezgody, która potrafi tylko niszczyć zarazem fizycznie, jak i psychicznie. Sama historia świetnie dowodzi, że niezgoda prowadzi do wojen, przez które umiera oraz cierpi wiele niewinnych osób. Dwie rodziny arystokratów zapłaciły życiem własnych dzieci za swoją wzajemną nienawiść i wojnę, którą ze sobą toczyli. Dowiedzieli się, że każdy rodzaj nienawiści jest zły i przez niego cierpi ich najbliższa rodzina. Jednym z istotnych czynników kształtowania losów bohaterów jest tak zwane przeznaczenie przejawiające się między innymi w ich snach. Od pierwszych stron wszystko dąży ku tragicznemu końcowi.
Utwór ostrzega nas przed tym, aby nie budować życia na kłamstwie oraz nienawiści, ponieważ możemy znaleźć się w sytuacji bez wyjścia a mydlana bańka, którą stworzyliśmy z tych emocji, w pewnym momencie boleśnie pęknie. Konfliktem ukazanym w dramacie jest konflikt wartości. Autor ukazuje dwie różne, a zarazem łączące się wartości jak nienawiść oraz miłość. Głównymi bohaterami jest dwójka kochających się ludzi pochodzących z rodów, które nienawidzą się nawzajem. Konflikt ten zawiązał się w tak dalekiej przeszłości, że zdaje się, rody same nie wiedzą, za co tak bardzo się nienawidzą, ale również nie chcą tego zmienić. Jedynym słusznym wyborem jest to, aby para kochanków dostała zgodę na poślubienie się nawzajem, co będzie równoznaczne

Plan wydarzeń

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Plan wydarzeń, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

1. Wrogość Capulettich i Montecchich.
2. Walka sług z dwóch wrogich sobie domów na placu miejskim w Weronie.
3. Interwencja księcia Eskalusa, jego reprymenda oraz zakaz dalszych walk pod groźbą surowej kary.
4. Plany Capulettiego dotyczące zamążpójścia jego córki Julii z Parysem – krewnym księcia Eskalusa.
5. Przyjaźń Romea – syna Montecchiego z Merkucjo i wieść o balu wydawanym przez Capulettich.
6. Decyzja Romea o wybraniu się na uroczystość.
7. Liczne zabawy, tańce.
8. Rozpoznanie Romea przez Tybalta i jego podejrzliwość.
9. Obserwacja, fascynacja Romea Julią.
10. Spotkanie Romea i Julii.
11. Gwałtowne uczucie młodego Montecchiego do córki wroga swojej rodziny.
12. Romeo w ogrodzie Capulettich.
13. Rozmowa z Julią, wyparcie się własnych nazwisk przez oboje zakochanych, wyznanie miłości oraz propozycja zawarcia związku małżeńskiego.
14. Wizyty młodych u ojca Laurentego, prośby o udzielenie, przewodzenie uroczystości sakramentalnej.
15. Potajemny ślub lubych udzielony przez ojca Laurentego.
16. Kolejna awantura

Streszczenie

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

„Romeo i Julia” to dramat napisany przez Williama Szekspira. Powstał on przed 1598 rokiem, gdyż już wtedy utwór ten był popularny w Anglii. Autor dzieła nazywany był najznakomitszym angielskim pisarzem komedii oraz tragedii.
W prologu poprzedzającym akt pierwszy Chór wprowadza nas do całego utworu. Mówi, czego czytelnik ma się spodziewać w dramacie. Pieśni Chóru to cechy charakterystyczne teatru elżbietańskiego. „Romeo i Julia” opowiada o dwóch skłóconych ze sobą rodach. Każdy z głównych bohaterów pochodzi z jednego z nich. Łączy ich miłość, której ich środowisko nie akceptuje. Na koniec kochankowie umierają.
Scena pierwsza rozgrywa się na placu miejskim w Weronie. Poznajemy w niej dwóch wiernych służących Kapuletów Samsona i Grzegorza. Oboje uzbrojeni są w tarcze oraz miecze. Rozmawiają na temat swojej niechęci do rodu Montekich. Pierwszy z wymienionych mówi o rzezi jaką chce zrobić na kobietach. Ta myśl jednak przeraża jego towarzysza. Po chwili dołącza do nich Abraham. Służy on jednak innemu panu, znienawidzonemu przez ród Kapuletów. Panowie zaczynają się kłócić o to, który z możnowładców jest lepszy. Potyczkę przerywa Benwolio rozdzielając ich mieczem. Następnie pojawia się kolejna postać, jaką jest Tybalt. To bratanek pani Kapulet. Jest on świetnym zabójcą i umie się posługiwać bronią. Znowu dochodzi do walki, jednak tym razem na placu zjawiają się także przedstawiciele dwóch rodów i też pragną rozwiązać konflikt siłą. Całą akcję przerywa książę Eskalus, który właśnie przejeżdżał tamtą drogą z całym swoim orszakiem. Grozi on torturami oraz śmiercią tych, którzy jeszcze raz wejdą w bójkę. Ta sytuacja uspokaja zebranych. Monarcha prosi, aby pan Kapulet udał się wraz z nim do ratusza i obaj odchodzą.
Tymczasem na placu miejskim państwo Monteki rozmawiają z najlepszym przyjacielem ich syna. Okazuje się, że Romeo od pewnego czasu jest w złej kondycji. Ciągle unika kontaktów towarzyskich, w nocy nie śpi, lecz spaceruje po przedmieściach. Benwolio martwi się, że chłopak ma jakiś problem, z którym nie może sobie poradzić samodzielnie. Bardzo chce pomóc głównemu bohaterowi i mówi o tym też jego rodzicom. Chwilę później na scenie pojawia się sam Romeo. Przyjaciele wymieniają kilka zdań. Okazuje się, że młody Monteki jest nieszczęśliwie zakochany w pewniej kobiecie, jednak nie chce zdradzać jej tożsamości. Możliwe jest, że miłość chłopaka jest nieodwzajemniona, albo kochanka złożyła śluby czystości. Mówi, że „jego serce zapomnieć nie może”. Domyślamy się, że musiało to być poważne uczucie. Mężczyzna nie chce skupiać się na innych kobietach, gdyż nie może zapomnieć o wybrance jego serca. Jak się później dowiadujemy, tajemnicza kochanka głównego bohatera to Rozalina.
W sennie drugiej przyglądamy się rozmowie hrabiego Parysa z Kapuletem. Pierwszy z wymienionych oznajmia, że czuje coś do Julii. Jej ojciec uważa jednak, że córka jest jeszcze za młoda na małżeństwo (jest w wieku 14 lat). Mówi, aby zalotnik poczekał jeszcze dwa lata, a otrzyma jego błogosławieństwo. Oprócz tego hrabia został zaproszony na uroczyste przyjęcie w posiadłości Kapuletów. Służący, który otrzymał listę gości, jak się okazało nie umiał czytać. Jest to przychylna sytuacja dla Romea, który pragnie zakraść się wtedy do domu swoich wrogów.
Teraz przenosimy się do komnaty, w której znajdują się matka Julii, niania oraz sama główna bohaterka. Pani Kapulet przedstawia córce sytuacje dotyczącą jej ślubu z Parysem, prosi, aby zwróciła na niego uwagę podczas wieczornego balu. Julia z niechęcią zgadza się na tę prośbę, jednak jest smutna z tego powodu. Nie chce ona jeszcze wychodzić za mąż, jednak nie umie przeciwstawić się woli rodziców.
Przyjęcie u Kapuletów miało formę balu maskowego. Nikogo nie dało się rozpoznać dzięki ich zakrytym twarzą. W miejscu tym pojawili się niezaproszeni goście w postaci Romea, Merkucja oraz Benwolia. Główny bohater pragn�

Bohaterowie

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bohaterowie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

William Szekspir „Romeo i Julia” – bohaterowie
Romeo Monteki – główny bohater dramatu. Był synem Teda Monteki i Karoliny Monteki. Zakochał się w pięknej, cudownej Julii, która pochodziła z rodu skłóconego z rodem jego rodziców. Mężczyzna na początku akcji odznaczał się takimi cechami jak: szlachetność, gwałtowność, nieopanowanie, które czyniło go skłonnym do romantycznych uniesień. Początkowo kochał Rozalinę, lecz po poznaniu tytułowej bohaterki szybko zmienił zdanie. Uświadomił sobie, że wcześniej kochał jedynie wyobrażenie dziewczyny. Pod wpływem prawdziwego oraz głębokiego uczucia do Julii bardzo się zmienił. Stał się odpowiedzialny, dojrzały, opanowany. Załamany, myśląc, iż jego ukochana nie żyje, postanowił popełnić samobójstwo.
Julia Kapulet – główna bohaterka, zaledwie czternastoletnia córka państwa Kapuletich. W czasie trwania akcji utworu czytelnik może zaobserwować u niej ogromną zmianę wewnętrzną. Z początku była osobą dziecinną, wrażliwą, zawsze posłuszną rodzicom. Można to traktować jako normalne zachowanie z uwagi na jej wiek. Nigdy nie wyrażała własnego zdania. Wszystko zmieniło się pod wpływem uczucia do Romea. Stała się zaradna, asertywna, zdecydowana. Planowała uwolnić się od wymagających rodziców, uniknąć ślubu z Parysem – mężczyzną, którego nie darzyła żadnym uczuciem. Chciała uciec ze swoim ukochanym. Opracowała wraz z Ojcem Laurentym skomplikowany plan wraz. Gdy jednak okazało się, że nie wszystko poszło zgodnie z planem, a zrozpaczony rzekomą „śmiercią” Julii Romeo postanowił się zabić, dziewczyna równie

Czas i miejsce akcji

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Czas i miejsce akcji, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Utwór pt. „Romeo i Julia” to ponadczasowe i uniwersalne dzieło opowiadające o losach tytułowych bohaterów. Na kartkach lektury opisywana jest ich wielka i nieszczęśliwa miłość. Romeo i Julia stanowią jednocześnie ideał miłości romantycznej oraz tragicznej. Utwór opiera się na typowych i prostych schematach. Pozornie w historii nie ma nic niezwykłego, ponieważ miłość dwojga ludzi lub zakazy rodziców to problemy codziennego, także współczesnego życia. Jednak oryginalność w dziele powoduje jego tragiczny wymiar. Wszystko, co czynią bohaterowie obraca się przeciwko nim. Romea i Julię ściga zły los. Motyw fatum nasuwa skojarzenie z bohaterami starożytnych tragedii (np. „Król Edyp” autorstwa Sofoklesa). Ważnym elementem w utworze jest nieszczęśliwy przypadek. Zrozpaczony Romeo doprowadza do własnego samobójstwa, choć Julia budzi się zaledwie kilka chwil później. Od momentu spotkania bohaterów w tzw. scenie balkonowej wydarzenia toczą się bardzo szybko i lawinowo. Wartka akcja prowadzi do pośpiesznej decyzji o zaślubinach. Następnie w bardzo gwałtownym tempie dochodzi do bójki m

Geneza

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Geneza, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

,,Romeo i Julia”- Geneza i gatunek

Geneza:
Tak jak z praktycznie wszystkimi dziełami Williama Szekspira, nie do końca wiemy, czy na pewno są to dzieła, które wyszły spod jego ręki. Wiemy jednak, że utwór ten powstał gdzieś pomiędzy rokiem 1591 a 1598. Najprawdopodobniej pierwsza redakcja tego tekstu powstała w 1591 roku. W latach 1594-1595 Szekspir wprowadził do pierwotnego tekstu znaczące poprawki, nadające mu kształt jaki znamy dzisiaj. Pierwszy raz sztukę wystawiono zaraz po zakończeniu redakcji tekstu w 1595 roku, w teatrze ,,The Theatre”, z którym od swoich pierwszych kroków jako aktor i dramaturg, związany był Szekspir. Pierwsze wydanie drukiem, pojawiło się w roku 1597, a jego tytuł brzmiał: ,,Wybornie pomyślana tragedia Romea i Julii, tak jak była często, z wi

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.