Menu lektury:
Sposób na Alcybiadesa
Zamień czytanie na oglądanie!
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Zamień czytanie na oglądanie!
Charakterystyka
Charakterystyka Alcybiadesa
Alcybiades to główny i zarazem tytułowy bohater powieści pod tytułem „Sposób na Alcybiadesa”, której autorem jest Edmund Niziurski. Wydarzenia opisane w utworze rozgrywają się w jednym z warszawskich liceów, znajdującym się w dzielnicy o nazwie Żoliborz, gdzie bohater – Tymoteusz Misiak – jest nauczycielem historii.
Pochodzenie Przezwiska
Swoje przezwisko zawdzięcza temu, że ciągle ostrzegał swoich uczniów przed losem Alcybiadesa, ateńskiego przywódcy, moralnie zepsutego, wygnanego z kraju. Uczniowie, na przekór, nazwali go imieniem postaci, której nie znosi. Nie miał żony ani dzieci, jest kawalerem.
Wygląd Fizyczny
Alcybiades jest starszym człowiekiem. W czasie trwania akcji ma sześćdziesiąt dwa lata. Urodził się 18 sierpnia 1899 roku. Jego wzrost to 181 centymetrów – jest wysoki, ale nie widać tego, ponieważ lekko się garbi i ma zwisające ramiona. Przez to wydaje się niższy niż w rzeczywistości. Na nosie historyka widnieją okulary o grubych oprawkach. Alcybiades nie ma zbyt wiele włosów i nie przywiązuje dużej wagi do wyglądu, chodząc ciągle w nieuprasowanych ubraniach.
Charakter i Usposobienie
Alcybiades jest spokojny oraz łagodny. Nigdy nie podnosi głosu na swoich uczniów. Dyrektor szkoły uważa, że jest zbyt pobłażliwy dla swoich wychowanków. Są też opinie, że profesor minął się z powołaniem – według powszechnej opinii, powinien pracować naukowo, medytować, snuć refleksje filozoficzne, ewentualnie spędzać czas w zacisznym klasztorze w habicie mnicha.
Opinia Dyrektora
Dyrektor twierdzi, �
Zamień czytanie na oglądanie!
Recenzja książki
Co by było, gdyby w szkole nie trzeba było się uczyć?
Gdyby celujące oceny wpadały same do dziennika bez żadnego wysiłku, tylko za sprawą sprytnego sposobu? Co jeśli nawet na tych najgorszych, najbardziej wymagających pedagogów, istnieje sprytna metoda, aby nie robili klasówek i stawiali same szóstki?
Powieść Edmunda Niziurskiego zalicza się do literatury młodzieżowej i dzieje się w całości w środowisku szkolnym, konkretnie w męskiej szkole imienia Lindego. Barwne postacie, ciekawa narracja, zabawne dialogi i fascynująca koncepcja istnienia magicznego sposobu na doskonałe oceny bez wysiłku przyciągają uwagę czytelników.
Fascynująca Koncepcja 'Sposobu’
Nasi bohaterowie, zmagający się z codziennością szkolną, dowiadują się, że starsi uczniowie mają rozpracowane skuteczne metody na obijanie się na lekcjach nawet najbardziej wymagających nauczycieli i uzyskiwanie dobrych ocen. Niestety, te metody, zwane „sponami” (spo-na czyli „sposób na”), nie są łatwe do zdobycia ani tanie. Poszukiwacze łatwego sukcesu edukacyjnego mogą pozwolić sobie jedynie na najtańszy z nich, czyli tytułowy sposób na Alcybiadesa – poczciwego i niegroźnego nauczyciela historii.
Wielki Asocjacyjny Bluff
Rzeczywiście otrzymują niezawodny sposób, w którym dzięki „Wielkiemu Asocjacyjnemu Bluffowi” oraz innym technikom takim jak „zapuszczanie węża morskiego”, zaczynają otrzymywać doskonałe oceny z historii. Punktem zwrotnym historii j
Zamień czytanie na oglądanie!
Streszczenie
Wprowadzenie do „Sposobu na Alcybiadesa”
„Sposób na Alcybiadesa” to powieść dla dzieci opowiadająca o przygodach uczniów i nauczycieli jednej ze szkół w Warszawie. Historia rozpoczyna się w dniu, w którym główny bohater utworu – Marcin Ciamciara – przegląda po maturze zapiski z lat szkolnych i znajduje w nich informację o wydatkach na SPONĘ.
Początki SPONY
Początki SPONY sięgają dnia, w którym nauczyciele zbierają się w celu przedyskutowania problemu fatalnych wyników w nauce uczniów klasy 8A. Efektem spotkania jest mocne postanowienie grona pedagogicznego, żeby walczyć z nieuctwem ze wszystkich sił. Na reakcję ze strony uczniów tej klasy nie trzeba było długo czekać. Niedługo potem w Obserwatorium (szkolny strych) dochodzi do spotkania czwórki przyjaciół: Ciamciary, Zasępy, Słabego i Pędzla. Chłopcy zastanawiają się, jak poradzić sobie w obecnej sytuacji i jaka metoda działania okaże się najbardziej skuteczna na „gogów”.
Szukanie Pomocy
Przyjaciele postanawiają szukać pomocy u kolegów ze starszych klas. Ci jednak uświadamiają im, że takiego sposobu nie ma. Mówią im też, że ich nieuctwo wpłynęło niekorzystanie także na pozostałych uczniów tej szkoły. Dodatkowo jeden ze starszych uczniów daje przyjaciołom miesiąc na uspokojenie wszystkich nauczycieli. Wystraszeni chłopcy szukają ponownie pomocy u starszych kolegów.
Spotkanie z Kickim i Szekspirem
Przyjaciele wybierają się do Kickiego. Ten odsyła ich do Juliusza Lepkiego, zwanego Szekspirem, który właśnie ma próbę przedstawienia pod tytułem „Przebudzenie Afryki”. Chłopcy porywają Szekspira i próbują wymusić na nim, żeby zdradził im sposób na przechytrzenie nauczycieli. To jednak nie przynosi pożądanych efektów, a dodatkowo przyjaciele zostają zmuszeni do grania w sztuce teatralnej.
Kupno SPONY
Przyjaciele nie poddają się i ponownie idą do Kickiego. Tym razem chcą go przekupić jazdą na motorze Pędzla lub rakietą tenisową Ciamciary. Kicki daje się przekonać i zdradza im, że muszą udać się do Wątłusza Pierwszego, który był dawnym szkolnym bokserem. W międzyczasie wychodzi na jaw, że obiecywana rakieta nie należała wcale do Ciamciary.
Spotkanie z Wątłuszem
Następnego dnia przyjaciele spotykają się z Wątłuszem. Starszy ko
Zamień czytanie na oglądanie!
Streszczenie szczegółowe
Odkrycie Tajemniczego Skrótu
Absolwent pewnej szkoły, po maturze, robił porządki w swoich zapiskach. Gdy w zeszycie z hasłem KASA zobaczył tajemniczy skrót SPONAA, rozmarzył się i przypomniał sobie szkolne czasy.
Spotkanie w Gabinecie Dyrektora
Wszystko zaczęło się w gabinecie dyrektora, gdzie dawał on właśnie pouczenia paczce kolegów. Szkoła była bardzo stara i wspaniała, z której wywodzili się malarze, geografowie, podróżnicy, a także ci, którzy polegli w bitwach i wojnach. Jej uczniowie dorastali w blasku chwały.
Problemy Klasy 8A
Klasa 8A, o której jest ta opowieść, uczyła się źle. W połowie poprzedniego roku szkolnego odeszła wychowawczyni, a resztę roku uczniowie zbijali bąki. Mimo to większość z nich zdała do następnej klasy. Jednak niewiedza wyszła na wierzch na początku ósmej klasy, kiedy Pędzelkiewicz za pięć kolejnych liczb pierwszych podał: 1, 2, 3, 4, 5. Nauczyciel matematyki, Dziadzia, wściekł się i wyszedł z klasy.
Reakcja Dyrektora
Dyrektor nie reagował natychmiast, ale wkrótce wszyscy nauczyciele mieli dosyć, bo wiedza tej klasy była zerowa. Czwórka kolegów stanęła u dyrektora. Profesor Żwaczek od polskiego wytknął niewiedzę Pędzelkiewicza, Słabińskiego, Zasępy. Zdenerwowany dyrektor uderzył ręką w rzeźbę Katona, która potłukła się. Prawie wszyscy nauczyciele chcieli wyrzucić rzeźbę, ale pan Misiak, profesor historii zwany Alcybiadesem, uznał, że sklei Katona. Pozytywem w tej sytuacji było to, że chłopcy zostali wygonieni.
Poszukiwanie Rozwiązania
Dyrektor był załamany poziomem uczniów. Wezwał psychologa, ponieważ miał nadzieję, że niski poziom wiedzy wynika z jakichś chorób. Wkrótce zaczęła się rewolucja. Dyrektor dodał do planu lekcji więcej godzin, a wychowawcą klasy został pan Żwaczek.
Marcin Ciamciara i Chemia
Marcin Ciamciara spędził całą lekcję chemii na rozmyślaniach. Niestety, w miesiąc nie dało się nadrobić kilkuletnich zaległości. Marcin został wezwany przez profesora Farfalę do udziału w doświadczeniu. Niestety, zamiast wody wyszedł gaz piorunujący! Na szczęście sytuacja została szybko opanowana, ale do klasy wbiegł przerażony dyrektor oraz woźna Więckowska. Koledzy wybiegli do Wędzarni.
Spotkanie w Wędzarni
Zasępa uznał, że muszą znaleźć jakiś sposób na profesorów, którzy przecież też byli ludźmi. Po długich dyskusjach posiedzenie się skończyło, bo zadzwonił dzwonek na lekcję. Koledzy uznali, że muszą szukać Alibaby, który mógłby im zdradzić pięty achillesowe kilku nauczycieli. Niestety, on nie znał żadnych sposobów. Pozostawało iść do Kickiego.
Kicki i Szekspir
Kicki jednak też nie miał sposobów, za to polecił Juliusz Lepkiego, zwanego Szekspirem. Następnego dnia paczka ruszyła do Szekspira, który mia�
Zamień czytanie na oglądanie!
Streszczenie krótkie
Wspomnienia Ciamciary
Po maturze Ciamciara robił porządek w swoich zeszytach i odnalazł ten zatytułowany „Kasa”. Były w nim zapiski dotyczące paczki chłopców: Ciamci, Pędzla, Zasępy i Słabego. Znalazł tam notatkę „SPONA – 47 zł i 10 gr” i postanowił wrócić do czasów klasy VIII, kiedy wszystko się wydarzyło.
Wspomnienia ze szkoły
Ciamciara wspomniał grono nauczycieli – wszystkich z ich wadami i zaletami. Najważniejsze wydarzenie ze szkolnych lat było związane ze SPONĄ. Chłopcy szukali sposobów na nauczycieli, aby swobodnie przechodzić z klasy do klasy. Dyrektor chciał dowiedzieć się, dlaczego uczniowie klasy VIIIA mają takie braki, więc poprosił psychologa o zbadanie uczniów. Czwórka przyjaciół z VIIIA postanowiła popytać starszych uczniów o sposoby na nauczycieli. Alibaba dał im miesiąc na uspokojenie nauczycieli.
Nieudane eksperymenty i rady starszych
Marcin długo myślał o tym, jak poprawić sytuację klasy. Nawet podczas lekcji chemii, gdy poproszony przez nauczyciela do doświadczenia zamiast wody, otrzymał gaz piorunujący. Wybuch zepsuł aparat Kippa, a sytuacja klasy się pogorszyła. Koledzy poszli do Kickiego, który odesłał ich do Juliusza Lepkiego z X klasy, zwanego Szekspirem.
Poszukiwanie rozwiązania
Aby porozmawiać z Szekspirem, chłopcy udali się na próbę przedstawienia „Przebudzenie Afryki”, gdzie dostali rolę Murzynów. Szekspir nie chciał z nimi rozmawiać, więc chłopcy go związali i przenieśli w pobliże wędzarni, przypadkowo kładąc na mrowisko. Gdy dyrektor dowiedział się o tym, wezwał chłopców do swojego gabinetu, a Szekspir stanął w ich obronie.
Wielki zakup SPONY
Chłopcy chcieli przekupić kolegę motorem i rakietą, która nawet nie należała do nich. Wiedzieli, że Sposób jest płatny. Mieli tylko 7 złotych, ale udało im się sprzedać dętkę z motoru Kickiego za 34 złote. Z kwotą 47 złotych i 10 groszy postanowili pójść do Wątłusza Pierwszego, który po nokaucie skończył ze sportem. Powiedział im, że za taką kwotę mogą kupić jedynie Sposób Na Alcybiadesa.
Testowanie sposobu
Chłopcy postanowili przetestow
Zamień czytanie na oglądanie!
Plan wydarzeń
Przeglądanie zapisków przez Marcina Ciamciarę
Marcin Ciamciara, po zdaniu matury, postanowił przejrzeć swoje szkolne zapiski. Wśród nich odnalazł notatnik zatytułowany „Kasa”, w którym znalazły się informacje o wydatkach na SPONĘ (Sposób na Alcybiadesa). Było to szczególnie istotne, ponieważ dotyczyło kluczowego wydarzenia z czasów szkolnych.
Zebranie w sprawie nieuctwa klasy 8A
Grono pedagogiczne zorganizowało zebranie, aby omówić problem nieuctwa klasy 8A. Postanowiono, że będą walczyć z tym problemem z całych sił. Spotkanie to było początkiem wielu działań, które miały na celu poprawę wyników uczniów.
Spotkanie czwórki przyjaciół
Ciamciara, Zasępa, Słaby i Pędzel spotkali się w Obserwatorium (szkolny strych), aby omówić sposoby na nauczycieli. Byli zdeterminowani znaleźć skuteczne metody, które pozwolą im przechodzić z klasy do klasy bez większych problemów.
Poszukiwanie pomocy u starszych kolegów
Chłopcy postanowili poszukać pomocy u starszych uczniów. Alibaba dał im miesiąc na uspokojenie nauczycieli. Spotkali się także z Kickim, który odesłał ich do Juliusza Lepkiego, znanego jako Szekspir.
Próba przedstawienia i porwanie Szekspira
Podczas próby przedstawienia „Przebudzenie Afryki”, chłopcy porwali Szekspira, aby wymusić na nim sposób na „gogów”. Szekspir nie chciał z nimi rozmaw
Zamień czytanie na oglądanie!
Problematyka
Wstęp
Na pierwszy rzut oka „Sposób na Alcybiadesa” to opowieść o klasycznej walce uczniów z nauczycielami. Uczniowie próbują przebrnąć przez naukę w szkole bez stresu i wysiłku.
Poszukiwanie Sposobu
Grupa chłopców z ósmej klasy szkoły w Warszawie szuka sposobu, który pozwoli im uniknąć złych ocen bez wkuwania materiału. „Gogowie”, czyli nauczyciele, chcą zmusić młodzież do wysiłku i przyswojenia wiedzy. Uczniowie znajdują sposób na cwaniactwo, który ma im pomóc w realizacji planu.
Reakcja nauczyciela
Nauczyciel historii, na którego ma działać metoda, dowiaduje się o podstępie. Doświadczony pedagog przyjmuje wiadomość ze spokojem i zadowoleniem. Alcybiades uznaje, że sposób uczniów to świetna metoda na nauczenie ich historii i zainteresowanie przeszłością. Im więcej mamy do czynienia z jakimś zagadnieniem,
Zamień czytanie na oglądanie!
Bohaterowie
Marcin Ciamciara – Ciamcia
Marcin Ciamciara, pseudonim „Ciamcia”, jest głównym bohaterem i narratorem książki „Sposób na Alcybiadesa”. Opowiada swoją historię z przeszłości z dystansem czasu. Podczas trwania akcji książki jest uczniem klasy 8A i należy do paczki rozrabiaków w klasie. Uważany był za jednego z najgorszych uczniów i pomysłodawcę wybryków. Nie chciało mu się uczyć, więc szukał sposobów, aby zdać do kolejnej klasy bez większego wysiłku. Mimo słabych not, był zdolny, myślący i inteligentny. Po zakupie SPONY szybko „wciągnął się” w lekcje historii i polubił nauczyciela, Alcybiadesa. Gdy wszystko nie szło zgodnie z planem, starał się wyjaśnić nauczycielowi, co się wydarzyło.
Zenon Zasępa
Zenon Zasępa, uczeń klasy 8A, jest nieformalnym dowódcą paczki chłopaków. Zdolny i inteligentny, ale brak mu chęci do nauki. Wyszedł z inicjatywą zdobycia SPONY. Jest bezwzględny, uparty i wytrwale dąży do celu, nie zrażając się upadkami. Po kupnie SPONY wyraża swoje niezadowolenie, utrzymując, że kupili ją, aby mniej się uczyć, a nie mieć więcej zadań dodatkowych na kółku.
Słabińs
Zamień czytanie na oglądanie!
Zamień czytanie na oglądanie!
Czas i miejsce akcji
Wprowadzenie do przygód Ciamciary i jego przyjaciół
Przygody Ciamciary, Zasępy, Słabego i Pędzla rozpoczynają się na początku roku szkolnego 1960/1961. Bohaterowie książki „Sposób na Alcybiadesa” autorstwa Edmunda Niziurskiego walczą z nauczycielami, zwanymi „gogami”, głównie w szkole. Akcja toczy się w Liceum im. Samuela Lindego w Warszawie, w dzielnicy Żoliborz. W tej szkole bohaterowie wypoczywają w „wędzarni”, pocą się ze stresu w gabinecie dyrektora i starają się unikać nauki podczas lekcji.
Wątki poboczne
Akcja powieści Niziurskiego toczy się także poza szkołą. Wątki poboczne obejmują wydarzenia w domu Ciamciary, w stołecznym Domu Młodzieży oraz podczas zwiedzania Warszawy z wycieczką z Ełku. Chłopcy, oprowadzając gości po stolicy, pokazują swoją potężną wiedzę na temat stołecznych zabytków, co jednak nudzi ich gości.
Podróż do Czerska
Zamień czytanie na oglądanie!
Charakterystyka bohaterów
Profesor Tymoteusz Misiak – Alcybiades
Moim faworytem wśród bohaterów tej lektury jest profesor Tymoteusz Misiak, zwany przez uczniów „Alcybiadesem”. Uczy historii w Liceum im. Samuela Lindego, do którego uczęszczają główni bohaterowie. W kartotece sformułowanej przez Szekspira, prymusa z klasy IX, Juliusza Lepkiego, został oceniony bardzo wysoko. Był uważany przez uczniów za sprawiedliwego, choć wymagającego, a zarazem łagodnego, wyrozumiałego i spokojnego. Alcybiades był łysym, wiecznie przygarbionym sześćdziesięciodwulatkiem. Wychowankowie określili go mianem nauczyciela „dryfującego”, co oznaczało, że często zbaczał z omawianego tematu, co uczniowie wykorzystywali dla własnych korzyści. Podsumowując, uważam, że profesor Misiak, mimo swoich wygórowanych wymagań, był przyjaznym dla uczniów nauczycielem.
Dyrektor szkoły
Kolejną postacią, na którą warto zwrócić uwagę, jest dyrektor szkoły, nazywany przez uczniów „dyrem”. Surowy i dbający o tradycje szkoły, często
Zamień czytanie na oglądanie!
Geneza utworu i gatunek
„Sposób na Alcybiadesa” – powieść młodzieżowa Edmunda Niziurskiego
„Sposób na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego to bez wątpienia powieść. W książce znajduje się narrator oraz rozbudowany ciąg wydarzeń uporządkowany w czasie. Występują także dialogi, co spełnia wymogi dotyczące powieści. Można dodać, że jest to powieść młodzieżowa, ponieważ dotyczy spraw uczniowskich i jest przeznaczona dla młodych czytelników. Specyficzny język i pseudonimy bohaterów, takie jak Zasępa czy Ciamciara, sugerują, że to książka dla młodych czytelników, pisana przez autora młodego duchem.
Zamień czytanie na oglądanie!
Opracowanie
Wprowadzenie do fabuły książki „Sposób na Alcybiadesa”
Książka „Sposób na Alcybiadesa” opowiada o grupie uczniów, którzy nie mają chęci się uczyć i wiedzą niewiele. Udaje im się jednak przejść do kolejnej klasy. Kiedy ich nieuctwo zostaje odkryte, dostają polecenie od starszego chłopaka o przezwisku Alibaba. Muszą uspokoić wzburzone grono pedagogiczne, tak aby nie zwracało uwagi na ich podopiecznych.
Poszukiwanie „sposobów” na nauczycieli
Chłopcy, zamiast się pouczyć, postanawiają zdobyć „sposoby” na nauczycieli. Nie jest to jednak proste, ponieważ nikt nie chce ich zdradzić ani sprzedać. Ciamciara i jego przyjaciele porywają maniaka teatralnego o ksywce Szekspir, próbując go namówić do zdradzenia sposobu nawet za pomocą „tortur”. Na ich nieszczęście Szekspir uwalnia się z więzów i poprzysięga im zemstę. Przekonuje nauczycieli, że powinni oni uczęszczać na kółko teatralne.
Spotkanie z Wątłuszem Pierwszym
Chłopcy jednak nie rezygnują. Idą do Wątłusza Pierwszego, który zgadza się sprzedać im sposób. Mają jednak mało pieniędzy i mogą kupić tylko sposób na najłagodniejszego nauczyciela w szkole – Alcybiadesa. Ku
Zamień czytanie na oglądanie!
Najważniejsze informacje
„Sposób na Alcybiadesa”
Autor: Edmund Niziurski
ArrayEdmund NiziurskiArray to autor wielu znanych książek, takich jak Array”Księga urwisów”Array, Array”Sposób na Alcybiadesa”Array, Array”Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”Array, Array”Awantura w Niekłaju”Array i wielu innych. W 1975 roku otrzymał ArrayOrder UśmiechuArray.
Miejsce akcji
Akcja powieści rozgrywa się w różnych miejscach Warszawy, m.in. w szkole im. Lindego, ogrodzie szkolnym oraz Czersku.
Czas akcji
Powieść toczy się w roku szkolnym 1960/1961.
Bohaterowie
ArrayGłówni bohaterowie:Array
– Marcin Ciamciara (narrator)
– Słabiński
– Pędzelkiewicz
– Zasępa
– Juliusz Lepki (Szekspir)
– Bem
– Kicki
– Wątłusz
– Alibaba
ArrayPostacie dorosłe:Array
– Tymoteusz Misiak (Alcybiades)
– Dyrektor
– Pan Żwaczek – nauczyciel języka polskiego, wychowawca klasy VIII a
– Pani Kalino – nauczycielka