Tajemniczy ogród lub inna powieść

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Tajemniczy ogród lub inna powieść, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Charakterystyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Charakterystyka

„Tajemniczy ogród”Autorka książki, Frances Hodgson Burnett, urodziła się w Anglii, 24 listopada 1849 roku. Zmarła 29 października 1924 roku. Była powieściopisarką oraz autorką sztuk teatralnych. Do najbardziej znanych dzieł pisarki należą „Mała księżniczka” i „Tajemniczy ogród”. Powieść „Tajemniczy ogród” zaliczana jest do klasyki literatury dziecięcej. Opublikowano ją po raz pierwszy w roku 1911. Pierwsze polskie wydanie pochodzi z roku 1914, a przekładu dokonała Jadwiga Włodarkiewiczowa.Główna bohaterka książki to Mary Lennox, która urodziła się w Indiach i była wychowywana przez hinduską niańkę. Ponieważ rodzice nie poświęcali jej wystarczająco dużo uwagi była dzieckiem niegrzecznym i niemiłym. Gdy Mary miała 10 lat, jej rodzice zmarli, wtedy opuszcza Indie i udaje się do Anglii, do posiadłości wuja Archibalda Cravena. Jednak również tutaj czuje się samotna i opuszczona. Nie ma przyjaciół, natomiast gospodyni domu nie zamierza się nią opiekować. Duży wpływ na Mary ma służąca Marta, która okazuje głównej bohaterce zrozumienie. W Mary zaczyna budzić się zainteresowanie przyrodą, która otacza dom wuja. Poznaje tam ogrodnika Bena. Odkrywa również tajemniczy ogród skryty za wysokim murem, do którego Mary przypadkowo odnajduje klucz, gdy obserwuje ptaszka z czerwonym brzuszkiem, czyli gila. To właśnie w tajemniczym ogrodzie dziewczynka czuje się jak w domu. Tam odnajduje swe królestwo. Spotyka również na swej drodze Dicka, brata Marty, który opiekuje się chorymi zwierzętami. Ta znajomość ma również ogromne znaczenie i w

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Recenzja książki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Recenzja książki

Tajemniczy ogród – Frances Hodgson Burnett – Recenzja książki
„Tajemniczy ogród” to powieść autorstwa Frances Hodgson Burnett. Pierwszy raz spotkałem się z tą książką w szkole, gdyż była to moja lektura. Sam tytuł pobudza wyobraźnię. Tak naprawdę nie wiemy, czego możemy się w niej spodziewać. Pojawia się w głowie wiele wyobrażeń i skojarzeń z ogrodem.
Tematem powieści jest przyjaźń między trójką dzieci – Mary, Colinem i Dickiem oraz wpływ tajemniczego ogrodu na to jakie w nich zmiany zachodzą. Mary Lennox rozkapryszona i traktująca ludzi z pogardą. Po śmierci rodziców trafia do wuja do Anglii. Tam też zaprzyjaźnia się z kuzynem Colinem i bratem służącej Dickiem. Colin to samotny, odtrącony przez ojca chłopiec. Zachowuje się jakby był najważniejszy na świecie. Dick to zupełne przeciwieństwo pozostałej dwójki. Uczynny, miły, zaradny i opiekuńczy. Jego towarzystwo sprawia, że Mary i Colin znajdują w sobie wiele uczuć, o których dotychczas nie wiedzieli. Spotkanie się tych bohaterów sprawia, że dwójka z nich zaczyna inaczej patrzeć na świat i na otaczających ich ludzi. Mary staje się pełną radości, wrażliwą dziewczynką. Colin zaś z chłopca negatywnie nastawionego do świata, staje się osobą zdolną do wdzięczności i przyjaźni. Tajemniczy ogród staje się wspólnym sekretem przyjaciół. Tam zaczyna się ich przygoda. Prace w ogrodzie bardzo ich do siebie zbliżają. Ogród daje Mary i Colinowi wiarę w siebie, pomaga im odzyskać utraconą radość życia i p

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie

Główną bohaterką powieści ,,Tajemniczy ogród” jest Mary, dziewięcioletnia dziewczynka, która przyjeżdża do Anglii z Indii. Akcja rozgrywa się pod koniec XIX wieku, kiedy Indie były brytyjską kolonią. Dziewczynka musiała opuścić kolonię, ponieważ w jej wiosce szalała zaraza cholery, która zabiła jej rodziców. Przybywa więc do domu wuja Archibalda Cravena, wielkiej i smutnej posiadłości, w której trudno chociaż o gram domowego ciepła. Wuj nieco przypomina dom – to nie jest osoba uczuciowa, wygląda na to, że coś go dręczy i przed czymś ucieka. Lubi podróże, niechętnie przebywa z domownikami.
Dziewczynka jest z natury naburmuszona i skora do gniewu. Strata rodziców to dla niej bardzo duże obciążenie. Ciężko jej odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Bardzo lubi jednak służącą Marthę. Z biegiem stron Mary poznaje młodszego brata służącej Marthy, Dicka, oraz ogrodnika Bena, z którym lubi rozmawiać o kwiatach. To prości ludzie, ale ich serdeczność dobrze wpływa na dziewczynkę. Mary odnajduje również coraz więcej radości z przebywania w posiadłości, powoli poznaje ją coraz lepiej, zaczyna w niej widzieć swój dom. Do rozwiązania pozostaje tylko jedna zagadka – czy w domu ktoś płacze? Mary ma wrażenie, że słyszy szlochanie. Bardzo ją to zadziwiło, więc postanawia działać.
Pewnego dnia Mary idzie ciemnym korytarzem. Nigdy nim nie szła, a chce poznać każde pomieszczenie. Wchodzi do jednego z pokoi i widzi leżącego na łóżku chłopca z blond włosami. To drugi główny bohater powieści, ma na imię Colin. To syn wuja Archibalda. Jak się później okazuje, chłopiec wmówił sobie, że jest niepełnosprawny. Colin nie widzi sensu życia, raczej niechętnie opuszcza pokój, jest kapryśny i drażliwy. Poza tym porusza się na wózku inwalidzkim. Jego podejście do życia to zaprzeczenie dzieciństwa, a więc okresu zabaw i śmiechu.

Po pewnym czasie Colin i Mary zaczynają się lubić, razem bawią się i spędzają coraz więcej czasu. Dom wuja Archibalda jest idealnym miejscem do zabaw. To przecież posępna rezydencja z wielkim ogrodem. Mary i Colin nie wiedzą, że dom wuja skrywa jeszcze jedną

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie szczegółowe, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie szczegółowe

Tajemniczy Ogród
Mary była dziewczynką, która urodziła się w Indiach. Jej rodzice nie interesowali się nią, ponieważ ojciec wiecznie pracował a matka dbała tylko siebie. Kiedy dziewczynka się urodziła matka tak bardzo nie chciała się nią zajmować, że oddała ją na wychowanie służbie, przez co dziewczynka miała spełniane wszystkie swoje życzenia. Wszyscy uważali ją za niewychowane, nieusłuchane, samolubne i wymuszające wszystko krzykiem dziecko. Gdy Mary miała 9 lat to wybuchła epidemia cholery. W tym czasie zmarło kilka służących, pozostali uciekli ze strachu przed śmiercią. W całej panice nikt nie pomyślał o biednej Mary, która po kilku godzinach, gdy zgłodniała udała się do pustej jadalni. Pożywiła się owocami oraz winem, przez które szybko usnęła. Kiedy się obudziła była zaskoczona, że nadal nikogo w domu nie ma. Mijały godziny Mary się nudziła, gdy nagle usłyszała jakiś hałas dochodzący z jadalni. Okazało się, że to znajomy ojca oraz jakiś oficer. Widząc Mary wytłumaczyli jej w delikatny sposób, że nikt poza nią nie przeżył, w tym momencie dziewczynka dowiedziała się, że jest sierotą, lecz nie uroniła ani jednej łzy.
Tymczasowo Mary zamieszkała w domu pastora, którego nienawidziła, i jeszcze szybciej przestała być lubiana przez pozostałe dzieci. Dzieci nie chciały się z nią bawić i nadały jej przezwisko „ Panna Mary Kapryśnica” pod koniec tygodnia dziewczynka pojechała do Anglii, gdzie miała zamieszkać u swojego wuja Archibalda Cravena. Wiedziała od dzieci, że jest on garbaty, okropny i nikogo nie przyjmuję u siebie w domu. Podróż do Anglii dziecko przemierzyło spokojnie. W Londynie miała czekać na nią gospodyni Archibalda pani Medlock. Jadąc pociągiem gospodyni obserwowała Mary i postanowiła opowiedzieć jej trochę o posiadłości wuja. Wytłumaczyła jego, że dom znajduje się pośrodku parku. Dodała również, że nikt nie będzie się nią zajmował ani opiekował, a sam wuj jest wiecznie zły i zgryźliwy. Przez kilka lat wyśmiewano się z jego krzywych pleców, a szczęścia zaznał, gdy poznał piękną kobietę. Był gotowy zrobić dla niej wszystko, czego tylko zapragnęła. Po jej śmierci odizolował się od ludzi oraz zamknął ogród, w którym jego żona zginęła. Pani Medlock zaznaczyła, że pan Craven nie życzy sobie, aby dziewczynka nie wchodziła tam, gdzie jej nie wolno. Mary odpowiedziała, że nie ma zamiaru tego robić i usnęła. Na miejsce dojechały wieczorem, przesiadły się do pięknego powozu, by za chwilę być na wrzosowisku. Droga była deszczowa, długa i wyczerpująca, Mary bardzo się nudziła i nie mogła doczekać się końca podróży. Po jakimś czasie Mary zauważyła światełko a po chwili powóz przejechał przez bramę. Dom wydawał się ogromny i ponury. Po wejściu do niego Mary poczuła się mała i opuszczona. Pan Pitcher powiedział do pani Medlock, aby jak najszybciej zaprowadziła dziewczynkę do pokoju, gdyż pan Craven nie chciał jej widzieć. Mary poszła do pokoju. Rano dziewczynkę obudziła młoda służąca o imieniu Martha, aby rozpalić w kominku. Widząc minę Mary patrzącą za okno wyjaśniła jej, że latem oraz wiosną wrzosowiska są naprawdę piękne. Dziewczynka zapytała Marthę, czy jest jej służącą na co ta odpowiedziała, że jest służącą pani Medlock. Mary to słysząc zapytała kto ją będzie ubierał, ponieważ w Indiach robiły to służące. Martha powiedziała, że będzie musiała nauczyć się samodzielności, a po chwili dodała, że słysząc, iż Mary przyjeżdża z Indii pomyślała, że dziewczynka jest hinduską. Mary bardzo się oburzyła tymi słowami i nazwała Marthę córką świni, a następnie się rozpłakała. Służąca widząc to przeprosiła dziewczynkę za swe słowa. Następnie wzięła z szafy nową sukienkę i widząc dziewczynkę z rozłożonymi rękoma pomogła jej się ubrać. Ubierając dziewczynkę Martha była bardzo szczęśliwa i mówiła dużo o swoim bracie Dickonie który bardzo lubił przyrodę oraz zwierzęta co bardzo Mary zaintrygowało.
Ponieważ zaserwowana na śniadanie owsianka nie smakowała Mary to Martha zaproponowała, aby dziewczynka wyszła do parku. Służąca pokazała jej furtkę do ogrodów, przy czym zaznaczyła, że jedna z nich jest zamknięta od 10 lat i opowiedziała jej historie śmierci jej cioci. Dziewczynka udała się w stronę ogrodów, lecz rozmyślała cały czas o zamkniętej furtce. Gdy była w wielkim ogrodzie na końcu drogi dostrzegła wysoki mur. Mijała kolejne furtki i ogród wydawał jej się coraz brzydszy po drodze spotkała starszego mężczyznę, który przedstawił się jako Ben Weatherstaff. Przeszła obojętnie obok niego, lecz zauważyła w bluszczu zamkniętą furtkę. Popatrzyła na długi mur oraz na wierzchołki drzew. Na jednym z nich zauważyła małego gila siedzącego na murze, który chwilę śpiewał i odleciał bardzo szybko. Mary wróciła do staruszka, którego spotkała wcześniej i zapytała go o tajemniczy ogród, do którego nie znalazła wejścia. Ben zagwizdał i w tym samym czasie wrócił mały ptaszek przedstawił go dziewczynce jako rudzika i powiedział dziewczynce, że mogłaby się z nim zaprzyjaźnić. Ogrodnik wytłumaczył, że rudzik mieszka w tajemniczym ogrodzie z innymi gilami. Dziewczynka zaczęła zadawać kolejne pytania odnośnie furtki, ale Ben odpowiedział, aby nie była wścibska i odszedł.
Mijały kolejne dni a dziewczynka poznawała ogrody coraz bardziej, przez co wyglądała na zdrowszą, szczęśliwszą, odzyskała apetyt, gdyż zjadała wszystko. Codziennie w niewiedzy bywała pod tajemniczą furtką szukając jakiegokolwiek wejścia. Wracała wieczorami zmęczona, ale szczęśliwa. Dopytywała Marthę, dlaczego wuj tak bardzo nie lubi tego ogrodu. Martha miała zakaz od pani Medlock mówienia o tym. Jednak polubiła Mary i postanowiła opowiedzieć co się wydarzyło. Wujostwo lubiało całymi dniami siedzieć w ogrodzie aż do dnia tragedii. Konar złamał się i uderzył tak mocno panią, że na drugi dzień zmarła. Od tego czasu wuj znienawidził to miejsce i zakazał tam wchodzić. Roz

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie krótkie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie krótkie

Główną bohaterką powieści jest Mary Lennox, która urodziła się w Indiach. Dziewczynka jest niegrzeczna, rozpieszczona, kapryśna i nielubiana przez inne dzieci. Opiekowała się nią piastunka Ayah, ponieważ rodzice jej nie kochali.Jej matka była wyniosłą, lubiącą zabawy, piękną kobietą, a ojciec administratorem kolonialnym.Gdy w kraju wybucha epidemia cholery, wszyscy bliscy Mary zmarli, a ona została wysłana do wuja, pana Cravena, do miasteczka Misselthwaite Manor w Anglii.
W domu wuja poznaje swoją służącą Martę i jej brata Dicka, który ma zamiłowanie do przyrody.Mary jest kapryśna i nie może się przyzwyczaić do tego, że wiele rzeczy musi wykonywać sama.Uważa, że wszystko jej się należy.Nie znosiła domu wuja, a szczególnie wiatru, który wiał od strony wrzosowiska.
Po pewnym czasie, głównie dzięki rozmowom z Martą i ogrodnikiem Benem, Mary zaczyna interesować się ogrodem.Przypadkiem odkrywa także, że w domu znajduje się chory Colin, syn pana Cravena, z którym szybko się zaprzyjaźnia.Dzieci lubią razem oglądać książki z obrazkami i opowiadać różne historie.Colin spędza większość czasu w łóżku.Boi się wstać, ponieważ myśli, że kiedy to zrobi, urośnie mu garb, a on wkrótce umrze.Nie może myśleć o niczym innym, gdyż ciągle słyszy, jak bardzo jest chory.Ojciec go nie kocha, nie chce się do niego przywiązywać, bojąc się, że gdy chłopiec umrze, będzie cierpiał tak, jak po śmierci żony.Chcąc uniknąć spotkania z synem odwiedza go, gdy ten śpi.Ciągle także wyjeżdża, aby unikać spotkań z dzieckiem.
Pewnego dnia Mary, obserwując gila, odnajduje klucz, który otwiera

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Plan wydarzeń, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Plan wydarzeń

1. Choroba panująca w Indiach.
2. Śmierć rodziców Mary (głównej bohaterki).
3. Przeprowadzka Mary Lennox do domu pastora.
4. Nadanie bohaterce przezwiska „kapryśnica”.
5. Przeniesienie się dziewczynki do domu jej wuja, pana Cravena mieszkającego w Anglii.
6. Zdziwienie dziewczynki brakiem luksusów, takich samych jak w jej starym domu.
7. Wiadomość o Dicku.
8. Zainteresowanie Mary ogrodem.
9. Odnalezienie wielkiego muru, dziwnego ptaka i rozmowa ze starym ogrodnikiem, Benem Weatherstaffem.
10. Pytanie bohaterki o zamknięcie ogrodu za murem i historia śmierci żony jej wuja.
11. Próba zaśnięcia dziewczynki i dziwny krzyk w korytarzu.
12. Przeszukiwanie domu pana Cravena w celu znalezienia biblioteki i natknięcie się na pozamykany pokój.
13. Pojawienie się krzyku po raz kolejny.
14. Eksploracja ogrodu, rozmowa z ogrodnikiem i znalezienie dziwnego klucza w dziurze wykopanej przez psa.
15. Prezent w postaci skakanki od służącej dla Mary.
16. Zabawa bohaterki w ogrodzie i odnalezienie dziwnej furtki, do której pasował wcześniej znaleziony klucz.
17. Znalezienie się w tajemniczym ogrodzie.
18. Praca dziewczynki nad odnowieniem zaniedbanego ogrodu.
19. List od Dicka.
20. Dźwięk fujarki i zauważenie przez Mary chłopca siedzącego pod drzewem i grającego na niej w towarzystwie zwierząt – Dicka.
21. Pokazanie chłopcu tajemniczego ogrodu i rady bohatera na temat kwiatów.
22. Wizyta pana Cravena.
23. Poproszenie wuja o kawałek ziemi i zgoda mężczyzny.
24. Kolejny list od ch�

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Problematyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Problematyka

Książka pt. „Tajemniczy ogród” to opowieść o przyjaźni, zrozumieniu i potrzebie akceptacji. Frances Hodgson Burnett mówi o tym, czego dzieci najbardziej potrzebują.
Gdy Mary zmarli rodzice, nawet nie było jej smutno, bo ich nie znała. Brakowało jej kontaktu z nimi. Musiała pojechać do Anglii, w której nigdy nie była. Nie mogła się przyzwyczaić do tego miejsca. Tym bardziej, że nie było nikogo znajomego u jej boku. Na szczęście poznała wiele dobrych osób, które pomogły jej odzwyczaić się od bycia kapryśną i niezadowoloną. Dzięki Dickowi, Marcie i Colinowi, sta

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bohaterowie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Bohaterowie

„Tajemniczy ogród” to niesamowita książka napisana przez Frances Hodgson Burnett w XX wieku, a wydana konkretnie 1911 roku. Powieść jest piękną historią, która momentami może wydusić z nas niejedną łzę. Ten świetny utwór jest lubiany wśród młodzieży, przez swoją oryginalną fabułę oraz interesujące postacie, mające swoje wątki i problemy z jakimi się zmagają. Bohaterowie pokazują nam, iż nigdy nie jest za późno, żeby się zmienić.
Główna bohaterka Mary – urodziła się w Indiach. Jej matka nie chciała jej wychowywać, więc oddała ją pod opiekę hinduskiej służby: przede wszystkim niani, Ayah. Dziewczynka była rozpieszczonym dzieckiem, traktującym ludzi z pogardą. Pewnego dnia jej rodzice oraz służba umarli, ponieważ zaatakowała ich choroba „cholera”. Mary została wysłana pod opiekę wuja Cravena. Spotkała tam: służącą Martę, ptaka gila, Dicka oraz kuzyna Colina. Dzieci odnalazły tajemniczy ogród, w którym mama Colina umarła. Mary i Dick odnowili ogród i zasiali piękne kwiaty oraz krzewa.
Dick – m

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Rozprawka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Czas i miejsce akcji, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Czas i miejsce akcji

„Tajemniczy ogród” to fascynująca, pełna mądrych przekazów książka, która z łatwością może obudzić naszą empatię. Powieść została napisana przez Frances Hodgson Burnett. Autorka urodziła się 1849 roku w Wielkiej Brytanii, a zmarła wiele lat później, bowiem miała prawie 75 lat. Kobieta stworzyła wiele pięknych utworów takich jak „Mała księżniczka”, „Mały lord” lub najsłynniejszy, dziś omawiany „Tajemniczy ogród”, który szybko podbił serca krytyków oraz stał się bestsellerem. Frances przedstawiła nam powolny proces przemiany człowieka oraz jego charakteru. Pokazała, że nigdy nie jest za późno na zmianę.
Akcja utworu rozgrywa się na początku w Indiach, gdzie poznajemy usposobienie głównej bohaterki – Mary. Tam dowiadujemy się o jej zimnym charakterze i złym zachowaniu. Potem przenosimy się do posiadłości Misselthwaite Manor w hrabstwie Yorskshire w południowo-wschodniej Anglii, należąc

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Charakterystyka bohaterów, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Charakterystyka bohaterów

Głównymi bohaterami powieści Frances Hodgson Burnett pt. „Tajemniczy ogród” są Mary Lennox, Colin Craven i Dick Sowerby. Mimo że się różnią, pasują do siebie. Dzięki ich pracy, zmienili się i stali bardziej otwarci na potrzeby innych. Ogród to symbol życia, rozwoju, a w przypadku opowiedzianej historii także przyjaźni i przemiany.
Mary to dziewczynka urodzona w Indiach, której rodzice zmarli na cholerę. Sierotę przygarnął Craven. Kiedy przybyła do Anglii nie wyglądała najlepiej: miała żółte włosy i niezdrowo wyglądającą cerę. Ta niebieskooka blondynka sprawiała złe wrażenie, bo była zawsze rozkapryszona, niemiła i nadąsana. Jej wyraz twarzy i malująca się na niej niechęć oraz pogarda sprawiła, że była nielubiana. W Indiach nauczono ją, że nic nie musi robić, bo zrobią to za nią inni. Była tak bezradna, że nie umiała się nawet ubrać. Oczekiwała, że wszystko wokół niej zrobi służba. Sposób jej zachowania i odnoszenia się do innych wskazywał na to, że mamy do czynienia z osobą samolubną, która nie jest w stanie otworzyć się na potrzeby innych. Poznając jej historię, można śmiało stwierdzić, że taka właśnie była.
Przyjazd do Anglii ją zmienił. Przebywała zawsze sama. Służąca Marta zaczęła zmuszać ją do większej samodzielności. Uświadomiła jej, że dzieci z Anglii same o siebie dbają i potrafią włożyć, zjeść posiłek, posprzątać po sobie i wiele innych rzeczy, które dla Mary były nieosiągalne. Wkrótce dziewczynka nauczyła się bawić, skakać na skakance i coraz częściej wychodziła na dwór. Dzięki temu zaczęła wyglądać zdrowiej. Miała też więcej energii. Zaprzyjaźniła się ze służącą Martą i jej bratem Dickiem oraz ogrodnikiem Benem. Pan Craven nie zajmował się nową domowniczką. Większość czasu spędzała ze służbą. Znajomość ta otworzyła ją na innych, mniej zamożnych ludzi, zauważyła ich wartość. Jednak to, co ją najbardziej zmieniło, to kontakt z naturą. Codziennie chodziła do ogrodu z Dickiem i Colinem. Dzięki pracy na świeżym powietrzu stała się lepszym człowiekiem. Cieszyły ją każde drobne zmiany w tajemniczym ogrodzie: mały listek, który wyrósł, pąk, odwiedziny zwierząt – to wszystko budziło w niej chęć do życia. Przemiana Mary zaszła zarówno w duszy oraz w sposobie patrzenia na świat, jak i na zewnątrz. Pojawił się charakterystyczny błysk w oku, a jej włosy stały się teraz gęste i puszyste. Wyglądała zdrowo. Przebywanie na świeżym powietrzu sprawiło, że miała też ładniejszą cerę i gładszą skórę. Coraz częściej gościł uśmiech na jej rumianej twarzy. Zmieniła się nie do poznania. Kontakt z przyrodą uwrażliwił ją tak, że zaczęła pomagać Colinowi – synowi pana Cravena, dawała mu swoje towarzystwo, dzięki czemu także i w nim także zaczęła zachodzić przemiana, ale przede wszystkim urealniała jego opinię o swojej chorobie. Ona pierwsza zaczęła mówić, że jest zdrowy i, że powinien korzystać z uroków natury. Wyjawiła mu sekret tajemniczego ogrodu, a później wspólnie w nim pracowali. Dzięki regularnym posiłkom od mamy Dicka, wysiłkowi fizycznemu, który stał się codziennością przy pracy, pomagała mu w odzyskaniu sprawności fizycznej oraz w nauce chodzenia. Jej serdeczny uśmiech i autentyczna radość z życia wskazuje na to, że nie jest już rozkapryszoną dziewczynką z Indii, ale całkiem inną osobą.
Colin to śliczny chłopiec, ale o brzydkim charakterze. Miał małą twarzyczkę i piękne, szare oczy. Był jednak podły i wymagający. Ciągle absorbował uwagę służby i żądał, by go we wszystkim wyręczali. Bardzo się przejmował swoim stanem zdrowia. Uważał, że jest bardziej chory, niż w rzeczywistości, a nawet, że jest niepełnosprawny, dlatego wszyscy są winni spełniać jego zachcianki. Brat ojca, doktor Craven, utwierdzał go w fałszywym przekonaniu o grożącej mu śmiertelnej chorobie. Doktor miał w tym interes, ponieważ śmierć chłopca była mu na rękę. Colina możemy nazwać hipochondrykiem, rozpieszczonym dzieckiem i awanturnikiem. Nigdy nie wychodził z pokoju, stał się tak słaby i bezradny, że nie był w stanie chodzić i wykonywać innych czynności samoobsługowych. Był zdany na innych. Stał się osobą niepełnosprawną. Jego zachowanie było bardzo trudne. Miał częste napady histerii. Działo się to zazwyczaj w nocy, wówczas bardzo głośno krzyczał i budził domowników. Jego życie bez pomocy innych ludzi zdawało się nie mieć sensu. Nikt go jednak nie lubił. Wszyscy zastanawiali się, dlaczego wyrósł on na tak niegrzeczne dziecko. Stało się tak prawdopodobnie dlatego, że pan Craven nie zajmował się wychowaniem syna. Nie poświęcał mu wystarczająco dużo czasu, a jedynie polecił s�

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Geneza utworu i gatunek, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Geneza utworu i gatunek

Utwór pt. „Tajemniczy ogród” to powieść. Wskazują na to: obecność narratora, akcja, wielowątkowość oraz proza. Tytuł lektury odnosi się do głównego motywu utworu, czyli ogrodu. Przymiotnik „tajemniczy” wywołuje u czytelnika zaciekawienie, a także wprowadza klimat sekretu i zapowiada intrygującą historię, pobudzają naszą wyobraźnię.
Książka została wydana w 1911 roku. Powstała, gdy autorka miała za sobą już znaczne sukcesy pisarskie (publikacje powieści „Mały l

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Opracowanie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Opracowanie

„Tajemniczy ogród” to fascynująca, niesamowita i wzbudzająca empatie powieść napisana przez brytyjską, wielką pisarkę – Frances Hodgson Burnett, wydana w 1911 roku. Autorka urodziła się w 1849 roku, a zmarła w 1924 roku. Przeżyła 75 niesamowitych lat. Kobieta była miła, troskliwa i cechowała ją ogromna wyobraźnia. To wszystko przekazała w tej książce i właśnie dlatego, ta powieść jest tak piękna. „Tajemniczy ogród” szybko podbił serca czytelników na całym świecie i wzbudził w nich empatię oraz głębokie uczucie skierowane do postaci. Frances jest również autorką utworów takich jak: „Mała księżniczka”, „Mały lord” czy „Zaginiony książę”, lecz zdecydowanie moją ulubioną, jest dziś omawiana.
Głównymi bohaterami tej powieści, była trójka przyjaciół: Mery, Colin oraz Dick. Mary wychowała się w Indiach, pod opieką służby, lecz po pewnym czasie stała się sierotą, ponieważ jej rodzice, wraz ze służbą zmarli na chorobę, zwaną cholerą. Dziewczynka musiała przeprowadzić się do Anglii, do swojego wuja Archibalda Cravena oraz jego syna Colina, poruszającego się na wózku inwalidzkim. Mary była rozpieszczona, kapryśna i wiecznie naburmuszona oraz uważała, że wszystko jej się należy.
Colin rów

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Najważniejsze informacje, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Najważniejsze informacje

„Tajemniczy ogród” to niesamowita, pełna głębokich morałów powieść napisana przez Frances Hodgson Burnett, a wydana 1911 roku. Autorka urodziła się w Wielkiej Brytanii w 1849, a zmarła niestety w 1924 roku. Była fascynującą kobietą, troskliwą i o dużej wyobraźni. Każdą swoją cechę przekazała do książki, co czyni tą powieść tak wyjątkową. Frances jest również autorką wielu innych powieści, takich jak „Mała księżniczka”, „Mały lord” oraz „Zagubiony książę”, lecz żadna z nich nie powtórzyła sukcesu i nie zapadła w pamięć czytelnikom, jak to zrobiła omawiana dzisiaj książka „Tajemniczy ogród”.
Powieść ma gatunek fikcyjny i jest skierowana do młodszych czytelników, lecz to wcale nie czyni ją gorszą, a wręcz przeciwnie. Każdy bohater ma swoje wątki i historię, która wpływa na jego zachowanie oraz charakter.
Głównymi postaciami tej książki była paczka przyjaciół, do której należą: Mary, Colin i Dick. Mary przeprowadziła się z Indii do Anglii, bowie

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.