Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij i ucz się szybciej!
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij i ucz się szybciej!
Problematyka
” Wizyta starszej pani” Friedricha Durrenmatta to tragikomedia. Społeczność miasteczka Gullen jest w pewien sposób przedstawieniem społeczeństwa poprzez pryzmat małej społeczności. Jest to świat, który całkowicie pogrążył się w wartości materialne. Pisarz stara się określić na ile trwałe są wartości moralne w zderzeniu z wyzwaniami współczesnego świata oraz czekających na ludzi pułapek oraz pokus. Pisarz wskazuje jak ludzie zmieniają się przez samą perspektywę odniesionego bogactwa Mieszkańcy Gullen myślą jedynie o wzbogaceniu, cena jest tak naprawdę nieistotna. Ludzie ci są w stanie poświęcić pozytywną jednostkę, ażeby tylko zmienić swój podły los. Klara jest bohaterką, archetypem postaci, która jest przekonana, iż za pieniądze można kupić wszystko, ludzi, ludzkie sumienie. Pisarz mówi o sile zemsty, Klara czekała 50 lat, przez cały ten czas rozmyślała w jaki sposób dać upust narastającej w sobie złości. Klara jest przekonana, iż ma wpływ na mieszkańców Gullen, również losy Alfreda są tragiczne. Bohater jest gotowy na śmierć. Klara Zachanassian chce się zemścić, za to, że przed laty musiała uciekać z rodzinnego miasta, spowodowane było to faktem przyprawienia Jej gęby przez mężczyznę, którego darzyła miłością. Alfred zrobił Jej krzywdę, wyrzekł się dziecka, które nosiła w łonie, przekupił świadków, ażeby ci zeznali, że zachowała się jak prostytutka. Kobieta musiała opuścić miasteczko z gębą nierządnicy, wyszła za mąż za bogatego człowieka i stała się miliarderką, jednakże pamiętała przez wszystkie te lata o krzywdzie, której doznała, chce ukarać Alfreda Illa. Mieszkańcy szwajcarskiego miasteczka nie pamiętają krzywdy starszej pani, widzą jedynie Jej miliony, udają przyjaciół. Pomimo że Szwajcaria żyła w bogactwie, w Gullen była bieda, mieszkańcy miasteczka nie wiedzą, że miasteczko do ruiny doprowadziła Klara. Przyjeżdża z niemoralną propozycją, iż miasteczko otrzyma miliard, jeśli ktoś zamorduje Alfreda. Pisarz wskazuje n
W tej chwili widzisz 50% opracowania
";
a fakt, iż pieniądze często przesłaniają kwestie moralne. Kobieta jest świadoma siły którą posiada dzięki swemu majątkowi. Pisarz ostrzega przed destrukcyjną, niszczącą siłą pieniędzy, które rujnują więzy międzyludzkie. Wszyscy zasłaniają się kulturą europejską, starają się być lepszymi we własnych oczach, jednakże ich postawa przesiąknięta jest hipokryzją, Ill zostaje zdradzony. Pieniądze, którymi dysponuje Klara powodują, iż miasteczko ofiarowało „kozła ofiarnego”. Pętla wokół szyi Alfreda zacieśnia się, pieniądze mają tę moc, że powodują sprzysiężenie tych, którzy je mają, jak i tych, którzy mają nadzieję, że coś im się dostanie z „pańskiego stołu”. Oczywiście nikt się nie przyzna otwarcie do tego, że podjął współpracę z Klarą, jednakże „po czynach ich poznacie”, całe miasteczko szykuje się do mordu rytualnego na Alfredzie. Jest to opowieść o karmie, która niczym bumerang wraca do Alfreda.
Klara kupiła całe miasteczko, zakupiła hutę, kupiła wszystko…Jest to opowieść o zranionej Kobiecie, upodlonej, która wraca by się pomścić. Ona wie, że może sama ustalać warunki, „świat zrobił z Niej dziwkę, Ona chce uczynić z Niego burdel”, „uczciwym jest tylko ten, kto płaci”. Pieniądze spowodowały, iż Ill stał się zakładnikiem społeczności, którzy poświęcili Go w zamian za miliard.
„Wizytę Starszej Pani” warto przeczytać i we własnym sumieniu odpowiedzieć sobie czy w naszym odczuciu możemy wszystko zakupić za ogromne pieniądze?
Czy za pieniądze można stworzyć własny ład świata?
Bohaterka uważa, że ma prawo ustalać warunki, gdyż płaci.
Czy sprawiedliwość można kupić?
Klara uważa, iż tak, można. Oczywiście ta diaboliczna Kobieta, odbiera tę wartość po swojemu.
Mieszkańcy miasteczka wybrali pieniądze, a my w jaki sposób wybierzemy?
W warszawskim Teatrze Dramatycznym odegrano tę sztukę, Klarę odegrała Halina Łabonarska.
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij i ucz się szybciej!
Recenzja książki
Po książkę „Wizyta starszej pani” sięgnęłam dość niedawno. Przeglądając różne strony internetowe natrafiłam właśnie na tę książkę, przeczytałam króciutki opis o niej, który bardzo, ale to bardzo mi się spodobał i bez wahania ją kupiłam. Naprawdę był to super zakup i na pewno go nie żałuję i wam również polecam ją przeczytać.
Sądzę jednak, że na początek warto poznać autora tego opowiadania – Friedrich Dürrenmatt.
Friedrich Dürrenmatt to szwajcarski prozaik, dramaturg, eseista oraz teoretyk teatru. Był on autorem słuchowisk radiowych, powieści, a także nowel kryminalnych o tematyce moralno-filozoficznej. Jego pierwszą publikacją było opowiadanie pod tytułem „Der Alte”, które zostało drukowane w berneńskim dzienniku „Der Bund” w 1945 roku. Jego dramaty w szczególności charakteryzuje deformacja rzeczywistości, groteska oraz stawianie w swych utworach ważnych pytań moralno-filozoficznych. Friedrich otrzymał bardzo dużo nagród między innymi „Wielką Nagrodę Szwajcarskiej Fundacji Schillera”, „Międzynarodową Nagrodę Literacką Welsh Arts Council”, „nagrodę literacką miasta Berna za dramat Anioł zstąpił do Babilonu”, a także dostał tytuł doktora honoris causa, który przyznali mu Temple University w Filadelfii, Uniwersytet w Nicei oraz Hebrajski Uniwersytet w Jerozolimie i Uniwersytet w Zürichu. W 1954 po raz pierwszy sam wyreżyserował swoją sztukę pod tytułem „Małżeństwo pana Mississippi” w Stadttheater w Bernie. Friedrich Dürrenmatt urodził się 5 stycznia 1921 roku w Konolfingen. Był on uważany za jednego z największych indywidualności europejskiego teatru lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Pochodził z protestanckiej, szwajcarskiej rodziny. To właśnie jego dziadek zachęcił go do poświęcenia się karierze pisarskiej. Zmarł 14 grudnia 1990 roku w Neuchâtel.
Podchodząc do analizy „Wizyta starszej pani” najpierw powinno się zrozumieć, czym jest taka forma utworu, jak tragikomedia oraz co tego typu dzieła miały przekazywać, a także do czego miały skłaniać.
Tragikomedia to utwór teatralny, który łączy treści komediowe i tragiczne – oparte na ludzkim cierpieniu. Występuje jako model scalania przeciwstawnych gatunków oraz kategorii estetycznych, a także jako trzeci wielki gatunek, który łączy obie antyczne maski. Opisuje zarówno tragiczną sztukę zawierającą wystarczająco dużo elementów komicznych, po to, aby rozjaśnić ogólny nastrój bądź poważną sztukę zakończoną szczęśliwie.
Autor w tym utworze stawia wiele pytań dotyczących trwałości podstawowych wartości moralnych w obliczu wyzwań współczesnego świata, a także pokus, które w nim panują. Z
W tej chwili widzisz 50% opracowania
";
adaje pytania również o podmiotowość człowieka, jaką siłę ma jego charakter oraz indywidualizm.
Książka „Wizyta starszej pani” opowiada o konflikcie interesu zbiorowości oraz jednostki. W wyniku kryzysu gospodarczego miasteczko mocno podupada. Ukazuje słabość ludzkiej natury, jak łatwo można przekupić innych. Pokazuje pieniądze walczące z moralnością. Przez to zdarzenie ludzie zaczynają łamać podstawowe zasady moralne, a nawet dążą do mordu. Ludzie są postawieni przed bardzo ważnym pytaniem „Być czy mieć?”.
Główną bohaterką tej książki jest Klara Zachanassian. To właśnie ona jest tą milionerką, wokół której toczy się cała opowieść. Przybywa to rodzinnego miasteczka Gullen, zrujnowanego i biednego. W przeszłości została porzucona przez Alfreda, który zostawił ją dla bogatszej kobiety. W późniejszym czasie Klara sama stała się milionerką. Przez wszystkie sprawy finansowe oraz doświadczenia życiowe kobieta stała się zimna oraz wyrachowana. Znała bardzo dobrze całą sytuację finansową miasteczka, przez co postanowiła to wykorzystać, aby zemścić się na mieszkańcach za dawne krzywdy. Klara nauczyła się, iż za odpowiednią ilość pieniędzy można kupić dosłownie wszystko, a nawet ludzkie sumienie.
Jest to książka bardzo łatwa w odbiorze, przyjemna w czytaniu, a przy okazji dość niepokojąca oraz bardzo prowokująca do przeróżnych przemyśleń. Jest ciekawa i przyznam, że bardzo szybko się ją czyta i jestem pewna, że jak ją skończycie to będziecie smutni, że to już koniec i będziecie chcieli nawet jeszcze raz ją przeczytać. Jednak w każdym momencie książki można się zatrzymać i pomyśleć na przykład o zachowaniu bohaterów.
Naprawdę polecam wszystkim przeczytać tę książkę i naprawdę uważam, że każdy powinien ją przeczytać chociażby po to, aby zobaczyć co człowiek potrafi zrobić dla pieniędzy, a także czym tak właściwie jest zemsta i sprawiedliwość, wszystko to jest gdzieś wokół nas nawet w teraźniejszości. W dzisiejszych czasach często można usłyszeć, że to wcale nie pieniądze dają szczęście, jednakże jak tylko coś się wydarzy to jestem przekonana, że większość z nas postąpiłaby bardzo podobnie do bohaterów książki „Wizyta starszej pani”. Problem w tej książce jest przedstawiony w bardzo zabawny sposób, dzięki czemu możemy się pośmiać, a przy okazji dać sobie wiele do myślenia i zastanowić się nad własnym zachowaniem. Przed przeczytaniem książki możecie odpowiedzieć sobie na pytania: Co jesteśmy w stanie zrobić dla pieniędzy, sławy, dla własnej korzyści? Czy wszystko? i trochę o nich porozmyślać i zrobić to samo po przeczytaniu „Wizyta starszej pani”.
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij i ucz się szybciej!
Streszczenie krótkie
Klara Zachanassian jest główną bohaterką utworu. Pewnego dnia dziewczyna przyjeżdża do miejsca, w którym kiedyś mieszkała – zrujnowanego miasteczka Gullen. W przeszłości Klara nie miała dużo pieniędzy. Była również zakochana w Alfredzie. Chłopak jednak ją porzucił i ożenił się z właścicielką sklepu galanteryjnego. Zrozpaczona dziewczyna postanowiła wyjechać z miasteczka do Hamburgu, gdzie pracowała jako prostytutka. W Klarze zakochał się pewien mężczyzna – właściciel złóż ropy naftowej. Dziewczyna została żoną bogacza, a po jego śmierci postanowiła związywać się z kolejnymi bogatymi mężczyznami. W ten sposób Klara, po kilku latach, stała się milionerką. Gdy kobieta przybyła do Gullen, wszyscy ludzie mieszkający w miasteczku życzliwie ją przywitali. Mieszkańcy Gullen myśleli bowiem, że dzięki niej miasteczko nie będzie już tak biedne, jak do tej pory. Wśród ludzi witających Klarę był również Alfred, który podawał się za jej dawnego przyjaciela.
Kobieta w towarzystwie Alfreda bardzo mile spędzała czas w wiosce. Dawni kochankowie wspominali dawne czasy, a także randki, na które chodzili. Klara stwierdziła, że pomoże mieszkańcom miasteczka i obiecała Alfredowi, że wręczy wiosce duże sumy pieniędzy. Mężczyzna oświadczył, że nadal darzy kobietę uczuciem.
Wieczorem w Gullen odbyło się przyjęcie, na którym wszyscy zebrani ciepło wspominają tytułową bohaterkę. Staruszka informuje zgromadzonych mieszkańców wioski, że podaruje miasteczku miliard dolarów. Jednak Klara postawiła jeden warunek: krzywda, która została wyrządzona prawie pół wieku temu, ma zostać naprawiona. Wspomnianym przez kobietę nieszczęściem, była ucieczka kobiety z miasta.
W tej chwili widzisz 50% opracowania
";
Została ona fałszywie oskarżona przez Alfreda, który nie uznał jej dziecka i wynajął w tym celu fałszywych świadków, którymi było kilkoro mieszkańców. Podczas podróży do innego miejsca, dziecko Klary zmarło na skutek zapalenia opon mózgowych. Teraz kobieta w zamian za pieniądze dla Gullen, żąda, aby winny mężczyzna poniósł śmierć.
Na początku propozycja Klary wywołuje ogromne oburzenie. Alfred uważa, że reszta mieszkańców wioski Gullen darzy go dużą sympatią, więc jest pewny siebie. Mieszkańcy wraz z biegiem czasu pogrążają się w coraz większych kredytach i zadłużeniach. Wszyscy coraz częściej zastanawiali się nad warunkiem, który postawiła Klara. Zaczęli oni uważać, iż kara za popełnione czyny należy się Alfredowi.
Wściekła na Alfreda kobieta specjalnie wykupiła małe miasteczko i doprowadziła do bankructwa wioski. W tym czasie zagrożony mężczyzna próbował uciec za granicę, lecz mieszkańcy Gullen go zatrzymali. Dawny nauczyciel Klary postanawia porozmawiać z kobietą. Podczas rozmowy próbuje przekonać ją, aby zmieniła swoje postanowienie, dotyczące śmierci Alfreda. Jednak Klara nie ma zamiaru słuchać mężczyzny.
Mieszkańcy Gullen organizują przyjęcie. Zapraszają na wydarzenie dziennikarzy, lecz cel przyjęcia nie zostaje ogłoszony. Jednak wszyscy goście przeczuwają, że w czasie spotkania Alfred skończy swoje ziemskie życie. Nagle gasną wszelkie światła, a kiedy ponownie rozbłyskają – mężczyzna winny śmierci dziecka Klary nie żyje. Wezwany lekarz stwierdza, że przyczyną zgonu był zawał serca. Klara wyjeżdża z Gullen, zabierając ze sobą, w czarnej trumnie ciało Alfreda. Przed wyjazdem, kobieta wręcza władzą wioski obiecane pieniądze.
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij i ucz się szybciej!
Bohaterowie
1) Klara Zachanassian – główna bohaterka dramatuGdy Klara była młodą dziewczyną, mieszkała w małym, biednym miasteczku, którym było Güllen. Była wówczas zakochana w Alfredzie, z którym zaszła w ciążę. Jednak mężczyzna zostawił ją, aby ożenić się z inną kobietą, która była bogatsza od głównej bohaterki. Porzucona dziewczyna musiała wyjechać z rodzinnego miasteczka, gdyż jej dawny kochanek rzucił wobec niej fałszywe oskarżenia – nie chciał bowiem uznać dziecka Klary za swoje. Wynajął dwóch świadków, aby zeznali w sądzie, że przespali się z dziewczyną. W zamian za fałszywe oskarżenia świadkowie dostali wynagrodzenie. Niebawem dziecko kobiety zmarło na zapalenie opon mózgowych. Klara wyjechała do Hamburga, gdzie podjęła się pracy prostytutki. Zakochał się w niej wówczas pewien bogacz, który był właścicielem złóż ropy naftowej. Klara wyszła za mąż za mężczyznę, który po pewnym czasie zmarł. Kobieta odziedziczyła po nim cały majątek. Klara po śmierci męża wiązała się z kolejnymi bogaczami. Po kilku latach była już milionerką.Kiedy główna bohaterka zestarzała się, postanowiła, że wróci do Güllen, by dokonać zemsty na Alfredzie. Podczas pracy, którą wykonywała, stała się mściwą i wyrachowaną kobietą. Nauczyła się, że jeśli posiada się wystarczająco duży majątek, można kupić za niego ludzi.2) AlfredAlfred jest mężem kobiety, dla której zostawił niegdyś Klarę. Mają razem dwójkę dzieci. Mężczyzna wraz z żoną prowadzi sklep.Alfred w przeszłości był w związku z Klarą Zachanassian. To przez niego
W tej chwili widzisz 50% opracowania
";
Klara musiała opuścić miasteczko. Kobieta przekonała się wtedy, że jej kochanek tak naprawdę jest samolubny, przebiegły i nieszczery. Gdy Klara powraca do Güllen, Alfred wmawia kobiecie, że jest jej dawnym przyjacielem. Mężczyzna pragnie jednak, tak jak pozostali mieszkańcy miasteczka, by zamożna kobieta podarowała miejscowości pieniądze, dzięki którym mieszkańcy nareszcie wiedliby spokojne życie.Kiedy Alfred dowiaduje się o tym, że ma ponieść śmierć, wydaje się pogodzony z karą. Uświadamia sobie, że źle postąpił wobec Klary i zasłużył na to, by ponieść tego konsekwencje.3) BurmistrzRządzi biednym miasteczkiem – Güllen. Mężczyzna nie wywiązuje się jednak odpowiednio ze swoich obowiązków, gdyż mimo wielu starań miasteczko nie wzbogaca się. Burmistrz pozwala na przestępstwo, jakim jest zamordowanie Alfreda.4) Mieszkańcy GüllenMieszkańcy miasteczka są podmiotem zbiorowym. Gdy Klara przyjeżdża do Güllen, mieszkańcy z radością ją witają. Mają nadzieję, że główna bohaterka odmieni ich życie i obdaruje ich hojnym darem w postaci pieniędzy. Bohaterowie tak bardzo pragnęli pieniędzy, że prosili Alfreda, żeby ubłagał kobietę o podarunek dla miasteczka. Mężczyzna w zamian za czyn, którego miał dokonać, mógł objąć urząd burmistrza Güllen. Jednak kiedy Klara powiedziała im o warunku, pod jakim ofiaruje pieniądze miasteczku, zmienili postawę wobec Alfreda. Zabili oni mężczyznę w zamian za hojne wynagrodzenie. Dla mieszkańców Güllen liczyło się tylko to, żeby ich życie było w przyszłości lepsze od tego, które wiedli dawniej.