Wizyta starszej pani

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Wizyta starszej pani, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Problematyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Problematyka

” Wizyta starszej pani” Friedricha Durrenmatta to tragikomedia. Społeczność miasteczka Gullen jest w pewien sposób przedstawieniem społeczeństwa poprzez pryzmat małej społeczności. Jest to świat, który całkowicie pogrążył się w wartości materialne. Pisarz stara się określić na ile trwałe są wartości moralne w zderzeniu z wyzwaniami współczesnego świata oraz czekających na ludzi pułapek oraz pokus. Pisarz wskazuje jak ludzie zmieniają się przez samą perspektywę odniesionego bogactwa Mieszkańcy Gullen myślą jedynie o wzbogaceniu, cena jest tak naprawdę nieistotna. Ludzie ci są w stanie poświęcić pozytywną jednostkę, ażeby tylko zmienić swój podły los. Klara jest bohaterką, archetypem postaci, która jest przekonana, iż za pieniądze można kupić wszystko, ludzi, ludzkie sumienie. Pisarz mówi o sile zemsty, Klara czekała 50 lat, przez cały ten czas rozmyślała w jaki sposób dać upust narastającej w sobie złości. Klara jest przekonana, iż ma wpływ na mieszkańców Gullen, również losy Alfreda są tragiczne. Bohater jest gotowy na śmierć. Klara Zachanassian chce się zemścić, za to, że przed laty musiała uciekać z rodzinnego miasta, spowodowane było to faktem przyprawienia Jej gęby przez mężczyznę, którego darzyła miłością. Alfred zrobił Jej krzywdę, wyrzekł się dziecka, które nosiła w łonie, przekupił świadków, ażeby ci zeznali, że zachowała się jak prostytutka. Kobieta musiała opuścić miasteczko z gębą nierządnicy, wyszła za mąż za bogatego człowieka i stała się miliarderką, jednakże pamiętała przez wszystkie te lata o krzywdzie, której doznała, chce ukarać Alfreda Illa. Mieszkańcy szwajcarskiego miasteczka nie pamiętają krzywdy starszej pani, widzą jedynie Jej miliony, udają przyjaciół. Pomimo że Szwajcaria żyła w bogactwie, w Gullen była bieda, mieszkańcy miasteczka nie wiedzą, że miasteczko do ruiny doprowadziła Klara. Przyjeżdża z niemoralną propozycją, iż miasteczko otrzyma miliard, jeśli ktoś zamorduje Alfreda. Pisarz wskazuje n

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Recenzja książki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Recenzja książki

Po książkę „Wizyta starszej pani” sięgnęłam dość niedawno. Przeglądając różne strony internetowe natrafiłam właśnie na tę książkę, przeczytałam króciutki opis o niej, który bardzo, ale to bardzo mi się spodobał i bez wahania ją kupiłam. Naprawdę był to super zakup i na pewno go nie żałuję i wam również polecam ją przeczytać.

Sądzę jednak, że na początek warto poznać autora tego opowiadania – Friedrich Dürrenmatt.

Friedrich Dürrenmatt to szwajcarski prozaik, dramaturg, eseista oraz teoretyk teatru. Był on autorem słuchowisk radiowych, powieści, a także nowel kryminalnych o tematyce moralno-filozoficznej. Jego pierwszą publikacją było opowiadanie pod tytułem „Der Alte”, które zostało drukowane w berneńskim dzienniku „Der Bund” w 1945 roku. Jego dramaty w szczególności charakteryzuje deformacja rzeczywistości, groteska oraz stawianie w swych utworach ważnych pytań moralno-filozoficznych. Friedrich otrzymał bardzo dużo nagród między innymi „Wielką Nagrodę Szwajcarskiej Fundacji Schillera”, „Międzynarodową Nagrodę Literacką Welsh Arts Council”, „nagrodę literacką miasta Berna za dramat Anioł zstąpił do Babilonu”, a także dostał tytuł doktora honoris causa, który przyznali mu Temple University w Filadelfii, Uniwersytet w Nicei oraz Hebrajski Uniwersytet w Jerozolimie i Uniwersytet w Zürichu. W 1954 po raz pierwszy sam wyreżyserował swoją sztukę pod tytułem „Małżeństwo pana Mississippi” w Stadttheater w Bernie. Friedrich Dürrenmatt urodził się 5 stycznia 1921 roku w Konolfingen. Był on uważany za jednego z największych indywidualności europejskiego teatru lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Pochodził z protestanckiej, szwajcarskiej rodziny. To właśnie jego dziadek zachęcił go do poświęcenia się karierze pisarskiej. Zmarł 14 grudnia 1990 roku w Neuchâtel.

Podchodząc do analizy „Wizyta starszej pani” najpierw powinno się zrozumieć, czym jest taka forma utworu, jak tragikomedia oraz co tego typu dzieła miały przekazywać, a także do czego miały skłaniać.

Tragikomedia to utwór teatralny, który łączy treści komediowe i tragiczne – oparte na ludzkim cierpieniu. Występuje jako model scalania przeciwstawnych gatunków oraz kategorii estetycznych, a także jako trzeci wielki gatunek, który łączy obie antyczne maski. Opisuje zarówno tragiczną sztukę zawierającą wystarczająco dużo elementów komicznych, po to, aby rozjaśnić ogólny nastrój bądź poważną sztukę zakończoną szczęśliwie.

Autor w tym utworze stawia wiele pytań dotyczących trwałości podstawowych wartości moralnych w obliczu wyzwań współczesnego świata, a także pokus, które w nim panują. Z

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie krótkie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie krótkie

Klara Zachanassian jest główną bohaterką utworu. Pewnego dnia dziewczyna przyjeżdża do miejsca, w którym kiedyś mieszkała – zrujnowanego miasteczka Gullen. W przeszłości Klara nie miała dużo pieniędzy. Była również zakochana w Alfredzie. Chłopak jednak ją porzucił i ożenił się z właścicielką sklepu galanteryjnego. Zrozpaczona dziewczyna postanowiła wyjechać z miasteczka do Hamburgu, gdzie pracowała jako prostytutka. W Klarze zakochał się pewien mężczyzna – właściciel złóż ropy naftowej. Dziewczyna została żoną bogacza, a po jego śmierci postanowiła związywać się z kolejnymi bogatymi mężczyznami. W ten sposób Klara, po kilku latach, stała się milionerką. Gdy kobieta przybyła do Gullen, wszyscy ludzie mieszkający w miasteczku życzliwie ją przywitali. Mieszkańcy Gullen myśleli bowiem, że dzięki niej miasteczko nie będzie już tak biedne, jak do tej pory. Wśród ludzi witających Klarę był również Alfred, który podawał się za jej dawnego przyjaciela.
Kobieta w towarzystwie Alfreda bardzo mile spędzała czas w wiosce. Dawni kochankowie wspominali dawne czasy, a także randki, na które chodzili. Klara stwierdziła, że pomoże mieszkańcom miasteczka i obiecała Alfredowi, że wręczy wiosce duże sumy pieniędzy. Mężczyzna oświadczył, że nadal darzy kobietę uczuciem.
Wieczorem w Gullen odbyło się przyjęcie, na którym wszyscy zebrani ciepło wspominają tytułową bohaterkę. Staruszka informuje zgromadzonych mieszkańców wioski, że podaruje miasteczku miliard dolarów. Jednak Klara postawiła jeden warunek: krzywda, która została wyrządzona prawie pół wieku temu, ma zostać naprawiona. Wspomnianym przez kobietę nieszczęściem, była ucieczka kobiety z miasta.

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bohaterowie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Bohaterowie

1) Klara Zachanassian – główna bohaterka dramatuGdy Klara była młodą dziewczyną, mieszkała w małym, biednym miasteczku, którym było Güllen. Była wówczas zakochana w Alfredzie, z którym zaszła w ciążę. Jednak mężczyzna zostawił ją, aby ożenić się z inną kobietą, która była bogatsza od głównej bohaterki. Porzucona dziewczyna musiała wyjechać z rodzinnego miasteczka, gdyż jej dawny kochanek rzucił wobec niej fałszywe oskarżenia – nie chciał bowiem uznać dziecka Klary za swoje. Wynajął dwóch świadków, aby zeznali w sądzie, że przespali się z dziewczyną. W zamian za fałszywe oskarżenia świadkowie dostali wynagrodzenie. Niebawem dziecko kobiety zmarło na zapalenie opon mózgowych. Klara wyjechała do Hamburga, gdzie podjęła się pracy prostytutki. Zakochał się w niej wówczas pewien bogacz, który był właścicielem złóż ropy naftowej. Klara wyszła za mąż za mężczyznę, który po pewnym czasie zmarł. Kobieta odziedziczyła po nim cały majątek. Klara po śmierci męża wiązała się z kolejnymi bogaczami. Po kilku latach była już milionerką.Kiedy główna bohaterka zestarzała się, postanowiła, że wróci do Güllen, by dokonać zemsty na Alfredzie. Podczas pracy, którą wykonywała, stała się mściwą i wyrachowaną kobietą. Nauczyła się, że jeśli posiada się wystarczająco duży majątek, można kupić za niego ludzi.2) AlfredAlfred jest mężem kobiety, dla której zostawił niegdyś Klarę. Mają razem dwójkę dzieci. Mężczyzna wraz z żoną prowadzi sklep.Alfred w przeszłości był w związku z Klarą Zachanassian. To przez niego

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.