Menu lektury:
Asiunia
Zamień czytanie na oglądanie!
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Zamień czytanie na oglądanie!
Zamień czytanie na oglądanie!
Recenzja książki
Moją pierwszą lekturą w III klasie była „Asiunia”. Do jej przeczytania zachęciła mnie moja nauczycielka. Książkę napisała Joanna Papuzińska, która jest autorką wielu popularnych książek i wierszy dla dzieci.
Akcja i Bohaterowie
Akcja „Asiuni” rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Tytułową bohaterką jest pięcioletnia Asiunia, która wraz z rodzeństwem i rodzicami mieszkała w Warszawie, przy ulicy Mątwickiej. Autorka opowiada o wojnie widzianej oczami dziecka. Niestety II wojna światowa była bardzo tragiczna – ludzie ginęli, a dzieci traciły domy, rodziców i rodzeństwo. Dzieci, nawet bardzo małe, musiały same sobie radzić, aby przeżyć. Książka zaczyna się dość smutno, ale warto przeczytać ją do końca.
Tematyka Książki
Z książki dowiadujemy się, jak okrutna była II wojna światowa i jak trudno było w czasie jej trwania żyć. Asiunia, dziś Joanna Papuzińska, musiała zmagać się z różnymi problemami – utratą bliskich, mroźną zimą i głodem. Ona i jej liczne rodzeństwo pomagali sobie nawzajem. Z książki dowiadujemy się, co w dawnych czasach się jadło i piło, jak się ubierano, i jak radzono sobie z trudnymi sytuacjami. Wojna była straszna, brakowało pieniędzy, jedzenia, opatrunków, nie było sklepów. Warszawa była spalona i zniszczona przez Niemców. Lud
Zamień czytanie na oglądanie!
Streszczenie
Moją pierwszą lekturą w III klasie była „Asiunia”. Do jej przeczytania zachęciła mnie moja nauczycielka. Książkę napisała Joanna Papuzińska, która jest autorką wielu popularnych książek i wierszy dla dzieci.
Akcja i Bohaterowie
Mała Asia, a właściwie Asiunia, obchodziła swe piąte urodziny w towarzystwie najbliższej rodziny – mamy, babci i licznego rodzeństwa. Trwała II wojna światowa, prezenty więc były skromne. Dostała ołówek, gumkę, zeszyt do rysunków i kredkę, która z jednej strony pisała na czerwono, a z drugiej na niebiesko. Dziewczynka nie rozumiała, dlaczego brat ciągle przepytuje ją, ile ma lat, gdzie mieszka i jak się nazywa. Nie wiedziała, że takie informacje są bardzo ważne i potrzebne, gdy na przykład ktoś się zgubi.
Rozdzielenie Rodziny
Pewnego dnia niemieccy żołnierze zabrali jej mamę. Wszystkimi dziećmi nikt nie mógł się zaopiekować, dlatego rodzeństwo zostało rozdzielone. Dzieci trafiły pod opiekę różnych ludzi. Asiunia zamieszkała na ulicy Filtrowej razem z trzema paniami i dziewczynką Elą. W nowym domu nie było tak wesoło jak w domu Asi. Dziewczynka nie narzekała, bo wiedziała, że jest wojna, która wszystko zmienia. Lubiła chodzić z Elą do przedszkola. Tam uczyła się piosenek i mogła bawić się z innymi dziećmi. Podczas nocnych nalotów razem z innymi lokatorami często chroniła się w piwnicy.
Nowi Opiekunowie
Pewnego dnia trafiła do domu pani Oli. Nie wiedziała, dlaczego tak się stało. Cieszyła się, że nowa opiekunka jest wesoła i potrafi się z nią bawić. Nie przeszkadzało Asi nawet to, że musi spać na dwóch przysuniętych do siebie fotelach. Warunki życia były trudne. Kiedy nastało lato, Asia znowu musiała się przeprowadzić. Tym razem była przeszczęśliwa, bo trafiła do małego domku, który wynajęła jej babcia. Okazało się, że babcia opiekuje się także pozostałym rodzeństwem. Wreszcie dziewczynka była z własną rodziną. Brakowało tylko mamy i taty. Dzieci pod opieką babci spędzały czas na zabawie. Bracia, którzy byli harcerzami, chcieli brać udział w powstaniu, jednak nie udało im się przedostać do Warszawy.
Trudne Warunki Wojenne
Kiedyś, kiedy strzały z armat były bardzo blisko, dziewczynka schowała się do piwnicy sąsiadów. Martwiła się o pozostałą część rodziny. Była szczęśliwa, kiedy pojawiła się babcia i bracia. Pewnego dnia Asiunia, jej rodzina oraz sąsiedzi zostali wyrzuceni z domów przez Niemców. Wszyscy byli prowadzeni drogą. Rodzina Asi nie była w stanie iść szybko i zostawała w tyle. Niemieccy żołnierze najpierw na ni
Zamień czytanie na oglądanie!
Streszczenie szczegółowe
Asiunia Joanny Papuzińskiej – Streszczenie Szczegółowe
Pięć Urodzin Asi
Asiunia obchodziła swoje piąte urodziny w towarzystwie najbliższej rodziny – mamy, babci i licznego rodzeństwa. Była to II wojna światowa, więc prezenty były skromne. Dostała ołówek, gumkę, zeszyt do rysunków i kredkę, która z jednej strony pisała na czerwono, a z drugiej na niebiesko. Dziewczynka była bardzo szczęśliwa, nie rozumiała jednak, dlaczego brat ciągle pyta ją, ile ma lat, gdzie mieszka i jak się nazywa. Nie wiedziała, że brat zachowuje się odpowiedzialnie i że te informacje są niezwykle ważne, szczególnie w czasie wojny, kiedy można się łatwo zgubić.
Rozdzielenie Rodzeństwa
Pewnego dnia niemieccy żołnierze zabrali jej mamę. Nikt nie mógł zająć się wszystkimi dziećmi, dlatego rodzeństwo zostało rozdzielone. Asiunia trafiła na ulicę Filtrową, gdzie zamieszkała z trzema paniami i rówieśniczką Elą. W nowym domu nie było tak wesoło jak wcześniej, ale Asiunia nie narzekała, wiedząc, że wojna zmienia wszystko. Lubiła chodzić z Elą do przedszkola, gdzie uczyła się piosenek, wierszy i bawiła się z innymi dziećmi. Podczas nocnych nalotów musiała chronić się w piwnicy razem z innymi lokatorami kamienicy.
Przeprowadzka do Cioci Oli
Pewnego dnia Asiunia trafiła do domu pani Oli, którą nazywała ciocią. Nowa opiekunka była wesoła i potrafiła się z nią bawić. Asiunia najbardziej lubiła, gdy ciocia Ola udawała tygrysa i biegała za nią po mieszkaniu. Dziewczynka czuła się dobrze, mimo że musiała spać na dwóch zsuniętych fotelach. Warunki życia były trudne, ale Asiunia nie narzekała. Cieszyła się z sandałków i sukienki, które ciocia zdobyła, gdyż nie musiała już chodzić w zimowych butach i płaszczyku z kapturkiem.
Lato w Letniskowym Domku
Latem dziewczynka znowu musiała się przeprowadzić, ale tym razem była zadowolona, bo trafiła do małego, drewnianego domku letniskowego wynajętego przez babcię. Tam spotkała swoje rodzeństwo. Dziewczynka była szczęśliwa, że może zamieszkać z rodziną, za którą bardzo tęskniła. Do pełni szczęścia brakowało jej tylko mamy i taty. Pod opieką babci dzieci biegały po polach, bawiły się w sklepik. Starsi bracia, będący harcerzami, chcieli wziąć udział w Powstaniu, co nie podobało się babci, martwiącej się o nich.
Niebezpieczeństwa Wojny
Pewnego dni
Zamień czytanie na oglądanie!
Streszczenie krótkie
Drodzy Uczniowie!
Niesamowita Książka Joanny Papuzińskiej
Ostatnio czytałem niesamowitą książkę, napisaną przez Joannę Papuzińską. Opowiada o małej dziewczynce, Asiuni, która żyje w trudnych dla Polski czasach – podczas II wojny światowej. Rodzice Asiuni zostają zabrani przez Niemców, a ona sama trafia do innej rodziny.
Życie na Filtrowej
Asiunia trafia na Filtrową do trzech bardzo poważnych pań. Tam dziewczynka zaprzyjaźnia się z Elką, z którą chodzi do przedszkola. Czasem w środku nocy są naloty i wszyscy muszą schodzić do piwnicy, żeby się ukryć.
Przeprowadzka do Cioci Oli
Jakiś czas później Asiunia znów się przeprowadza, tym razem do cioci Oli, która nie jest jej prawdziwą ciocią, tylko kazała tak się do siebie zwracać. Czasami ciocia Ola bawiła się z Asiunią, goniąc ją dookoła stołu. A Asiunia wtedy wołała: „Tygrys, tygrys, ogon sobie wygryzł”.
Lato w Domku Letniskowym
Gdy nadeszło lato, Asiunia znów musiała się przeprowadzić. Tym razem do babci, braci i sióstr do domu letni
Zamień czytanie na oglądanie!
Plan wydarzeń
Piąte Urodziny Głównej Bohaterki
Asiunia obchodziła swoje piąte urodziny w towarzystwie rodziny – mamy, babci i licznego rodzeństwa. Była to II wojna światowa, więc prezenty były skromne, ale dziewczynka była szczęśliwa.
Pytania Brata
Brat Asiuni często pytał ją, ile ma lat, gdzie mieszka i jak się nazywa. Chciał, aby dziewczynka znała te informacje na wypadek, gdyby się zgubiła.
Pojawienie się Niemieckich Żołnierzy
Pewnego dnia niemieccy żołnierze zabrali mamę Asiuni. Dzieci zostały rozdzielone i trafiły do różnych rodzin. Asiunia zamieszkała u trzech tajemniczych pań na ulicy Filtrowej.
Poznanie Elki
W nowym domu Asiunia zaprzyjaźniła się z Elką. Dziewczynki chodziły razem do przedszkola, gdzie uczyły się i bawiły. Było to jedno z niewielu miejsc, gdzie mogły poczuć się bezpiecznie.
Nieoczekiwany Nalot
Pewnej nocy nastąpił nieoczekiwany nalot. Wszyscy mieszkańcy kamienicy musieli schować się w piwnicy, gdzie przebywali aż do zakończenia bombardowania.
Przeprowadzka do Cioci Oli
Asiunia przeniosła się do kolejnego domu, gdzie mieszkała ciocia Ola. Mimo trudnych warunków ciocia Ola była wesoła i starała się, by dziewczynka czuła się jak najlepiej.
Radość z Przeprowadzki do Babci
Latem Asiunia przeprowadziła się do domku letniskowego, gdzie mieszkała babcia z resztą rodzeństwa. Dziewczynka była szczęśliwa, mogąc spędzać czas z rodziną, mimo że brakowało jej mamy i taty.
Wyjazd Braci do Warszawy
Zamień czytanie na oglądanie!
Problematyka
Co Może Czuć Dziecko w Czasie Wojny?
Co może czuć dziecko, które doświadcza bólu wewnętrznego i wielu niebezpieczeństw? Szczególnie jeśli ma tylko 5 lat! Joanna Papuzińska w swojej książce opowiada historię Asiuni, małej dziewczynki, która została zabrana od rodziców w czasie II wojny światowej.
Tęsknota i Brak Nadziei
Każdy nowy dzień dla Asiuni to utrata resztki nadziei. Tęsknota za rodzicami, chęć rzucenia się im w objęcia towarzyszy jej nieustannie. Przenoszona w różne miejsca i do różnych ludzi, czuje się zagubiona i samotna.
Tragiczne Doświadczenia
Asiunia przeżywa sytuacje, które są trudne do zrozumienia dla 5-letniego dziecka. Choć udało się jej dotrzeć do babci, nie oznaczało to końca problemów. Niebezpieczeństwa czyhały za każdym rogiem, zarówno dla niej, jak i dla jej rodzeństwa oraz babci.
Codzienne Niebezpieczeństwa
Bombardowanie było jednym z wielu niebezpieczeństw. Jakie to uczucie, gdy wiesz, że za chwilę coś może eksplodować obok domu? To było codzienne zagrożenie, z którym musiała się zmierzyć.
Szybkie Dorastanie
Zamień czytanie na oglądanie!
Bohaterowie
Asiunia – Bohaterowie
Główna Bohaterka – Asiunia
Asiunia jest bohaterką pierwszoplanową. Na początku książki kończy pięć lat, a na końcu ma już sześć i pół. Ma dużo rodzeństwa, więc na urodziny dostaje sporo prezentów. Niestety, w czasie wojny zabrano jej dom, mamę, rodzeństwo oraz tatę. Na jej malutkiej główce ciągle spoczywał spiczasty kapturek. W czasie wojny przebywa w różnych domach, najpierw u trzech pań, potem u cioci Oli, a pod koniec jedzie na wieś do babci.
Brat Andrzej
Andrzej jest starszym bratem Asiuni. Uczy ją czytać i pisać oraz czyta jej wierszyki.
Brat Przemek
Przemek również jest starszym bratem Asiuni. Lubi fikać kozły na trapezie oraz grać na organach.
Brat Marek
Marek także jest starszym bratem głównej bohaterki. Przepytuje ją, gdzie mieszka, jak ma na imię, jak ma na nazwisko. A wtedy jego siostrzyczka odpowiada:
– Nazywam się Joanna Papuzińska, mam pięć lat i mieszkam na ulicy Mątwickiej trzy, mieszkanie jeden!
– No dobrze, tylko żebyś nigdy nie zapomniała!
Ciocia Ola
Ciocia Ola zajmuje się Asiunią w czasie wojny. Mieszka na ulicy Alberta. Ma ogromne poczucie humoru! Udaje tygrysa i goni Asiunie dookoła stołu. A Asiunia woła:
– Tygrys, tygrys ogon sobie wygryzł!
Gdy ubiera małą Asiunie, to niby nie wiedząc co do czego służy, nakłada jej majtki na głowę, a pończochy na ręce. Kiedy Asiunia przebywa u babci ze swoim rodzeństwem, i nie ma co jeść, przynosi im dzidziusia z kaszy, czyli jedzenie zawinięte w śpioszki dla niemowlaków, żeby niemieccy żołnierze nie zabrali jej jedzenia. W czasie wojny zajmuje się setką dzieci, nie swoimi rodzonkami, tylko takimi, którym umarli rodzice, albo którzy zagubili się w czasie wojny.
Trzy Panie
Trzy panie w czasie wojny zajmują się Asiunią oraz Elką. Mieszkają na ulic
Zamień czytanie na oglądanie!
Zamień czytanie na oglądanie!
Czas i miejsce akcji
Czas Akcji
Akcja opowiadania pt. „Asiunia” Joanny Papuzińskiej rozpoczyna się od piątych urodzin dziewczynki i trwa półtora roku do końca II wojny światowej. Autorka książki opisuje swoje prawdziwe losy, więc swoje piąte urodziny obchodziła 3 stycznia 1944 roku, a opowiadanie kończy się prawdopodobnie w czerwcu 1945 roku, gdy Asiunia miała sześć i pół roku.
Miejsce Akcji
W pierwszym rozdziale miejsce akcji to nieduży blok na skraju miasta w Warszawie na ulicy Mątwickiej 3 w mieszkaniu numer 1, gdzie mieszkała rodzina dziewczynki. Po zabraniu mamy Asiuni przez Niemców, dziewczynka mieszkała u trzech pań w Warszawie w domu na ulicy Filtrowej. Tam chodziła z Elką do przedszkola w podwórzu.
Kolejne Przeprowadzki
Kolejne miejsce, gdzie mieszkała dziewczynka to mieszkanie u cioci Oli w Warszawie na ulicy Alberta. Wiosną 1944 roku dziewczynka przeprowadziła się do swojej babci do małego, drewnianego domku wynajętego na lato w Aninie. Tam mieszkała z rodzeństwem przez wak
Zamień czytanie na oglądanie!
Charakterystyka bohaterów
Główni Bohaterowie
Asiunia
Asiunia mieszka wraz z całą swoją rodziną w Warszawie na ul. Mątwickiej. Gdy zaczęła się wojna, Asiunia obchodziła akurat swoje piąte urodziny, na które dostała wiele prezentów. Była bardzo pogodną i posłuszną dziewczynką, mającą dużą, kochającą się rodzinę. Lubiła bawić się ze swoim rodzeństwem. Pewnego dnia wybuchła wojna, żołnierze zabrali jej mamę, a całe rodzeństwo zostało rozdzielone i każdy trafił do innej rodziny.
Asiunia była zbyt mała, by zrozumieć, czym jest wojna. Front wyobrażała sobie jako wielkiego olbrzyma, który niszczy domy. Najpierw trafiła do domu, gdzie mieszkały trzy kobiety i mała Elka. Kobiety były poważne i surowe, ale Asiunia mogła się bawić z Elką. Chodziła też do przedszkola, co dawało jej trochę radości w trudnym czasie. Następnie trafiła do cioci Oli, którą nazwała Tygrysem, ponieważ świetnie się z nią dogadywała i bawiła. Potem trafiła do babci Tosi, gdzie spotkała się z całym rodzeństwem, za którym bardzo tęskniła.
Asiunia była bardzo wrażliwa, potrafiła wsłuchiwać się w wiejący wiatr na łące. Bardzo tęskniła za swoim kubeczkiem, piżamką i zabawkami. Na końcu trafiła z całą rodziną z powrotem do cioci Oli i tam już została do mo
Zamień czytanie na oglądanie!
Geneza utworu i gatunek
Rodzaj i Gatunek Literacki
„Asiunia” jest swoistą autobiografią, zaliczaną do literatury faktu. Utwór należy do gatunku literackiego zwanego epiką.
Geneza Książki Joanny Papuzińskiej
„Asiunia” to dzieło Joanny Papuzińskiej, napisane we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Książka ukazała się w 2011 roku. Pisarka stworzyła ten utwór, wzorując się na wydarzeniach z II wojny światowej, konkretnie z 1944 rok
Zamień czytanie na oglądanie!
Opracowanie
Wprowadzenie do Książki „Asiunia”
„Asiunia” Joanny Papuzińskiej to książka wydana w ramach serii Muzeum Powstania Warszawskiego dla Dzieci. Choć krótka i niepozorna, odgrywa niezwykle ważną rolę – pozwala rodzicom wprowadzić dzieci w poważny temat wojny. Robi to w sposób subtelny i wyważony, nie narażając najmłodszych na przykre emocje, ale jednocześnie daje do myślenia. Dlaczego mama Asiuni nigdy nie wróciła?
Tło Historyczne i Geneza Książki
Książka jest efektem wspomnień Joanny Papuzińskiej z czasów globalnego zagrożenia. Autorka przyznaje, że nie pamięta dokładnie, co wydarzyło się na jej oczach, a co zapamiętała z rodzinnych opowieści. W utworze poznajemy Asiunie, która kończy pięć lat, a gdy akcja dobiega końca, ma sześć i pół roku. Mała Asiunia nie pamięta czasów, gdy wojny nie było.
Wojna i Jej Konsekwencje
Wojna zawsze rządzi się swoimi prawami – zabiera poczucie bezpieczeństwa, czasem bliskich, sprawia, że brakuje pożywienia, zmusza do przeprowadzki lub nawet ucieczki. Dotyka wszystkich bez wyjątku – również dzieci. Dziewczynka pamięta dom pełen gwaru i miłości, w którym mieszkała razem z rodzicami i licznym rodzeństwem. Oczami małej Asiuni obserwujemy ostatnie miesiące II wojny światowej – od stycznia 1944 do czerwca 1945 roku, patrząc na ogarniętą terrorem Warszawę.
Wspomnienia Asiuni
Bohaterka tej historii wspomina, jak brat Marek surowo ją odpytywał ze znajomości adresu, który miała pamiętać na wszelki wypadek, gdyby s
Zamień czytanie na oglądanie!
Najważniejsze informacje
Autorka i Jej Dzieło
„Asiunia” to książka autorstwa Joanny Papuzińskiej, znanej autorki wierszy, bajek dla dzieci oraz poetki. Papuzińska napisała wiele utworów, ale „Asiunia” zajmuje szczególne miejsce w jej twórczości.
Najważniejsze Informacje o Książce „Asiunia”
Główną bohaterką książki jest Joanna, nazywana Asiunią. Asiunia to sympatyczna, miła dziewczynka, która tłumaczy sobie, że to, co się dzieje wokół, to wojna. Mieszka ze swoimi rodzicami i rodzeństwem w Warszawie. Gdy zaczyna się akcja książki, Asiunia ma pięć lat. Akcja książki rozgrywa się podczas II wojny światowej, a jej gatunek to fikcja oparta na faktach.
Krótkie Streszczenie
Gdy rozpoczyna się niemiecka okupacja, rodzice małej Asiuni zostają zatrzymani. Asiunia jest oddzielona od rodzeństwa, co j
Zamień czytanie na oglądanie!
Asiunia – Joanna Papuzińska – Czas i miejsce akcji
Czas akcji
Akcja książki pod tytułem „Asiunia”, napisanej przez Joannę Papuzińską, toczy się w ostatnich latach II wojny światowej. Zaczyna się od powstania warszawskiego (styczeń 1944 r.), a kończy się wraz z zakończeniem działań wojennych w czerwcu 1945 r.
Miejsce akcji
Głównym miejscem akcji książki jest oblężona przez Niemców Warszawa, w której mieszkała Asiunia razem z rodziną. Rodzina mieszkała przy ulicy Mątwickiej 3, w mieszkaniu numer 1. W książce są nawet wymienione konkretne ulice, między innymi:
a) ulica Filtrowa (Asiunia mieszka tu w domu trzech pań po zabraniu jej mamy przez Niemców);