Pieśń o Rolandzie – Recenzja książki

„Pieśń o Rolandzie” to francuski utwór, należący do pieśni opowiadających o bohaterskich czynach (jej głównymi wątkami były odwaga, honor). Jest eposem rycerskim. Należy do epiki a konkretnie do jednej z najstarszych średniowiecznych dzieł epiki francuskiej. Z racji, że jest to pieśń, utwór ma cechy liryki, sprawiające, że „Pieśń o Rolandzie” jest możliwa, a wręcz stworzona do zaśpiewania. Autor utworu jest nieznany (na końcu pieśni widnieje podpis wskazujący na Turolda, jednak nie jest potwierdzone, czy to on stworzył całość (niektórzy sądzą, że przyczynił się tylko do części treści), a sama pieśń datowana jest na przełom XI i XII wieku.
Narratorem w utworze jest średniowieczny śpiewak, którego zadaniem w owych czasach było opowiadanie ciekawych historii na zamkach rycerskich.
Utwór opowiada o wyprawie Karola Wielkiego przeciw wrogim wojskom-Saracenom. Wydarzenie to w rzeczywistości miało miejsce w 778 roku w Hiszpanii i nie było tak doniosłe, jak wskazuje na to utwór. Autor pieśni wyolbrzymił te zdarzenia (dodał m.in. wiele fikcyjnych postaci) tym samym podnosząc ich wagę. Był to zabieg typowy dla literatury tego rodzaju.
Utwór ten w szczególności koncentruje się na postaci Rolanda, którego uznaje za wzór rycerza średniowiecznego. Dobry rycerz w średniowieczu musiał być oddany swojemu panu, w tym wypadku Karolowi Wielkiemu i damie serca (w tym wypadku była to Oda, która na wieść o jego śmierci umiera). Rycerz musiał być odważny, waleczny, nie odstępować przyjaciół.
Główny element historii stanowi walka w wąwozie Roncevaux, gdzie oddziały, złożone z 20 tysięcy wojowników, na czele z Rolandem stoczyły przegraną bitwę z poganami. Roland, wokół którego toczy się pieśń, był hrabią, siostrzeńcem króla i rycerzem, uznawanym za jednego z najwierniejszych rycerzy Karola Wielkiego.
Jego głównym zadaniem w tamtej sytuacji była ochrona odwrotu królewskich wojsk. Ganelon, zaciekły wróg Rolanda, a jednocześnie jego ojczym, był zazdrosny o względy, jakie chłopak posiadał i postanowił go zdradzić, by pokazać, ujmę na jego honorze (niedługo potem Ganelon został skazany za swój czyn przez cesarza na śmierć). Skontaktował się z Marsylem, swoim wrogiem, któremu ukazał tajemny skrót, dzięki czemu wrogie oddziały mogły zaatakować Rolanda a tym samym tylni oddział cesarza. Gdy dochodzi do ataku, mężczyzna nie wzywa pomocy, w obawie jak by to mogło zostać odebrane. Postanawia sam odeprzeć atak wroga. Jednak przytłaczająca liczba nieprzyjaciela nie zdołała ulec Rolandowi, który, dzielnie walczył do ostatniej chwil

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!