🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Przekroczyć próg nadziei

Streszczenie szczegółowe

„Przekroczyć próg nadziei”- Jan Paweł II
W książce „Przekroczyć próg nadziei”- Jan Paweł II odpowiada na pytania włoskiego dziennikarza Vittoria Messoriego. Chciał on przeprowadzić wywiad telewizyjny z Janem Pawłem II z okazji 15-lecia jego pontyfikatu. Papież zachował pytania dziennikarza i udzielił na nie pisemnej odpowiedzi. Jan Paweł II mówi o Jezusie Chrystusie jako Jedynym Pośredniku między Bogiem i ludźmi.
1. Papież- wyzwanie i tajemnica.

Papież jest Głową Kościoła, Namiestnikiem Jezusa Chrystusa. Nazywają go Ojcem Świętym, ŚWIĄTOBLIWOŚCIĄ. Dla niektórych osób Papież nie jest przedstawicielem Boga, lecz jakąś postacią z legend czy mitów. Chrystus wiele razy mówił: „Nie lękajcie się”. Mamy nie bać się prawdy o nas samych. Po zmartwychwstaniu Pan Jezus powierzył władzę Piotrowi mówiąc „Pójdź za mną”. Piotr, który trzy razy zaparł się swego Pana powiedział do Chrystusa „Panie, ty wiesz, że Cię kocham”. Dzięki mocy i działaniu Ducha świętego Chrystus mógł zawierzyć Piotrowi, oprzeć się na nim jak na skale.
Papież jest tajemnicą Bożą. Jest nazywany Namiestnikiem Chrystusa. To wskazuje Jego godność i służbę”. Taką szczególną godność mają osoby konsekrowane. Należy to rozumieć w kontekście Ewangelii „Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”.
 2. Modlić się- jak i dlaczego?Modlitwa jest rozmową z Bogiem. Jest dziełem Jego chwały. Rozmowa ma wtedy głęboki sens, gdy prowadzi ją Duch święty. W modlitwie najważniejszy jest Bóg, Chrystus, Duch Święty – cała Trójca Święta. Pełnię modlitwy wyraża człowiek, gdy w tej rozmowie jest nie tylko on sam, ale Bóg.
3. Modlitwa Namiestnika Chrystusowego.

Papież modli się tak, jak mu Duch pozwala. W swojej modlitwie zgłębia tajemnicę Chrystusa. Przedmiotem modlitwy Papieża są problemy współczesnych ludzi, ich radości i smutki, problemy całego świata. papież jest szafarzem Dobrej Nowiny, człowiekiem nadziei życia wiecznego i radości zwycięstwa dobra nad złem. Papież ma wyostrzoną wrażliwość i świadomość zagrożeń. To mobilizuje go do działania w każdym wymiarze. Modlitwa Papieża jest troską o wszystkie Kościoły świata. Modlitwa jest uobecnieniem w świeci Boga i Jego miłości. Papież modli się za osoby starsze i cierpiące. Cierpienie jest próbą sił fizycznych oraz duchowych. papież modli się za zmarłych. Sam Chrystus dał nam świadectwo życia i nieśmiertelności.
4. Czy Bóg naprawdę istnieje?

Każdy chrześcijanin wierzy, że Bóg naprawdę istnieje. Wiara jest Bożą łaską, jest darem. Człowiek szuka sensu życia, szuka sensu ludzkiej egzystencji. Został obdarzony rozumem. Chrystus umarł na krzyżu za wszystkich i on jest światłem. On wskazuje prawdziwą drogę.
5. Dowody na istnienie Boga: jeszcze aktualne?

Człowiek nie tylko poznaje barwy, kształty, przedmioty, ale wartości zmysłowe. Rozpoznaje wartości etyczne, kryteria dobra i zła. Rozpoznaje również siebie jako istotę religijną, zdolną do współdziałania z Bogiem. Nasza wiara jest osadzona we wspólnocie ludu Bożego.
6. Ale dlaczego Bóg się ukrywa?

Objawienie się Boga na ziemi łączy się z jego uczłowieczeniem. Bóg objawił się w Jezusie Chrystusie. On naprawdę stał się człowiekiem, narodził się z Dziewicy. Pan Jezus powiedział do Apostołów ,,Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie”. Bóg jest tam, gdzie żyjemy i poruszamy się.
7. Czy Jezus jest prawdziwie Synem Bożym?

Jezus Chrystus jest jedynym Pośrednikiem między Bogiem i ludźmi, ponieważ jest Bogiem- Człowiekiem. On żył, umarł, zmartwychwstał. Dał początek nowemu stworzeniu. On jest centrum wiary i życia Kościoła. Skład Apostolski jest wyrazem wiary Kościoła. W encyklice o „Odkupicielu człowieka” Papież tajemnicę Odkupienia ukazuje oczami wielkiej odnowy człowieka i wszystkiego, co ludzkie.
8. Bóg, który zbawia.

Historia zbawienia to najgłębszy sens tajemnicy odkupienia. Bóg był i jest stale obecny. Należy w życiu postępować tak, by nie eliminować Boga. Bóg interesuje się nami i światem. On nas prowadzi drogą wiodąca do zbawienia.
9. Zbawienie w centrum dziejów ludzkości

Historia zbawienia nie jest skomplikowana. Należy ją rozpatrywać na podstawie słów Chrystusa skierowanych do Nikodema „Bóg tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, ażeby człowiek nie zginął”.
Świat nie jest zdolny wyzwolić człowieka bez śmierci i bez cierpienia. Syn Boży przyszedł na świat, aby nas zbawić.
10. Bóg jest Miłością, ale dlaczego tyle zła?

Bóg jest wszechmocny. Bóg jest Mądrością i Miłością. Dzieli los człowieka i uczestniczy w jego losie.
Bóg stworzył człowieka na swój obraz. Uczynił go mądrym i wolnym.
11. Bezsilność Boga…?

Całe swoje życie powinniśmy budować na prawdzie. Bóg jest po stronie cierpiących. Wymiar Boski i wymiar ludzki spotykają się ze sobą i uzupełniają. Droga Dobrej Nowiny prowadzi przez Drogę Golgoty. Bóg zbawia człowieka przez Chrystusa, przez Jego krzyż i zmartwychwstanie.
12. Co to znaczy zbawić?

Zbawić to znaczy wyzwolić od zła, zniewolenia, wyzysku, niesprawiedliwości.
Śmierć nie jest złem, skoro po niej przychodzi zmartwychwstanie. Złem jest odrzucenie Boga przez człowieka.
Tylko Bóg zbawia ludzkość w Chrystusie. Życiem wiecznym jest szczęśliwość, która pochodzi ze zjednoczenia z Bogiem. Gdy człowiek pozna Boga twarzą w twarz dotnie pełni dobra. Bóg jest pełnią życia wiecznego.
Według Ewangelii świętego Mateusza zmartwychwstanie ma poprzedzić sąd ostateczny. Bóg pragnie, aby wszyscy ludzie doszli do poznania prawdy i zostali zbawieni. Kościół jest żywym ciałem Chrystusa.
13. Dlaczego tyle religii?

Pan Bóg dopuścił wiele religii, ale one wszystkie mają „wspólny trzon i wspólny korzeń”. Stosunek Kościoła do religii niechrześcijańskich określa Sobór Watykański. Dokument soborowy mówi ,,Jedną bowiem społeczność stanowią wszystkie narody, jeden mają początek, ponieważ Bóg sprawił, że cały rodzaj ludzki zamieszkuje cały obszar ziemi, jeden także mają cel ostateczny, Boga, którego Opatrzność oraz świadectwo dobroci zbawienne zmysły rozciągają się na wszystkich”. Sobór Watykański II zdaje sobie sprawę z różnych trudności. Przypomina, że „Kościół katolicki nic nie odrzuca z tego, co w religiach owych prawdziwe jest i święte”. Duch Święty działa poza organizmem Kościoła. Papież o tym przekonał się wielokrotnie odwiedzając kraje Dalekiego Wschodu. Chrystus przyszedł na świat do wszystkich ludzi i chce zbawić wszystkich.
14. Budda?

Coraz więcej ludzi na zachodzie fascynuje się buddyzmem. Budda ma przeświadczenie, że świat jest zły, jest źródłem cierpienia dla człowieka. Żeby wyzwolić się od zła, trzeba wyzwolić się od tego świata. Trzeba przerwać więzy ludzkie. Między religią chrześcijańską a buddyzmem istnieje zasadnicza różnica w rozumieniu świata. Świat jest stworzony przez Boga i odkupiony przez Chrystusa.
15. Mahomet?

Kościół z szacunkiem patrzy na Mahometan. Każdy, kto czyta Koran szuka potwierdzenia Bożego Objawienia, ale Bóg Koranu jest tylko Majestatem. Nie jest Emmanuelem, czyli Bogiem z nami… Mahometanie nie wierzą w krzyż i zmartwychwstanie Chrystusa. Jezus jest wspominany jedynie jako prorok przygotowujący na przyjście Mahometa. Wspominają też Maryję. Muzułmanie są wierni modlitwie. Padają na kolana przed obrazem Allaha. Kościół jest otwarty na współpracę i dialog z tymi wyznawcami.
16. Synagoga w Wadowicach.

Jan Paweł II wspomina tutaj szkołę podstawową w Wadowicach, do której uczęszczali żydowscy chłopcy. Z Jerzym Klugerem przyjaźń Papieża przetrwała wiele lat.Papież podkreśla, że obie grupy religijne łączyło to, że modlą się do tego samego Boga.
Jan Paweł II mówi o holokauście narodu żydowskiego, czego dowodem jest Oświęcim. Papież wraca pamięcią do okresu pobytu w Krakowie. Na Kazimierzu było kilkadziesiąt synagog. Jako arcybiskup Krakowa spotykał się ze społecznością żydowską.
Przy okazji podróży apostolskich Papież spotyka się z przedstawicielami różnych wspólnot.
17. W trzecie tysiąclecie – jako mniejszość.

Autor podkreśla, że chrześcijanie coraz bardziej stanowią małą i kurczącą się mniejszość. Papież wyjaśnia tę sprawę z punktu widzenia Ewangelii. „Nie bój się, mała trzódko, gdyż spodobało się Ojcu waszemu dać wam królestwo”. Chrystus mówił o przeciwnościach i prześladowaniach ,,Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować. Ewangelia nie obiecuje łatwych sukcesów. Człowiek jest w pełni człowiekiem przerastając samego siebie.
18. Wyzwania nowej ewangelizacji.

Wezwanie do podjęcia nowej ewangelizacji powraca w Kościele na różne sposoby. Ewangelia podjęta przez Apostołów położyła fundamenty pod budowę gmachu Kościoła. Ewangelizowanie to nie tylko formowanie i przepowiadanie wiary, lecz także refleksja nad objawioną prawdą. Chrystus powiedział„Idźcie na cały świat”. Mamy w Ewangelii odkrywać nowe wartości. Istnieje zapotrzebowanie na ewangelizację pielgrzymującą wraz z nowy, młodym pokoleniem.
19. Młodzi: czy rzeczywiście nadzieja?

Papież zwraca uwagę, że współczesne pokolenie wzrasta w innych uwarunkowaniach. Nie ponosi doświadczeń z drugiej wojny światowej, nie pamięta zmagań z komunizmem. Żyje w wolności. Papież wypowiada piękne sowa, jak rozumie młodość „Młodość to nie tylko pewien okres życia ludzkiego, odpowiadający określonej liczbie lat, ale jest to zarazem czas dany każdemu człowiekowi i równocześnie zadany mu przez Opatrzność”.
W każdym momencie życia człowiek pragnie znajdować miłość. Młodzi powinni poznać, że mają żyć dla drugich i z drugimi, że życie ma sens, o ile staje się bezinteresownym darem. Podstawowym elementem kontaktu z młodzieżą jest powołanie do miłości. Papież wspomina swoją młodość. Podkreśla, że lubi spotykać się z młodzieżą. Nawiązuje do Światowych Dni Młodzieży. Zaznacza, że młodzi szukają Boga, szukają sensu życia. Ważne jest to, aby młody człowiek przekonał się, że Chrystus jest jedynym Przyjacielem, który nigdy nie zawodzi.
20. Upadek komunizmu: dlaczego?

Bóg milczy, ale wszystko nam objawił. W Kościele kwitną ruchy i stowarzyszenia- to szukanie głosu Boga. Misja Kościoła bierze początek w Bogu. Sakramenty są działaniem Chrystusa w Duchu Świętym. Papież nawiązuje do objawień w Fatimie. Sądzi, że upadek komunizmu otworzył perspektywę nowej cywilizacji. Bóg działa w całej historii. To działanie przebiega przez serce człowieka.
21 Czy tylko Kościół katolicki ma rację?

Nauka chrześcijańska o zbawieniu pochodzi od Boga. W Chrystusie Kościół jest katolicki, otwarty na dialog ze wszystkimi wyznawcami religii.
Kościół jest Komunią serc.
22. W poszukiwaniu utraconej jedności.

Sobór Watykański II otworzył drogę ekumeniczną. To, co nas łączy, jest większe od tego, co nas dzieli. Dialog ekumeniczny przynosi wiele owoców.
23. Dlaczego podzieleni?

Warunkiem ekumenizmu jest szacunek. Musi dawać świadectwo nadziei.
24.  Kościół na Soborze.

Sobór Watykański II stał się zadaniem i wyzwaniem dla świata. Jan Paweł II uczestniczył w nim od początku do końca. Było to „seminarium Ducha Świętego”. to Duch Święty wskazuje drogę dla ludzi.
25. Sobór konieczny, choć inny.

Sobór Watykański II różnił się od poprzednich stylem. Było to wielkie otwarcie na dialog. prawda nie przyjmuje żadnych granic. Jest dla wszystkich i dla każdego.
26. Odnowa jakościowa chrześcijaństwa.

Światu potrzebna jest odnowa jakościowa. Ciągle w kościele brakuje kapłanów, za mało jest nowych powołań. Obok zakonów i zgromadzeń powstają instytuty świeckie. Ruchy te skupiają osoby konsekrowane.
27. Kiedy „świat” mówi nie.

Nasza wiara przez Sobór Watykański II została odnowiona i pogłębiona.
Siłą Kościoła są święci.
28. Życie wieczne: czy jeszcze istnieje?

Ostatecznie staniemy kiedyś przed Bogiem z całym swoim życiem. Odpowiemy za swoje uczynki. Będziemy sądzeni z czynów, słów oraz myśli.
29. Wierzyć: ale jaki z tego pożytek?

Wartości wiary nie da się wyjaśnić potrzebami ludzkiej moralności. Chrystus pragnie wiary od człowieka. Chce wzbudzać wiarę.
30. Ewangelia, a prawa człowieka.

Prawa człowieka są zakorzenione w Bogu. Potwierdzeniem wszystkich praw jest Ewangelia.
31. W obronie każdego życia.

Prawo do życia jest podstawowym prawem człowieka. Jan Paweł II mówi, że Bóg na górze Synaj dał przykazanie „Nie zabijaj”. Odnosi się ono do każdego człowieka, nawet tego, w łonie matki.
32. Totus Tuus.

Jan Paweł II był z Maryją związany od lat, wspomina kalwaryjskie ścieżki i Jasną Górę. Maryja jest nową Ewą.
33. Kobieta.

Jan Paweł II nawiązuje do Osoby Maryi. Ona dla wszystkich powinna być wzorem godności i miłości.
34. Aby się nie lękać.

Wezwanie „Nie lękajcie się” każdy musi rozumieć w szerokim wymiarze. „Podjąć wymagania Ewangelii” to znaczy przyznać się do całego swojego człowieczeństwa.
35. Wejść w obszar Nadziei.

Warto wejść w obszar nadziei. Człowiek powinien w swoim sercu nosić i pielęgnować bojaźń Bożą.

Streszczenie

,, Przekroczyć próg nadziei „- Jan Paweł II streszczenie

W książce ,, Przekroczyć próg nadziei „- Jan Paweł II udzielił odpowiedzi na pytania włoskiego dziennikarza Vittoria Messoriego.

1. Papież- wyzwanie i tajemnica.
Papież jest Głową Kościoła, Namiestnikiem Jezusa Chrystusa. Nazywają go Ojcem Świętym, ŚWIĄTOBLIWOŚCIĄ.

2. Modlić się- jak i dlaczego?
Modlitwa jest rozmową z Bogiem. Jest dziełem Jego chwały. Rozmowa ma wtedy głęboki sens, gdy prowadzi ją Duch święty.

3. Modlitwa Namiestnika Chrystusowego.
Papież modli się tak, jak mu Duch Święty pozwala. Przedmiotem modlitwy Papieża są problemy współczesnych ludzi, ich radości i smutki, problemy całego świata.

4. Czy Bóg naprawdę istnieje?
Każdy chrześcijanin wierzy, że Bóg naprawdę istnieje. Wiara jest Bożą łaską, jest darem.

5. Dowody na istnienie Boga: jeszcze aktualne?
Człowiek nie tylko poznaje barwy, kształty, przedmioty, ale wartości zmysłowe. Rozpoznaje wartości etyczne, kryteria dobra i zła. Cały świat jest obrazem Boga.

6. Ale dlaczego Bóg się ukrywa?
Bóg widoczny jest na ziemi w całym stworzeniu. Bóg objawił się w Jezusie Chrystusie. On naprawdę stał się człowiekiem, narodził się z Dziewicy.

7. Czy Jezus jest prawdziwie Synem Bożym?
Jezus Chrystus jest jedynym Pośrednikiem między Bogiem i ludźmi, ponieważ jest Bogiem- Człowiekiem. On żył, umarł, zmartwychwstał.

8. Bóg, który zbawia.
Historia zbawienia to najgłębszy sens tajemnicy odkupienia. Bóg był i jest stale obecny.

9. Zbawienie w centrum dziejów ludzkości
Historia zbawienia nie jest skomplikowana. Należy ją rozpatrywać na kanwie słów Chrystusa skierowanych do Nikodema ,,Bóg tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, ażeby człowiek nie zginął”.

10. Bóg jest Miłością, ale dlaczego tyle zła?
Bóg jest wszechmocny. Bóg jest Mądrością i Miłością. Dzieli los człowieka i uczestniczy w jego losie.

11. Bezsilność Boga…?
Całe swoje życie powinniśmy budować na prawdzie. Bóg jest po stronie cierpiących.

12. Co to znaczy zbawić?
Zbawić to znaczy wyzwolić od zła, zniewolenia, wyzysku, niesprawiedliwości.
Złem jest odrzucenie Boga przez człowieka.

13. Dlaczego tyle religii?
Pan Bóg dopuścił wiele religii, ale one wszystkie mają ,,wspólny trzon i wspólny korzeń”. Stosunek Kościoła do religii niechrześcijańskich określa Sobór Watykański II.

14. Budda?
Coraz więcej ludzi na zachodzie fascynuje się buddyzmem. Budda ma przeświadczenie, że świat jest zły, jest źródłem cierpienia dla człowieka. Żeby wyzwolić się od zła, trzeba wyzwolić się od tego świata.

15. Mahomet?
Kościół z szacunkiem patrzy na Mahometan. Każdy, kto czyta Koran szuka potwierdzenia Bożego Objawienia, ale Bóg Koranu jest tylko Majestatem.

16. Synagoga w Wadowicach.
Jan Paweł II wspomina tutaj szkołę podstawową w Wadowicach, do której uczęszczali żydowscy chłopcy. Papież wraca pamięcią do okresu pobytu w Krakowie. Na Kazimierzu było kilkadziesiąt synagog. Jako arcybiskup Krakowa spotykał się ze społecznością żydowską.
Przy okazji podróży apostolskich Papież spotyka się z przedstawicielami różnych wspólnot.

17. W trzecie tysiąclecie – jako mniejszość.
Papież wyjaśnia tą sprawę z punktu widzenia Ewangelii. ,,Nie bój się, mała trzódko, gdyż spodobało się Ojcu waszemu dać wam królestwo”.

18. Wyzwania nowej ewangelizacji.
Wezwanie do podjęcia nowej ewangelizacji powraca w Kościele na różne sposoby. Ewangelia podjęta przez Apostołów położyła fundamenty pod budowę gmachu Kościoła.

19. Młodzi: czy rzeczywiście nadzieja?
Papież zwraca uwagę, że współczesne pokolenie wzrasta w innych uwarunkowaniach. Nie ponosi doświadczeń z drugiej wojny światowej, nie pamięta zmagań z komunizmem. Żyje w wolności. Papież wypowiada piękne sowa, jak rozumie młodość.
W każdym momencie życia człowiek pragnie znajdować miłość. Młodzi powinni poznać, że mają żyć dla drugich i z drugimi, że życie ma sens, o ile staje się bezinteresownym darem.

20. Upadek komunizmu: dlaczego?
Bóg milczy, ale wszystko nam objawił. W Kościele kwitną ruchy i stowarzyszenia- to szukanie głosu Boga. Misja Kościoła bierze początek w Bogu. Sakramenty są działaniem Chrystusa w Duchu Świętym.

21. Czy tylko Kościół katolicki ma rację?
Nauka chrześcijańska o zbawieniu pochodzi od Boga. W Chrystusie Kościół jest katolicki, otwarty na dialog ze wszystkimi wyznawcami religii.
Kościół jest Komunią serc.

22. W poszukiwaniu utraconej jedności.
Sobór Watykański II otworzył drogę ekumeniczną. To, co nas łączy, jest większe od tego, co nas dzieli. Dialog ekumeniczny przynosi wiele owoców.

23. Dlaczego podzieleni?
Warunkiem ekumenizmu jest szacunek. Musi dawać świadectwo nadziei.

24. Kościół na Soborze.
Sobór Watykański II stał się zadaniem i wyzwaniem dla świata. Jan Paweł II uczestniczył w nim od początku do końca. Było to ,,seminarium Ducha Świętego”. to Duch Święty wskazuje drogę dla ludzi.

25. Sobór konieczny, choć inny.
Sobór Watykański II różnił się od poprzednich stylem. Było to wielkie otwarcie na dialog. prawda nie przyjmuje żadnych granic. Jest dla wszystkich i dla każdego.

26. Odnowa jakościowa chrześcijaństwa.
Światu potrzebna jest odnowa jakościowa. Ciągle w kościele brakuje kapłanów, za mało jest nowych powołań. Obok zakonów i zgromadzeń powstają instytuty świeckie. Ruchy te skupiają osoby konsekrowane.

27. Kiedy „świat” mówi nie.
Nasza wiara przez Sobór Watykański II została odnowiona i pogłębiona.
Siłą Kościoła są święci.

28. Życie wieczne: czy jeszcze istnieje?
Ostatecznie staniemy kiedyś przed Bogiem z całym swoim życiem. Odpowiemy za swoje uczynki. Będziemy sądzeni z czynów, słów oraz myśli.

29. Wierzyć: ale jaki z tego pożytek?
Wartości wiary nie da się wyjaśnić potrzebami ludzkiej moralności. Chrystus pragnie wiary od człowieka. Chce wzbudzać wiarę.

30. Ewangelia a prawa człowieka.
Prawa człowieka są zakorzenione w Bogu. Potwierdzeniem wszystkich praw jest Ewangelia.

31. W obronie każdego życia.
Prawo do życia jest podstawowym prawem człowieka. Jan Paweł II mówi, że Bóg na górze Synaj dał przykazanie ,,Nie zabijaj”.

32. Totus Tuus.

Jan Paweł II był z Maryją związany od lat, wspomina kalwaryjskie ścieżki i Jasna Górę. Maryja jest nową Ewą.

33. Kobieta.

Jan Paweł II nawiązuje do Osoby Maryi. Ona dla wszystkich powinna być wzorem godności i miłości.

34. Aby się nie lękać.

Wezwanie ,,Nie lękajcie się” każdy musi rozumieć w szerokim wymiarze. ,,Podjąć wymagania Ewangelii” to znaczy przyznać się do całego swojego człowieczeństwa.

35. Wejść w obszar Nadziei.

Warto wejść w obszar nadziei. Człowiek powinien w swoim sercu nosić i pielęgnować bojaźń Bożą.

Plan wydarzeń

,, Przekroczyć próg nadziei „- Jan Paweł II

PLAN WYDARZEŃ

I Papież – wyzwanie i tajemnica.
1. Rola Papieża w Kościele.
2. Nie lękajcie się.
3. Chrystus sakramentem niewidzialnego Boga.
4 .Powierzenie św. Piotrowi wielkiej misji.
5. Papież Namiestnikiem Chrystusa.

II Modlić się- jak i dlaczego?
1.Modlitwa rozmową z Bogiem.

III Modlitwa Namiestnika Chrystusowego.
1. Rola Ducha Świętego .
2. Przedmiot modlitwy Papieża.

IV Czy Bóg naprawdę istnieje?
1. Wiara jako Boża łaska.

V Dowody na istnienie Boga: jeszcze aktualne?
1.Kryteria dobra i zła.
2. Człowiek obrazem Boga.

VI Ale dlaczego Bóg się ukrywa?
1. Bóg a stworzenie świata.
2. Objawienie się Boga w Jezusie Chrystusie.

VII Czy Jezus jest prawdziwie Synem Bożym?
1.Jezus Chrystus Pośrednikiem między Bogiem i ludźmi.,

VIII Bóg, który zbawia.
1.Historia zbawienia.
2. Obecność Boga w historii świata.

IX Zbawienie w centrum dziejów ludzkości.
1. Jezus Chrystus Zbawicielem świata.

X Bóg jest Miłością, ale dlaczego tyle zła?
1. Bóg Mądrością i Miłością.
2. Wszechmoc Boga.

XI Bezsilność Boga…?
1. Wartość prawdy.
2. Bóg a cierpienie.

XII Co to znaczy zbawić?
1. Wyzwolenie od zła, zniewolenia, wyzysku,
2. Zło odrzuceniem Boga przez człowieka.

XIII Dlaczego tyle religii?
1. Ku jedności religii.
2. Dialog a Sobór Watykański II.

XIV Budda?
1. Buddyzm- spojrzenie na świat.

XV Mahomet?
1. Bóg Koranu jako Majestat.

XVI Synagoga w Wadowicach.
1. Dzieciństwo Karola Wojtyły.
2. Pobyt biskupa w Krakowie.
3. Podróże apostolskie Jana Pawła II.

XVII W trzecie tysiąclecie – jako mniejszość.
1. Różnorodność wspólnot w Kościele.

XVIII Wyzwania nowej ewangelizacji.
1. Zadania nowej ewangelizacji.
2 Nauczanie Apostołów fundamentem pod budowę gmachu Kościoła.

XIX Młodzi: czy rzeczywiście nadzieja?
1. Współczesne pokolenie.
2. Młodzi nadzieją świata.
3. Sens życia.

XX Upadek komunizmu: dlaczego?
1. Milczenie Boga.
2. Sakramenty działaniem Chrystusa w Duchu Świętym.

XXI Czy tylko Kościół katolicki ma rację?
1.Nauka o zbawieniu.
2.Dialog wyznawców wszystkich religii.
3.Kościół Komunią serc.

XXII W poszukiwaniu utraconej jedności.
1.Droga ekumeniczna.
2.Dialog ekumeniczny w świetle dokumentów Soboru Watykańskiego II.

XXXIII Dlaczego podzieleni?
1. Świadectwo nadziei.

XXIV Kościół na Soborze.
1.Seminarium Ducha Świętego.

XXV Sobór konieczny, choć inny.
1. Prawda pozbawiona wszelkich granic.

XXVI Odnowa jakościowa chrześcijaństwa.
1. Zakony, zgromadzenia i ruchy świeckie,

XXVII Kiedy „świat” mówi nie.
1. Rola świętych w kościele.

XXVIII Życie wieczne: czy jeszcze istnieje?
1. Sąd Ostateczny.

XXIX Wierzyć: ale jaki z tego pożytek?
1. Wiara , a obecność Chrystusa w życiu człowieka.

XXX Ewangelia a prawa człowieka.
1. Ewangelia zbiorem praw człowieka.

XXXI W obronie każdego życia.
1. Przykazanie ,,Nie zabijaj”.

XXXII Totus Tuus.
1. Maryja w życiu Papieża.

XXXIII Kobieta.
1. Maryja wzorem godności i miłości.

XXXIV Aby się nie lękać.
1. Wymagania Ewangelii.

XXV Wejść w obszar Nadziei.
1. Bojaźń Boża.

Geneza utworu i gatunek

Geneza:
,,Przekroczyć próg nadziei” to zbiór odpowiedzi Jana Pawła II na pytania włoskiego dziennikarza Vittoria Messoriego. Wywiad miał odbywać się w telewizji, jednak z powodu natłoku obowiązków Jan Paweł II odwołał to. Papież miał zaplanowaną podróż do diecezji włoskich Arezzio i Asti. Na wrzesień przewidziana była pierwsza wizyta cesarza Japonii w Stolicy Piotrowej. Dodatkowo miała odbyć się podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. Tradycją Jana Pawła II była konieczność nauczenia się języków krajów, do których podróżował. Uważał, że wszystkie narody świata powinny zrozumieć Ewangelie. Kilka miesięcy później Papież odezwał się do dziennikarza i przekazał, że wkrótce dostarczy odpowiedzi pisemnie na te pytania. Któregoś dnia dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej przywiózł plik kartek. Papież udzielił bardzo rozbudowanej odpowiedzi na pytania.
Gatunek:
Wywiad-rzeka to gatunek z pogranicza dziennikarstwa i literatury faktu, popularny w Polsce zwłaszcza od lat 90. XX w.

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: