Awantura o Basię - Opracowanie

Powieść ,,Awantura o Basię” została napisana przez Kornela Makuszyńskiego i została ukazana 1937. Utwór pokazuje losy ciekawej świata i inteligentnej dziewczyny na tle codziennego życia w międzywojennej Polsce.

Akcja:
Czas:
– rozpoczyna się w dniu śmierci mamy Basi;
– kończy się w czasie, gdy Basia jest nastolatką.
Miejsce:
– akcja rozpoczyna się w Krakowie, skąd Basia wyrusza do stolicy – Warszawy, i to miasto jest głównym miejscem akcji, przygody dziewczynki rozgrywają się również w Francji.

Główni bohaterowie:
– Basia – osierocona dziewczynka, która trafia do różnych ludzi, dopóki nie dostaje się pod właściwy adres. Skrada serce każdego kogo napotka na swojej drodze, później ludzie, którzy nie chcieli się nią opiekować potem nie mogą pogodzić się z informacją straty dziecka. Basia jest szczera i urocza, wyrasta na odpowiedzialną, odważną, dojrzałą dziewczynę.

– Stasia Olszańska – 25 letnia panna, przyjaciółka Heleny Bzowskiej, wnuczka Barbary Tańskiej. To właśnie jej adres zapisany był na karteczce Basi. Dzięki Basi Stasia i Stanisław zostali szczęśliwym małżeństwem, po kilku latach na świat przyszedł ich synek.

– Stanisław Olszowski – słynnym pisarzem, którego podziwiają koleżanki Basi.

– Babcia Tańska – babcia Stasi, która chętnie opiekuje się małą Basią i dba o nią.

– Antoni Walicki – stary aktor, przyjaciel i opiekun Basi, którego miała okazję poznać w pociągu i właśnie wtedy staje się mimowolnym opiekunem. Walicki oburzony zachowaniem kobiet, zabiera osamotnioną dziewczynkę do domu i postanawia odnaleźć jej rodzinę.

– Helena Bzowska – żona Adama Bzowskiego, matka Basi, ginie wpadając pod pociąg.

– Adam Bzowski – mąż Heleny Bzowskiej, ojciec Basi, geograf i podróżnik.

Streszczenie:

Mała dziewczynka Basia straciła rodziców w wieku 5 lat, przez co była skazana na poszukiwanie opiekuna. Jej pierwsi opiekunowie – małżeństwo Budziszów napisali list do dawnej przyjaciółki mamy sieroty. Wiadomość zawierała informację o tym, że ostatnią wolą rodzicielki Basi było to, aby to właśnie ta jej znajoma zaopiekowała się dzieckiem.

Dziewczynka została wysłana pociągiem do Warszawy razem z zawieszoną na szyi karteczką z danymi o tym, do kogo i gdzie ma dotrzeć. W pociągu miały pilnować ją dwie kobiety, ale one nie sprawdziły się w tej roli. Zamiast nich zaczął opiekować się nią aktor Walicki. Podczas podróży spotkała ludzi, którzy poczęstowali ją mlekiem. Niestety zalała się i poplamiła całą karteczkę tak, że niewiele dało się z niej rozczytać. Po dojechaniu do Warszawy, okazało się, że nikt nie czeka na Basię, więc aktor sam postanowił, że zabierze ją do domu, który wynajmuje razem z drugim aktorem, Szotem. Gdy Basia zasnęła, obaj aktorzy postanowili rozczytać litery z kartki. Za pomocą książki telefonicznej ustalili, że dane to: ,,Stanisław Olszanowski, Warszawa, Chmielna”. Odczytawszy taką wiadomość zabrali dziewczynkę pod ten adres i tam ją zostawili.

Po powrocie do domu literat doznał szoku zobaczywszy śpiącą dziewczynkę. Jednak po pewnym czasie poczuł duże przywiązanie do dziecka. W tym czasie Stasia Olszewska wróciła do domu po miesięcznym pobycie u rodziców na kresach
i zobaczyła czekający na nią list, od razu go przeczytała. Była oburzona, że Tańska nie poinformowała jej o korespondencji. Postanowiła poszukać Basi, dzięki pojawieniu się kobiet z pociągu była w stanie odszukać Walickiego, który zaś odesłał ją do Olszewskiego. Stasia mimo, iż chciała odebrać Walickiemu dziewczynkę, uległa prośbie Basi, która pokochała Stanisława. Doszli do kompromisu, że w dni parzyste miesiąca dziewczynka będzie mieszkać u pisarza, a w nieparzyste dni miesiąca u Stasi.

Pewnego dnia Basia zachorowała na zapalenie płuc, wtedy wszyscy się nią opiekowali. Na prośbę dziewczynki, Stasia i Stanisław pobrali się. Basia w wieku 15 lat została oficjalnie adoptowana przez państwo Olszanowskich. Żyło im się bardzo dobrze i szczęśliwie.

Pewnego razu, Olszanowscy opowiedzieli dziewczynie o jej biologicznych rodzicach. Postanawia poszukać ojca.

Bohaterka uratowała szkolną koleżankę od tragedii, wskutek czego jej dłonie uległy poparzeniu. Stała się wzorem do naśladowania dla rówieśników.

Nagle Walicki umiera, przez co dziewczynka bardzo cierpi i chudnie.

Zaczęła wysyłać listy do babki. W tym czasie dostała list, iż odziedziczyła ogromny spadek po babce. Dziewczyna zaczęła rozmyślać o panującej na świecie biedzie.

Dostała również informację, że najprawdopodobniej jej ojciec żyje. Okazało się, że stracił pamięć wskutek wypadku w górach i wygląda bardzo staro, pomimo tego, że ma dopiero czterdzieści lat. Basia postanowiła nim się zaopiekować i dzięki niej ojciec po jakimś czasie wrócił do zdrowia. Kiedy w końcu odzyskał pamięć, dzięki Basi i spotkaniu z Somerem, spisał wszystko co go spotkało w indyjskiej wiosce i obiecał wynagrodzić córce lata swojej nieobecności.

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: