Buszujący w zbożu - Charakterystyka bohaterów

Charakterystyka bohaterów

Holden Caulfield – to główny bohater książki ,,Buszujący w zbożu” Jerome’a David’a Salinger’a. Odznacza się tym, że jest także narratorem powieści. To nastolatek, który zbliża się do dojrzałego wieku. Chłopak ma 17 lat. Holden jest buntowniczy i hardy. Zostaje wyrzucony z czterech szkół średnich (wśród nich jest szkoła w Ekton Hills, w Whooton oraz szkoła w ,,Pencey”) z powodu słabych wyników w nauce. Młodzieniec pochodzi z zamożnej rodziny – jego ojciec jest mecenasem. Matka chłopaka zajmuje się domem. Holden to chudy i wysoki bohater. Jego włosy są obcięte na krótko. Ubiera się w markowe ciuchy. Wygląda bardzo elegancko. Chłopak charakteryzuje się tym, że jest nerwowy. Nałogowo pali papierosy. Jego zapał do pracy jest krótkotrwały. Nie uczy się, choć jest bardzo inteligentny. Jedynym przedmiotem, do którego się przykłada, jest język angielski. Holden lubi pracować nad pracami pisemnymi. Caulfield’a możemy nazwać uczuciowym, ponieważ dosyć mocno przeżywa i wspomina śmierć brata Alika. Jest czuły w stosunku do Jane – swojej pierwszej miłości. Chłopak często używa sarkazmu. Usposobienie Holdena jest nieco porywcze. To pogubiony nastolatek żyjący wśród ludzi nierozumiejących jego stosunku do życia oraz upodobań.

D. B. – to starszy brat Holdena, który jest wyrażany i wspominany w książce pod inicjałami. Ma umiejętności pisarskie, jednak nie wykorzystuje swojego potencjału. Aby osiągnąć sukces, wyjeżdża do Hollywood. Tam zostaje autorem scenariuszy filmowych. W zakończeniu powieści wymieniony jest jako jeden ze słuchaczy opowieści Holdena.

Phoebe Caulfield – siostra Holdena, ma 10 lat. Posiada włosy o rudym odcieniu. Jest gwałtowna, można nawet stwierdzić, że to nadpobudliwa dziewczynka. Posiada bogatą wyobraźnię. Jej zdolności manualne zaskakują innych. Bierze udział w szkolnych konkursach i przedstawieniach. Phoebe i Holdena łączy niezwykła bliskość. Są sobie bardzo oddani. Widać, że Holden kocha siostrę i za nią tęskni. Wynika z tego chęć spotkania się nastolatka z Phoebe.

Alik Caulfield (w oryginale Allie) – to młodszy o dwa lata brat Holdena, a także D. B. i Phoebe. Zmarł na białaczkę mając 11 lat. Jego włosy miały rudawy kolor. Kiedy Holden o nim wspomina, przypomina mu się otwarty i życzliwy chłopak, który dobrze się uczył. Charakteryzowała go pilność oraz wysoko rozwinięta intelektualność. Był on fanem baseballu.

Jane Gallagher – była sąsiadka Caulfieldów. Znajoma, sympatia Holdena. Odznacza się wrażliwością. Jest inteligentna. Jej zainteresowanie to piłka nożna. Lubi czytać książki.

Lillian Simons – dawna dziewczyna D. B.

Inni: zakonnice poznane na stacji kolejowej, Maurice (windziarz w hotelu), trzy kobiety z Seattle, matka Ernesta Morrowa, Stradlater, Ackley, Spencer (nauczyciel historii w szkole w ,,Pencey”), taksówkarze.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: