Choinka - Czas I miejsce akcji

„Choinka” jest krótką baśnią napisaną przez Hansa Christiana Andersena, wydaną po raz pierwszy w roku 1844. Opowiada historię życia choinki, od małej, młodej, po starą.
Gdzie i kiedy rozgrywa się akcja tej baśni-opowiadania?

Nie ma wyszczególnionego w tekście konkretnego czasu, np. roku. Jednak z treści można wywnioskować, iż akcja rozpoczyna się porą ciepłą, czyli musi to być wiosna, lato lub jesień. Jednak prawdopodobnie może to być okres od lipca do września, ponieważ jest wyszczególnione, iż dzieci przychodziły zbierać jagody, a wtedy można zbierać te pyszne owoce. Wiemy też, iż akcja trwa minimum siedem zim. Pierwszej zimy choinka jest tak mała, że przeskakują ją zające, drugiej i trzeciej zimy wiemy, że choinka rośnie, czwartej zimy jest już tak duża, że zające musiały ją obiegać naokoło, przed piątą zimą (jesienią) drwale przyszli ściąć największe choinki (jest informacja, że na wiosnę przyleciały bociany i mówiły o wyciętych drzewkach płynących statkiem, stąd wiemy, że minęła zima). Szóstej zimy, przed Bożym Narodzeniem, przyszli drwale i ścięli małe i młode drzewka (później wróble przylatywały i mówiły o pięknie przystrojonych choinkach w domach ludzi). I wreszcie na siódmą zimę, w okresie Bożonarodzeniowym, ludzie ścięli naszą choinkę- główną bohaterkę opowiadania. Wiemy również, iż po świętach choinka została wrzucona do piwnicy. Akcja baśni kończy się zaś prawdopodobnie wiosną lub latem. Widnieje opis przyrody, iż wszystko w ogrodzie zielenieje i kwitnie. Chociaż prawdopodobnie może to być przełom tych dwóch pór roku (przełom czerwca i lipca), ponieważ wtedy to kwitnie lipa, ponieważ choinka czuła jej słodki zapach w trakcie swoich ostatnich chwil życia.

Miejsca rozgrywania się akcji są zaś trzy. Pierwszym jest las, gdzie wśród choinek rosła nasza główna bohaterka przez siedem zim. Kolejnym miejscem jest dom, do którego trafiła choinka po ścięciu, zakupiona przez jakiegoś człowieka. I ostatnim miejscem rozgrywania akcji jest piwnica, do której trafiła choinka po świętach Bożego Narodzenia i tam czekała do lata na spalenie.

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: