Kamizelka - Charakterystyka bohaterów

W “Kamizelce” Bolesława Prusa występuje troje bohaterów głównych oraz dwie postacie epizodyczne. Czytelnik do samego końca opowieści nie poznaje ich imion, więc funkcjonują one pod nazwami danego statusu (np. żona), zawodu (doktor) lub narodowości (Żydek).

Bohaterowie główni:
Narrator – już na wstępie dowiadujemy się, że jest miłośnikiem kolekcjonowania sentymentalnych rzeczy. W swoim “zbiorku” posiada między innymi dramat napisany w gimnazjum na zajęciach z języka łacińskiego oraz tytułową kamizelkę. Możemy przypuszczać, że samotnie zamieszkuje starą kamienicę warszawską. Rozmieszczenie okien mieszkania pozwala mu na obserwowanie codziennego życia swoich sąsiadów, czyli młodego małżeństwa. Niemożność rozstania się ze zbieranymi przedmiotami może świadczyć o wielkiej wrażliwości i romantycznym usposobieniu mężczyzny. Poza tym jest on narratorem wszechwiedzącym, gdyż opisuje rozmowy pary, choć w rzeczywistości usłyszenie ich byłoby niemożliwe.

Pan – z zawodu urzędnik, który dopiero co wprowadził się z żoną do warszawskiej kamienicy. Jest człowiekiem pracowitym i przykładnym, co wieczór do późna pracuje nad dokumentami. Narrator opisuje go jako “ani ładnego, ani brzydkiego”, zresztą tak jak jego żonę. Usposobienie ma raczej łagodne i spokojne oraz dość nieśmiałe w stosunku do przełożonych. To co szczególnie odznacza się w tej postaci to miłość do swej ukochanej, dla której w każdą niedzielę znajduje czas na wspólny spacer. Nawet w chorobie nie pozwala aby się zamartwiała. Codziennie ściąga sprzączkę kamizelki, aby pokazać jej, że nie traci na wadze i jest całkowicie zdrowy. Niestety jego losy nie kończą się szczęśliwie – w październiku umiera pokonany przez gruźlicę.

Pani – młoda kobieta, zajmująca się domem oraz szyciem. Dla zarobku udziela lekcji. Tak jak jej ukochany jest uczynna, a na dodatek niezwykle silna psychicznie. Kiedy mąż choruje, przejmuje na siebie wszystkie obowiązki domowe oraz więcej pracuje, aby zarobić na utrzymanie ich dwojga. Z miłości nie chce powiedzieć mężowi całej prawdy o jego stanie zdrowia i tak jak on zaczyna “poprawiać” kamizelkę. Skraca jej paski, aby myślał, że ma szansę na wyzdrowienie. Po śmierci ukochanego trudno rozstać się jej z ubraniem, które traktuje jak swego rodzaju pamiątkę po zmarłym. Ostatecznie pozbywa się jej i opuszcza kamienicę, przytłoczona bolesnymi wspomnieniami o mężu.

Bohaterowie epizodyczni:
Doktor – wykrywa chorobę urzędnika; na prośbę pani często przychodzi na kontrolę stanu zdrowia urzędnika.

Żydek – handlarz, który sprzedaje narratorowi tytułową kamizelkę na podwórzu kamienicy. Wypowiada się łamaną polszczyzną; stereotypowo wykreowany jest na skąpca, co uwydatnia antysemickie podejście pozytywistów do Żydów.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: