Kamizelka - Streszczenie krótkie

,,Kamizelka” – Bolesław Prus- streszczenie krótkie

Na początku książki główny bohater informuje czytelnika, iż posiada on zbiorek w skład którego wchodzi dramat, który bohater napisał w gimnazjum, podczas lekcji łaciny, kilka zasuszonych kwiatów, które powinien już wymienić na nowe oraz stara i zniszczona już kamizelka. Kamizelka ta miała dużo plam, brak guzików, i dziurkę na brzegu. Ściągacz na którym znajduje się sprzączka, jest skrócony i przyszyty do kamizelki wcale nie po krawiecku. Mówi też, że przydałaby mu się szafa na ten zbiorek, gdyż nie chce go trzymać pomiędzy swoimi rzeczami.
Od sąsiadów głównego bohatera odchodzi służąca do ludzi, którzy będą jej więcej płacić- trzy ruble na rok. Będzie też dostawała u nich codziennie obiady.
Główny bohater przedstawia czytelnikowi historię zdobytej przez niego kamizelki. Kupił on ją od handlarza starzyzny, któremu tę kamizelkę sprzedała sąsiadka głównego bohatera. Była to kamizelka po jej zmarłym na pewną chorobę mężu. Początkowo jednak handlarz nie chciał wydać kamizelki głównemu bohaterowi, gdyż ten proponował małą, według handlarza, cenę. W końcu jednak handlarz zgodził się na cenę zaproponowaną przez głównego bohatera.
Główny bohater wspomina, że jeszcze niedawno- w maju widział swoich sąsiadów uśmiechniętych i rozweselonych. Jego sąsiadka nuciła pewną piosenkę, a sąsiad czytał czasopismo literackie i humorystyczne- ,,Kuriera Świątecznego”.
Jej mąż dostał krwotoku. Niestety mimo choroby nie mógł wyjechać na wieś, więc został i odpoczywał w Warszawie. W późniejszym czasie jej mąż zaczął zauważać, że jego kamizelka jest na niego za duża i, że znacząco schudł.
Jego żona, aby ukryć przed nim znaczący spadek wagi, postanowiła skracać pasek u kamizelki. Z ostatnich słów narratora można wywnioskować, że właściciel kamizelki zmarł. A on patrząc w niebo zastanawiał się czy kiedyś małżonkowie będą mogli się spotkać, aby wyjawić sekret kamizelki.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.