Kamizelka - Czas i miejsce akcji

Czas akcji:
Czas akcji określa się jako zbieżny z rzeczywistym czasem pisania noweli, czyli na początek lat osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku.
Bolesław Prus w “Kamizelce” stosuje tak zwaną inwersję czasową fabuły. Polega ona opowiadaniu wydarzeń nie w sposób chronologiczny, a dowolny, wybrany przez autora. Początek utworu rozgrywa się w zimę, o czym świadczą słowa: “Śnieg zaczął tak mocno padać, że prawie zmierzchło się.” Chwilę później jednak narrator przedstawia wydarzenia, które miały miejsce od kwietnia do listopada tego samego roku.

W kwietniu narrator obserwuje jak małżeństwo wprowadza się do kamienicy; ich codzienne życie oraz wzajemną miłość. W lipcu mąż zaczyna chorować, o czym świadczy krwotok, prowadzący do omdlenia. Następny miesiąc cechuje nasilenie choroby, natomiast październik to czas, kiedy mężczyzna żegna się z życiem. Historia pary kończy się w listopadzie, gdy zrozpaczona żona wyprowadza się z mieszkania, a narrator kupuje tytułową kamizelkę.

Ostatecznie osoba mówiąca w tekście kończy retrospekcję, wracając do czasu rzeczywistego, który rozpoczyna utwór.

Miejsce akcji:
Akcja “Kamizelki” rozgrywa się jedynie w Warszawie, a dokładnie w jednej ze starych kamienic, gdzie narrator ogląda życie małżeństwa z okna. Autor nie podaje nazwy ulicy, na której znajduje się budowla. Fabuła rozgrywa się głównie w mieszkaniu pary, jednak Prus wspomina o niektórych miejscach stolicy, takich jak: brama między Ogrodem Botanicznym a Łazienkami lub ulica, na której żona rozmawiała z doktorem. Poza tym, zakupienie kamizelki odbywa się na podwórzu wspomnianej wcześniej kamienicy.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: