Kamizelka - Recenzja książki

Książka o której piszę recenzję nosi tytuł „Kamizelka”. Autorem tej książki jest Bolesław Prus. Urodził się w 1847 roku. Gdy był małym chłopcem stracił rodziców. Był jednym z najwybitniejszych pisarzy historii Polski.
Kamizelka jest napisana w formie noweli. Czytało mi się ją trochę trudno, ponieważ jest ona pisana staropolskim językiem. Jest wzruszająca i przyjemnie się ją czyta. Ja sięgnęłam po tę nowelkę, ponieważ była to moja lektura. Warto ją przeczytać, gdyż porusza bardzo ważny temat związany z miłością, nieuleczalną chorobą, prawdą i cierpieniem.
Książka opowiada o historii pewnej pary małżeńskiej. Są bardzo szczęśliwymi ludźmi, chociaż nie są zamożni. Pewnego dnia mąż zachorował na nieuleczalną chorobę. Żona zdaje sobie sprawę z ciężkiej choroby męża. Lekarz mówi, że to nic ale choroba coraz bardziej postępuje. Małżonek zwraca uwagę na kamizelkę. W tajemnicy przed żoną ściągał pasek w niej. A jego żona skracała pasek w kamizelce. Robili to w tajemnicy przed sobą. Wykonywali to dlatego, że wiedzieli że choroba jest poważna i nie chcieli wzajemnie się tym zamartwiać. Bardzo się kochali i nie umieli rozmawiać o takich sprawach. Żona zawsze starała się zachować spokój przy mężu żeby go nie martwić. Małżonek bardzo chciał wyzdrowieć, lecz nic na to nie wskazywało. Wzajemnie się pocieszali i podnosili na duchu. Żona bardzo martwiła się o męża. W jej sercu był strach i niepokój, bo bała się że jej mąż umrze. Starała się zachowywać spokój, lecz tak naprawdę bardzo się bała. Między nią a mężem były silne więzi miłości. Przed chorobą małżonkowie całą niedzielę spędzali czas razem na mieście jedząc wspólny obiad. W tygodniu byli bardzo zapracowani, lecz wieczorami razem spędzali czas. Byli młodym małżeństwem ale szczęśliwym. W sercu małżonka był niepokój i strach, bo jak każdy z nas bał się swojej choroby. Mówił sobie że wszystko będzie dobrze, ale nie wierzył w swoje słowa. Dla małżeństwa było trudne i bolesne oszukiwanie siebie nawzajem ze zwężaniem kamizelki. Robili to dla siebie z miłości, ponieważ gdy się kogoś kocha to nie pozwala się żeby dana osoba się zamartwiała. I dlatego tak robili. Łączyła ich miłość i wszystkie wspomnienia. Jednak na skutek choroby małżonek odszedł z tego świata. Po jego śmierci żona sprzedała kamizelkę. I tu rodzi się we mnie pytanie, dlaczego żona nie zostawiła kamizelki na pamiątkę po ukochanym mężu? Czyżby miała wyrzuty sumienia? Sprzedała ją za bardzo małą kwotę handlarzowi. Kupił ją zamożny sąsiad który opowiada nam tę historię. Żona nie chciała wracać do wspomnień.
W tej noweli bardzo mi się podobał poruszony temat wzajemnej miłości, wspierania się nawzajem w czasie bolesnych doświadczeń związanych ze zmaganiem się z nieuleczalną chorobą a ostatecznie ze śmiercią. W tej nowelce najważniejszym tematem jest uczciwość i konsekwencje w życiu dwojga ludzi kiedy uczciwości brak. Każdy czytelnik po przeczytaniu tej noweli musi sam odpowiedzieć sobie czy to była prawdziwa miłość i jak w podobnej sytuacji by się zachował.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: