Kłamczucha - Czas i miejsce akcji

1) Czas akcjiAkcja książki Małgorzaty Musierowicz pt. „Kłamczucha” zaczyna się w pewien piękny majowy wieczór 1977 roku, a kończy w Wigilię Bożego Narodzenia tego samego roku.2) Miejsce akcjiHistoria dzieje się w Poznaniu i nawiązuje do przeżyć nastolatki Anieli Kowalik.
Miejsca wymienione w książce to m.in.: Most Teatralny, ulica Roosevelta, ulica Zacisze, Opera i inne miejsca w dzielnicy Jeżyce. Autorka przybliża również nadmorskie miasteczko – Łebę, w której bohaterka mieszkała przed przeprowadzką. W tym przypadku mowa jest o plaży oraz o ulicy Turystycznej (smażalnia ,,Przysmak”).
Dzięki szczegółowym opisom znacznie łatwiej wyobrazić sobie miejsca, w których znajdują się bohaterowie. Podczas czytania książki ma się przed oczami całą dzielnicę Jeżyce, która jest w książce głównym miejscem akcji.
3) Budowa książkiKsiążka jest podzielona na części nawiązujące do miesięcy. Są to kolejno: Maj, Sierpień, Wrzesień, Październik, Listopad, Grudzień.4) Wspomnienia bohaterówPojawia się również dużo wspomnień. Nie dość, że główna bohaterka cofa się myślami do swego dawnego życia, miejscami są również ukazywane chwile z jej wczesnego życia. Przybliżana jest zmarła matka Anieli, która pojawia się szczególnie często w przemyśleniach ojca. Również Mamert Kowalik (tj. wuj Anieli) wraca pamięcią do czasów dzieciństwa jego i dawno zapomnianego kuzyna, ojca Anieli. Pojawiają się też momenty, w których starsza ciotka Lila wspomina swoją burzliwą przeszłość, w tym rozterki miłosne.
Książka kończy się, kiedy w Wigilię Bożego Narodzenia Aniela pisze list do swojej przyjaciółki, Kasi.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.