Kłamczucha - Problematyka

Książka Małgorzaty Musierowicz pt. ”Kłamczucha” wiąże się z przeżyciami nastolatki Anieli Kowalik podczas jej wyprawy do Poznania. Akcja powieści toczy się w roku 1977. Książka powstała i została wydana po raz pierwszy w 1979. Jest kontynuacją Jeżycjady, czyli drugim tomem bestsellerowej serii Małgorzaty Musierowicz, która na zawsze pozostała w sercach wielu osób.

Problematyka porusza przede wszystkim szaleńczą miłość Anieli do Pawła Nowackiego, dla którego wyjechała do dalekiego, nieznanego miasta. Ważny jest również motyw licznych kłamstw dziewczyny, kiedy oszukiwała na swoją korzyść. Aniela kłamała przede wszystkim, by ukryć jakieś swoje przewinienie, ale także, by się komuś przypodobać lub stanąć w czyjejś obronie. Przykładem tego jest, kiedy dziewczyna okłamała swojego wuja, że jest ciężko pracującą sierotką, pozostającą bez opieki. Ponieważ przez swoje kłamstwa Aniela często wpadała w tarapaty, płynie z tego taki morał, że lepiej mówić prawdę.

Utwór jest powieścią obyczajową, która ma miejsce w Poznaniu. Problematyka głęboko porusza rozterki miłosne głównej bohaterki. Dziewczyna cierpi, gdyż jej ukochany nie rozpoznaje jej po kilku miesiącach rozłąki, biorąc ją za kogoś innego. Cała powieść opiera się na tym głównym wątku. Występujące w powieści wątki poboczne to:
– Wystawienie sztuki ”Hamlet”
– Historia Franciszki Wyrobek
– Codzienne życie w Liceum Poligraficznym
– Miłość Roberta Rojka do Anieli
– Gniew ojca
– Ucieczka Mamerciątek
Znaczna część utworu zawiera również listy. Są to przede wszystkim wiadomości Anieli do Pawła i odpowiedzi, ale pojawiają się również listy Anieli do jej przyjaciółki, Kasi Kurki. Aniela opisuje przyjaciółce swoje przeżycia w sposób delikatny, swobodny. Dziewczynki nawiązują zwykłe codzienne rozmowy i wyjaśniają sprawy, którymi nie zdążyły się wymienić osobiście.
Powieść porusza po prostu zwykłe codzienne problemy bohaterów.

Wiadomo, że książka skierowana jest raczej do młodzieży, ale i dorośli mogą po nią sięgnąć. Są tutaj poruszane sprawy, które bardziej rozbawią dzieci, ale pojawiają się również takie, które o wiele łatwiej zrozumieć dorosłym, czyli fragmenty, w których bohaterowie zachowują się podobnie do nich. Książka ma bardzo mądre przesłanie – ukazuje nam prawdziwą wartość odwagi i szczerości, dowiadujemy się z niej, że prawdomówność naprawdę się w życiu przydaje i wcale nie należy się jej bać. Powieść daje naprawdę wiele do myślenia i gwarantuje nie tylko przyjemnie spędzony wieczór. Zawiera wiele pouczających motywów, które przydadzą się w życiu, i właściwie jest dla każdego jedną, długą lekcją.

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: