Kot w Butach - Czas i miejsce akcji

Kot w Butach- czas i miejsce akcji

Autor: Charles Perrault
Gatunek: baśń.
Rodzaj literacki: epika

W książce nie znamy miejsca i czasu akcji baśni. Baśń rozpoczynana się od słów „dawno, dawno temu”. Zdarzenia rozgrywają się w nieokreślonym miejscu i czasie. Jednakże jest to cecha charakterystyczna tego gatunku. W baśni Kot w Butach wydarzenia rozgrywają się w ciągu paru dni, w obrębie wsi oraz zamku.
Dawno temu zmarł właściciel starego młyna. Posiadał on trzech synów. Po śmierci ojca najstarszy syn dostał w spadku młyn a młodszy osła. Trzeci z kolei kota. Najmłodszy z synów nie był zadowolony ze swojego spadku. Narzekał, że jest to niesprawiedliwe. Z czasem okazało się że, kot potrafi rozmawiać z ludźmi i ma plan jak jego Pan może stać się bogaty. Sprytny kocur łapał króliki oraz kuropatwy i zanosił je do króla, w imieniu swojego Pana. Przedstawiał go jako markiza de Carabas. Król był bardzo zadowolony, uwielbiał króliki jako potrawkę.
Następnego dnia kot usłyszawszy że, kareta króla będzie przejeżdżała w pobliżu rzeki, nakazał swojemu Panu rozebrać się i wskoczyć do wody. Kiedy spostrzegł, przejeżdżającą karetę króla zawołał o pomoc, gdyż jego Pan tonął. Władca pomógł markizowi i podarował mu przepiękną szatę z satyny. Przebiegły kot nakazał rolnikom pracującym na polu powiedzieć królowi, który będzie przejeżdżać w pobliżu, że ziemie należą do markiza de Carabas. Władca uznał Pana kota za bardzo majętnego, zaś w rzeczywistości pola należały do czarnoksiężnika z zamku w okolicach wsi. Aby prawda nie wyszła na jaw kocur wybrał się do czarnoksiężnika i postępem spytał się czy magik potrafi zamienić się w mysz. Poczyniwszy to kot zjadł mysz. Chwilę później nadjechała królewska kareta a, kot przywitał władcę i jego córkę w przepięknym zamku Carabasa. Król uznał że, nie znajdzie deklasującego kandydata i zapytał markiza czy ożeni się z jego córką. Syn młynarza, od pierwszego wejrzenia zakochał się w królewnie. Odbyło się wielkie wesele i żyli długo i szczęśliwie w dostatku i w szczęściu.
Baśń rozgrywa się we wsi w okolicach zamku czarnoksiężnika oraz króla. W pobliżu znajdują się pola i rzeki. Opowieść zaczyna się niezyskownie dla najmłodszego syna, a kończy się w dostatku, luksusie oraz w szczęściu.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: