Kot w Butach - Opracowanie

Kot w butach
Autor: Charles Perrault

Gatunek: baśń.
Rodzaj literacki: epika.

Czas i miejsce akcji: bliżej nieokreślony czas i miejsce akcji, baśniowa kraina, „dawno, dawno temu, w pewnej wiosce”.

Bohaterowie:

Młynarczyk: jest on najmłodszym z synów marynarza, oszczędny i skromny. Zna wartość przyjaźni, jest gotowy do poświęceń. Chce samemu zarabiać pieniądze i utrzymywać się z własne pracy. Mieszka w szałasie w lesie. Młynarczyk przestrzega kota w butach, aby nie postępował nieuczciwie, ponieważ jest to niemoralne. Kupił kotu czerwone buty i wielki płócienny worek.

Kot w Butach: stary, szary kot, który potrafi mówić ludzkim głosem i nosi czerwone buty. Zachowuje się jak człowiek. Przyjaźni się Młynarczykiem, pomaga mu. Jest zwinny, odważny, szybki i przebiegły. Dzięki jego intrydze Młynarczyk żeni się z księżniczką. Jest dobry łowcą, bez problemu poluje na zwierzęta. Chce uszczęśliwić Młynarczyka, dlatego zdobywa się na oszustwo. Kot w butach jest niezwykle bystry i pomysłowy. W przebiegły sposób prosi czarnoksiężnika, aby najpierw zamienił się w lwa a później mysz, którą zjada, by zająć jego zamek.

Dwaj bracia Młynarczyka: Nie kochają brata, nie chcą mieć z nim nic wspólnego. Pragną pozostawić dla siebie cały dobytek, nie chcą się z nim podzielić nawet złamanym groszem. Bracia zmuszają Jasia do opuszczenia domu.

Król: właściciel wielu ziem, bogaty mężczyzna. Lubi dobre jedzenie. Cieszy się z przynoszonych przez kota upolowanych zwierząt. Bardzo kocha swoją córkę. Kot uważał go za bardzo dumnego, pewnego siebie i niesympatycznego.

Księżniczka: Młoda i piękna córka króla, która zakochuje się w Młynarczyku. Jest miła i sympatyczna.

Streszczenie:
Dawno dawno temu, w pewnej wiosce był sobie młynarz, któremu pomagali jego trzej synowie. Kiedy mężczyzna zmarł dwóch synów podzieliło majątek miedzy siebie, a trzeciego spośród nich – Młynarczyka wyrzucili z domu. Najmłodszy brat otrzymał tylko starego kota. Niezwykły kot przemówił do chłopca ludzkim głosem i nakazał mu zakupić na jarmarku czerwone buty z ostrogami i płócienny worek. Kot upolował królika. Pobiegł z łupem do zamku i podarował królika królowi, mówiąc, ze jest to dar od markiza Carrabasa. Jeszcze kilka razy podarował upolowane zwierzęta królowi, za co otrzymywał stosowne wynagrodzenie. Zarobione monety oddawał Młynarczykowi i mówił, że zarobił je w uczciwy sposób. Pewnego dnia kot został zaproszony na ucztę do króla. Podczas posiłku król zapragnął poznać markiza Carrabasa. Kot zaprosił władcę i księżniczkę, z którą miał nadzieje ożenić syna młynarza, nad rzekę, gdzie miał odpoczywać markiz. Kot nakazał chłopcu wejść do jeziora, a następnie pobiegł na drogę, krzycząc, że jego pan tonie. Chłopiec został wyłowiony, początkowo myślał, że go z kimś pomylono. Zauroczył się piękną księżniczką. Wszyscy udali się karocą do zamku czarnoksiężnika, gdzie wszyscy słudzy magika mówili, ze posiadłość należy do markiza Carrabasa. Kot namówił wielkiego czarnoksiężnika, aby zamienił się w myszkę, którą później zjadł. Kot powitał króla z księżniczka i Młynarczykiem w zamku. Chłopiec przyznał się do oszustwa. Księżniczka zakochała się w Młynarczyku i poślubiła go.

Plan wydarzeń:
1. Śmierć młynarza, ojca Jasia i jego braci.
2. Testament starego młynarza.
3. Otrzymanie „w spadku” starego kota.
4. Wyrzucenie Jasia z domu.
5. Zakupy na jarmarku.
6. Polowanie kota.
7. Udanie się do zamku kota w butach i podarowanie królowi królika.
8. Podarowanie kolejnych podarków.
9. Uczta na zamku.
10. Chęć poznania markiza Carrabasa przez króla.
11. Wyłowienie syna młynarza z rzeki.
12. Przekonanie czarnoksiężnika do zamienienia się w mysz.
13. Pożarcie myszy przez kota w nutach.
14. Przybycie króla, księżniczki i Jasia od zamku.
15. Oszustwo kota w butach.
16. Ślub syna młynarza z księżniczką.

Problematyka: Baśń o kocie w butach poprzez swój morał uczy, ze uczciwość zostaje nagrodzona. Jasiek jest uczciwym chłopcem, który nigdy nie kłamie, gdyż jest to niemoralne. Wszystkie pieniądze i skarby, które pozostały po oszukanym czarowniku oddał biednym. Ufa, że to sprawiedliwe, gdyż nie chce wzbogacić się w żaden nieuczciwy sposób. Chce zdobywać pieniądze dzięki pracy własnych rąk, a nie dzięki kłamstwu, którym się brzydzi. Baśń ma charakter moralizatorski. Baśnie Perraulta uczą czytelnika, jakimi prawami rządzi się życie, w jaki sposób powinien żyć człowiek. Historia uczy, że pomoc może przyjść z najmniej oczekiwanej strony. Baśń składa się z mądrości ludowych, przedstawionych w sympatyczny sposób i przejrzysty, łatwo zrozumiały dla najmłodszych czytelników.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: