Kot w Butach - Najważniejsze informacje

„Kota w butach” mogliśmy przeczytać w wielu odsłonach. Swoją wersję napisał Giovanni Francesco Straparola w XVI wieku. Kolejną Giambattista Basile w 1634 roku. Najpopularniejszą jednak wersją jest dzieło opublikowane w 1697 roku i napisane przez Charlesa Perraulta. Znalazło się ono wówczas w zbiorze „Bajki Babci Gąski”. W 1812 roku „Kot w butach” został opublikowany przez Bracia Grimm w swoich baśniach. Jednakże ich wersja była prawie identyczna do wersji Perraulta, dlatego też w obawie o skarżenia o plagiat baśń ta została usunięta z ich zbioru w 1819 roku.

Bohaterowie:
Młynarczyk: syn starego młynarza. Otrzymuje w spadku starego kota. Zakochuje się w księżniczce. Pragnie zarabiać pieniądze uczciwie. Brzydzi się kłamstwa. Pragnie by c uczciwym człowiek samemu zarabiać na życie.
Kot w butach: stary kot, który został przekazany pod opiekę syna starego młynarza jako spadek. Nakazuje kupić sobie płócienny worek i czerwone buty z cholewami. Jest chytry, ale również i przyjacielski, chce pomóc Młynarczykowi.
Bracia Młynarczyka: dwój młodzieńców, którzy nie chcą przekazać Młynarczykowi majątku po ojcu. Nie kochają brata, nie dbają o niego. Podarowują mu tylko starego kota, a następnie wyrzucają z domu. Są chytrzy, przebiegli, chciwi, egoistyczni i nieuczciwi.
Księżniczka: zakochuje się w młynarczyku. Podziwia chłopca. Jest miła, sympatyczna i uśmiechnięta. Jest córką króla.
Król: lubi dobrze zjeść. Uwielbia bogactwo. Jest ojcem księżniczki.

Czas i miejsce akcji: baśniowa kraina, niezdefiniowana dokładnie, „dawno, dawno temu, w pewnej wiosce.”

Morał: Książka uczy o tym, że uczciwość popłaca, nieuczciwość nie, dobrzy ludzie zostaną wynagrodzeni, źli ukarani. Bracia Młynarczyka zostali w domu swego ojca, zaś Młynarczyk zastał u króla na zamku, a nawet otrzymał rękę pięknej księżniczki. Młynarczyk otrzymał pomoc od niespodziewanej osoby i w niespodziewanym momencie – starego kota, pozostawionego mu po ojcu. Kot okazał się jednak niezwykły i pomógł młodzieńcowi zyskać bogactwo i miłość.

Gatunek: baśń.

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: