Mocni ludzie - Geneza utworu i gatunek

’Mocni ludzie’ to powieść autorstwa F.A. Ossendowskiego, który nazywał siebie osobistym wrogiem W. I. Lenina. Powieść ta stanowi kontynuację 'Trębacza cesarskiego’, drugą część czyta się tym lepiej, że pisarz doskonale zna tereny syberyjskie, na których to umieszcza akcję swej powieści, pracował tam jako badacz, korespondent, doradca wojskowy, stykał się z ludem Samojedów, którzy są rdzennymi mieszkańcami Syberii.
O 'Mocnych Ludziach’, możemy powiedzieć, że jest to powieść historyczna, nie tylko o polskim szlachcicu, który zostaje zesłany na katorgę, ponadto o rdzennych mieszkańcach Syberii. Książka spodoba się zwłaszcza tym czytelnikom, którzy pragną poznawać losy naszych rodaków, którzy brali czynny udział w Powstaniu Listopadowym, za które to działania musieli odpowiedzieć.
W powieści odnajdziemy również wątki podróżnicze, co ważne F.A. Ossendowski jest jednym z pierwszych pisarzy, którzy w sposób pozytywny odnosili się do miejsca, jakim była Syberia. Oczywiście, zsyłka to zawsze tragedia, jednak bohater zyskuje przebywając wśród dzikich ludów, ulega uwzniośleniu.
Pisarz zawarł również w swej powieści wątek miłosny, żona Julianna nie zostawia swego małżonka por. Władysława Lisa losowi, wraz z nim udaje się na zesłanie.
Czytelnikom, którzy czytali wcześniej publicystykę Tomasza Łysiaka, w tym 'Medalion na pancerzu’ zapewne spodoba się twórczość F.A. Ossendowskiego, który największą miłością ukochał ojczysty kraj, i z którego twórczości, wypływa również omawiana przeze mnie tutaj powieść.
Jeśli miałbym najpełniej określić, czym jest tom 'Mocni Ludzie’, stanowiący element większej całości, byłaby to beletrystyka.

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: