Niewiarygodne przygody Marka Piegusa - Charakterystyka bohaterów

Edmund Niziurski ,, Niewiarygodne przygody Marka Piegusa” – charakterystyka bohaterów.

Marek Piegus – główny, a zarazem tytułowy bohater powieści, ma trzynaście lat, chodzi do szóstej klasy. Ma bardzo piegowatą twarz i jasne włosy. Lubi jeździć na rowerze. Ciągle przytrafiają mu się nieprzyjemne i niesamowite rzeczy. Mówi, że ma niesamowitego pecha. Jest odważnym, inteligentnym, rezolutnym chłopcem.

Hippolit Kwass – dawniej sławny detektyw, obecnie w stanie spoczynku, zajmuje się ,,sztuką chorrreograficzną ”, prowadzi szkołę tańca. Zna wszystkich warszawskich złodziei i opryszków. Sprytny, przebiegły inteligentny mężczyzna niewielkiego wzrostu. Pomaga w poszukiwaniach Marka i zostaje porwany i uwięziony przez szajkę Alberta Flasza.

Teodor – piętnastoletni chłopiec, sierota wychowywany przez stryjenkę. Dowodzi grupie, która zajmuje się ewidencją dzikich zwierząt w Warszawie. Tajny współpracownik milicji. Odnajduje i uwalnia Marka Piegusa i detektywa Hippolita.

Wieńczysław Nieszczególny – warszawski przestępca, jego znakiem rozpoznawczym jest zapach waleriany. Jest bardzo niebezpieczny, przebiegły, sprytny. Główny przeciwnik Alberta Flasza.

Albert Flasz – przywódca szajki warszawskiej, nałogowy alkoholik, jest brutalny i nieprzyjemny, porywa Marka Piegusa.

Anatol Surma – muzyk (gra na saksofonie i wiolonczeli) i kabareciarz (gra w kabarecie Arizona), sublokator rodziny Piegusów. Bardzo lubi Marka i pomaga w jego poszukiwaniach.

Kuzyn Alek – kuzyn Marka, ośmioletni sierota wychowywany przez rodzinę Piegusów, którzy traktują go jak syna. Chce zostać znanym sportowcem , trenuje boks. Pracuje w kinie jako bileter, by zarobić na rower. Przyłącza się do poszukiwań kuzyna. Zostaje uwięziony wraz z Cedurem w klatce na lwy.

Cezary Cedur – muzyk, kolega pana Surmy. Przyprowadza detektywa Kwassa do domu Piegusów. Używając wody kolońskiej uwalnia się z wybiegu dla lwów.

Pirydion, Celestyn, Pikolo, Pinokio, Stasio Kusibaba, Stefek Nowak, Mrówka, Nudys – harcerze, członkowie drużyny Teodora.

Chryzostom Cherlawy – drobny, chudy, kuśtykający i tchórzliwy członek szajki Alberta Flasza, gdzie czuje się niedoceniony i poniewierany. Wymyślił, by Marek odrabiał lekcje za dzieci złodziei. Ma syna Wacia.

Teofil Bosmann – wielki, masywny, brutalny niebezpieczny członek bandy Flasza. Nosił czarne rękawiczki, które prał w benzynie i ich zapach to był jego znak rozpoznawczy.

Porucznik Prot – milicjant.

Zezowaty – członek gangu Flasza.

Państwo Piegusowie – rodzice Marka.

Kryśka i Jadźka – siostry Marka.

Ciocia Dora – ciotka Marka, dokuczliwa i nieprzyjemna, leczy wszystkich na domniemane choroby.

Czesiek Pajkert – najbliższy przyjaciel Marka.

Zdeb, Buba – chodzą do klasy z Markiem.

Pani Okulusowa – ulubiona nauczycielka Marka.

Pitagoras – nauczyciel matematyki.

Kapitan Jaszczołt – kapitan milicji.

Doktor Ildefons Stułbia – szanowany lekarz.

Teoś, Długi Janek, Grzesiek, Torbacz, Buba I, Buba II, ,, mucha” Czopek, Zuza, Lula – koledzy i koleżanki Marka.

Wacio – syn Chryzostoma, przez pomyłkę wziął tornister Marka.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: