Opowieści z Narnii – Książę Kaspian - Czas i miejsce akcji

Książę Kaspian to drugi tom bardzo popularnej i lubianej na całym świecie serii powieści fantasy pod tytułem ,,Opowieści z Narnii”. Książki napisał brytyjski pisarz, Clive Staples Levis. Ten utwór został opublikowany w 1951 roku w Wielkiej Brytanii w języku angielskim. Poprzedza go powieść ,,Lew, czarownica i stara szafa”, natomiast trzecia część cyklu to Podróż ,,Wędrowca do Świtu”.
W Polsce drugi tom sagi został wydany w roku 1985 przez Instytut Wydawniczy PAX, przekładem zajął się Andrzej Polkowski, który był tłumaczem, archeologiem oraz pisarzem.
Na podstawie powieści powstał film, którego premiera przypadła na 16 maja 2008 roku.
Czworo rodzeństwa-Piotr, Zuzanna, Edmund oraz Łucja mają bardzo ważną i odpowiedzialną misję do wykonania-muszą pomóc Księciu Kaspianowi, który chce odzyskać należne mu prawo do tronu Narnii. Najpierw musi stoczyć jednak bój, by dopiąć swego celu.
Akcja powieści toczy się rok po wydarzeniach opisanych w pierwszym tomie cyklu powieści. W realnym świecie aktualnie trwa II Wojna Światowa, największy konflikt zbrojny w dziejach całego świata, natomiast miejscem akcji jest Anglia. Dzieci znowu trafiają jednak do ukochanej, magicznej krainy-Narnii. Są nieszczęśliwe, gdyż po wspaniałych wakacjach muszą się rozdzielić-Zuzanna i Łucja idą do szkoły z internatem, chłopcy-Piotr i Edmund muszą iść do innej placówki. Niedługo potem trafiają do fantastycznej, dobrze znanej im już krainy.
Rodzeństwo ratuje z opresji karła Zuchona. Potem dzieci spotykają swego dawnego przyjaciela-lwa Aslana i poznają księcia Kaspiana, któremu bardzo chcą pomóc-dobro znów musi zwyciężyć nad złem.
Niestety, droga do celu nie jest łatwa ani przyjemna-Piotr musiał stoczyć odważny bój z Mirazem, niestety przez błąd Podlizara siły dobra i zła musiały stoczyć wojnę. Na szczęście, zwycięstwo odnieśli Narnijczycy i w końcu udało się zaprowadzić pokój między mieszkańcami Narnii a Telmarami. Kaspian w końcu zasiadł na tronie, a dzieci dzięki pomocy Aslana znalazły się z powrotem w swym realnym świecie. Ich przygoda dobiegła końca.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: