Opowieści z Narnii – Książę Kaspian - Streszczenie krótkie

Nadszedł koniec lata, więc Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja oczekiwali na pociągi do szkoły na dworcu, jednak zostali magicznie przeniesieni na nieznaną im wyspę. W trakcie poszukiwań pitnej wody natknęli się na ruiny, które bardzo przypominały im zamek Ker-Parvel, w którym mieszkali, gdy przeżyli swoją poprzednią przygodę w krainie zwaną Narnią. Odnajdując skarbiec, potwierdzili swoje przypuszczenia, dochodząc do zrozumienia, że mimo, że w Anglii przeżyli zaledwie rok, tutaj musiały minąć całe wieki. Kolejnego dnia udało im się uwolnić Karła więzionego przez dwóch żołnierzy. Karzeł miał na imię Zuchon i opowiedział im historię młodego Księcia Kaspiana.
Kaspian był wychowywany przez Króla Miraza, ponieważ jego rodzice już nie żyli. Chłopiec był zafascynowany historiami o Starych Czasach, kiedy Narnię zamieszkiwały magiczne Stworzenia, a na jej tronie zasiadali Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja, jednak Królowi Telmarów bardzo nie spodobały się zainteresowania Księcia. Mimo to, z pomocą Doktora Korneliusa, swojego wychowawcy, chłopiec zgłębiał wiedzę na temat historii krainy. W końcu został zmuszony do ucieczki z zamku, kiedy królowi urodził się syn, a on sam stał się przeszkodą w kolejce do tronu.
Podczas swojej ucieczki Kaspian uległ wypadkowi, po którym pomoc znalazł u Starych Narnijczyków – dwóch Karłów – Zuchona i Nikabrika, oraz Borsuka Truflogona. Stworzenia zaufały Księciu i zwołały spotkanie wszystkich swoich pobratymców. Rada nie trwała jednak długo, ponieważ Kornelius przyniósł wiadomość o zbliżającej się armii Króla Miraza. Zapadła decyzja o przeniesieniu się pod Kopiec Aslana, gdzie doszło do pierwszych nieudanych dla Kaspiana potyczek, więc Książę zdecydował się użyć magicznego rogu Królowej Zuzanny. Miał on przywołać w najtrudniejszym momencie niespodziewaną pomoc.
Jak się okazało, tą pomocą byli właśnie Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja, na których Zuchon trafił na wyspie. Używając łodzi przejętej od żołnierzy, rodzeństwo postanowiło dotrzeć jak najszybciej do Kopca Aslana, by udzielić wsparcia młodemu Księciu. Podróż była trudna i pełna przeszkód, jednak na pomoc przyszedł im Aslan – Wielki Lew, Władca Puszczy i Zwierząt, który wskazał im bezpieczną drogę do miejsca, w którym ukrywały się siły Kaspiana.
Piotr i Edmund wyruszyli na spotkanie z Księciem, gdzie, jak się okazało, został zdradzony, więc z miejsca pomogli mu w potyczce. Następnie postanowiono, że największe szanse na wygraną mają, wystawiając Piotra do pojedynku jeden na jeden z Królem Mirazem. Król wyzwanie przyjął i stawił się na wyznaczonym miejscu. Zmagania skończyły się niefortunnie, ponieważ sam Miraz uległ zdradzie swoich baronów, a armie starły się w ostatecznej bitwie. Na pomoc przyszły Duchy Drzew obudzone przez Aslana.
Po wygranej wojnie Kaspian został koronowany na Króla Narnii, a Lew zwołał pod Bród Beruny wszystkich mieszkańców, którzy nie chcieli pozostać w krainie pod rządami nowego władcy. Wyjawił także, że Telmarowie nie pochodzą stąd, lecz z tego samego świata, co Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja. Zaproponował ludziom objęcie bezludnej wyspy, na której kiedyś mieszkali ich przodkowie. Rodzeństwo, chcąc udowodnić, że propozycja Aslana jest prawdziwa i bezpieczna, postanowiło również przejść przez portal, jako, że ich misja w Narnii dobiegła końca. W ten sposób trafili z powrotem na mały dworzec i do swojego starego życia w Anglii.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: