Opowieści z Narnii – Książę Kaspian - Opracowanie

Autor: Clive Staples Lewis (C.S Lewis).
Tytuł: „Książę Kaspian”.
Nazwa cyklu: „Opowieści z Narnii”.
Numer cyklu: 2/7.
Data publikacji oryginału: 1951 rok.
Data pierwszego polskiego wydania: 1985 rok.
Rodzaj i gatunek: epika – powieść; literatura dziecięca i młodzieżowa.

Czas i miejsce akcji: w naszym świecie minął zaledwie rok od wydarzeń z poprzedniej części. W Narnii natomiast upłynęło ponad tysiąc lat. Kraina bardzo się zmieniła. Na tronie zasiada teraz Miraz. Akcja powieści początkowo rozgrywa się w Londynie, na dworcu kolejowym, z którego bohaterowie przenoszą się do Narnii.

Bohaterowie:
– Książę Kaspian – prawowity król Narnii, syn Kaspiana IX. Nastolatek jest zmuszony do ucieczki i ukrywania się, gdyż uzurpator tronu, jego wuj Miraz, pragnie go zabić. Spotyka Narnijczyków, zbiera armię i wraz z rodzeństwem Pevensie toczy bój o tron i wolność dla uciemiężonych istot. Cechuje go odwaga i szlachetność.
– Piotr Pevensie – nastolatek jest po raz drugi i ostatni w Narnii. Staje ramię w ramię z Kaspianem i pomaga mu odbić tron z rąk wuja. Jest roztropny, dojrzały i odważny. Nade wszystko kocha swe rodzeństwo, które zawsze stara się chronić.
– Emund Pevensie – młodszy brat Piotra. W drugiej części jest o wiele bardziej dojrzały i roztropny niż w tomie pierwszym. Jako jedyny wierzy Łucji, która upiera się, że widzi Aslana. Jest dobrym bratem, który zawsze stara się wspierać siostry. Pragnie dorównać Piotrowi w męstwie i odwadze, i czasem bywa zazdrosny.
– Zuzanna Pevensie – starsza siostra, która podobnie jak Piotr, po raz ostatni odwiedziła Narnię. Bardzo rozsądna, wrażliwa i opiekuńcza. Wspaniała łuczniczka. Jest szczupła i pełna wdzięku. Kiedy jej rodzeństwo lub przyjaciele są w niebezpieczeństwie, bez wahania staje w ich obronie. Odważna, nieco powściągliwa, a przede wszystkim szlachetna.
– Łucja Pevensie – najmłodsza z rodzeństwa. Dziewczynka nie wyzbyła się swej dziecięcej radości. Jako jedyna wierzy a Aslana i jego pomoc. Podczas ostatecznej bitwy wyrusza wraz z siostrą na poszukiwanie Wielkiego Lwa. Prostolinijna, towarzyska i wrażliwa dziewczynka, która zawsze pragnie widzieć dobro.
– Miraz – uzurpator tronu, wuj Kaspiana. Zabił jego ojca, a swego brata. Okrutny, bezwzględny i nieidący na kompromisy. Liczy się dla niego tylko władza. Zakłamał historię i sprawił, że rdzenni Narnijczycy zostali uciemiężeni i musieli ukrywać swe istnienie.
– Doktor Kornelius – nauczyciel i opiekun Kaspiana. Pół karzeł, pół człowiek. Przekazuje chłopcu informacje o dawnej Narnii i wpaja mu ważne życiowe wartości, takie jak poszanowanie tradycji i prawo do wolności. Odważny w swych działaniach, dąży do sprawiedliwości, nawet za cenę własnego życia.
Nikabrik, Zuchon i Truflogon – trójka przyjaciół, która ukrywa Kaspiana i przyłącza się do niego. Czarny Karzeł, Czerwony Karzeł i Borsuk bardzo różnią się od siebie. Pierwszy z nich jest bardzo nieufny, zdradza przyszłego króla, próbując wezwać Białą Czarownicę. Zuchon początkowo jest również podejrzliwy i zrzędliwy, z czasem przekonuje się do rodzeństwa i staje u ich boku. Borsuk z kolei jest głosem rozsądku, otacza rannego Kaspiana opieką.
– Ryczypisk – narnijska mysz, która nosi ubranie i rapier przy boku. Niezwykle odważna, ponad swe małe rozmiary i waleczna. Jest wierny zasadom i ideałom. Przyjaciół swych kocha, wrogów nienawidzi. Szlachetny, uprzejmy i szarmancki.
– Aslan – Wielki Lew, który w tej części objawia się dopiero pod koniec powieści. Bije z niego dobro, sprawiedliwość i miłość dla wszystkich żywych stworzeń.

Krótkie streszczenie fabuły:
Poznajemy losy Kaspiana, który jako dziecko stracił ojca i był zmuszony zamieszkać ze swym wujem Mirazem. Kiedy ten doczekał się pierworodnego syna, chciał zabić bratanka. Doktor Kornelius, jego nauczyciel i opiekun, pomaga chłopakowi w ucieczce. Kaspian natrafia na karły i mówiącego borsuka. Jest zdumiony, gdyż sądził że takie istoty istnieją tylko w legendach. Poznaje zepchnięty na margines lud Narnijczyków i postanawia im pomóc oraz obalić wuja. Tymczasem rodzeństwo Piotr, Edmund, Zuzanna i Łucja Pevensie ponownie przenoszą się do Narnii. W poprzedniej części spędzili w tej krainie niemal całe życie, gdzie zasiadali na tronach. Początkowo są bardzo szczęśliwi z powrotu, jednak prędko odkrywają, że minęło ponad tysiąc lat, a wszyscy ich przyjaciele już nie żyją. Ich dawny dom – zamek Ker-Paravel – jest kompletną ruiną. Narnia jest zupełnie inna, pozbawiona magii i niezwykłości. Po usłyszeniu druzgoczącej historii od karła Zuchona, przyłączają się do Kaspiana, aby wesprzeć go i pomóc odbić tron z rąk jego okrutnego wuja Miraza. Pomagają przywrócić Narnijczykom utraconą wolność oraz kończą prześladowania przez Telmarów. Łucja jako jedyna wierzy w Wielkiego Lwa i jest w stanie go dostrzec. Jej rodzeństwo jest zdania, że Aslan porzucił Narnię, gdyż minęło zbyt wiele lat. Dziewczynka jednak nie daje za wygraną i wyrusza na poszukiwania Lwa. Po wygranej bitwie Kaspian zostaje koronowany na króla (Kaspian X). Pomiędzy Narnijczykami a Telmarami w końcu zapanował pokój. Na końcu Zuzanna i Piotr dowiadują się, że już nigdy nie wrócą do Narnii, gdyż są prawie dorośli. Lew Aslan tworzy przejście, przez które dostają się do swojego świata, z powrotem na dworzec kolejowy.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: