Opowieści z Narnii – Książę Kaspian - Rozprawka

Problem uprzedzeń w powieści “Książę Kaspian”
“Książę Kaspian” to kontynuacja powieści “Lew, czarownica i stara szafa”. Obie książki należą do liczącego siedem tomów cyklu fantasy “Opowieści z Narnii” autorstwa C. S. Lewisa. W tomie “Książę Kaspian” czworo bohaterów znanych z poprzedniej części – Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja ponownie trafiają do Narnii, magicznej krainy i miejsca życia wielu fantastycznych stworzeń. Książki z tego cyklu wyróżniają się tym, że poza dostarczeniem czytelnikowi rozrywki, ich treść skupia się także na przekazaniu prawd o świecie i podstawowych wartościach moralnych. Każdy tom ma do zaoferowania rozważania nad wieloma problemami jednak w “Księciu Kaspianie” szczególnie ważne okazało się zagadnienie uprzedzeń i tego jak wpływają na świat i relacje łączące człowieka z innymi ludźmi. Za pomocą tej opowieści autor przekazuje, że uprzedzenia często biorą się z nieuzasadnionego strachu, a ich skutki bywają opłakane i powodują cierpienie niewinnych ludzi. Wskazuje też na możliwość pokonania uprzedzeń i dojścia do zgody.
Jak dowiaduje się czytelnik z opowieści karła Zuchona, kiedy Telmarowie przejęli władzę w Narnii, górę nad ich rozsądkiem wzięły strach i uprzedzenia. Nie byli przyzwyczajeni do widoku stworzeń takich jak fauny karły i mówiące zwierzęta lecz zamiast je poznać i zrozumieć woleli z nimi walczyć oraz pozbawiać je godności. W latach panowania Telmarów wszystkie te cudowne stworzenia będące wcześniej pełnoprawnymi obywatelami Narnii, stały się zmarginalizowanymi niewolnikami. Przez setki lat królowania najeźdźców ich rasy żyły w cierpieniu, zmuszane do życia innego niż leżało w ich naturze, a jednocześnie pełne obaw o skutki nienawiści tyranów. Przykład ten ukazuje czytelnikowi, że nieuzasadnione uprzedzenia wynikające ze strachu i niechęci do zrozumienia czegoś, czego nie znamy, są w stanie spowodować niepotrzebne cierpienie wielu istot.
Jednak nie tylko Telmarowie zdolni byli do kierowania się uprzedzeniami. Przez lata Narnijczycy doznawali krzywd i upokorzeń ze strony Telmarów co sprawiło że również byli wobec nich uprzedzeni. Chociaż ich negatywne nastawienie miało źródło w traumatycznych wydarzeniach i pamięci o historii, nienawiść do Telmarów nie zawsze była słuszna. Narnijczycy z góry zakładali że każdy Telmar to okrutny, chciwy człowiek, co nie było prawdą, na przykład w przypadku Kaspiana. Chociaż części dawnych obywateli Narnii udało się w końcu poznać Kaspiana i pozbyć się uprzedzeń, pozostali nie potrafili się na to zdobyć. Nie umieli zaufać dobrej woli księcia, a zamiast tego przypisywali mu winy jego rodaków. Nie chcieli dostrzec, że książę im sprzyja, nawet jeśli mogło to oznaczać zmianę ich życia na lepsze, ponieważ zbyt długo pielęgnowali w sobie uprzedzenia i nienawiść. O skutkach takiej zatwardziałej postawy uczy czytelnika lost karla Nikabrika, którego nienawiść doprowadziła go do zdrady jego kraju i własnej rasy.
Jednak większość mieszkańców Narnii mimo początkowych obaw i, w tym przypadku, uzasadnionych uprzedzeń, zdołała pokonać naturalny strach przed Telmarami i dołączyć do Kaspiana w jego słusznej walce. Nie było to dla nich łatwe po wszystkich cierpieniach jakich doznali ze strony ludzi, jednak ich zaufanie to główna przyczyna zwycięstwa wojsk Kaspiana nad Telmarami. Gdyby nie zjednoczyli się ze sobą nie mogłoby być mowy o szczęśliwym zakończeniu i przywróceniu odpowiednich praw w królestwie. Jest to ważna lekcja dotycząca korzyści i wartości płynących z pokonywania uprzedzeń do innych ludzi. Pokazuje, że kierując się strachem i nienawiścią nie można zbudować nic trwałego, dopiero pokonując obawy przed nieznanym jest się w stanie dokonać zmian. Jedność okazała się największą siłą Narnijczyków.

“Książę Kaspian” to bardzo ciekawa i pouczająca książka, zwłaszcza dla odbiorców zainteresowanych nie tylko przygodami rycerskimi i magią ale również dowiadywaniem się o wartościach i o tym jakie konsekwencje może mieć ich lekceważenie. Problem kierowania się uprzedzeniami został w tej powieści ukazany z wielu punktów widzenia, a refleksje na jego temat można znaleźć w licznych wątkach i scenach. Autor ukazuje zarówno negatywne skutki uprzedzeń jak i korzyści płynące z ich pokonania,co zachęca czytelnika do własnych rozważań i samodzielnego myślenia o tym problemie.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: